PDA

View Full Version : analizor de spectru



nirolf
22-02-11, 20:23
caut un manual de folosire a analizoarelor de spectru, de preferat in romana sau germana.

Clock
22-02-11, 22:42
Cred ca depinde foarte mult si de model,manualul explica meniurile specifice ale unui analizor care pot diferi mult de la unul la altul.

nirolf
22-02-11, 22:58
eu ma refeream la generalitati valabile pentru orce model, exemple de posibilitati de folosire s.a. nu era vorba de un model anume.

Clock
22-02-11, 23:46
O cautare pe goagal ajuta.Analizoarele de spectru difera si in functie de banda de frecvente in care lucreaza.
Pe un analizor poti vedea semnalele transmise pe o anumita banda de frecvente si iti arata nivelul acestora.Cam atat in mare,daca stii ce cauti (tipul de modulatie si forma semnalului) si nivelul pe care il astepti de la un anumit semnal de pe o anumita frecventa cu o anumita largime de banda atunci e usor de folosit si de interpretat ce apare pe el.Dupa cum spuneam,e mai greau sa folosesti corect optiunile din meniu si sa cunosti teoria legata de semnalele pe care vrei sa le analizezi.Pentru asta sunt manuale care nu tin exact de analizorul respectiv.Manualele acestor analizoare se refera in mare parte la folosirea meniurilor specifice acelui model de analizor si in mica masura la citirea,interpretarea si analiza semnalor.Se considera ca cel care il utilizeaza cunoaste notiunile legate de semnalele RF.:)

nirolf
23-02-11, 10:13
benzile intresante in cazul nostru ar fi c si ku, eventual ka.

techcenter
23-02-11, 14:12
TV EXPLORER HD High definition TV analyser

manual: http://www.promax.es/downloads/manuals/3Lang/TVExplorerHD_0MI1731.pdf

satisfacator?

succesuri! :drinks:

horatyu
24-02-11, 00:05
Florine , atunci la cabana in Austria a avut Nicu asa ceva Promax si daca ai fost atent cand a incercat pe 1 grad west , unde era o stanca mare in fata se vedeau niste "zimti" la semnal ...semn ca era "buruiat" semnalul de la satelit ( perturbari , sunet sau zgomot care apare sub acea forma de zimti ) , in rest cred ca iti dai seama unde e semnalul mai bun ca se ridica mai sus acele "cocoase" , oricum dupa ce te joci cu el o sa inveti multe ( cred ca undeva in lateral iti spune si cati decibeli are semnalul sub forma de cifre )

Am spus asa intr-un mod mai direct ca la un aparat cu analizator de spectru poti vedea sub forma unor mici zimti "zgomotul"( perturbatile ), dar iti poti da seama de asta( zgomot) si din BER

zappa
28-02-11, 18:22
Un satfinder bun care are si analizor de spectru (poate fi gasit second hand la mai mult de jumatate din pretul initial) este satlook micro+. Recomand instalarea ultimului firmware.

http://www.emitor.se/dynamaster/file_archive/100916/5f912abf77048cc9679631e36e3d0c31/Satlook%20Micro%20G2-HD%20User%20Manual%20English%20July%2022%202010.pdf

oasisone
27-04-11, 10:51
nu cred ca are nevoie de un satlook micro, inca, intr-o tara fara sisteme de receptie sat. La noi sunt 95% poate si mai mult din sistemele de receptie de genul lnb-----coax-----receiver, eventual un diseq pe drum. Daca ar fi sisteme multiswitch, cu amplificatoare cu etc, as mai zice, cred ca orice echipament ce stie analiza de spectru ar fi mai mult decat suficient, cum era, cel mic, tot un satlook, ws 6909 cred, care are are si intrare video, pentru montat camere cctv de ex:)