PDA

View Full Version : Satfinder



trustno1
16-01-08, 13:43
Salutare,
m-am hotarat sa bag banii intr-o jucarie care sa-mi permita sa reglez antena fara sa mai apelez la firme de instalare.

Cum pusculita nu este fara fund, m-am oprit la ceva pana in 100eur.
Am gasit doar 3 modele in banii astia: DIGISAT PRO (afisaj LCD, poate regla 2 LNB-uri in acelasi timp, stie DiSEqC), DIGISAT PLUS (indicator cu LED-uri, regleaza un singur LNB) si SAT FINDER SRT- SF10 (cu ac indicator)

Pentru moment am instalat kit-ul de la jiji. In viitorul apropiat (adica cand se mai incalzeste afara) o sa montez oala de 1.2m Al Offset cu montura polara.

Dat fiind faptul ca sunt pufan, care din aceste trei jucarii ma ajuta cel mai bine in reglarea antenei? A folosit cineva asa ceva? Cel cu LED-uri e mai bun/sensibil decat cel cu ac?

Daca in banii astia exista altceva mai bun, recomandarile sunt binevenite :)

Multam' pentru raspunsuri :cheers:

bade
16-01-08, 13:54
Salutare,
m-am hotarat sa bag banii intr-o jucarie care sa-mi permita sa reglez antena fara sa mai apelez la firme de instalare.

Cum pusculita nu este fara fund, m-am oprit la ceva pana in 100eur.
Am gasit doar 3 modele in banii astia: DIGISAT PRO (afisaj LCD, poate regla 2 LNB-uri in acelasi timp, stie DiSEqC), DIGISAT PLUS (indicator cu LED-uri, regleaza un singur LNB) si SAT FINDER SRT- SF10 (cu ac indicator)

Pentru moment am instalat kit-ul de la jiji. In viitorul apropiat (adica cand se mai incalzeste afara) o sa montez oala de 1.2m Al Offset cu montura polara.

Dat fiind faptul ca sunt pufan, care din aceste trei jucarii ma ajuta cel mai bine in reglarea antenei? A folosit cineva asa ceva? Cel cu LED-uri e mai bun/sensibil decat cel cu ac?



Daca in banii astia exista altceva mai bun, recomandarile sunt binevenite :)

Multam' pentru raspunsuri :cheers:

ia digisat plus ( pro are 2 iesiri, asta e singura diferenta) pentru ca e mai ieftin putin si face acelasi lucru...asta cu afisaj electronic e mai usor de folosit de incepatori decat modelul cu ac indicator......eu asa ceva am acasa si am gasit imediat satelitul doar dupa semnalul acustic........:cheers:

trustno1
16-01-08, 15:43
Sa inteleg ca acesta este modelul DIGISAT PLUS (http://www.sateliteyconsolas.com/images/digisat+.jpg) ?

Este complicat de utilizat? Are instriuctiuni pe intelesul incepatorilor? :geek:


:thx:

bade
16-01-08, 16:43
Sa inteleg ca acesta este modelul DIGISAT PLUS (http://www.sateliteyconsolas.com/images/digisat+.jpg) ?

Este complicat de utilizat? Are instriuctiuni pe intelesul incepatorilor? :geek:


:thx:

da asta e......e foarte usor de folosit.....il pui intre receiver si lnb si dupa sunet fara sa te uiti la el gasesti satelitul.......sunetul pe care-l scoate cand gaseste satelitul este unul foarte inalt...........iti dai seama imediat si cand esti in apropierea lui.......tre' sa fii surd sa nu poti sa gasesti satelitul. :gathering: ....bafta

pacala68
17-01-08, 00:01
Pentru moment am instalat kit-ul de la jiji. In viitorul apropiat (adica cand se mai incalzeste afara) o sa montez oala de 1.2m Al Offset cu montura polara.

Dat fiind faptul ca sunt pufan, care din aceste trei jucarii ma ajuta cel mai bine in reglarea antenei? A folosit cineva asa ceva? Cel cu LED-uri e mai bun/sensibil decat cel cu ac?

Daca in banii astia exista altceva mai bun, recomandarile sunt binevenite :)


Exista , mai pui 100 ron si cumperi un receiver ( Globo sau Echolite ) utilizabil si p[entru altceva decit cartela digi .
Sa cumperi satfinder numai pt a regla o antena .....:comp:

dan2000
18-01-08, 09:40
Exista , mai pui 100 ron si cumperi un receiver ( Globo sau Echolite ) utilizabil si p[entru altceva decit cartela digi .
Sa cumperi satfinder numai pt a regla o antena .....:comp:

pai si ce faci mo cand nu ai cum sa urci receptorul si tv in apropierea antenei si mai iesti si singur ?

star
18-01-08, 11:22
Sfatul meu e sa-ti iei un sat finder de aici : http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=335&category_id=b30623240973287a880146590c1d85f0 pe care il pui intre coserva si lnb , si e cred la cel mai mic pret:dance: De vreo 10 zile m-am "jucat" cu unul si are deja 3 conserve jiji instalate.

unuldinei
18-01-08, 17:38
Cel mai bun cu ac!!! Nu mi-am luat neaparat de acolo , dar modelul e la fel . Cel cu ac, analog adica , are si piuitoare, il reglezi pe aplificare pe la jumate si dupa aia ... cand auzi si vezi ca acul bate nebuneste in maxim scala ..AH!! de placere zici ... strangi suruburile si .. inapoi in casa si dai blind scan daca nu te-ai orientat si cu busola pe ce satelit esti . Cel putin pe ASTRA 19E ...E cea mai placuta jucarie de la MAVO 35 incoace... :clap:

comerciantul
19-01-08, 00:20
daca vrei sa folosesti doar pentru tine, nu e neaprat necesar nici macar sat finder. iti trebuie mai multa rabdare si inca o persoana care sa stea in casa si sa iti spuna daca ai prins ceva semnal. daca ai prins, atunci te apuci de reglaj fin. intr-adevar operatiunea asta ia mai mut timp si nervi, dar daca e vorba de reglat doar o oala, poate ca nici nu se merita sa cumperi asa cerva... acum tu stii cat de tare se merita sau nu. succes!

1Qggecko
19-01-08, 12:59
Eu am "de toate" dar poate pare o gluma ceea ce zic cum montez eu antena...
1.orientez la sud cu busola
2.reglez elevatia la parametrul de zona(la mine e aprox 42,5)
3.Cuplez la satfinder
4.reglez usor pana tipa de-l ia naiba(stg/dr)
5.cu un reciver "destept" verific satelitii (e /v) si in raport de cel pe care ma aflu reglez est sau vest in raport cu ceea ce ma intereseaza.
6.mici reglaje si e gata
PS: nu am dat gres niciodata deoarece antena am pus-o prima la fir de plumb.
Fixare 10 min maxim la un raport de 85/75,dureaza mai mult la un raport 98/85(dublu timpul uneori)!

-minus
20-01-08, 18:13
Cel mai bun satfinder pe care il folosesc si il au si echipele mele este......un kaon kfc[focussat] cu patch de sunny care are un test de semnal bip,este excelent cu el am reglat sute de antene pe n sateliti si nu au fost probleme cu receptia satelitului nici pe timp ploios sau pe ninsoare,avantajul acestui patch la receiver este faptul ca ocupa putina memorie si identifica instantaneu semnalul de la satelit,eu unul sunt ff multumit,am investit 4 milioane in 4 receivere focussat luate de pe net le-am patchuit cu softul respectiv le-am dat pe mana echipelor iam instruit cum sa-l foloseasca si este ok,zgomotul de bip emis de receiver este atat de puternic incat fac fara probleme instalari la etajul 4 pe acoperis si receiverul este la parter si il aud este excelent din punctul meu de vedere

trustno1
21-01-08, 11:37
Multam' pentru pareri!

@spaniolul: oricum vreau sa arunc conserva de la d.g. asa ca aceasta optiune mi se pare cea mai eficienta. :clap:

este vorba despre KAON KCF-200 sau KSC-570?
poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acest receiver? merge subtitrara? este compatibil d.g. si cum il "prepar" ca sa mearga pe d.g.?

-minus
21-01-08, 19:46
Multam' pentru pareri!

@spaniolul: oricum vreau sa arunc conserva de la d.g. asa ca aceasta optiune mi se pare cea mai eficienta. :clap:

este vorba despre KAON KCF-200 sau KSC-570?
poti sa-mi dai te rog mai multe detalii despre acest receiver? merge subtitrara? este compatibil d.g. si cum il "prepar" ca sa mearga pe d.g.?


Aici ai tot ce-ti trebuie!
http://sateliti.org/forumdisplay.php?f=62