PDA

View Full Version : Programe si grila DTH dolce



michael86
19-07-11, 18:41
Salut ! nu stiu cum vi se pare voua dar mie nu-mi place deloc sa fiu anuntat cu un mesaj pe receptor de un dth - dolce - ca in locul unor canale care erau in grila cand am semnat contractul , ca acestea vor fi inlocuite cu altele - in speta discovery cu viasat . nu discut despre continutul acestor programe sau calitatea buna sau mai putin buna a unora dintre ele . dar as vrea sa stiu cum ne putem apara de acest lucru , de aceste schimbarii dupa bunul lor plac . poate unii au anumite preferinte si tocmai de aceea au semnat un contract . nu mi se pare fayr ca tu , dth , sa elimini sau sa inlocui unele programe din grila cu altele , fara sa ceri parerea abonatilor .
voi ce parere aveti ?
contam pentru ei sau nu ?

lao
19-07-11, 19:21
Conteaza, in principal, sa dai bani. Restul, mai putin.
Din cate stiu, in general, indiferent care este furnizorul, grila de programe nu e contractuala, adica se poate modifica fara sa se ceara vreo parere clientilor. Deci daca nu scrie in contract nimic clar in acest sens... nu ai ce face.

dMd
19-07-11, 21:45
In contract scrie ca au dreptul sa inlocuiasca oricand canalele din grila cu altele similare calitativ, deci teoretic si legal nu prea ai ce sa le reprosezi. Trebuie tinut cont de faptul ca orice client, semneaza un contract bine pregatit de ei si nu unul redactat in comun acord cu cel ce da banul, practic esti obligat sa "semnezi ca primarul" ceea ce ei intocmesc doar in folosul lor sau in caz contrar nu beneficiezi de serviciile promovate cu atata agresivitate publicitara. De contat pentru ei contezi atunci cad te ademeneste cu diferite oferte aparent avavtajoase sa devii un numar in baza lor de date ca sa te poata factura multiplu (TV, Internet, telefon, etc). Ce se poate face pentru a evita neplacerile pricinuite in timpul derularii contractului ? mai nimic, iar daca vrei sa-ti manifesti nemultumirea reziliezi si incerci serviciile oferirte de concurenta care in ultima vreme s-a cam subtiat dar inca exista.

iaro
20-07-11, 19:10
ai o singura posibilitate: denuntarea unilaterala a contractului pentru serviciul supus modificarii, fara plata de despagubiri, prin scrisoare recoamndata cu confirmare de primire trimisa la ei, care sa ajunga pana la data de 5 august 2011, data postei.

samuell
29-07-11, 14:59
foarte bine ai tot dreptul sa terminat cu obligativitatea din inainte

michael86
23-08-11, 13:45
ai o singura posibilitate: denuntarea unilaterala a contractului pentru serviciul supus modificarii, fara plata de despagubiri ...

exact asa s-a si intamplat , 1.09 out dolce ! cat priveste partea cu despagubirea nu aveam de ce , totul e cumparat de mine - nu am avut nici o mocangeala !
mai era si o chestie jignitoare :
- abonat nou - pachet full ( inclusiv HD ) -17,80 e
- abonamentul meu - fara xxx , mtv si mai nou discovery - 91 ron ( 21,5 e )
ADIOS AMIGOS !!!

tnt10
13-09-11, 09:28
Buna
Dupa noua grila au un pachet de 6 prgrame xxx. Inainte erau 5, si le-am pus la "parental lock". Acuma nu ma lasa sa-l pun si pe al 6lea, daca urmez instructiunile din manualul de utilizare, imi schimba canalele intre liste, dar lista din stinga cu canalele blocate ramine la 5 canale. De 3 zile ma chinui sa pun 6, reboot, etc, rezultat 0. :cesored: Vreo idee?
Multumesc

iaro
11-10-11, 22:07
ce e in loc de Movies 24 Romania?

bennykoo
12-10-11, 10:28
n-a aparut nimic deocamdata

bennykoo
14-10-11, 17:19
a propos de programele Dolce:
am vazut ca anumite programe,cum ar fi Speranta TV,Neptun TV,sau Acasa HD nu apar la mine
tin sa mentionez ca am luat un decoder si cartela prin abonament oficial
mai sunt si altii care nu au aceste programe?

SuperSonic
14-10-11, 17:27
Aceste canale sunt in grila Dolce iptv nu la DTH.

bennykoo
14-10-11, 19:32
asta presupune un alt decodor?
si e nevoie sa fiu conectat la Romtelecom?
eu cand am facut contract cu ei,mi-au zis
ca pachetul "maxim" contine toate canalele...

SuperSonic
14-10-11, 19:43
Pentru Dolce Iptv trebuie sa ai linie telefonica si internet de la ei si sa fii aproape de fibra optica.
Cand au spus pachetul " maxim " se referea la grila de pe satelit, la Iptv sunt canale in plus in grila.

iaro
14-10-11, 20:19
maxim = toate canalele pe care le are in oferta comerciala DOlce pe segmentul DTH.

toate canalele care emit pe satelit in limba romana nu le are niciun dth in grila; deci niciun dth nu retransmite toate canalele ci doar pe acelea pe care le-a achizitionat in baza baza unor contracte cu televiziunile respective.