PDA

View Full Version : Descoperire şocantă



lao
21-04-11, 00:40
Descoperire şocantă: iPhone şi iPad inregistrează toate mişcările utilizatorilor fără ştirea lor


Pete Warden şi Alasdair Allan, doi experţi in securitate, au anunţat recent o descoperire şocantă: terminalele iPhone şi tabletele de internet iPad (cu 3G), inregistrează, in secret, toate locurile in care a fost utilizatorul, incepand cu luna iunie a anului trecut.
Cei doi cercetători au descoperit că terminalele Apple inregistrează toate locurile unde au fost şi salvează informaţiile intr-un fişier secret care este apoi copiat pe calculatorul utilizatorului atunci cand cele două aparate sunt sincronizate. Toate acestea fără ştirea utilizatorului.
Fişierul conţine informaţii legate de latitudine şi longitudine, ceea ce inseamnă că folosind un simplu program se pot afla toate locurile in care a fost posesorul aparatului.
Apple a introdus această funcţie in dispozitivele sale odată cu lansarea sistemului de operare iOS 4, in luna iunie a anului trecut.

Articol complet (http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/descoperire-socanta-iphone-si-ipad-inregistreaza-toate-miscarile-utilizatorilor-fara-stir.html)

Diablo1
21-04-11, 02:04
Atäta timp cät nu inregistreaza nevastamea e bine ,de rest mi se rupe :dance:

zappa
21-04-11, 09:18
Se pare ca ti-e frica de ea! :D

stargate
21-04-11, 21:20
nu esti insurat @zappa ?:cool2:

val
21-04-11, 21:21
Cred ca da, dar nu vrea sa recunoasca!

Diablo1
21-04-11, 21:40
Na bine acum si voi , intotdeauna am ultimul cuvänt de zis ( am tacut ):)
Oricum descoperirea asta era de inteles , de cänd te inteaba daca vrei sa sti unde fotografiezi ,sau mai fain e cänd mai ai si un navigation etc
Eu cred ca sänt mai multe telefoane nu numai Iphon care face lucrul asta

zappa
22-04-11, 02:26
nu esti insurat @zappa ?:cool2:

Sunt.

franta
22-04-11, 11:35
si la telefoanele cu android se poate instala o aplicatie care sa inregistreze traseul pe care sa deplasat posesoru telefonului
nu mi se pare o problema mare , atata timp cat stii de prezenta acestor informtii,
daca doamne fereste faci o trasnaie politia poate sa vina sa vada de pe comp pe unde a fost posesoru, cred ca e o modalitate de supraveghere, pt ori ce eventualitate, ca americanii astia sant paranoici
deci daca erai informat despre faza asta era ok, dar asa nu prea

gabrield
22-04-11, 11:49
Nu stiu ce e asa socant.

Aplicatia Latitude din HTC exact asta face.

lao
22-04-11, 12:32
Discutia si problema e ca face fara stirea utilizatorului! Sa faca ce o face, dar sa stim si noi....

suporter
22-04-11, 18:13
Androidul inregistreaza locatiile doar daca ai gps-ul activat.

lao
23-04-11, 10:58
Telefoanele mobile inteligente care utilizează sistemul de operare Android dezvoltat de Google colectează şi ele date cu privire la mişcările utilizatorilor intr-o manieră similară cu cea a telefoanelor iPhone de la Apple, informează ediţiile de vineri ale publicaţiilor Wall Street Journal şi The Guardian.

Potrivit WSJ telefoanele HTC Android colectează informaţii cu privire la locaţia utilizatorului pe care le trimite către Google cel puţin de cateva ori pe oră. De asemenea sunt transmise informaţii cu privire la reţelele de Internet wireless din zonă.

Articol complet (http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/telefoanele-care-au-android-urmaresc-si-ele-miscarile-utilizatorilor-146478.html)

mar1us
23-04-11, 22:59
Na si ce ne facem acum:) ? orice tel mobil se poate urmari/asculta cu usurinta

cyrings
24-04-11, 08:47
Marturisesc ca despre Android chiar nu stiam, dar este credibil. Despre iPhone stiam mai de mult.
In ambele cazuri, nu ma deranjeaza nici aspectul legat de consoarta si nici cel legat de culegerea de informatii despre mediul radio prin care umblam. Pana la urma poate fi moral oricare dintre motivele pentru care o fac: de la anti-terorism pana la statistici legate de calitatea transmisiei.
Pe mine unul ma deranjeaza faptul ca nu am acces si deci nu pot bloca acest serviciu: folosesc des data roaming-ul si la 4-5 euro/MB (in UE, in non-UE the sky is the limit) fiecare k "ustura" binisor la adunare, credeti-ma.
In concluzie, sa faca ce vor fie ca stim fie ca nu (oricum nu stim foarte multe) dar sa-si plateasca singuri, sau sa le ceara subventii celor de la CIA/FBI/FSB/whatever, NU sa ma oblige pe mine sa platesc.
Despre BlackBerry aveti ceva info?

cristilamb
24-04-11, 12:21
Din cate am vazut eu, la Android ai posibilitatea sa dezactivezi localizarea care se face prin intermediul retelelor wi-fi, cat si prin gps, este la vedere monitorizarea asta, deci fata de Ios, exista oarece transparenta vis-avis de aceasta procedura.
Prin folosirea Androidului, utilizatorii sunt din start de acord cu acest lucru din moment ce bifeaza cele doua casute, in dreptul carora se spune ce implica aceasta actiune.

mar1us
25-04-11, 14:14
si iphone-ul are aceasta optiune asa ca nu e chiar socanta descoperirea

emtix
28-05-11, 01:51
eram sigur ca se inregistreaza
si stiu ca inclusiv daca e tel inchis bateria tot emite semnal si se poate localiza telefonu

techcenter
28-05-11, 09:12
LOL! :dance:

qwess
28-05-11, 11:10
eram sigur ca se inregistreaza
si stiu ca inclusiv daca e tel inchis bateria tot emite semnal si se poate localiza telefonu
deci cu alte cuvinte scoatem si bateria, sau mai are ceva ce transmite?
carcasa face si ea ceva...?
verificati sa nu aibe alta sursa de energie....celule solare sau ceva de genu ascunse sub display, scoateti si procesorul, daca tot nu da randament il puneti pe linia de tramvai/metrou/tren, daca tot continua sa transmita....scoateti componentele ramase.
mama lor de....pai se pun ei cu noi?

p.s. nu uitati distrugeti si husa !!!
:gata:

gabrield
30-05-11, 11:26
Sau poate au cite un agent pentru fiecare Iphone cumparat si agentul ala urmareste pe fiecare posesor si transmite el locatia si tot ce e nevoie...

stargate
30-05-11, 11:29
mai frate nu poate omul sa-si puna baterie cu gps ca hop tot poporul ii da in cap ... niste tarani http://www.pic4ever.com/images/2i8d4ao.gif

qwess
30-05-11, 13:56
treaba voastra, dar vedeti ca savantii nostri lucreaza la acel laser de la Magurele care cica ar si teleporta.....sa vedeti atunci si localizare si teleportare, daca va prinde pe la vreo amanta, aha...:cool2:
Dar nu trebuie sa ne sperie asta, comunicatiile prin localizare geo dateaza din evul mediu aduceti-va aminte(doar din povestiri) de cei ce trimeteau smfum-uri de pe varfurile muntilor, intai erau localizati dupa care li se citea mesajul!