PDA

View Full Version : Telekom Romania (DOLCE)



Pages : [1] 2

-minus
31-01-07, 11:03
Un operator cu o oferta bomba;47 programe cu numai 150000 lei abonament lunar,avind primele 6 luni gratuit abonamentul dar oferta este numai pentru abonatii romtelecom,receptorul un coship-nds bun de schimbat canalele intre ele,se misca binisor dar nu permite receptia programelor fta, nici la acest operator nu se cunosc keyle.Spaniolul :wink:

outcast
31-01-07, 15:01
spune ceva de calitatea imaginii....daca il ai!

laleauaneagra
01-02-07, 19:59
zic eu cea mai buna dintre dth-urile ro.a si apropo pe LCD SI TFT :lol:

outcast
01-02-07, 20:34
mai astept sa vad cum evolueaza..si am platit digi pina in aprilie...

-minus
01-02-07, 20:57
mai astept sa vad cum evolueaza..si am platit digi pina in aprilie... ce pot sa spun; calitativ nu se compara cu digi si cu maxx in niciun caz,se putea si mai bine dar sa vedem cu noul update de soft ce va fi facut luna asta,ca grila de programe pentru baza e ok! fata de altii,canale diversificate,tematici bune deci ai la ce sate uiti,in afara de faptul ca e un coship receptorul se misca destul de repede,eu ma asteptam sa fie mai slabut,in sfirsit despre semnal ce sa mai nu se pune problema e beton! daca ai si alte intrebari? Spaniolul :wink:

-minus
01-02-07, 20:59
mai astept sa vad cum evolueaza..si am platit digi pina in aprilie... ce pot sa spun; calitativ nu se compara cu digi si cu maxx in niciun caz,se putea si mai bine dar sa vedem cu noul update de soft ce va fi facut luna asta,ca grila de programe pentru baza e ok! fata de altii,canale diversificate,tematici bune deci ai la ce sa te uiti,in afara de faptul ca e un coship receptorul se misca destul de repede,eu ma asteptam sa fie mai slabut,in sfirsit despre semnal ce sa mai, nu se pune problema e beton! daca ai si alte intrebari? Spaniolul :wink:

outcast
01-02-07, 21:07
tu l-ai vazut pe lcd sau plasma?

-minus
01-02-07, 21:09
tu l-ai vazut pe lcd sau plasma? din pacate nu,Spaniolul :wink:

laleauaneagra
02-02-07, 14:34
la noi in lugoj la romtelecom au o plasma unde face reclama la dolce.acu nam stat eu ore intregi sa ma uit dar se vede bine.dar pe TFT se vede zic eu foarte bine

outcast
02-02-07, 15:11
la noi in lugoj la romtelecom au o plasma unde face reclama la dolce.acu nam stat eu ore intregi sa ma uit dar se vede bine.dar pe TFT se vede zic eu foarte bine

poti sa spui pe ce program era cind ai vazut tu?

Snow
04-02-07, 23:06
Ziarul Gandul | 05 februarie 2007

Numarul abonatilor la serviciul de televiziune digitala furnizat de Romtelecom a ajuns la aproximativ 60.000 la doua luni dupa lansarea comerciala, la sfarsitul lunii noiembrie 2006, a anuntat operatorul de telecomunicatii. Denumit Dolce, serviciul de televiziune digitala a fost lansat in urma unei investitii de 15 milioane de euro, potrivit datelor Romtelecom. Pe piata locala a televiziunii prin satelit (DTH - Direct To Home) activeaza companiile RCS&RDS, cu serviciul DigiTV (lansat in decembrie 2004), Digital Cable System (serviciul Max TV, disponibil din iunie 2005), DTH Television Group (serviciul Boom TV, lansat aprilie 2006) si Focus Sat Romania, care a intrat pe acest segment de piata in noiembrie 2004

outcast
04-02-07, 23:07
o informatie buna zapada!!!..teme-te digi!

Obywans
05-02-07, 02:38
tu l-ai vazut pe lcd sau plasma?

salut
Eu am LCD de 48 incis si am ?ncercat si Digi si max si dolce
si calitatea de la Dolce este dubla fata de digi si de 4 ori mai buna precum max ....

?ntrebare :C?nd se lanseaza kanal D ??

mondo
05-02-07, 02:44
?ntrebare :C?nd se lanseaza kanal D ??

...si raspunsul:
http://www.sateliti.ro/viewtopic.php?t=81[/quote]

Obywans
05-02-07, 02:50
gata ma-m informat !
vroiam sa fiu sigur ca ?l emite si dolcetv !!
:twisted:

outcast
05-02-07, 08:51
tu l-ai vazut pe lcd sau plasma?

salut
Eu am LCD de 48 incis si am ?ncercat si Digi si max si dolce
si calitatea de la Dolce este dubla fata de digi si de 4 ori mai buna precum max ....

?ntrebare :C?nd se lanseaza kanal D ??

mersi pentru informatie!

-minus
14-02-07, 15:31
Teapa dolce! a venit si prima factura si surpriza! platesc PROGRAMELE dolce,ABONAMENTUL care este 6,5 ron este GRATUIT 6 luni pe ala nu-l platesc :twisted: si uite cum dau telefon la ei;intreb si eu sa nu mor prost;pai abonamentul nu include toate serviciile?nu!a fost raspunsul lor,abonamentul se plateste pentru intretinerea aparaturii aflate in dotarea clientului ,iar programele sunt separat,exact ca la telefon! la asa raspuns ce dracu sa mai spui? :twisted: astia iau intrecut si pe gigi in prosteala,nu dau ei gratis nici macar un fir de lita :twisted: asta e;acum am platit ca de imi place calitatea imaginii la programe si pachetul de programe care e mai variat decit la ceilalti.Spaniolul :wink:

outcast
14-02-07, 15:55
nu inteleg ce platesti si nu trebuia platit?!?

-minus
14-02-07, 16:14
nu inteleg ce platesti si nu trebuia platit?!? Oferta dolce; abonamentul gratuit in primele 6 luni! dar ei nu specifica nicaieri ca abonamentul reprezinta de fapt asistenta tehnica a receptorului si a antenei si ca programele pe care le vizionezi sunt platite separat!adica abonamentul e format din 1 bucata;servici de asistenta in cazul unei defectiuni si costa doar 6,2 ron iar programele le platesti separat acum ai inteles?Spaniolul :wink:

outcast
14-02-07, 16:45
asta am inteles de la inceput....

-minus
14-02-07, 16:54
asta am inteles de la inceput.... deci eu nu trebuia sa platesc timp de 6 luni abonamentul si..... intradevar nu-l platesc platesc in schimb programele,ca sa intelegi mai bine;la focuss ai 35 programe cu 20 ron pe luna ok? si ai inclusi in banii astia si serviciile de intretinere in caz de defectiune,acum ai inteles? adica abonamentul la focuss cu toate serviciile incluse e 20ron,pe cind la dolce.... abonamentul e separat avind in el doar asistenta tehnica iar programele se platesc separat,la reclama lor;la dolce ai abonament gratuit 6 luni am crezut ca nu platesc nimic timp de 6 luni,acum ai inteles?>Spaniolul :wink:

outcast
14-02-07, 17:28
ahaaaa....acum am priceput!

Snow
14-02-07, 21:21
Intrerupere temporara
13 Februarie 2007
Datorita unor lucrari de reconfigurare a echipamentelor, prevazute pentru ziua de 14 Februarie 2007, functionalitatea serviciului Dolce va fi afectata partial intre orele 03:00 - 06:00.

Va multumim pentru intelegere.

http://www.dolce.ro/ro/stiri/2007/intrerupere_temportara2.html

kingblana
15-02-07, 12:21
asta e situatia ,foarte multi au primit facturi si acum nu stiu cum sa renunte.
Vrajeala a la romtelecom,in pretul abonamentului nu-ti ofera nimic.

-minus
15-02-07, 12:41
asta e situatia ,foarte multi au primit facturi si acum nu stiu cum sa renunte.
Vrajeala a la romtelecom,in pretul abonamentului nu-ti ofera nimic. asta e.acum platim ca nu prea imi vine sa renunt,are imaginea o idee mai buna la unele programe si ff buna la altele comparativ cu focuss.Spaniolul :wink:

zappa
15-02-07, 13:50
Adica abonamentul al dolce e 6,2 ron la care se adauga costul programelor???? Adica 20 si ceva de lei noi????

-minus
15-02-07, 14:12
Adica abonamentul al dolce e 6,2 ron la care se adauga costul programelor???? Adica 20 si ceva de lei noi???? Exact,Spaniolul :wink:

abonamentul
15-02-07, 14:31
Adica abonamentul al dolce e 6,2 ron la care se adauga costul programelor???? Adica 20 si ceva de lei noi???? Exact,Spaniolul :wink:

Voiam sa conving un prieten sa isi puna Dolce, insa acum ezit: in primul rind are telefonul Romtelecom pe firma si acum mi s-a spus ca nu beneficiaza de oferta cu 3,9 euro, chiar daca si firma si telefonul si locatia televizorului sint in aceeasi casa, iar apoi descopar ca pina la urma tot FocusSat este mai de Doamne-ajuta, fiindca la 30 lei ai in afara de toate Discovery-urile si Viasat Explorer si History si in plus si MGM, care nu transmite filme urite chiar deloc ... o sa ii sugerez FocusSat :) ... pacat, cu faza asta cu abonamentul fiindca 15 ron era tentant, insa la peste 20 ron, nu mai e asa atragatoare oferta RTC.

zappa
15-02-07, 14:40
Am vb cu cineva care are dolce si mi-a spus ca a venit prima factura si nu are de platit nimic. Are pachetul de baza. Daca ar fi avut si alte programe le-ar fi platit doar pe acelea. Pana la urma care-i adevarul?

-minus
15-02-07, 14:50
Am vb cu cineva care are dolce si mi-a spus ca a venit prima factura si nu are de platit nimic. Are pachetul de baza. Daca ar fi avut si alte programe le-ar fi platit doar pe acelea. Pana la urma care-i adevarul? Am factura in fata; dupa linie telefonica principala,dupaoptiuni,urmeaza;alte pachete de serviciisi pachete servicii internet,acum la alte pachete de servici este trecut;13,19ron eu nu stiu ce reprezinta alte pachete de servicii pentru ca e prima data cind vin asa ca am sunat la ei sa intreb ce reprezinta,si o domnisoara fff.amabila mia raspuns;aveti instalat serviciul dolce? da am raspuns,atunci aveti de platit programele care le vizionati! fara comentarii.Spaniolul :wink:

Obywans
16-02-07, 01:42
Scaneaza facutura si sterge datele tale si puneo pe forum asa nu mai dai multe explicati !!

:)

-minus
16-02-07, 10:53
Scaneaza facutura si sterge datele tale si puneo pe forum asa nu mai dai multe explicati !!

:) Nu am inca un scanner! Spaniolul :wink:

geo
16-02-07, 13:36
Spaniolule, nu stiu ce ai vazut tu pe factura,dar pe site scrie clar [apropo cred ca e prea mare gafa ca de fapt sa ai gratuit doar acea asistenta tehnica de 62 rol timp de 6 luni] ca altfel le-ar fi sarit oamenii si opc-ul in cap pana acum): 'daca te abonezi acum primesti primele 6 luni de aboment gratuite pt PACHETELE VARIETY SI ACTIVE PT UN CONTRACT DE 2 ANI SAU PRIMELE 3 LUNI PT CONTRACT DE 1 AN' http://www.dolce.ro/ro/avantajele_dolce/accesibilitate.html
ADICA, NU STIU CINE, CE TI-A ZIS LA DOLCE DAR LA 930 HABAR NU AVEAU DE O TAXA DE 62 ROL pt 'asistenta tehnica':) de fapt,care asistenta tehnica? poate imi faci un desen ca nu pricep:D

-minus
16-02-07, 13:48
Spaniolule, nu stiu ce ai vazut tu pe factura,dar pe site scrie clar [apropo cred ca e prea mare gafa ca de fapt sa ai gratuit doar acea asistenta tehnica de 62 rol timp de 6 luni] ca altfel le-ar fi sarit oamenii si opc-ul in cap pana acum): 'daca te abonezi acum primesti primele 6 luni de aboment gratuite pt PACHETELE VARIETY SI ACTIVE PT UN CONTRACT DE 2 ANI SAU PRIMELE 3 LUNI PT CONTRACT DE 1 AN' http://www.dolce.ro/ro/avantajele_dolce/accesibilitate.html
ADICA, NU STIU CINE, CE TI-A ZIS LA DOLCE DAR LA 930 HABAR NU AVEAU DE O TAXA DE 62 ROL pt 'asistenta tehnica':) de fapt,care asistenta tehnica? poate imi faci un desen ca nu pricep:D cind vei primi factura vei intelege,eu unul asa am primit;alte servicii 135ooo lei reprezentind dolce,asta e!Spaniolul :wink: Ps. si eu am facut abonamentul datorita reclamei :D

geo
16-02-07, 14:24
pe ultima factura scrie:
-primesti gratuit si abonamentul pt perioada dintre activare si prima facturare
- variety special (baza)e incadrat la rubrica 'alte pachete de servicii'
- alte pachete la rubrica 'optiuni'

outcast
16-02-07, 14:59
fratilor atita tam-tam cu o factura...eu nu cred ca dolce a facut vreo gafa....

XVanish
16-02-07, 15:07
Eu cica sunt reprezentant Dolce in BM... nu m-am ocupat mai deloc... dar daca vreti dau niste telefoane, ma interesez si va lamuresc...

outcast
16-02-07, 15:09
Eu cica sunt reprezentant Dolce in BM... nu m-am ocupat mai deloc... dar daca vreti dau niste telefoane, ma interesez si va lamuresc...

pai ce mai stai? in loc sa ne dedicam la studiat digi si max dezbatem o factura.......

XVanish
16-02-07, 15:28
Relax ca sunt inca la job... o sa vorbesc deseara cu reprezentantul zonal sa vad ce stie...

outcast
16-02-07, 15:33
Relax ca sunt inca la job... o sa vorbesc deseara cu reprezentantul zonal sa vad ce stie...

ok 8)

-minus
16-02-07, 16:04
Relax ca sunt inca la job... o sa vorbesc deseara cu reprezentantul zonal sa vad ce stie... intreaba ce reprezinta alte servicii? la 930 au spus ca dolce.Spaniolul :wink:

istvan
16-02-07, 20:48
working like a charm,thank u guys

[ 16:43:45 ] [ Sci ] Opening device /dev/sci1
[ 16:43:45 ] [ Sci ] CARD_DETECT for sci returned 1
[ 16:43:46 ] [ ATR ] WARNING! You are overclocking your card: 7.000Mhz (Max 5Mh
)
[ 16:43:46 ] [ Loader ] Init NDS card
[ 16:43:47 ] [ Keyman ] Adding key **** type 0 on Provider 0 for caid 092F ID=0
[ 16:43:47 ] [ Keyman ] Adding key **** type 1 on Provider 0 for caid 092F ID=0
[ 16:43:47 ] [ Loader ] Card 092F on port /dev/sci1 ready
[ 16:43:47 ] [ Loader ] Starting Newcamd Server on port 34001
[ 16:43:47 ] [ NewCS ] Ready to GO!
http://img265.imageshack.us/img265/2800/screenshot1vp7.jpg (http://imageshack.us)
http://img265.imageshack.us/img265/8941/screenshot2ba6.jpg (http://imageshack.us)

Obywans
17-02-07, 04:23
Au ?nceput Testele pe Kanal D !!
la 3.10 Am !!
jejeje din nou Garcea !!


http://img185.imageshack.us/img185/743/kanaldyi9.th.png (http://img185.imageshack.us/my.php?image=kanaldyi9.png)

http://img185.imageshack.us/img185/9629/kanald1qe6.png (http://imageshack.us)

Obywans
17-02-07, 04:32
http://img185.imageshack.us/img185/1584/kanald2uc7.png (http://imageshack.us)

XVanish
17-02-07, 15:03
Relax ca sunt inca la job... o sa vorbesc deseara cu reprezentantul zonal sa vad ce stie... intreaba ce reprezinta alte servicii? la 930 au spus ca dolce.Spaniolul :wink:

Sry Spaniolule dar nu reusesc sa vb cu el... tot intra mesageria... ma gandesc ca poate e iesit din oras, undeva la tara... oricum mai incerc eu... de aia nici nu am mai postat nika...

-minus
17-02-07, 15:16
stai linistit,eu unul mam resemnat,asta e ,am luat teapa :D bine cel putin ca nu era altfel,orcum am vorbit din nou cu cei de la 930 si au spus ca;un contract odata semnat inseamna ca esti de acord cu el,asa ca platesc fara remuscari,orcum are programe cu imaginea calitativ mai buna decit cei de la focuss si asta ma multumeste.Spaniolul :wink:

-minus
19-02-07, 08:26
kanalD pe programul 111 :wink: in sfirsit au reusit sa-l bage,poate vor da drumul si la noul soft ca de cind il astept mi sau lungit urechile :D Spaniolul :wink:

bila34
19-02-07, 21:46
nu stiu ce teapa au luat unii cu factura dar eu azi am primit-o si am si achitat-o deoarece am avut de plata doar abonamentul la linia telefonica si rata la al doilea STB(12LEI)nu stiu ce alte servicii zic unii ca au de plata,asta este,probabil unii au ghinion ce sa zic.

-minus
19-02-07, 21:51
nu stiu ce teapa au luat unii cu factura dar eu azi am primit-o si am si achitat-o deoarece am avut de plata doar abonamentul la linia telefonica si rata la al doilea STB(12LEI)nu stiu ce alte servicii zic unii ca au de plata,asta este,probabil unii au ghinion ce sa zic. Am uitat un amanunt,abonamentul lam facut in decembrie iar factura ce mia venit acum e pe ianuarie,deci in a doua luna vei vedea cum stau lucrurile ,ca asa am zis si eu ca e ok,la prima factura,dar a dua.........Spaniolul :D :wink:

outcast
09-03-07, 00:09
care e concluzia cu factura? eu m-am abonat saptamina trecuta..am luat 2 stb,pachetul varity specia+ activ.ce o sa platesc in primele 6 luni?

-minus
09-03-07, 04:45
care e concluzia cu factura? eu m-am abonat saptamina trecuta..am luat 2 stb,pachetul varity specia+ activ.ce o sa platesc in primele 6 luni? Ai rabdare,la a doua factura o sa ai surpriza :D :D :D platesti programele dar nu si abonamentul de 6,5 ron :D :D :D :D

narcisyo
18-04-07, 12:56
Deci baietii care-i treaba pana la urma mai platesti si altceva in afara de abonament sau nu?

shadowman
24-04-07, 21:36
A aparut TELETEXT la Antena1(234)!
Nu stiu de cand,dar acum am vazut!

-minus
24-04-07, 22:26
Ai rabdare,la a doua factura o sa ai surpriza :D :D :D platesti programele dar nu si abonamentul de 6,5 ron :D :D :D :D

Ei zic ca nu dar pe factura apare altceva ei zic ca apare la scaderi de plata pe urmatoarea pagina de la factura cert e ca am facut o proba nevorbind la telefon si... aceiasi suma am platit adica abonamentul pentru telefon,internetul si dolce,acum nu mai stiu ce sa zic!

-minus
25-04-07, 22:27
Ciudatenii la DOLCE!!
cu toate ca am intilnit multe in viata de instalator sisteme de receptie satelit atit in tara cit mai ales afara ce am auzit azi am ramas masca; am fost la un client care locuieste la bloc,omul abonat la romtelecom cu telefonul ar fi vrut sa puna DOLCE dar cind a chemat instalatorii prin comanda telefonica la DOLCE bineinteles a ramas masca; NU va instalam sistemul pe bloc!! nici sa nu va ginditi,daca nu aveti vedere direct catre satelit va luati gindul de la noi si chemati pe altii,oamenii ce sa mai au ramas masca si au sunat la Focussat adica la nr, de telefon pe care lam pus pe pliante focuss si leam impartit in zona respectiva asa am ajuns la ei si oamenii au spus ce aveau pe suflet; domne dar chiar nu se poate pe bloc? ba da am raspuns eu,deoarece sunteti cu fata catre N va montez sistemul pe terasa blocului,si uite cum eu instalez ca am mai primit inca 6 comenzi azi tot in acelasi bloc tot cu aceiasi explicatie; refuzul DOLCE de a instala pe terasele blocurilor ,iar Dolce pierde clienti,
Oare de ce nu vor pe terase cei de la DOLCE? au cumva rau de inaltime?

garyman
25-04-07, 23:19
daca nu ma insel , terasa blocului este un spatiu comun , de care nu poti beneficia independent , deci este practic indivizibil .Este posibil ca prin montarea lor pe terasa sa se intre in conflict cu asociatiile de propietari , lucru de care cei de la dolce se feresc .

-minus
25-04-07, 23:23
daca nu ma insel , terasa blocului este un spatiu comun , de care nu poti beneficia independent , deci este practic indivizibil .Este posibil ca prin montarea lor pe terasa sa se intre in conflict cu asociatiile de propietari , lucru de care cei de la dolce se feresc .

da e posibil si acest aspect,numai ca persoanele respective stau la ultimul etaj deci suprafata care este deasupra lor este practic propietatea lor,sau ma rog intra in propietate comuna iar antenele nu le montez practic pe terasa le prind de aticul blocului(marginea) deci nici un fel de probleme cum sar spune!

XVanish
25-04-07, 23:25
E posibil, probabil ei doresc sa evite conflictele cu asociatia sau cu locatarii... in blocul vecin am un amic care vroia sa-i pun pe bloc o antena de 0,9 cu H_H... ma credeti ca nu l-au lastat vecinii? Mai sunt si oameni scartzari pe care cica ii deranjeaza antena...

shadowman
30-04-07, 17:34
Respecte!
Mesaj primit azi de la Dolce Tv,in care se mentioneaza ca,in noaptea de 01/05/2006,se v-a intrerupe emisia ptr.scurt timp pentru unele lucrari in sistem!
Sa fie oare vorba de noul soft si unele modificari in grila de programe?
Oare ceva posturi de radio vom primi?Speram in mai bine!



Respecte!
Dupa anuntul de la Dolce Tv,referitor la lucrarile prevazute in sistem,din noaptea de 01/05/2006,personal am constatat doar o usoara spre medie imbunatatire a imaginii!Atat!Nimic ceva legat de soft,nimc legat de grila de programe si nimic legat de programele de radio!
P.S.-La programul AtomicTv nu mai scrie mesajul care aparea pana acum.Atat!
Mai asteptam!

-minus
30-04-07, 17:39
30 aprilie 2007 Datorita unor lucrari de imbunatatire a echipamentelor noastre de satelit, prevazute pentru noaptea dintre 1 si 2 mai 2007, functionarea serviciului Dolce va fi afectata. Aceste lucrari ne vor permite sa imbunatatim calitatea serviciilor oferite.

Va multumim pentru intelegere.
http://www.dolce.ro/ro/stiri/2007/intrerupere_temporara_30.04.2007.html

outcast
30-04-07, 20:14
mda....am primit si eu mesajul in format de mail pe tvr....

shadowman
08-05-07, 21:52
Respecte!
ceva nou despre DolceTv?
numai stie nimic nimeni?

Einstein
09-05-07, 08:25
Au ajuns la 200.000 de abonati.... Ultima stire?...

-minus
09-05-07, 08:43
Au ajuns la 200.000 de abonati.... Ultima stire?...

asta ar fi ultima stire;
Incepand cu data de 24 aprilie, programele Private Spice, Free-X TV, Free-X TV 2 si X-Dream TV, cuprinse in pachetul Midnight, vor fi disponibile abonatilor Midnight 24 de ore din 24, in fiecare zi a saptamanii.

In cazul in care nu doriti ca toti membrii familiei sa aiba acces la aceste canale TV, le puteti restrictiona foarte usor (din meniul Programe, optiunea Canale Restrictionate), urmand pasii indicati in instructiunile de utilizare Dolce .
http://www.dolce.ro/ro/stiri/2007/midnight.html

usernome
04-06-07, 01:49
se monteaza si pe bloc la dolce, nu stiam ca sunt echipe care refuza sa instaleze pe bloc.
si de unde s-a scos 200.000 abonati dolce? daca imparti la 20 poate esti mai aproape de adevar.
tot vad cifre ametitoare pe toate forumurile.
nu au baza reala, nu se poate ajunge la asemenea cifre intr-un timp atat de scurt.

numai de bine....

laleauaneagra
04-06-07, 11:42
pai in orasu meu un oras de 25.ooo de locuitori pe traseul care umblu eu mai des sint vreo 65 si zau ca au aparut ca ciupercile dupa ploaie ca sa nu mai vb de colegi de pe la sate.concluzie dolce merge struna cel putin la mine in zona


apropo de numaru de abonati al pachetului dolce se aseamana cu sondajele lui basescu care nu le credea nimeni si iata ca base avea 75%

shadowman
07-06-07, 21:46
Respecte!
Mesaj de la Dolce Tv!Din nou?!
Intrerupere temporara
5 iunie 2007
Datorita unor lucrari de intretinere prevazute pentru noaptea dintre 5 si 6 iunie 2007, functionarea serviciului Dolce va fi afectata pentru o scurta perioada de timp. Aceste lucrari ne vor permite sa imbunatatim calitatea serviciilor oferite.

Va multumim pentru intelegere.
Se pare ca din nou,data trecuta n-am sesizat nimic nou sa peram ca de data asta!
Bafta!

celenhein
09-06-07, 11:20
Acum au o coloana sonora pa cateva din canale.

Se aude ceva in italiana...........cine stie..........

shadowman
10-06-07, 10:03
Acum au o coloana sonora pa cateva din canale.

Se aude ceva in italiana...........cine stie..........

Respecte!
Spune-mi te rog pe ce canal ai auzit tu limba italiana ca eu nu gasesc nicaieri canal cu sonor in limba italiana!
Mersi!
Bafta!

celenhein
10-06-07, 20:29
Respecte!
Spune-mi te rog pe ce canal ai auzit tu limba italiana ca eu nu gasesc nicaieri canal cu sonor in limba italiana!
Mersi!
Bafta!

Acum la 20.30 - Test Dolce 6, Test Dolce 8 e ceva in italiana ...fara imagine..

Apropo nu incerca pe conserva ... doar daca ai alt rec....

-minus
30-07-07, 19:26
Test de KK,DOLCE se ia dupa gigi si baga kanale de KK!!
Test Dolce=Duna Tv
Test Dolce2=Duna II Autonomia
Test Dolce3=Speranta Tv
Test Dolce4=GoodLife Channel
Test Dolce5=DDTV
Test Dolce6=Alfa Omega Tv
Test Dolce7=Ecran verde
Test Dolce8=Ecran negru(se aude sonor in italiana)
Test Dolce9=Ecran negru
12734 V 21078

dic_star79
30-07-07, 20:02
Am si eu o intrebare echipamentul se da in custodie sau trebuie cumparat? Astept raspuns.

badeaghio
30-07-07, 21:12
pai in orasu meu un oras de 25.ooo de locuitori pe traseul care umblu eu mai des sint vreo 65 si zau ca au aparut ca ciupercile dupa ploaie ca sa nu mai vb de colegi de pe la sate.concluzie dolce merge struna cel putin la mine in zona


apropo de numaru de abonati al pachetului dolce se aseamana cu sondajele lui basescu care nu le credea nimeni si iata ca base avea 75%

in Sighisoara am vazut destul de multe, toate*2 (lnb twin). nu prea multe jiji sau bum

-minus
30-07-07, 21:52
Am si eu o intrebare echipamentul se da in custodie sau trebuie cumparat? Astept raspuns.

Primul receiver impreuna cu antena se da in custodie,daca vrei si al doilea receiver il cumperi,lucru care nu merita,mai bine faci abonament la Boom,ai trei receivere in custodie pe un singur abonament!

optimus
30-07-07, 23:17
Primul receptor se da in custodie DACA esti client romtelecom.Daca nu esti client RTL...platesti receptorul...

dic_star79
31-07-07, 19:29
Da cam aici este problema ca nu sunt client romtelecom , merci de raspuns.

outcast
30-08-07, 23:58
matrix cam are un firm care este Ncas ,pentru sky italia....stie cineva cum se poate imperechea cartela dolce cu matrix cam?

val
31-08-07, 08:41
matrix cam are un firm care este Ncas ,pentru sky italia....stie cineva cum se poate imperechea cartela dolce cu matrix cam?

-nu am probat soft-ul cu NDS , dar tin minte ca v2.25 are in meniu optiune de introducere a BK-ului pt nagra , probabil este ceva similar.

dic_star79
06-09-07, 20:20
Romtelecom a anuntat joi 6 sept 2007 ca abonatii DOLCE vor beneficia din 10 septembrie de noi programe si de 2 noi pachete TV plus o luna gratuita pt toti ab la MAXPAK!
Abonamentul lunar pt pachetul baza este de numai 1,95euro fara TVA pt clientii Romtelecom! La cele 45 prog baza sau mai introdus Taraf si Etno!
Primul pachet se adreseaza celor mici si contine (Baby tv,KidsCo premiera in RO) si Jetix si Nickelodeon . cost pachet 1euro fara TVA!
Cel de al doilea pachet se adreseaza comunitati magheare si contine urmatoarele programe( MTV1,MTV2,RTL Klub,Film+ si Duna TV) Cost pachet 0,8euro fara TVA!

bibbicu
07-09-07, 09:08
..........
Abonamentul lunar pt pachetul baza este de numai 1,95euro fara TVA pt clientii Romtelecom!..........

Voi sunteti naivi sau nu analizati ce cititi? Cat timp este acest pret? Permanent? Sunt satul de jongleriile Romtelecom....

-minus
10-09-07, 08:13
Incepand de azi noi canale in grila DOLCE in pachetul de baza;
M1
M2
Nikelodeon
Jetix
Kids
Taraf *
Etno *
Film+
Duna
Sport Klub
Baby

mimisicu
10-09-07, 18:41
salut tuturor. imi spune cineva cum pot vedea toate programele dolce cu cartela in dm 500 . mentionez ca programele din pachetul de baza merg bine.

bibisor200
15-09-07, 22:08
Salut,

Cartela de Dolce in DM500 risca sa se dezactiveze daca se blocheaza UA/SA, etc? E necesar sa se mearga cu cele 3 setari pe YES? Adica all blocked?

Poate ma luminati si pe mine...

Multumesc.

hotm
16-09-07, 10:36
Salutare!
Am si eu o intrebare referitoare la Coshipurile Dolce.
Daca dupa un an (doi) ma hotarasc sa trec la alt provider DTH si am avut un receiver in custodie, iar cel de-al doilea am fost obligat sa-l cumpar...ce pot face cu el? Am inteles ca sunt blocate pe Serviciul DOLCE...Exista vreun firmware care sa-l faca FTA ?

badeaghio
16-09-07, 17:07
Salutare!
Am si eu o intrebare referitoare la Coshipurile Dolce.
Daca dupa un an (doi) ma hotarasc sa trec la alt provider DTH si am avut un receiver in custodie, iar cel de-al doilea am fost obligat sa-l cumpar...ce pot face cu el? Am inteles ca sunt blocate pe Serviciul DOLCE...Exista vreun firmware care sa-l faca FTA ?

inca nu si nu prea sunt sanse sa apara soft. e un thread pe aici in care se discuta special asta

bibisor200
19-10-07, 19:57
inca nu si nu prea sunt sanse sa apara soft. e un thread pe aici in care se discuta special asta

Azi intamplator am cautat pe net ceva clone pentru Coship... Si ce am gasit?
Total-TV are ceva asemanator, forumul e in iugoslava, daca nu ma insel::
http://kablovskiforum.7.forumer.com/viewtopic.php?t=37
Deci avem:
Echolite / Echostar CDVB5668.

Pentru a te conecta pe seriala e nevoie de cablu inversor (null modem). Ce ziceti mai sapam? Unde-s mai multi, puterea creste. Asta pentru a veni in intampinarea dorintei utilizatorilor de Dolce de a avea un receiver deblocat, care sa iti permita editarea programelor cum vrei tu (nu canale de 3 cifre), care sa te lase sa vezi si programe FTA, etc.

P.S. http://www.depo.shows.it/ sau http://dvb-upload.com

p_ionel
20-10-07, 11:54
Azi intamplator am cautat pe net ceva clone pentru Coship... Si ce am gasit?
Total-TV are ceva asemanator, forumul e in iugoslava, daca nu ma insel::
http://kablovskiforum.7.forumer.com/viewtopic.php?t=37
Deci avem:
Echolite / Echostar CDVB5668.

Pentru a te conecta pe seriala e nevoie de cablu inversor (null modem). Ce ziceti mai sapam? Unde-s mai multi, puterea creste. Asta pentru a veni in intampinarea dorintei utilizatorilor de Dolce de a avea un receiver deblocat, care sa iti permita editarea programelor cum vrei tu (nu canale de 3 cifre), care sa te lase sa vezi si programe FTA, etc.

P.S. http://www.depo.shows.it/ sau http://dvb-upload.com

Daca afli ceva sa ne spui si noua.......variantele aste le-am incercat fara nici un rezultat,dar poate o apare ceva,sau poate nu stim unde sa cautam.....

Einstein
14-11-07, 15:25
Astazi am studiat ofertele DTH-urilor autohtone.
Nu vreau sa fie luat acest post ca reclama, dar Dolce are cel mai convenabil abonament pentru abonatii Romtelecom.

Abonament Variety Special 1,95 E + TVA (la cursul actual - 8 lei)
Abonament Dream 7,4 E + TVA (30 lei)
Un calcul simplu: Dolce Full = 38lei (fara pachetul maghiar)
Echipament in custodie abonamente pe 1 sau 2 ani.
Activare 35 E pentru abonament pe 1 an si activare gratuita pentru 2 ani.

VARIETY
http://i190.photobucket.com/albums/z56/vid36/Dolce_var.jpg

DREAM
http://i190.photobucket.com/albums/z56/vid36/Dolce_dream.jpg

dan2000
14-11-07, 15:32
Astazi am studiat ofertele DTH-urilor autohtone.
Nu vreau sa fie luat acest post ca reclama, dar Dolce are cel mai convenabil abonament pentru abonatii Romtelecom.

Abonament Variety Special 1,95 E + TVA (la cursul actual - 8 lei)
Abonament Dream 7,4 E + TVA (30 lei)
Un calcul simplu: Dolce Full = 38lei (fara pachetul maghiar)
Echipament in custodie abonamente pe 1 sau 2 ani.
Activare 35 E pentru abonament pe 1 an si activare gratuita pentru 2 ani.

VARIETY
http://i190.photobucket.com/albums/z56/vid36/Dolce_var.jpg

DREAM
http://i190.photobucket.com/albums/z56/vid36/Dolce_dream.jpg

si eu am facut asta acum o saptamana am cautat ofertele tuturor operatorilor ramani si am ales pachetul dream de la dolce abo pe 2 ani cu 2 receptoare 14e in primul an si cam 16 in al 2-lea an. acum astept sa vina sa-l monteze .

Einstein
15-11-07, 19:30
Astazi 15.11.2007, Dolce a lansat o noua oferta pentru cei ce nu sunt abonati romtelecom:

- 3.35 Euro/luna (fara TVA) pentru pachetul de baza Variety, in primul an de contract;

- Instalarea GRATUITA


- Echipamentul in custodie cu chirie ZERO


Vine concutenta!!!

http://www.dolce.ro/ro/stiri/2007/variety_pentru_toti.html

bibbicu
15-11-07, 22:08
................ in primul an de contract;

.................

Deci ATENTIE........!!!!!!!!!

Einstein
15-11-07, 22:46
Pai asta inseamna 50% reducere in primul an.... Al doilea 6,65E !
E ceva... nu?

dan2000
16-11-07, 10:56
daca mai pui si calitatea imaginii devin no1 , ciudata chestie ptr rtc , or fi inteles si ei ce inseamna o piata libera ? oricum concurenta incepe sa-si spuna cuvantul . aveam o parere nu tocmai buna despre rtc mai ales ca am si lucrat la ei , dar vad ca lucrurile incep sa se schimbe . sa speraram... oricum concurenta e in avantajul consumatorului dar asta se intampla in tari normale ,in romania multe chestii au fost total pe dos...

optimus
16-11-07, 14:07
Un mare avantaj al abonatilor dolce e ca al doilea receptor(chiar daca tb cumparat) e pe acelasi abo.Digi de ce nu face asta?Ei dau receptoarele minune cu tuner dublu de care au parte doar noii abonati.Restul...m**e.
Pacat ca s-au trezit cam tarziu ..pt mine..astia de la Dolce cu oferta pt non-abonatii RTC.
:2guns:

dan2000
16-11-07, 14:47
nu e tarziu man stai linistit

iaro
16-11-07, 22:38
Cine are de studiat oferte le studiaza si va alege ce ii convine. Daca a ales digi asta e problema lui, deoarece nu a fost informat indeajuns sau poate a fost ademenit cu DigiFilm.:clap:

optimus
20-11-07, 13:36
Cine are de studiat oferte le studiaza si va alege ce ii convine. Daca a ales digi asta e problema lui, deoarece nu a fost informat indeajuns sau poate a fost ademenit cu DigiFilm.:clap:

Tu vorbesti ca sa nu adormi? Ia citeste mai bine ce-am scris.Cand m-am abonat la Digi nu exista pe piatza oferta Dolce si pentru non-abonati RTC.

dan2000
22-11-07, 09:31
cand am facut eu abo digi nici macar in stadiul de idee nu exista dolce....

iaro
22-11-07, 21:27
Nu scriu ca sa nu adorm, dar daca postezi pe topicul de Dolce, faptul ca te-ai abonat cu multi ani, la Digi, inainte de a pare conceptul RTL de DTH, e problema proprie a ta. Fiecare face alegearea pe care o considera necesara la momentul respectiv.:band:

outcast
24-11-07, 16:17
slow down....aici nu suntem pe rdi......hai sa pastram buna cuviintza pe aici...

dan2000
27-11-07, 14:52
pana la urma face au in newcs+evo?

badeaghio
28-11-07, 11:26
are cineva vreo statistica actualizata, cam cati abonati are Diabeticu'?

dan2000
28-11-07, 11:45
are cineva vreo statistica actualizata, cam cati abonati are Diabeticu'?

nu stiu dar sunt pe val. a durat 15 zile pana au venit sa-l monteze . am facut comanda pe site-ul lor si au sunat ei in ziua urmatoare . cu toate insistentele mele nu au venit mai repede de 15 zile , prima dat ma programase dupa cam 20 zile . au prea multe instalari ori prea putini instalatori si asta in bucuresti.

comerciantul
01-01-08, 20:57
un amic de-al meu a facut urmatoarea miscare; a facut 1 abonament, a luat 2 recuri de la ei, bineinteles, dar a mai cumparat o oala si un lnb, si sunt deci 2 persoane care platesc 1 abonament. chestie interesanta, zic eu.

ma gandeam daca fac 1 abonament, si imi da recul in custodie, si mai vreau 1 cartela, dar fara alt rec, pe care sa o folosesc intr-un dream, sau alt rec, cum se procedeaza?

outcast
01-01-08, 22:21
un amic de-al meu a facut urmatoarea miscare; a facut 1 abonament, a luat 2 recuri de la ei, bineinteles, dar a mai cumparat o oala si un lnb, si sunt deci 2 persoane care platesc 1 abonament. chestie interesanta, zic eu.

ma gandeam daca fac 1 abonament, si imi da recul in custodie, si mai vreau 1 cartela, dar fara alt rec, pe care sa o folosesc intr-un dream, sau alt rec, cum se procedeaza?
nu iti da doar cartela...tre sa cumperi al doilea decodor....ca doar nu-s fraieri.:)

pacala68
01-01-08, 23:17
Poi nu-l iei pe unicu' in custodie si cumperi 2 dreamboaxe :D :D :D

radu67
01-01-08, 23:29
Oricum e rentabil sa-l platesti in 24 de luni!

comerciantul
01-01-08, 23:47
Oricum e rentabil sa-l platesti in 24 de luni!

mda, ca eu ma apuc sa cumpar conserve in rate:lol: :lol:

outcast
02-01-08, 00:21
mda, ca eu ma apuc sa cumpar conserve in rate:lol: :lol:omul ti-a oferit o solutie....

comerciantul
02-01-08, 12:12
omul ti-a oferit o solutie....

am inteles. insa am glumit si eu, ca mi s-a parut interesant. n-am zis-o cu rautate sau cu rea intentie :dance:

power
02-01-08, 20:17
un amic de-al meu a facut urmatoarea miscare; a facut 1 abonament, a luat 2 recuri de la ei, bineinteles, dar a mai cumparat o oala si un lnb, si sunt deci 2 persoane care platesc 1 abonament. chestie interesanta, zic eu.

ma gandeam daca fac 1 abonament, si imi da recul in custodie, si mai vreau 1 cartela, dar fara alt rec, pe care sa o folosesc intr-un dream, sau alt rec, cum se procedeaza?

Daca faci un calcul:cu ce a dat pe rec...si abo pe 2 ani o sa ai in jur

de 20lei/luna pe receptor,asa ca nu e nici o smecherie...

badeaghio
02-01-08, 23:09
eu nu am cum sa scap de dolce...cel putin al doilea decodor.il mai scot o data pe luna din cutie ... ca sa am motiv sa vorbesc cu cei de la rel clienti

comerciantul
03-01-08, 14:47
eu nu am cum sa scap de dolce...cel putin al doilea decodor.il mai scot o data pe luna din cutie ... ca sa am motiv sa vorbesc cu cei de la rel clienti


nu esti clar. nu se intelege ce vrei sa zici

outcast
03-01-08, 23:50
nu esti clar. nu se intelege ce vrei sa zici
o data pe luna isi face update-ul...NDS...trebuie tinut in priza si cu semnal sat..daca nu surprize cu cardul..

dan2000
04-01-08, 08:49
o data pe luna isi face update-ul...NDS...trebuie tinut in priza si cu semnal sat..daca nu surprize cu cardul..

unii zic ca ar face update in dm cu evo+newcs , personal nu am probat dar o sa incerc pe 19 cand ar trebui sa faca update-ul

bade
04-01-08, 13:34
Pentru A Vedea Dolce Intr-un Cam Matrix Reloaded Trebuie Pus Soft-ul
Ncas?

DraceX
10-01-08, 01:24
Va rog spuneti-mi si mie careva daca pot prinde Dolce in germania partea de nord, si eventual cum sa orientez sa prind satelitul. nu ma pricep la antene si recivere. ca reciver am rec standard de la ei.

pacala68
10-01-08, 03:07
Se prinde http://www.lyngsat-maps.com/maps/hellas2_f1.html
Aici calculator AZ=El http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-params.html?satlo=39.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=52.52%2C13.29&cityname=Berlin&la=52.52&lo=13.29&country_code=de&diam_w=75&diam_h=80

DraceX
20-01-08, 14:06
:tv: ok am reusit sa imi gasesc ceva timp sa imi orientez atena (multumesc pt link-uri). care e de 90/85.. prind satelitul, dar am niste brazi in fata casei, care imi fura din semnal si nu prind toate programele..iar la selectie semnal, acolo unde ai 4 alternative cu hellas sat imi doar la primele trei am semnal.
intrebarea este: cum as putea sa imi imbunatatesc semnalul sa mai prind si din programele care nu le vad?

zmeura
20-01-08, 16:20
Muta antena sau taie copacii.Vorbesc serios.

DraceX
20-01-08, 16:34
de mutat nu prea am unde sa o mut, iar de taiat copacii ..astia te baga la puscarie pt asa ceva, eventual sa vb sa vad daca se poate pune pe acoperis, desi e de ala de tigla.
dar daca as pune-o undeva afara, ce lungime maxima de cablu sa am intre lnb si reciver, sau asta nu conteaza asa de mult?

laleauaneagra
20-01-08, 16:58
30-40 metri,insa ar fi minunat daca ai pune o poza sa vedem daca intradevar copaci ar fi problema ptr celelalte posturi:)

DraceX
20-01-08, 21:10
nu am decat vreo 15m pana la copaci si sunt destul de inalti. plus de asta cand bate vatul si ii misca se simte pe unele programe.
multumesc oricum de sfaturi :)

-minus
20-01-08, 21:14
nu am decat vreo 15m pana la copaci


Distanta minima pentru o receptie buna/stabila intre antena si obstacol este de 50m asa ca.... ori tai din copaci ori urci antena la un nivel superior astfel incat in clipa cand te uiti din spatele antenei din partea de jos a bratului lnb-ului sa nu vezi varful copacilor!

eusinteu
04-02-08, 16:13
Se pregateste ceva? Asta e de pe King of Sat, azi, 04.02.2008
Test1 - Dolce TV - VideoGuard - 225 - 500 - 600 - eng - 225 - 500 - 2008-02-04

eusinteu
04-02-08, 16:14
Se pregateste ceva? Asta e de pe King of Sat, azi, 04.02.2008
Test1 - Dolce TV - VideoGuard - 225 - 500 - 600 - eng - 225 - 500 - 2008-02-04

-minus
06-02-08, 09:30
12729 V
MPEG-230000 7/8Dolce
TVRM - Eurochannel - M1 - Magyar 2
Duna TV - Film+ Hun - RTL Klub
Jetix Rom - Baby TV - KidsCo
Nickelodeon Hun - Movies 24 C.E.E (http://www.flysat.com/dolce.php)-w- (http://www.dolcetv.ro/) VideoguardF1 (http://www.hellas-sat.net/index.php?cat=122)on
test channel





http://www.flysat.com/hellassat.php

burliu
19-04-08, 19:52
La ce foloseste modemul de la receptorul dolce? daca fac "legaturile" cu linia telefonica ce rezultat am...?:haha1:

-minus
19-04-08, 19:59
La ce foloseste modemul de la receptorul dolce? daca fac "legaturile" cu linia telefonica ce rezultat am...?:haha1:

Nici un rezultat,era prevazut pentru a comanda direct din meniul tv-ului prgramele pay-per-view,dar...momentan lipsa si nici nu cred ca va exista,

burliu
19-04-08, 20:05
Am inteles , merci!

-minus
19-04-08, 20:20
Am inteles , merci!

Sa inteleg ca ai reusit pana la urma sa iti monteze rapid kitul Dolce!:)

burliu
19-04-08, 20:27
Da am gasit firma respectiva l-am cinstit pe baiatul respectiv instalarea mi-am facut-o singur si activarea , multumesc pentru ajutor!

outcast
19-04-08, 20:34
miroase urit pt jiji...acu inteleg de ce sau bagat la fotbal.....cred ca dolce ia depasit la abonati in romania...

Einstein
07-05-08, 10:22
DOLCE 500.000 de clienti!

Pe siteul oficial... http://www.dolce.ro/ro/stiri/2008/dolce_atinge_pragul_de_500.000_clienti.html


22 aprilie 2008
Serviciul de televiziune digitala Dolce a atins jumatate de milion de clienti, la numai 16 luni de la lansarea pe piata. Cu una dintre cele mai mari rate de crestere din Europa in 2007, Dolce a ajuns la o rata de penetrare pe piata televiziunii prin satelit, de peste 33%, cu 13% mai mult fata de sfarsitul anului 2007.

Pe intreaga piata de televiziune din Romania, serviciul de televiziune digitala oferit de Romtelecom a atins in prezent o rata de penetrare de 10%. Dolce este vizionat acum pe aproximativ 700,000 de televizoare, de mai mult de 1,5 milioane de romani.

“Cu o medie de abonare de aproximativ 30.000 de clienti pe luna, Dolce s-a dovedit a fi o alegere preferata de romani pentru servicii de televiziune de calitate. Dolce face parte acum din viata de zi cu zi a clientilor nostri care, asa cum arata studiile pe care le facem periodic, sunt foarte satisfacuti de serviciul nostru. Ne vom stradui in continuare sa ne mentinem in topul preferintelor clientilor din Romania si sa avem o rata la fel de mare de crestere pe piata”, a declarat Joerg Zeddies, Director Executiv Comercial – segment persoane fizice.

Clientul cu numarul 500.000, Nistor Gherghina, din Sivita, judetul Galati, primeste din partea Romtelecom un abonament gratuit incluzind pachetele Variety si Dream, pentru a se bucura de o experienta completa de televiziune digitala.

scufundac
04-06-08, 07:37
sal. exista vreo metoda de a afla codul de deblocare la un receptor dolce?vreau sa intru in meniul receptorului si nu reusesc, am incercat cu 0000 si nu merge

niros
04-06-08, 09:04
apasa tasta help de pe telecomanda, pe ecranul tv-ului va aparea un nr de telefon la care trebuie sa suni, dai seria receptorului si de restul se ocupa cei de la romtelecom.

Mario7877
02-08-08, 19:43
salutari tuturor
ce pot face daka nu intra semnal in receiveram instalat antena in parametri cu sat finder si cu busola numai ca receiverul de dolce ramine cu lacatul rosupe ecranul televizorului si nu intra nici macar o liniuta de semnal
iar sat finder-ul piuie de mama focului ca si cum ar gasi satelitul, apelez la voi ca vad ca stiti foarte multe in materie eu sunt la prima antena de satelit ce o montez

Mario7877
02-08-08, 19:53
buna tuturor sunt in spania la 30 km de Ciudad Real ce pot face daka antena este instalata corect si nu intra semnal in receiver?

laleauaneagra
02-08-08, 20:42
tu ai montat-o????de unde sti ca esti pe satelitu care trebuie???satfinderu urla pe orce satelit nu numa pe dolce:)cum am mai spus-o si colegului din anglia pune un alt receiver si testeaza

Mario7877
02-08-08, 20:51
tu ai montat-o????de unde sti ca esti pe satelitu care trebuie???satfinderu urla pe orce satelit nu numa pe dolce:)cum am mai spus-o si colegului din anglia pune un alt receiver si testeaza

nu stiu nici daca receiverul a functionat in romania inainte sa o primesc in spania

Turku
02-08-08, 20:57
poti face in felul urmator daca esti sigur ca este te satelitul Hellas.
Pune pe o frequenza de Dolce si leaga cablul de la lnb la satfinder si de la satfinder la receptor si cand vezi ca iti apare pe ecranul tv la setarea impostare LNB inseamna ca lai prins.Chiar daca piuie de iti sparge urechile poate ca nu esti pe satelitul respectiv,poti fi pe altul.Satfinderul cauta sa nu il dai la maxim volumul deoarece daca tu dai la maxim el iti piuie si daca e si daca nu e un satelit.Asa ca lasal la jumatate cat sa se auda putin piuitul.Iar cand vei receptiona un semnal de la un satelit eu te asigur ca si daca dai volumul intre minimum iti va piui de iti sparge urechile.Asa ca lasa volumul lai usor la el.

laleauaneagra
02-08-08, 21:16
ai pm.receiveru treb sa primeasca semnal indiferent daca esti blocat de cei de la dolce(asta se rezolva sunand la departamentul lor)

cauze-nu esti pe satelit
receiver defect(ce a ce ma indoiesc)
lnb defect
cablu defect sau cu amperaj slab

de aceia pune un alt receiver si atunci poti elimina cauzele

laleauaneagra
02-08-08, 21:23
am mutat discutia aici:)

Turku
03-08-08, 00:06
Sau poate sa verifice pe alt satelit daca are semnal sau nu chiar pe hispasat si daca nici asa vorba ta are probleme cu Lnb-ul Cablul .Deoarece daca era busit receptorul cred ca nu ai mergea deloc.
Eu stiu ca de obicei la mine pe receptoare cand sant probleme de lipsa semnal LNB imi vine mesaj pe ecranul tv.

Mario7877
03-08-08, 12:02
poti face in felul urmator daca esti sigur ca este te satelitul Hellas.
Pune pe o frequenza de Dolce si leaga cablul de la lnb la satfinder si de la satfinder la receptor si cand vezi ca iti apare pe ecranul tv la setarea impostare LNB inseamna ca lai prins.Chiar daca piuie de iti sparge urechile poate ca nu esti pe satelitul respectiv,poti fi pe altul.Satfinderul cauta sa nu il dai la maxim volumul deoarece daca tu dai la maxim el iti piuie si daca e si daca nu e un satelit.Asa ca lasal la jumatate cat sa se auda putin piuitul.Iar cand vei receptiona un semnal de la un satelit eu te asigur ca si daca dai volumul intre minimum iti va piui de iti sparge urechile.Asa ca lasa volumul lai usor la el.

cind imi intra un satelit pe sat finder butonul de la sat finder sta la minin si acul de pe scala gradata sta la 10 fara plaja de reglaj si piuie ca si cum e dat la maxim insa pe ecranul tv nu intra nimic, am incercat si cu tv ca l-am suit sus pe casa
am pus si un cablu de 2 metri ce venea de la lnb direct in receiver si tot nimik
eu normal am primit cablu de la ei 30 metri ce imi coboara de la antena in sfragerie unde am plasma
la fel se comporta deci am tras concluzia ca cablul nu este defect
imi ramine sa incerc un alt LNB si un alt receiver
multumesc mult baieti pentru ajutor

laleauaneagra
03-08-08, 17:52
si inca ceva sa fi pe satelitul care treb:);)

mesterika
03-08-08, 22:20
vezi sa nu fi pe turksat 43e
:tv::oops:

-minus
29-08-08, 14:21
NO COMMENT!!!

Romanian Dolce doubles sub total
By Chris Dziadul | August 29, 2008 | 10:22 UK

The Romanian DTH platform Dolce ended Q2 with 528,000 subscribers, or more than double the number 12 months earlier.

At the same time the telco, which is backed by Greece’s OTE and has yet to launch an IPTV service, had 505,000 ADSL lines, triple the number 12 months earlier.

OTE itself ended Q2 with 892,000 broadband subscribers. The company, which has interests in several Balkan countries and is backed by Deutsche Telekom, posted revenues of €1,590.5 million in Q2, an increase of 2.5% on the corresponding period in 2007.

http://www.broadbandtvnews.com/?p=7574

dic_star79
04-11-08, 20:47
Incepand din 3 noiembrie pana pe 31 decembrie 2008, atat clientii existenti, cat si cei interesati sa devina clienti Romtelecom Dolce pot beneficia de luni gratuite de abonament si preturi speciale pentru echipamente, in cadrul noii promotii Dolce. Din aceeasi data, serviciul Romtelecom Dolce este disponibil in acelasi camin pe mai multe televizoare, gratie unei solutii tehnice care va include pana la 4 receptoare in cadrul unui singur abonament.

Noii clienti Dolce, care sunt abonati Romtelecom Voce, primesc 6 luni de abonament gratuit la pachetul Variety Special, daca incheie un contract de 2 ani pentru acest pachet. In plus, pot beneficia optional si de 6 luni gratuite pentru pachetul MAXPAK (care include HBO, HBO Comedy, Cinemax, Cinemax 2) daca incheie un contract de minimum 1 an si pentru acest pachet.

Tot din 3 noiembrie Romtelecom Dolce lanseaza o solutie tehnica prin care toti clientii Dolce pot achizitiona doua receptoare suplimentare fata de cele deja disponibile in oferta, ca parte a aceluiasi abonament. Receptoarele suplimentare 3 si 4 sunt achitate integral la achizitionare, la un pret promotional de 50 de euro fara TVA. Taxa lunara este de 3 euro/luna pentru fiecare dintre receptoarele suplimentare.

Clientii care solicita receptoarele suplimentare 3 si/sau 4 beneficiaza de 3 luni gratuite pentru taxa lunara de 3 euro/receptor.

Sursa: Romtelecom.


Mai multe informatii: http://www.dolce.ro/ro/avantajele_dolce/accesibilitate.html

gessle
04-11-08, 21:20
Cand li se expira contractul cu nds?:D

-minus
19-12-08, 15:37
Grila de azi 19.12.2008 conform EPG
Cine Star
18:20 Ratacitorii
20:00 Jane
22:00 Vera Drake
00:05 Am fost canva soldati...si tineri
02:30 Hotel Rwanda
http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/Cinestar_39E-1.jpg
.
.
.
Action Star
18:05 Arta razboiului
20:05 In slujba vietii
22:30 Cronicile de Huadu
00:20 Played
01:50 Dusmanul dusmanului meu
http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/ActionStar_39E-1.jpg
.
.
.
Comedy Star
18:00 Copii de inchiriat
19:30 Surorile
21:00 Pustiul
22:50 Venus
00:30 Scary Movie 4
02:00 Triumful dragostei
http://i261.photobucket.com/albums/ii61/first_zipper/ComedyStar_39E-1.jpg
__________________

Einstein
25-12-08, 19:41
Site-ul oficial Cinestar: http://www.cinestaronline.ro/

VYK_CIVIC
19-04-09, 19:44
Poate ma ajuta cineva sa inteleg de ce instalatorii Dolce nu au vrut sa se foloseasca de reteaua de cablu TV existenta in casa si tin mortis sa dea alte gauri pentru a lega receiverele intre ele? Intentia mea era ca din camera unde intram la primul receiver sa folosesc cablurile din perete si, astfel, sa duc semnalul si la celalalalt receiver (poate mai tarziu receivere). Conform retelei existente s-ar intra printr-o camera, de unde ar merge in cutia de distributie si mai apoi in celelalte camere. Ce alte solutii ar fi fara sa mai uzez de gauri? Abia am terminat casa si ma doare...

mesterika
19-04-09, 23:14
in primul rind , cind sa facut instalatia la casa,trebuia sa consultati un specialist,nu un electrician, care trage niste fire...si nu se pricepe la SMATV sau CATV...firele de SMATV, cele de net ,telefon,sisteme de supraveghere si alte automatizari...se fac de catre specialist,sa nu existe interferente cu reteaua de curent....sau intre ele....

VYK_CIVIC
20-04-09, 09:40
Intr-adevar reteaua a fost facuta de electrician, dar pe baza proiectului livrat de proiectantul instalatiilor. Sunt retele diferite si la distanta cele de curenti slabi fata de cele de curenti tari. Ei(Dolce) au justificat ca nu folosesc cablu TV, dar am fost la un vecin si exact cablu coaxial avea si el... Poate sa pierd ceva putere la splitere (oare sunt de alt tip fata de cele de cablu?), dar ma gandeam sa inlocuiesc spliterele cu amplificatoare de semnal cu 2-4 iesiri.
Ce solutii ar fi? Poate un card spliter wireless? Sau reteaua cu care e cablata casa(pentru telefon pe asta au folosit-o)?

mesterika
20-04-09, 11:27
...firele care merg la receivere,trebuie sa fie directe sau (akum la Romtelecom nu mai dau lnb-uri twin sau quad,se foloseste un lnb universal cu tap-uri si dc block-uri....ca sa faca economie.....si e o porcarie....) se folosesc un fel de spliter-e, tap-uri,si imparte semnalul(vai de mama lui) ,pentru 2 ,3,4 stb-uri......iar cablu care trebuie folosit , seamana cu cel pe care il ai,dar este special pentru frecventele de receiver-e satelit (0.95-2.5 GHz)...

cipri63
20-04-09, 14:44
Poate ma ajuta cineva sa inteleg de ce instalatorii Dolce nu au vrut sa se foloseasca de reteaua de cablu TV existenta in casa si tin mortis sa dea alte gauri pentru a lega receiverele intre ele? Intentia mea era ca din camera unde intram la primul receiver sa folosesc cablurile din perete si, astfel, sa duc semnalul si la celalalalt receiver (poate mai tarziu receivere). Conform retelei existente s-ar intra printr-o camera, de unde ar merge in cutia de distributie si mai apoi in celelalte camere. Ce alte solutii ar fi fara sa mai uzez de gauri? Abia am terminat casa si ma doare...

Poti folosi un splitter powerpass care sa imparta semnalul spre mai multe receptoare fara sa aiba pierderi semnificative, deoarece dolce foloseste o singura polarizare (verticala) pe toate transponderele.

SuperSonic
20-04-09, 15:29
Si splitterele folosite de Romtelecom sunt powerpass, problema cu retelele de acest gen este ca majoritatea constructorilor folosesc cablu coax ieftin de cea mai proasta calitate, pentru ca si ei se zgarcesc la bani, chiar daca reteaua a a fost pusa pe hartie de proiectant asa cum trebuie.

mesterika
21-04-09, 22:29
....ce da romtelecom sunt niste bascali de Tap-uri....pentru ca se folosesc dc block-uri....

horatyu
14-05-09, 15:08
miscare surprinzatoare dar eficienta

http://sateliti.info/showthread.php?goto=newpost&t=10258

amorak
14-05-09, 15:50
am dat 3 click-uri sa vad asta:

14 mai 2009 - Clienţii Dolce au acces la canalul Boom Sport One

Incepand din 15 mai 2009, Romtelecom Dolce le ofera clientilor sai, in premiera, fotbal de cea mai inalta calitate, ca urmare a acordului comercial incheiat intre Romtelecom si DTH Television Grup.

Clientii Dolce vor beneficia gratuit de canalul Boom Sport One pentru o perioada de maximum 2 luni, dupa care acesta va fi disponibil pe baza de abonament. Astfel, clientii Dolce se vor bucura, suplimentar, de pana la 10 meciuri de fotbal live, pe saptamana, pe langa cele deja oferite prin actuala oferta Dolce.

Boom Sport One, canal detinut de Boom, difuzeaza live si in exclusivitate meciurile din campionatele de fotbal ale Italiei, Serie A si Spaniei, Primera Division, Preliminariile din America de Sud pentru Cupa Mondiala FIFA din 2010, si incepand din luna august, Liga Campionilor.

“Prin acest parteneriat comercial, le oferim clientilor nostri posibilitatea de a avea acces la mai mult continut de calitate, continuand strategia de a ne rasplati clientii cu pachete suplimentare. Acesta este inca un pas pe care il facem pentru a le oferi clientilor nostri fotbal de cea mai buna calitate, precum si alte evenimente sportive de anvergura”, a declarat Joerg Zeddies, Director Executiv Comercial, Segment Rezidential, Romtelecom.

“Canalul Boom Sport One este un produs matur si bine definit care s-a impus rapid drept un brand sportiv atractiv pe piata romaneasca de profil. Analizand configuratia actuala a retransmisiilor sportive, putem spune ca Boom Sport One este cu siguranta un canal care isi respecta in mod constant si cu succes promisiunea de a oferi clientilor continut relevant si de calitate”, a declarat Amit Levin, Director Executiv DTH Television Grup.

Dolce, unul dintre cele mai tinere branduri din portofoliul Romtelecom, a reusit sa convinga rapid publicul, prin cel mai bun raport calitate-pret, inregistrand una dintre cele mai ridicate rate de crestere din Europa pentru servicii similare si raportand aproape trei sferturi de milion de clientii, la sfarsitul primului trimestru al lui 2009. Nivelul de satisfactie a clientilor Dolce este printre cele mai ridicate din Europa, in ceea ce priveste calitatea serviciilor si reactia pozitiva fata de brand.

Boom este un brand premium care ofera continut TV de inalta calitate. Chiar si pe o piata extrem de dinamica, familia de canale exclusive Boom continua sa ofere clientilor sai programe atractive si variate. Fie ca este vorba despre filme, animatie, muzica sau sport, Boom are o pozitie unica in Romania prin cele 8 canale proprii din portofoliul sau.

laleauaneagra
14-05-09, 22:35
ce ti e si cu falimenturile astea,scuze de off dar nu m am putut abtine:)

criss21
28-05-09, 16:45
Fratilor stie cineva un soft sau o modalitate de a face interfata de la Coship mai prietenoasa? Imi creste barba pana schimb de pe un canal pe altul ! Stie cineva cand face upgrade cartela ?
:comp:

dMd
28-05-09, 22:17
Metoda prin care poti face interfata la Coship mai prietenoasa se numeste DreamBox, tot aici poti instala un plugin cu ajutorul caruia la "entitlements" iti arata data la care, cardul a facut au. In afara de aceasta, momentan eu nu stiu nici o varianta de a "imblanzi" Coship-ul, sa ai si cardul in el si o interfata cat de cat acceptabila.

otheitis
11-07-09, 19:30
Pasionat de fotografie? E pacat s-o tii doar pentru tine! Selecteaza din creatiile tale, uploadeaza pozele pe www.dolcestar.ro (http://www.dolcestar.ro/) pentru una din categoriile Petreceri, Nunti, Calatorii, Amuzante sau Copii, colecteaza voturi si castigi super premii: o excursie completa la Londra pentru doi, super televizoare LCD (http://ro.lge.com/prodmodeldetail.do?actType=search&page=1&modelCategoryId=0102&categoryId=0102&parentId=01&modelCodeDisplay=37LH5000&model) LG, aparate foto (http://www.olympus-europa.com/consumer/208_mju_760.htm#) Olympus, carti din colectia “Cotidianul” sau o zi in redactia de stiri Realitatea TV.
Daca nu esti realizator de fotografii, dar ai un ochi pentru detaliu si stii sa apreciezi creatiile altora, poti castiga premii doar votand pozele uploadate pe site. Ai sansa de a castiga unul dintre cele 5 TV LCD LG, 5 aparate foto Olympus si multe alte premii constand in colectii de carti, compilatii video si audio, precum si vizite la studioul de stiri numarul 1 din Romania.
Spune si prietenilor tai sa participe sau sa voteze creatiile altora! Concursul se adreseaza tuturor persoanelor din Romania, iar pozele uploadate vor aparea atat online, pe www.dolcestar.ro (http://www.dolcestar.ro/), cat si la televizor, pe canalul DolceInfo.

burliu
11-03-10, 16:06
In curind acest post de televiziune se pare ca va fi si in grila Dolce

"Buna ziua,
Daca sunteti abonat Romtelecom Dolce, este posibil ca in curand sa puteti receptiona Sci Fi Channel, intrucat suntem in negocieri pentru distributia canalului.
Daca va pot fi de ajutor si cu alte informatii, nu ezitati sa ne contactati.

O zi buna!"
Xxxxx Xxxxxx

:clap:

shadowman
11-03-10, 16:23
Respecte!
Am auzit si eu de ceva modificari in lista de programe,in plus si daca am informatii cat de cat valabile,am inteles ca s-ar modifica si ceva la pachete,adica la aceiasi bani,ceva in plus,din cele pentru care se plateste separat.
Insa la asta se mai discuta.
Bafta!

guzy
17-04-10, 10:57
Programele Unguresti M1,M2,RTL Klub,etc
sau mutat pe transporderul 11043 V 14400 3/4

konstantine
06-07-10, 22:40
Pe cartela mea de dolce nu vor sa mai mearga national tv,canal,d euforia, si alte cateva.Mai are cinea aceeasi problema?Mentionez ca asta se intampla numai pe echosmart si pe optibox 550 s pe conserva originala merg perfect.Sinca ceva cartela functioneaza fara a mai fi necesar boxkey-ul.Am doua cartele si ambele functioneaa fara BK.

nenea99
06-07-10, 23:03
bunadimineata!.... in scurt timp nu vei mai vedea nimic:clap::clap::clap:

delta2k2
06-07-10, 23:28
Si ce aşa mare bucurie ?
Dacă nu va mai merge in share , va scade interesul pentru acest DTH. Vezi evoluţia ... sau mai bine zis involuţia celor de la B00M.





.

badeaghio
06-07-10, 23:29
spre ce provider va orientati?

laleauaneagra
06-07-10, 23:37
sa sti delta ca ai dreptate,tot ce merge in share are evolutie si cine are cap,de acolo de la ei de sus,stie ca asta duce la castigu lor,cine nu vb ta......

nenea99
06-07-10, 23:44
Si ce aşa mare bucurie ?
Dacă nu va mai merge in share , va scade interesul pentru acest DTH. Vezi evoluţia ... sau mai bine zis involuţia celor de la B00M.





.
la ora asta ce sa fac, sa plang?...cand am contract pe 29 luni si au trecut doar 3....:drinks:
PS: Faza e k au aruncat oferta pe piata cu mai bine de juma de an in urma, si au prins destui k mine care nu au decat de asteptat si bineinteles de platit abonamentul...

delta2k2
06-07-10, 23:51
Parcă era o lege care-ţi dă dreptul să renunţi la contract , fără să plăteşti penalităţi

Apropo , incearcă să renunţi la limbajul de irc/mess




.

neutrin
07-07-10, 00:32
@laleauaneagra, @delta2k2
Vă inşelaţi dacă vă imaginaţi că o să plece mai mult de 0.1% din clienţi către alţi operatori. De card sharing se ocupă mult mai puţini decit credeţi. Marea majoritate nici nu a auzit de aşa ceva.
In concluzie, Dolce nu va avea mare lucru de pierdut din asta. Ba mai degrabă de ciştigat.

SuperSonic
07-07-10, 01:24
De castigat nu au ce sa castige din aceasta manevra ca doar nu se vor inghesui acum oamenii sa se aboneze la ei, din contra au numai de pierdut. Nu o sa falimenteze ca Boom ca nu sunt din aceeasi categorie, dar cei care o sa renunte la Dolce pe acest motiv posibil ca o sa renunte si la alte servicii RTC cum ar fi telefonul fix de care nu o sa mai fie legati prin contract sa-l tina si uite asa au pierdut inca o sursa de bani.

Plus ca la randul lor cei ce renunta o sa-i influenteze si pe altii, rude si prieteni, sa se orienteze catre alt DTH cu echipamente muuuult mai permisive si obligatii mai putine.

condei
07-07-10, 08:06
Cred ca are dreptate @supersonic,eu sigur o sa renunt la serviciile lor daca nu o sa mai mearga share,telefonul fix dela ei rar il folosesc, asa ca degeaba platesc,doar ca este mai ieftin abonamentul la zaharos si trebuie sa existe o cale de a nu plati alte taxe daca cer rezilierea contractuluifacut cu ei,multi cred ca se vor orienta spre alt DTH.pacat ca au o grila buna si programele au o calitate destul de buna.Sigur o sa piarda mai mult ei decat noi.

neutrin
07-07-10, 10:14
Voi spuneţi ce aţi vrea să se intimple, dar uitaţi amănuntul crucial: suntem foarte puţini pasionaţi de card sharing, de libertatea alegerii receptorului iar argumente de genul ăsta explicate rudelor şi prietenilor vor părea cel puţin bizare. Oamenii au alte ocupaţii mai importante decit "vai doamne nu pot folosi alt receptor" sau "vai doamne şi mor dacă nu văd din card sharing Sky Italia". Ei vor cind se pun la TV să urmărească emisiunea, nu să se enerveze că le-au plecat peers, că stau offline, că face imaginea freeze etc.
Dolce o să meargă bine merci pt că va avea grijă să aibă cea mai bună grilă de programe şi cea mai bună calitate.

delta2k2
07-07-10, 11:02
... Dolce o să meargă bine merci pt că va avea grijă să aibă cea mai bună grilă de programe şi cea mai bună calitate.
Serios ? De unde ştii ?

Cumva este o contradicţie in ce spui : dacă sunt atat de puţini cei care se ocupă de share , de ce se mai complică cei de la D0lce cu ei ? De ce nu merg (incă) in share canalele HD ?


Categoric D0lce nu va ajunge in situaţia B00M . Dar , avand in vedere dezastrul economic din perioada asta , chiar si 1 % din clienţi contează. Si incă ceva : un client D0lce pierdut , e de fapt un client pierdut de doua ori , pentru ca respectivul se duce la alt DTH




.

neutrin
07-07-10, 11:11
Nu este o contradicţie. E vorba pur şi simplu de intărirea securităţii datelor criptate. Asta ne afectează şi pe noi. Să nu crezi că avem prea multă importanţă pentru Dolce.
Previziunea mea este că va creşte nr clienţilor, deşi voi credeţi contrariul.

mark21
07-07-10, 11:20
eu cred ca va creste nr clientilor digi.., nu share..

delta2k2
07-07-10, 11:27
Păi "intărirea securităţii datelor criptate" a apărut de cand cu HD-ul. Ani de zile nu a fost nici o problemă.

Oricum , majoritatea nu mergem pe cifre exacte , doar pe supoziţii. Chiar şi aşa , cei de la D0lce dacă erau băieţi deştepţi lăsau HD-ul liber la share 2-3 luni , după care ...



.

zappa
07-07-10, 12:32
Dolce incepe sa piarda clienti si nu din cauza faptului ca nu mai merge cardul in share, ci pentru ca rcs s-a extins f. mult pe cablu. Pierd clienti in special in mediul urban. Eu aveam 3 antene pe bloc dolce.....si nu mai am niciuna. Aceiasi situatie si la un bloc alaturat. S-a terminat promotia.....cablul rcs e la usa...normal ca oamenii au renuntat.

badeaghio
07-07-10, 12:37
Păi "intărirea securităţii datelor criptate" a apărut de cand cu HD-ul. Ani de zile nu a fost nici o problemă.

Oricum , majoritatea nu mergem pe cifre exacte , doar pe supoziţii. Chiar şi aşa , cei de la D0lce dacă erau băieţi deştepţi lăsau HD-ul liber la share 2-3 luni , după care ... .


Dacă ar fi mers in share HD-ul, mi-as fi reinnoit contractul cu RTL-ul cel putin doi ani, pachet dream+HD, dar, nu a fost sa fie.

daca ar fi lasat la "liber" pe CS si programele HD, sunt sigur ca multi useri Dolce SD, si-ar fi luat si decodoare HD.

delta2k2
07-07-10, 12:44
Dolce incepe sa piarda clienti si nu din cauza faptului ca nu mai merge cardul in share, ci pentru ca rcs s-a extins f. mult pe cablu. ...
In cate oraşe din ţară este RCS cablu ?



@badeaghio , mulţi spun acelaşi lucru dar nu-i aude nimeni.



.

aliosatvd
07-07-10, 13:23
Decit sa va tot contraziceti in pareri mai bine ati studia si voi problema in continuare sa aduceti noutati in punerea cardului ZAHAROS in share nu sa tot asteptm sa vina unul sa dea vestea buna ca de azi sau de maine va functiona ZAHAROSUL si SD si HD.
Spor la lucru.

delta2k2
07-07-10, 13:39
Uite acum incepem ...

Apropo , am doi prieteni care au pus cerere pentru HD chiar de la inceput.
Incă nu au primit nici un răspuns , deşi au insistat.




.

anthonyy
07-07-10, 16:13
delta2k2...ai dreptate....eu nu ma omor dpa share..ma interesa macar sa citeasca cardul....pe alt decodor...daca nu o sa mai meraga schim dolce pe focus sau akta...simplu..si o oala in minus pe balcon

daradici
07-07-10, 23:31
Posibil ca se vor pierde cativa clienti, mai ales ca sint persoane care s-au abonat la dolce ca sa poata baga un card bun in share, dar cat de multi credeti ca sint acei clienti ???

Singura problema intr-adevar grava, este ca nu-ti poti folosi abonamentul in receptorul tau, care poate fi mult mai performant decat receptorul pe care ti-l pun ei la dispozitie, si cu multe alte functii suplimentare. :comp:

zmeura
08-07-10, 00:39
Pai din ce citesc aici sunt cativa care renunta,deci clar pierd clienti.Nu am vazut unul care sa scrie ca el acum se aboneaza tocmai ca nu mai merg ceva programe in share.In rest mersul normal al lucrurilor in plina criza e de scadere,nu vad vre-un motiv sa creasca.Daca aveti un argument bun in sensul de crestere,bine.Altfel vorbim ca sa ne dam cu parerea,pe aici lumea renunta,atati cati suntem noi cu pasaricile noastre.:)
Ati omis si puterea de influenta a pasionatilor/instalatorilor/rezolvitorilor/bisnitarilor pe acest segment de piata.

dakotaro
08-07-10, 00:59
Eu de cand folosesc cardul in Dm-uri mi-am schimbat toate tv-urile.Motivul a fost ca iesirea component din receptoare este net superioara calitativ pe o plasma de 50 sau un lcd de 37 si mai mare.
Am pus azi de curiozitate receptorul vechi pe TV-ul nou si m-am ingrozit. Nu mai spun de partea de sunet, ergonomie, etc.

Nu tin la sharing neaparat. si daca nu-mi ofera la schimb un receptor gratuit cel putin cu o iesire component am plecat si eu la Focus. 6 Euro in plus pe langa ce am acum nu mai dau doar ca sa primesc cateva canale care se vad ok si pe SD daca sunt transmise in parametri optimi.La pretul actual pur si simplu nu se merita.

Bafta si la mai bine!

dMd
08-07-10, 06:38
Lucrul asta omite RTC, ca cei care tineau cardul intr-un receptor si nu in conserva, aceia le-au facut reclama involuntar. Iar o parte din abonamente se datoreaza si recomandarilor facute de acestia. Nimeni nu va accepta sa apese de n ori pe butonul telecomenzii pentru a naviga de la un canal la altul doar pentru faptul simplu ca imaginea este putin mai buna decat cea de la concurenta. Decodorul lor este jalnic din orice punct de vedere, iar punerea cardului in alt receptor nu cred ca le-a adus paguba mai mare decat au castigat. Akta daca nu dadea cardul fara receptor nu depasea 10000 de abonati la calitatea serviciilor oferite, insa au cantarit bine si au stiut sa profite de conjunctura. Daca aruncam o privire pe forumuri (dupa ce [b_oo_m] a facut ce fac ei acum) vom observa clar ce s-a intamplat cu numarul de abonamente la acel DHT. Probabil ca nici ei nu se asteptau sa intre pe taramul falimentului atunci cand au decis miscarea, mai ales ca aveau in grila destule programe cu o calitate a semnalului foarte buna. Abonatii nu au putut migra imediat catre alte oferte datorita contractului, insa dupa ... cam putini mai faceau abonamente la ei. Acelasi fenomen este posibil sa apara si in ograda Familiei Telcu daca tinem cont de renumele creat de-a lungul timpului de aceasta companie. Repercursiunile nu vor fi vizibile acum, insa dupa o perioada omul va invata sa isi cheltuiasca banii cu folos.

konstantine
10-07-10, 10:26
In mod surprinzator programele care nu mergeau la dolce si-au revenit probabil ca au facut vreo reviziesau ceva.Totus boxkey-ul nu mai e necesar la cartela de dolce.

pin70
27-09-10, 22:36
eu cred ca va creste nr clientilor digi.., nu share..
Posibil.... ca si exemplu, de ce pe diji la HBO sunetul la filmele care sunt transmise dolby digital este asa, iar la dulce pe acelasi canal sunt transmise doar stereo.

dMd
25-11-10, 21:40
Inca o tentativa de stopare a portarii cardului, sau teste simple ce urmeaza a decide portabilitatea in viitorul apropiat ? La ora asta Kanal D si Euforia au ecran negru, doar in conserva oficiala este lumina.

adi sony
25-11-10, 21:53
Oricum la expirarea contractului le spun ,,Pa si la gara,,

SuperSonic
25-11-10, 22:00
In cazul ăsta şi eu o să fac la fel, e balta plină de ...oferte.

marius_tr
26-11-10, 09:09
se vorbeste ca incepand cu 1 ianuarie 2011 cartela dolce nu mai poate fi pusa in share

shadowman
26-11-10, 09:33
Respecte!
Stati linistiti.Sunt doar teste...pentru altceva.
Sincer ar f pacat sa nu mai poate fi in share,insa sint zvonuri.
Ar fi pacat ptr ca au calitate buna imagine/sonor.
Asteptam si "HuneDorenii"sa fie vizibili in D0lce.
Bafta!

dMd
26-11-10, 11:29
Orice test banuiesc ca are rostul lui, iar abonatii interpreteaza pe buna dreptate ca menirea acestora este una singura - intuneric daca ai cardul in alt receptor. Daca ar incepe sa deschida cateva canale HD in alte receptoare ar gandi poate ca se pregatesc sa scoata limitarea existanta...insa aceste teste te duc cu gandul ca au un singur scop. In privinta calitatii asa este, au ceva in plus fata de altii, dar nu prea mult. Si Boom are calitate, are si grila (sau a avut) insa nu are abonati, de ce oare ? Si sa nu uitam esentialul, la dolce pretul unui abonament mediu este aproape egal cu unul full la altii, deci este normal sa avem cel putin calitate, daca grila oferita / pachet este mai "saraca". Pentru ei momentan nu cred ca este pierdere, au reusit sa inventeze un lant de pachete (tel_tv_net) cu ajutorul caruia "leaga" clientii mai putin pretentiosi , cealalta categorie ... nu conteaza.

fpacurar
06-04-11, 14:17
Toţi clienţii care deţin receiver HD achiziţional la Romtelecom pot viziona şi canalele:
PROTV HD, TVR HD, SPORTRO HD

zmeura
06-04-11, 15:35
Adica au intrat in pachetele principale (baza)?
Ca doar un copy-paste de pe site-ul lor nu prea ajuta.

fery21
06-04-11, 18:00
Toţi clienţii care deţin receiver HD achiziţional la Romtelecom pot viziona şi canalele:
PROTV HD, TVR HD, SPORTRO HD

Interesat..inseamna ca eu iau un receptor hd sa ma uit la sd?

lao
06-04-11, 19:21
Daca e asa, eu zic ca asta inseamna ca cei ce au fost abonati la pachetul hd si au renuntat la plata acestui pachet, pot receptiona astea 3 canale fara sa plateasca in plus pentru ele.

cipy_1982
06-04-11, 21:29
Confirm! Am un abonament Dolce Star + Dream cu al treilea STB de tip HD. Incepand de astazi, am acces gratuit la TVR HD, PRO TV HD si Sport.ro HD. La toate acestea se adauga HBO HD care este inclus in Dream. Multumesc Romtelecom! :)

zmeura
06-04-11, 21:39
Eu zic ca e o stire tare.Ma asteptam de la altii ca atunci cand vor lansa canale HD sa le includa chiar in pachet baza,dar deja le-a fost luat si caimacul asta.Pacat ca nu merge in share.Inca.

SuperSonic
06-04-11, 22:29
Poate după faza asta mai baga ceva in plus in lista cu HD-uri, am citit că pe 26 luna asta porneşte DolceSport HD.

fpacurar
06-04-11, 22:53
Toţi clienţii care deţin receiver HD achiziţional la Romtelecom pot viziona şi canalele:
PROTV HD, TVR HD, SPORTRO HD

Eu am abonament MAXPACK+ iar in acest moment receptionez si cele 3 canale specificate .
Ele sunt incluse in toate pachetele.

lao
06-04-11, 23:05
Va rog sa specificati sa inteleaga toata lumea: de unde aveti rec HD? De la ei presupun, si asta fiindca odata ati avut pentru o anumita perioada si canalele hd. Iar acum ati renuntat la ele.... si aveti diverse configuratii dar fara HD. Si va merg cele 3 canale, asta ca un bonus. Nu?

zmeura
06-04-11, 23:09
Ok,dar de acum incolo cine isi ia receptor HD are cele 3 programe incluse in pachetele de baza fara sa mai plateasca ceva suplimentar.E un pas inainte,nu inapoi.;)

fpacurar
07-04-11, 09:16
Interesat..inseamna ca eu iau un receptor hd sa ma uit la sd?

Inseamna ca poti vedea cele trei canale HD liber plus cele SD la o calitate putin mai buna datorita faptului ca le primesti prin cablu HDMI.

---------- Post added at 09:16 ---------- Previous post was at 09:12 ----------


Va rog sa specificati sa inteleaga toata lumea: de unde aveti rec HD? De la ei presupun, si asta fiindca odata ati avut pentru o anumita perioada si canalele hd. Iar acum ati renuntat la ele.... si aveti diverse configuratii dar fara HD. Si va merg cele 3 canale, asta ca un bonus. Nu?

Receptoarele nu se mai ofera in custodie, trebuie cumparate de la RTC.

- receptor HD - 79 EUR
- receptor HD PVR - 149 EUR

aliosatvd
23-05-11, 13:16
GSP TV ia locul lui Sport Klub la Dolce. Pozitia 306.

nisicol
15-06-11, 13:06
Buna ziua
As avea nevoie de ajutor di parte dv. pote reusesc sa-mi montez si eu antena pe dolce satelite Hellas.
locuiesc in Portugalia si am adus aici un Pvr Reciver de acasa unde aveam mai multe televizoare.
inainte aveam montata antena pe eutelsat w2 16 grade est....acum hellas e pe 39 grade est cum trebuie sa fac misc spre dreata ori stinga antena? inclinatia e diferita de eutelsat?
Sper sa ma ajute cineva...

Multumesc Nicu Stoian

me1960
15-06-11, 13:23
Salut, pozitionat in spatele antenei cu privirea spre lnb , muti spre stanga antena sa poti receptiona satelitul Hellasat de pe 39 est ( elevatia < unghiul pe verticala > fiind mai mic pentru Hellasat decat pentru Eutelsat ). Pentru canalele romanesti de pe 39 est , ai nevoie de un receptor de la Dolce cu abonament platit . Spor ...

laleauaneagra
15-06-11, 17:34
inainte aveam montata antena pe eutelsat w2 16 grade est....acum hellas e pe 39 grade

cum vine asta????sau poate a fost o exprimare gresita

in cazu asta nici receptoarele tale(sau receptoru)nu are nici o valoare...doar daca ai abonament dolce dar atunci nu stiu ce faceai cu acest receptor acasa pe W2

no,poate gresesc

dic_star79
15-06-11, 20:31
Deci cred ca omul a vrut sa se exprime asa: Pana sa aduca receptorul de Dolce, antena era pe 16 est pentru a receptiona programele romanesti , acum a luat un receptor Dolce de acasa din Romania si vrea sa pozitioneze antena pe 39 Est! Ca sa nu misti antena direct pe 39 est te sfatuiesc sa faci pasi marunti din satelit in satelit pana pe 39( acest pasi sa ii face cu vechiul receptor, nu cu cel de la Dolce) ! Bafta!

bennykoo
24-06-11, 20:44
buna seara
am si eu o intrebare legata de Dolce
stie cineva daca se gasesc in magazinele Romtelecom,
si daca le pot procura pe loc,sau trebuie comandat
in prealabil?
as vrea sa-mi procur si eu un receptor,
cu ocazia vizitei pe meleagurile natale...
mersi pentru raspunsuri

dic_star79
24-06-11, 21:07
Contractul se incheie la sediul Romtelecom, echipamentul posibil sa il aduca echipa de instalatori la adresa din CI, daca este pe teritoriul Romaniei.

bennykoo
24-06-11, 21:13
chestia e ca eu nu locuiesc in tara,si as vrea sa fac printr-o ruda de-a mea contractul
si sa iau aparatul cu mine acasa,cu cartela activata
cum se procedeaza?

franta
25-06-11, 09:34
daca acea ruda a ta are deja un abonament roagal sa mai ia un card si reciver pe acelasi contract si ai rezolvat mai simplu, nu mai platesti tu un al 2 lea abonament
daca nu se duce cu buletinu face contract si trimite echipamentu prin posta la tine

paduraru
25-06-11, 10:59
Ca sa ei echipamentul direct tu,cel mai simplu e sa cauti echipa de instalatori de pe zona ta,mergi la ei inchei contractul si ei echipamentul direct tu activat si dureaza 15 minute.

bennykoo
25-06-11, 11:11
deci daca fac contractul cu ei si au aparatul in stoc
il pot primi pe loc?
pot sa-i rog pe ei sa faca activarea?

dic_star79
25-06-11, 11:40
Hai ca vad ca nu intelegi...... Deci treaba sta asa:
1) Daca ruda ta are abonament la Dolce( si are doar doua receptoare luate , mai poate lua un receptor sau doua) poate mai lua un receptor chiar pe loc daca cei de la Romtelecom au pe stoc, si cred ca au!
2) Daca ruda ta nu are incheiat un abonament la Dolce trebuie sa astepte echipa care instaleaza echipamentul la locatia mentionata in buletin, care dureaza in functie de cate solicitari sunt pe zona respectiva de la cateva zile pana la cateva saptamani!
3) Daca ruda ta se incadreaza la punctul 3 vorbeste de acum se mearga la un magazin Romtelecom de a incheia contractul si de a primi receptoarele 1, 2, 3, 4 in functie de cate vrei !

Pentru mai multe detali poti sa intri pe : http://www.romtelecom.ro/personal/tv/dolce/

bennykoo
25-06-11, 12:43
deci daca inteleg bine,ruda mea trebuie sa faca contract cu Romtelecom,fiindca momentan este la RDS din cate am inteles,si abia dupa aceea sa vina instalatorii la el acasa?
chestia e ca nu vreau sa-l instaleze la el,ci doar sa faca contractul cu cei de la Romtelecom,si eu sa-mi pot lua aparatul cu mine inapoi acasa,bineinteles activat...se poate face asta oare?

dic_star79
25-06-11, 13:09
Vorbesti cu ruda ta sa faca contract pe numele ei, iar tu platesti abonamentul in avans pe un an de zile. Echipamentul il ei de la ruda ta, gata activat.

bennykoo
25-06-11, 13:18
mersi mult,
asa am sa fac

badeaghio
25-06-11, 13:46
Nu uita sa nu le spui ca o sa-l folosesti afara!

bennykoo
25-06-11, 15:52
bineinteles!:)

mar1us
28-06-11, 21:30
Nu uita sa nu le spui ca o sa-l folosesti afara!

De ce,e obligatoriu ?

bennykoo
28-06-11, 23:26
daca e abonament oficial,nu vad care ar fi totusi
problema sa fie scos din tara?

SuperSonic
28-06-11, 23:29
Nu-ti face probleme, nu-i intereseaza asa ceva pe cei care instaleaza Dolce. Nu trebuie sa le spui nimic.

techcenter
28-06-11, 23:29
din cauza de drepturi de autor. din acelasi motiv din care tu, in romania, nu poti receptiona anumite posturi de tv. din acelasi motiv din care tu, cetatean roman (domiciliul stabil undeva in.ro) nu poti face un abonament oficial la sky it sau sky de.
citeste contractul. cere-l inainte de a-l semna! e dreptul tau.

succesuri! :drinks:

bennykoo
04-07-11, 12:19
Vorbesti cu ruda ta sa faca contract pe numele ei, iar tu platesti abonamentul in avans pe un an de zile. Echipamentul il ei de la ruda ta, gata activat.

stie cineva daca activarea se face la ei,la Romtelecom,
sau trebuie sa vina sa-l instaleze acasa?
eu am sa fiu 3 saptamani in tara la inceputul lui August,si as
vrea sa rezolv in acest interval problema...

SuperSonic
04-07-11, 12:32
Activarea o face echipa de instalatori dupa ce instaleaza echipamentele.

dMd
04-07-11, 12:41
Activarea se face telefonic, de obicei cel ce iti instaleaza suna la un operator si rezolva problema pe loc, dar la fel de bine poti suna si tu la serviciu clienti pentru orice inconvenient sau nelamurire. Un alt mod de rezolvare favorabila ar fi orientarea catre alt DHT, stii proverbul cu pomul laudat.

bennykoo
04-07-11, 13:01
alt DTH nu prea e receptionabil aici,
pt Digi de ex trebuie antene de peste 3m...

dic_star79
04-07-11, 14:23
Dar unde esti, in extremul orient...sau in Groelanda?

bennykoo
04-07-11, 14:32
nu,ceva mai aproape,in Israel
1W se prinde doar partial aici

mar1us
12-07-11, 01:03
Ai dreptate Dolce e cam unica solutie uite acoperirea
http://www.hellas-sat.net/default.php?pname=Coverage-Maps&la=2

bennykoo
12-07-11, 23:14
stiu,doar sa speram ca aria de receptie sa ramana wide,
altfel bye-bye receptie aici de programe romanesti de calitate...

bennykoo
19-07-11, 23:48
inca o intrebare,daca se poate:
eu am antena la care se vede in 2 camere,cu lnb-uri duble,e vorba de db 500 si 800
se poate conecta aparatul de la Dolce prin receiverele deja existente la mine,
sau trebuie facuta o legatura directa intre lnb si "conserva" de la Dolce?
mersi anticipat pt raspunsuri!

bennykoo
14-08-11, 21:38
buna seara
am primit in sfarsitul cutiile de la Dolce
acuma,eu am luat pachetul "maxim" dar am inteles
ca nu deschide HBO si inca cateva
mi s-a zis de pachetul "maxpack"
cunoaste cineva?

mesterika
15-08-11, 00:27
....pachetul Maxpack , inseamna HBO , HBO COMEDY ,CINEMAX si CINEMAX2 . costa 3,4 Euro/ luna

dMd
15-08-11, 00:34
Maxim nu iseamna "total", pentru MaxPack mai dai 6,08 € (tva inclus) in plus la factura, dar cel mai bine este sa intri pe pagina lor si vei gasi detalii legate de abonamentul tau. Ei fac reclame ademenitoare iar daca nu esti atent la ce iti ofera, te trezesti ca ai semnat un contract care iti ofera drepturile dorite de ei.

bennykoo
01-09-11, 14:15
mersi,am rezolvat-o si pe asta
acuma,am o intrebare referitor la un anumit canal,
care nu apare pe lista mea de canale,desi conform lyngsat
este in pachetul dolce
e vorba de N 24 Plus
stie cineva care ar fi problema?
toate celelalte canale le vad
mersi anticipat pentru raspunsuri!

oly76
06-11-11, 20:34
am sunat la ei si spune sa astept as vrea un nr de tf care merge mai repede pentru activare

horatyu
07-11-11, 08:19
pai daca ai vorbit la serviciul clienti asta e cel mai rapid numar , ei pot face activarea care dureaza cateva secunde
daca ai receptorul legat la antena de satelit pesatelitul de la 39 est


ce numar de tel ai vrea? de la un sef ?

zmeura
07-11-11, 08:44
Probabil un numar unde sa nu il tina 10 minute robotul in telefon.:)

mar1us
07-11-11, 23:35
+40214088065