PDA

View Full Version : Solutie protejare HH impotriva vantului



zappa
24-02-07, 00:27
Azi am constatat ca se cam misca antena cand bate vatul tare. Inainte cand era fixa nu se misca asa tare. Ce e de facut? Sa o leg????? Voi ce solutii aveti?

outcast
24-02-07, 00:31
si ale mele se misca..si aici bate vint nu gluma...eu le-am lasat asa..singura solutie e sa o montezi intr-un loc protejat de vint..dar din poze pentru tine e misiune imposibila...

-minus
24-02-07, 00:37
Azi am constatat ca se cam misca antena cand bate vatul tare. Inainte cand era fixa nu se misca asa tare. Ce e de facut? Sa o leg????? Voi ce solutii aveti? Daca ai fixat-o bine de H-H totul se rezuma la fixarea suportului pe care sta H-H,trebuie sa fi atent ca acum antena va capata o forta mai mare la vint adica daca montura nu e bine fixata e posibil sa iti zboare tot ansanblul :wink:

zappa
24-02-07, 00:49
E fixata bine....nu-i problema. Cred ca as putea sa stau si eu pe pilon. Dar ma gandeam la HH. Oare nuexista riscul sa se rupa?
Outcast....de unde esti?

-minus
24-02-07, 01:02
E fixata bine....nu-i problema. Cred ca as putea sa stau si eu pe pilon. Dar ma gandeam la HH. Oare nuexista riscul sa se rupa?
Outcast....de unde esti? Stai linistit :D H-H-ul e proiectat sa sustina lejer un offset 1,20Fe sa un offset 1,30Al :wink: outcast e din ro. dar momentan e prin UE :D

zappa
24-02-07, 01:17
Inainte sa montez hh-ul si antena le-am cantarit. Si toata instalatia (hh, coliere, antena, diseq si 3 lnb-uri) cantareste 9.5 kg. Stiu ca hh-ul e proiectat sa suporte max 17 kg. Sau gresesc?

outcast
24-02-07, 01:22
E fixata bine....nu-i problema. Cred ca as putea sa stau si eu pe pilon. Dar ma gandeam la HH. Oare nuexista riscul sa se rupa?
Outcast....de unde esti? Stai linistit :D H-H-ul e proiectat sa sustina lejer un offset 1,20Fe sa un offset 1,30Al :wink: outcast e din ro. dar momentan e prin UE :D

sunt din ro....nu momentan ci de vreo 17 ani si nu doar prin ue... :D

outcast
24-02-07, 01:24
Inainte sa montez hh-ul si antena le-am cantarit. Si toata instalatia (hh, coliere, antena, diseq si 3 lnb-uri) cantareste 9.5 kg. Stiu ca hh-ul e proiectat sa suporte max 17 kg. Sau gresesc?

ar trebui sa te uiti cind se misca exact unde se misca si sa faci stringerile cit mai compacte,,,nu sa stringi bridele de le ies ochii ci sa reduci fortele la minimum posibil....nu stiu cum sa ma exprim...

zappa
27-02-07, 00:13
In aceasta poza as putea sa mai ridic antena pe suportul hh-ului? Asa am vazut in topicul despre instalare HH a lui "staric" (http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=145) si cred ca s-ar mai reduce un pic miscarea datorata vantului. Ce parere aveti? Unde ar trebui pusa antena? Mai aproape de partea de sus sau de jos a bratului de la hh?
Multumesc

http://i177.photobucket.com/albums/w217/zappaf/IMG_0078.jpg

-minus
27-02-07, 00:21
In aceasta poza as putea sa mai ridic antena pe suportul hh-ului? Asa am vazut in topicul despre instalare HH a lui "staric" (http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=145) si cred ca s-ar mai reduce un pic miscarea datorata vantului. Ce parere aveti? Unde ar trebui pusa antena? Mai aproape de partea de sus sau de jos a bratului de la hh?
Multumesc

http://i177.photobucket.com/albums/w217/zappaf/IMG_0078.jpg E pusa bine stai linistit,nu la montura sa-ti faci griji ca ea saraca tine,ci la sistemul de prindere in zid ,acolo e problema daca doar ai gaurit zidul si ai pus niste suruburi ele se vor slabi in timp,ideal este sa gauresti peretele dintro parte in alta inr in partea din casa sa pui o placa metalica prin care intra suruburile ca un fel de contra si apoi sa stringi piulitele,apoi poti sta linistit :wink:

zappa
27-02-07, 00:32
....... ,ci la sistemul de prindere in zid ,acolo e problema daca doar ai gaurit zidul si ai pus niste suruburi ele se vor slabi in timp,ideal este sa gauresti peretele dintro parte in alta inr in partea din casa sa pui o placa metalica prin care intra suruburile ca un fel de contra si apoi sa stringi piulitele,apoi poti sta linistit :wink:

Pai ar trebui sa dau gauri in sufragerie!!!! :lol: :lol: :lol:
Si am bagat dibluri de 12...parca.

XVanish
27-02-07, 00:41
....... ,ci la sistemul de prindere in zid ,acolo e problema daca doar ai gaurit zidul si ai pus niste suruburi ele se vor slabi in timp,ideal este sa gauresti peretele dintro parte in alta inr in partea din casa sa pui o placa metalica prin care intra suruburile ca un fel de contra si apoi sa stringi piulitele,apoi poti sta linistit :wink:

Pai ar trebui sa dau gauri in sufragerie!!!! :lol: :lol: :lol:
Si am bagat dibluri de 12...parca.
Sunt de aceeasi parere, nu te baza pe dibluri, si sa fie de 24 si la o furtuna slabeste si nu te vad tare bine dupa aia :D... iar referitor la cum ai prins-o e ok... asa e si la mine....

outcast
27-02-07, 01:53
In aceasta poza as putea sa mai ridic antena pe suportul hh-ului? Asa am vazut in topicul despre instalare HH a lui "staric" (http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=145) si cred ca s-ar mai reduce un pic miscarea datorata vantului. Ce parere aveti? Unde ar trebui pusa antena? Mai aproape de partea de sus sau de jos a bratului de la hh?
Multumesc
sigur ridic-o daca poti asa prinderea devine mai compacta..asta doream sa spun..de aici incepe miscarea,balansul ca sa zic asa cind e vint....

-minus
27-02-07, 12:59
....... ,ci la sistemul de prindere in zid ,acolo e problema daca doar ai gaurit zidul si ai pus niste suruburi ele se vor slabi in timp,ideal este sa gauresti peretele dintro parte in alta inr in partea din casa sa pui o placa metalica prin care intra suruburile ca un fel de contra si apoi sa stringi piulitele,apoi poti sta linistit :wink:

Pai ar trebui sa dau gauri in sufragerie!!!! :lol: :lol: :lol:
Si am bagat dibluri de 12...parca.
Sunt de aceeasi parere, nu te baza pe dibluri, si sa fie de 24 si la o furtuna slabeste si nu te vad tare bine dupa aia :D... iar referitor la cum ai prins-o e ok... asa e si la mine.... Nu-ti ramine atunci decit sa verifici de 2 ori pe luna daca diblurile rezista sau dupa fiecare vint mai puternic :D asa vei fi cit de cit in siguranta ca nu zboara de la etaj,dar eu zic sa faci cum ti-am zis placuta pe care o pui pe perete in sufragerie poate fi mascata nu vad de ce iti faci probleme,la sora-mea acasa e aceiasi situatie si a mascat-o cu un suport de flori prins de suruburi nu se vede nimic :wink:

staric
27-02-07, 13:33
Nu-ti ramine atunci decit sa verifici de 2 ori pe luna daca diblurile
sau sa ancorezi antena cu o funie de otel (destul de lunga ca sa nu incurce la miscarea H-H) de un alt diblu sau de balcon...etc ca asigurare.In caz de ceva..... masinele,oamenii de jos sigur nu vor pati nimica iar antena...asta e ,noi sa fim sanatosi :lol:

nirolf
16-03-07, 21:56
In aceasta poza as putea sa mai ridic antena pe suportul hh-ului? Asa am vazut in topicul despre instalare HH a lui "staric" (http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=145) si cred ca s-ar mai reduce un pic miscarea datorata vantului. Ce parere aveti? Unde ar trebui pusa antena? Mai aproape de partea de sus sau de jos a bratului de la hh?
Multumesc
sigur ridic-o daca poti asa prinderea devine mai compacta..asta doream sa spun..de aici incepe miscarea,balansul ca sa zic asa cind e vint....

ridicind antena mai sus in functie de distanta cu care o ridici ar fi posibil sa ai o problema si anume:suruburile de prindere ale antenei pe motor pot pot lovi in piese cu care se regleaza elevatia.daca nu o ridici mult solutia este sa scurtezi suruburile linga piulite.daca o ridici prea mult indiferent cu cit scurtezi suruburile ele tot vor face un blocaj mecanic.
ramine sa faci o cursa in gol si sa activezi limitele atit la est cit si la vest.parerea mea las-o cum e .
noroc,nirolf :lol: