PDA

View Full Version : JTAG si EJTAG



prodigy
25-02-11, 12:01
Salutare,
stie cineva care este diferenta dintre aceste 2 tipuri de JTAG? la pinout vad ca semnalele ar fii la fel ... pe un header EJTAG s-ar putea folosi un JTAG paralel, cel cu rezistentele de 100Ohm!?

sorin8m
25-02-11, 12:04
cu ejtag mama jucat, acuma alalalt jtag nu stiu la care te referi. Probabil sunt diferente dar trebuie comparate intre ele.

radutyu
25-02-11, 12:26
Da sepoate folosi cel cu rez dar pini sunt diferiti fata de jtagul folosit pt dm500 de exemplu,un raid pe net te va lamurii mai bine

sorin8m
25-02-11, 20:47
raduty, feluri de jtag sunt foarte multe. Unele pot avea acelasi nume insa sa difera colosal unul de altul. In general fiecare procesor are jtagul lui. Nu prea exista standard, mai noi au aparut jtaguri pe usb, eu am unul prntru 3329C opticum, amiko, yumatu si nu mai stiu cine inca intrebuinteaza acest procesor.

radutyu
26-02-11, 11:27
Cea ce ai tu se pote sa fie un dongle care poate sa se inteleaga cu procesorul posibil securizat dar pini sunt aceasi la jtag pentru ca din cauza asta sunt numiti jtag si apoi depinde si softul care se poate adresa USB sau COM,LPT deacea cred ca si iesirile din LPT sunt diferite in functie de soft

prodigy
28-02-11, 11:06
Procesorul este tot Broadcom, este vorba de un modem/router de cablu ca si la UPC (webstar epr2320), doar ca este cu wireless, adus din spania.
Are acelasi procesor/slot mini-pci ca si routerul asus wl500g-premium. Dar firmware-ul se pune cu ejtag pe usb cum ai mentionat tu mai sus, headrul este cu 14 pini.
Am gasit si configuratia pinilor.

mesterika
03-03-11, 20:08
diferenta dintre JTAG-uri , o face modul de accesare directa la procesor , in mod service:
cu adresare paralela (clasica ), adresare seriala(generatia a 2-a ), adresare universal-seriala(usb) cu sau fara protocol(parola - exemplu; accesarea PLD-urilor) , iar mai nou la tehnologie HiTech , de ultima ora, se mai foloseste accesare optica(IR, Laser) .