PDA

View Full Version : Receiver HD PVR pentru Dolce



ambra
27-01-11, 01:58
Doresc un sfat. Am luat un receiver HD PVR de la Romtelecom. Receiverul are 2 tunere. Le pot lega la acelasi LNB (tween) cu 2 cabluri, pot face un lup de la cablul care vine de la LNB sau pot sa-l leg la antene diferite unde am lnb-uri tot tween?
Are cineva un asemenea receiver? Cum se seteaza la satelit? In meniu apare tip LNB ... pun standard ??? apoi zice cate LNB-uri ...aici pun 1 sau 2?? si mai jos apare diseqc... pun non???

gigelsat
27-01-11, 06:17
Nu am vazut un asemenea receptor insa, avand in vedere ca toate tp-urile de la Dolce sunt pe verticala, cred ca poti pune cele doua tunere in loop fara a avea vreo problema. Spune-ne si noua cum e.

trn
27-01-11, 09:12
Doresc un sfat. Am luat un receiver HD PVR de la Romtelecom. Receiverul are 2 tunere. Le pot lega la acelasi LNB (tween) cu 2 cabluri, pot face un lup de la cablul care vine de la LNB sau pot sa-l leg la antene diferite unde am lnb-uri tot tween?
Are cineva un asemenea receiver? Cum se seteaza la satelit? In meniu apare tip LNB ... pun standard ??? apoi zice cate LNB-uri ...aici pun 1 sau 2?? si mai jos apare diseqc... pun non???

Treaba e simpla! Legi LNB-ul la primul tuner, apoi cu un cablu mufat de 0,5-1m faci legatura intre LOOP OUT si tunerul al doilea.
La setari alegi LNB universal ca tip, numar LNB 1, satelit Hellas, la DiseqC alegi none sau diseqc 1, iar la TP alegi Entry point 1 si gata!

ambra
27-01-11, 14:38
Ok, asa merge acum cu loop. Dar am o intrebare. Am antena circulara de 1,9m cu pozitioner, la care este legat un DB800HD (am un LNB tween) si o antena ofset de 90cm tot cu un LNB tween. La asta e legat un receptor SD DOLCE. Receptorul HD PVR de la dolce e legat la cealalta iesire a LNB-ului de la antena circulara. iar pt tunerul al doilea i-am facut un Loop de la Dreambox. Ma gandesc daca pot sa pun pe tunerul 2 in loc de loop de la dreambox iesirea libera de la LNB-ul de pe antena ofset care are orientare fixa pe HELAS. Circulara o mai mut din cauza DB800, si ma gandesc ca daca are pe tunerul2 semnal de la helas, Receptorul PVR nu va pierde imaginea. In acest caz cum setez la numar LNB si respectiv diseqc?

trn
27-01-11, 15:52
Nu inteleg de ce vrei sa te complici. Legi a doua iesire a LNB-ului twin de la offset cu tunerul 1 al STB-ului HD PVR, faci apoi legatura LOOP tuner 2 si ai rezolvat. De ce vrei sa legi fiecare tuner la cate o antena?

ambra
27-01-11, 18:54
De ce vrei sa legi fiecare tuner la cate o antena?
Pai ar fi mai multe motive. Cel mai simplu e daca un program are polarizare orizontala si celalalt verticala ce se intampla? A doua situatie, pe care am si descris-o e ca antena circulara o mut din cand in cand pe alt satelit (am zis ca e legat la el un DB800HD ) Ma gandesc ca daca leg tunerul2 al PVR-ului la LNB-ul de la antena fixa, va primii tot timpul un semnal de la HELAS chiar daca mut antena circulara. In schimb calitatea imaginii HD de pe antena de 1,9m este net superioara celei de la ofsetul de 90cm (mai ales daca e si vreme mai urata)

franta
27-01-11, 19:18
Dar pana la urma cum se cheama receptoru asta twin de la dolce?
Dane mai multe detali

ambra
27-01-11, 19:31
Pai se cheama PVR Dolce+
unde PVR inseamna Personal Video Recorder
Inregistreaza simultan 2 programe (HardDisc de 232 ore de inregistrare- cel putin asa scrie), are memorie tampon de 90minute, pentru revederea unor faze. Cand se umple memoria tampon, inregistreaza peste inceputul celei vechi. Canale FTA, Scanare programe prin satelit, Screen saver...etc
http://www.romtelecom.ro/personal/tv/dolce/echipamente/pvr-dolce/

fery21
27-01-11, 21:35
E un KAON KTSF-B4001

franta
27-01-11, 22:09
Si eu care credeam ca marii oameni de la rtc sau apucat sa-si construiasca propriul reciver :)

shadowman
28-01-11, 10:05
Nu le da idei......
Cine stie ce se apuca sa faca si poate din greseala mai fac sa mearga si cardul in sha*e!