PDA

View Full Version : Se poate dvb-c fara receptor ?



technomate
25-02-11, 20:08
Salut !
Am un prieten care doreste dvb-c( are la poarta rds si upc dvb-c ) dar fara sa foloseasca un receptor ...Eu vreau sa stiu daca prin achizitia unui cam rezolva treaba,adica daca un anumit cam ar fi compatibil cu cardul upc/rds si daca de ce trebuie sa faca .
Multumim !

zappa
26-02-11, 07:32
Nu. Doar daca are cablu la rcs si cu ajutorul unui TV cu tuner digital terestru mpeg4 (samsung seria C de ex.) poate vedea aproape toate programele de pe cablu. Inclusiv HD. La UPC nu este posibil fara receptor.

apoklyps3
26-02-11, 09:26
TV cu tuner digital DVB-C, nu terestru. S-ar putea si fara, au aparut stick-uri DVB-C pe situri dar au pret cam piperat. Doar RDS ar merge pentru ca au majoritatea programelor necodate.

technomate
26-02-11, 11:20
Pai asta zic,prietenul are tv cu tuner digital terestru si pt cablu .Ce cam trebuie sa cumpere ca sa mearga cardul de la rds ?

MihaiP
26-02-11, 12:40
Daca are tunner digital DVB-C nu are nevoie de tunner la RDS ! sa aiba un abonament valid
cu optiune de HD ... si restul va rezolva televizorul ! asta evident daca nu vrea si pachete optionale !

technomate
26-02-11, 14:16
Ok...si ce CAM trebuie sa cumpere ca sa mearga cartela lor in televizorul lui ?

zappa
26-02-11, 14:34
Nu are ce cumpara.

Clock
26-02-11, 17:34
Spune si localitatea,poate te ajuta cineva din zona.
Eu stiu ca cel putin programele SD sunt codate,poate sunt la liber (inca) cele HD,asta pe rcs.Cele codate doar daca merg cu chei n2 si fara sa poti garanta ca pe prea mult timp.Pe upc nici o sansa cu nici un cam,doar receptor de la ei.

technomate
26-02-11, 23:06
Va multumesc !
Deci in concluzie nu are ce face ,daca vrea dvb trebuie sa accepte o conserva in casa.
Localitatea e Iasi

apoklyps3
27-02-11, 15:28
In focsani majoritatea programelor SD si cele HD inca sunt necodate. o simpla scanare de canale dicitale pe un TV cu DVB-C face minuni.