PDA

View Full Version : Tablet PC cu 3G



mario08
25-02-11, 19:15
As dori prin acest thread niste exemple de tablet pc de 7",8" cu functia/dotare 3G de la detinatorii de astfel de modele/firme
Avand in vedere ca majoritatea modelelor stiu de wifi , insa acest standard nu este destul de raspandit si in afara oraselor ( in general cele mari ) as prefera sa postati si niste exemple ( cei care dispuneti de astfel de modele ) si daca vin cu aceasta functie/dotare ( 3G ) inclusa hardware/softwarea sau tableta pc + modem 3G pe usb ( in acest caz va rog frumos sa specificatii combinatia tableta pc + modem 3G usb )
In general as fii interesat de la detinatorii de tablet pc daca au incercat o combinatie de : tablet pc + modem/internet stick usb rds
Deci cu multumiriile de rigoare si cine are si doreste sa impartaseasca niste pareri pro/contra legat de tableta pc de care dispune si avand aceasta functie/dotare este bine venit pe acest thread

maximuss
26-02-11, 17:55
Ai grija daca iei sa nu fie batch 1 ptr ca nu suporta youtube . Primele modele fara camera web aveau versiunea asta . Sant ceva probleme cu implementarea ultimei versiuni de adobe flash player . E foarte deranjanta chestia .

badeaghio
26-02-11, 18:13
Folosesc de vreo 2 ani un tablet PC de la HP, si pot zice ca-s multumit de el. Are numai digitizer activ, nu si touchscreen, dar si asa, cu pen-ul, e mult mai usor de folosit ca un laptop "normal".

Cat despre internetul 3g: aveam pana anul trecut internet de la Orange, cu modem Huawei e160. De la inceput, nu am folosit modemul, ci modemul incorporat in PDA-ul cu WM 6.1 pe care il aveam deja. semnal bun, conectare instanta... totul chiar ok. Mai nou, folosesc o cartela de voce+internet 3g in acelasi telefon. Nu fac download masiv, deci nu pot sa-ti zic chiar cu cat merge dwd sustinut, stiu ca mergea intr-un timp cu vreo 300 kilo/s. Conexiunea telefon-PC: cablu usb.

Nu am inteles din post-ul tau daca vrei tablet PC sau UMPC. sunt diferite, la fel si scopul pentru care au fost create.

De asemenea, recomand Windoes 7 Ultimate pentru tabletPC. Il am instalat de cand am luat tablet-ul, si nu are nicio "buba" pana acum.

Inca ceva: daca iti iei tablet, NU iti lua pe platforma AMD. Amd-urile se incing mai mult (consuma energie mai multa in functionare) -> cooler care "merge" tot timpul -> caldura, bateria tine putin.

mario08
27-02-11, 20:45
Ideea este ca voi folosi aceast tablet pc pe undeva la marginea orasului , unde nu exista semnal wifi ( de aceea imi trebuie 3G ) pt. navigare net si eventual rulari de filme
Acum nu stiu pe ce s.o ar fii mai indicat : windows sau android , fiindca din cate am vazut/gasit pe net majoritatea ruleaza s.o android
Legat de s.o android , vers. mai vechi ( android 1.6, 1.9 ) pot fii upgradate la vers. 2.0, 2.1 ?
Idem aceeasi intrebare pt. o tableta pc cu s.o android 2.1, 2.2 se poate face upgrade la ultima vers. 2.3 sua ver. 3.0 din cate am citit pe net ?

oasisone
20-04-11, 12:01
nu recomand un modem built-in, maiales inafara oraselor, s-ar putea ca biroul sau canapeaua preferata sa fie intr-un colt de casa care nu are semnal...si atunci se sting luminile.
cel mai elegant ar fi un modem extern, preferabil cu port de antena, in caz ca este semnalul slab.

SAU!

dupa parerea mea cel mai elegant, merge la orice ocazie, un router wireless cu modem incorporat sau cu port usb, care se poate pune acolo unde este semnalul 3G bun si in rest se merge prin wifi.
Huawei b970
http://yagi.pl/router-huawei-b970e970-hsupa-hsdpa-p-1732.html?osCsid=5b793f79a7a66fc0f4ca173d171f7bc9&language=pl&currency=EUR
tp-link cu usb pentru modem 3G
http://www.dipolnet.ro/router_3g_wireless_tp-link_tl-mr3420_802_11n_300mb-s_umts-hspa__N2957.htm
sper sa lamureasca situatia.