PDA

View Full Version : Montura HH



mihaidsn
23-03-11, 10:18
De vreo 2 ani am o montura HH cu o antena de 90cm si un lnb universal. A mers ca uns. In ultima vreme am observat ca la schimbat canalele de pe un satelit pe altul nu se mai muta motorul. Am enigma2 pe un receptor ipbox 91hd. Sateliti sunt setatu pe usals dar am si pozitii memorate. Daca ma duc in meniu enigma2 si folosesc positioner setup goto pozitia x se muta. Ma duc si setez toti satelitii pe pozitie fara usals dau din nou sa vad daca se misca si minic.
Ce parere aveti? E motorul sau e lnb-ul? Am mai obervat si faptul ca la schimbarea canalelor in polaritate verticala cate cele in orizontala cateodata imi mai da si un lipsa de semnal.
Va rog dati cu parerea ca nu stiu de unde sa o apuc.

lucibix
23-03-11, 12:52
softul e de vina
a uitat pozitiile
am patit si eu
mutam antena cu alt receptor
sanatate

mihaidsn
23-03-11, 22:39
Tocmai aici e problema. Pozitiile exista. Eu nu mai pot sa mut antena schimband canalul ci doar mergand in meniu positioner si sa dau acolo goto 1 sau 2 sau x. Citeste cu atentie ce am scris.

laleauaneagra
23-03-11, 22:42
testeaza lnb....prima data

da si un reset la motor

mihaidsn
24-03-11, 11:10
Asta aveam de gand. Ma duc cumpar un lnb nou, resetez si motorul si va zic.

shadowman
24-03-11, 11:42
eu te sfatuiesc sa nu folosesti odata si sateliti setati si USALS.
eu am avut problema cu setarea asta.
am ales usals si a fost ok.
inseacrca si asa.

mihaidsn
25-03-11, 11:52
S-a rezolvat. Am dat reset la motor, am schimbat lnb-ul si am pus pe usals si merge ca uns. Banuiesc ca lnb-ul era de vina dim moment ce aveam si caderi de semnal total. Multumesc tuturor care si-au dat cu parerea si sper ca acest tread sa foloseasca si la altii.

pHaRAon
25-03-11, 16:17
Chiar acum am dat peste acest topic. Se pare ca intru si eu la aceasta problema.
Am si eu o montura HH optibox parca cumparata anul trecut prin septembrie.
Este legat pe un dm7020 cu imagine nemesis 4.4. De multe ori mai crapa la mutarea pe disecq pe alt satelit, dar am zis ca e din soft. Dadeam restart la nemesis si o lua.
De cateva zile incoace incep sa am pierderi de semnal pe transpondoarele de pe 1W Thor. Initial am crezut ca e de la ei, dar mai nou a murit de tot, in sensul ca nu mai era semnal pe nimic.
Am deconectat tota mufaraia, restart la nemesis, cu mare greu a reinviat monturaa HH, dar nu mai vrea sa invarte antena. Daca dau manual merge foarte incet. Mai o ia din cand in cand, dar crapa instant. acuma nici eu nu stiu e de la LNB o fi ars ala, e arsa montura?
Cum se reseteaza o montura HH? Se scoate alimentarea, cablul de LNB din Dream? Sau are buton de reset?
Momentan cu greu am mutat antena din butoanele externe de pe HH pe Thor si acolo a ramas, ca daca dau pe alt satelit se invarte un pic si moare din nou.
Poate imi poate da cineva o sugestie?
Multumesc.

laleauaneagra
25-03-11, 16:53
are un mic buton de reset la motor langa butonasele de mutare manuala

cauze=posibil lnb,dar daca invarte greu posibil montura sau sursa de la dm,vezi si setarea la votaj,nu stiu cum are 7020 configuratia

incearca cu alt receptor

inteleg ca ai diseq?posibil si de acolo pierdere semnal

dm9
26-03-11, 08:19
Poate antena pe care ai pus motorul a fost mai grea decat suporta motorul si acum a inceput sa dea semne de oboseala. Poate fi si aceasta o cauza.

mihaidsn
05-04-11, 10:04
Revin cu informatii legate de problema descrisa in postul 1.
Semnalul 0 pe canalele in polarizare orizontala apareau din cauza lnb-ul defect. Am schimbat lnb-ul si acum am semnal si in polarizare orizontala. Am urcat sus pe bloc cu un satfinder digital (din ala cu display lcd) si am incercat mutarea antenei pe baza de schimbat canale de la un satelit la altul si am observat ca montura se misca 2-3 grade apoi se opreste. Se misca destul de greoi desi am o antena de doar 90cm. Am impresia ca este uzat motorul asa ca astept sa se mai incalzeasca si o sa desfac motorul sa il ung.

laleauaneagra
05-04-11, 13:53
eu inca te sfatuiesc sa incerc cu alt receptor

mihaidsn
07-04-11, 15:52
Se pare ca am clarificat un pic problema. Din cauza ca sa uzat motorul si trage din greu, consuma mai multi miliamperi ceea ce aparatul nu ii poate oferi. Singura solutie e sa pun un pozitioner pentru hh care sa se ocupe de mutat si de power suficient.

mihaidsn
18-04-11, 15:26
Revin cu informatii pretioase legate de problema spinoasa care mi-a mancat zilele si mi-a scos peri albi. Dupa ce am schimbat lnb-ul, am desfacut motorul de l-am curatat, am pus totul la loc, am coborat de pe bloc si am constatat ca tot nu se misca motorul si tot nu se vedeau canalele in polarizare verticala. Exasperat de situatie, mi-a trecut prin gand sa renunt la motorizare si sa trec pe direct (adica direct din lnb pe un singur satelit 0.8w). Exac asa am facut, am urcat sus pe bloc, am legat lnb-ul direct in receptor si cobor fuga jos sa vad rezultatul. Can colo.... surpriza mare... la fel. Zic opaaaaaaa... e ceva neinregula la mijloc.... Pun mana pe un cutit si tai cablul de pe undeva unde imi era la indemana. Fratilor... surpriza mare... curgea rugina din cablu. Fuga iute la magazin si cumpara cel mai bun cablu disponibil... urc repede pe bloc... pun cablu nou... mufez tot.. bag in motor...cobor jos si uraaaaaaaaaaaaa, toate merg ca unse. Sa inebunesc de draci ca m-am chinuit 2 saptamani fara rezultat.

Multumesc tuturor celor care si-au dat cu pararea in aces thread. Sper ca patania mea sa fie de folos si altora.

laleauaneagra
18-04-11, 17:26
e bine de specificat pe viitor si vechimea cablului sau daca nu e vechi inseamna ca nu a fost mufat bine,verifca si acum sa nu mai ai probleme pe viitor

mufa sa fie pe dimensiunea cablului nu mai mare si mufata bine,pune banda izolatoare pe mufa sau sant protectii din guma

ovidiucro
20-09-11, 15:10
...și nu uita de „buclele de picurare”!