PDA

View Full Version : Cum scapam de atacuri?



zappa
12-01-08, 15:52
Dupa ceva timp am reusit si eu sa fac optiboxul sa fie functional. Am mutat fisierul cwshare de pe pc pe dream. Numai ca am foarte multe atacuri. Alta solutie in afara de a face un nou server exista? Nu ma intereseaza sa editez linia N sa nu imi mai apara atacurile in log. Vreau sa le blochez de tot. Stie cineva?

gelu_dh
12-01-08, 17:25
Dupa ceva timp am reusit si eu sa fac optiboxul sa fie functional. Am mutat fisierul cwshare de pe pc pe dream. Numai ca am foarte multe atacuri. Alta solutie in afara de a face un nou server exista? Nu ma intereseaza sa editez linia N sa nu imi mai apara atacurile in log. Vreau sa le blochez de tot. Stie cineva?
Daca ai ip-fix instalezi imaginea pli-helenite si activezi firewalul astfel scapi total de atacuri.

-minus
12-01-08, 17:56
Daca ai ip-fix instalezi imaginea pli-helenite si activezi firewalul astfel scapi total de atacuri.


Alege imaginea din;July 9, 2007
o poti da jos de aici;
http://www.pli-images.org/downloads.php?cat_id=6

zappa
12-01-08, 22:39
O sa o testez saptamana viitoare. Multumesc ptr sfaturi.

-minus
13-01-08, 00:17
O sa o testez saptamana viitoare. Multumesc ptr sfaturi.


Cu placere!

zappa
15-01-08, 09:28
Am instalat-o aseara, dar am avut putin timp la dispozitie sa o butonez....n-am reusit sa fac sa mearga cardul max cu gboxul si m-am lasat pagubas. Am revenit la nabilo care mi se pare ok.

zappa
16-01-08, 09:48
Ieri dupa ce m-am chinuit sa configurez gboxul cu noua linie am reinstalat imaginea pli si cu ajutorul unei persoane am reusit sa fac si gboxul sa mearga pe imaginea pli. Cred ca problema a fost de la dns datorita faptului ca am facut 2 hosturi pe acelasi user, desi pe cel vechi il facusem offline. Am facut un nou user cu un nou host si a mers. Stie cineva daca pluginul enigmatique functioneaza si pe pli? Sau exista vreun plugin asemanator?

zappa
17-02-08, 21:40
Revin cu problema atacurilor.....de fapt doar a unuia;
....
8 intruder alerts from
BOX ID: Sun
IP: wrong
Password: expected
...
A mai intalnit cineva asa ceva???
Sa ridice mana cei care au mai intalnit asa ceva si sa-mi traduca si mie ca am ramas "masca".