PDA

View Full Version : Nu dau de Thor 5/6 & Intelsat 10-02



tutri
19-08-11, 20:00
Salutari,

De cateva zile am o antena si un receiver TechniSat SkyStar USB HD.
Din prima, fara intentie, am prins Astra 1H dar nu dau de Thor 5/6 nicicum. Am incercat sa ma ghidez dupa ce imi dadea dishpointer, am instalat satfinder, dar nimic.
Mentionez ca locuiesc in Germania, Koln.

Ma poate ajuta cineva? Ce as mai putea sa fac pe cont propriu pentru reusita? Cumpararea unei busole cu cat m-ar ajuta?

Mersi anticipat.

cipryDXfeed
19-08-11, 20:11
Bine ai venit.

Cum stai in spatele antenei fiind pe astra 19est trebuie sa misti antena spre dreapta adica in West.Incearca un TP mai puternic ex. 11977 H 28000.

Misca de elevatie sus-jos dar putin si faci cateva ture stanga - dreapta.

Busola te ajuta si ea cat de cat dar hai ca trebuie sa reusesti.

Bafta!

tutri
19-08-11, 21:42
Mersi de raspunsul rapid.
Acum incep problemele, cum si unde sa introduc 11977 H 28000?
Astra am gasit-o cu un tool care s-a instalat de la Technisat si apare in taskbar.
Antena este de 57cm, dar nu cred ca asta e o problema, iar LNBul este unul twin de la Hama.

Sa vedem ce rezolv, pana dau de o busola (maine) listez acum la imprimanta o pagina cu un cerc gradat. Sa vedem ce iese :)

---------- Post added at 20:42 ---------- Previous post was at 19:22 ----------

Deci, cam asa arata la mine cand este pe Astra
http://img718.imageshack.us/img718/8351/astrac.png

Ma gandesc ca asa trebuie sa bag 11977 H 2800, cum se vede in poza de mai jos. Am miscat antena catre vest si am si inclinat-o (inainte) dar nimic.
http://img607.imageshack.us/img607/3641/nimic.png

Unde naiba gresesc?

daradici
19-08-11, 21:55
Pentru un incepator, este cam greu sa "prinzi" semnale cu o farfurie de 57 cm !!!

Totusi daca ai chef si timp de teste, recomand o frecventa focus sat, pentru ca au nivelele de semnal mai mari. Repet din nou, pentru un incepator, sansele ca sa "prinzi semnal" cu o farfurie de asemenea dimensiuni, sint foarte mici. Cauta-ti o farfurie mai mare (macar 0.9m sau ideal 1.2m) care nu te vor dezamagi pe vreme de ploaie sau cer innorat.

Asta de 57, sigur i-ti va face nervi, la cei mai mici nori pe cer, si de ce nu si la razele soarelui, cand pica pe un unghi "potrivit" in farfurie, ca sa-ti mareasca zgomotul instalatiei de receptie.

me1960
19-08-11, 22:18
salutare , tu ai si imagine pe ecran , la acel nivel de semnal ? ai imagine pe un canal tv de pe satelitul in cauza ? sa nu fii pe alt satelit cu antena ...

tutri
19-08-11, 23:19
daradici, abia am convins lumea pe aici sa pot cumpara farfuria respectiva, deci nici gand sa iau una mai mare cat de curand. Ma gandeam, dand de Astra atat de usor, ca restul nu poate fi greu si iata...

me1960, poza in care am semnal 45 da, imi mergeau posturile, dar era slabita antena din suruburi, ma pregateam sa ma misc cu ea catre vest. Normal am ~75% si imi merg chiar si posturile HD fara pierdere de semnal.
In poza a 2a cautam Thor-ul cu datele primite de la cipryDXfeed, dar nu stiu daca le-am "bagat" bine. Cunoasteti vre-un soft cu care iti da informatii mai detaliate la cautarea unui satelit? Acesta de la Technisat are presetat 4 sateliti, printre care si Astra, poate din cauza asta am reusit sa il gasesc atat de usor.

cipryDXfeed
20-08-11, 00:04
Ma gandesc ca asa trebuie sa bag 11977 H 2800, cum se vede in poza de mai jos. Am miscat antena catre vest si am si inclinat-o (inainte) dar nimic.
http://img607.imageshack.us/img607/3641/nimic.png

Unde naiba gresesc?

Pai tu ai pus 2800 in loc de 28000

tutri
20-08-11, 00:27
mda, nu am fost atent. Maine la prima ora sunt calare pe antena (iar).

ovidiucro
20-08-11, 12:25
daradici, abia am convins lumea pe aici sa pot cumpara farfuria respectiva, deci nici gand sa iau una mai mare cat de curand. Ma gandeam, dand de Astra atat de usor, ca restul nu poate fi greu si iata...

me1960, poza in care am semnal 45 da, imi mergeau posturile, dar era slabita antena din suruburi, ma pregateam sa ma misc cu ea catre vest. Normal am ~75% si imi merg chiar si posturile HD fara pierdere de semnal.
In poza a 2a cautam Thor-ul cu datele primite de la cipryDXfeed, dar nu stiu daca le-am "bagat" bine. Cunoasteti vre-un soft cu care iti da informatii mai detaliate la cautarea unui satelit? Acesta de la Technisat are presetat 4 sateliti, printre care si Astra, poate din cauza asta am reusit sa il gasesc atat de usor.
Ascultă sfaturile celor care ți-au răspuns... dacă spui „nici gand” la o simplă antenă de 30 euro, nu prea te văd să reușești in ce ți-ai propus.
In ceea ce privește Astra și Thor, să știi că sunt diferente de putere a semnalului. De-aia ți s-a sugerat o antenă mai mare.
Dacă vezi luna cu ochiul liber nu inseamnă că vei vedea toate stelele... eufemistic vorbind!
Ca o sugestie, incearcă și tp 11996 V 28000 dar cu o antenă mai mare sau imprumută un analizor, cu satfinderul nu o să reușești.
Dacă ai prins Astra, mută antena spre dreapta cam 20 de grade (folosește-ți imaginația sau un raportor) și ușor in jos. Inainte de a incepe mișcarea, rotește LNB-ul astfel incat privind spre antenă, din fața ei, să fie intors cam in dreptul orei 5 de pe ceas.
A... să nu uit: ai nevoie de o mană ușoară și RĂBDARE!

sandocan
20-08-11, 14:26
in germania nu prea te lasa sa pui parabolice ca in romania.
la asta se referea cind o spus ca nici gind la alta mai mare.
nui vorba de citiva euro in plus.
in rest pentru loplo multa rabdare ca o sa reusestii

horatyu
20-08-11, 14:43
incearca sa prinzi semnal din satelit in satelit

uite aici gasesti lista satelitilor si posturilor de pe fiecare satelit
http://flysat.com/satlist.php

in felul asta o sa iti dai seama pe unde esti

daca prinzi astra 19 est atunci o misti usor de tot sa prinzi 16 est apoi hotbirdul 13 est si in felul asta iti dai seama cat inseamna 6 grade ca sa iti poti da seama ca 20 de grade nu e foarte mult si antena nu trebuie miscata tare

umbla putin si la elevatie ( adica lasi antena mai pe spate sau o ridici "mai in picioare" )

miscarile sunt de ordinul milimetrilor

franta
20-08-11, 16:10
salut, ma bag si eu...
daca suportu pe care instalezi e drept , setaza elevatia antenei exact cum iti da pe www.dishpointer.com si misca antena spre dreapta 20 de grade (19est - 1 vest )
baga adresa ta si vezi directia in care trebuie indreptata antena http://www.dishpointer.com/
si nu te demoraliza, tre sa mearga si cu o antena de 60cm
bafta

daradici
20-08-11, 16:24
...da, acum citesc si eu cu atentie. Este in Germania.
Nu-mi dau seama ce semnale poti receptiona acolo, Astra are semnale mari intr-adevar !
Dupa hartile cu acoperirea satelitilor ar trebui sa receptionezi si 1*W, insa va fi putin mai greu la reglaje. Cineva scria mai jos ca ai nevoie de mana usoara si rabdare. Chiar vei avea nevoie de ele.

Bafta !

tutri
20-08-11, 17:20
Mersi de raspunsuri, am dat de 1W. Probela era ca coboram prea mult din elevatie.
Acum is pozitionat pe el dar ma zbat cu progdvb, nu prea vrea sa gaseasca posturile la scanare.

franta
20-08-11, 18:02
verifica sa fii sigur ca esti pe satelitu 0,8 vest
intra aici (http://www.lyngsat.com/packages/digi.html) si alegeti o fregventa FTA sa vezi daca iti intra acel canal
bafta

tutri
20-08-11, 18:57
Eu cred ca am gasit ce trebuie. Pe datele celor de la Speranta imi apare semnal.
Dar numai asa, daca incerc sa caut programe, nu gaseste nimic.

http://img98.imageshack.us/img98/2283/satq.png

franta
20-08-11, 19:01
la mine speranta are polaritate verticala restu datelor sant la fel

tutri
20-08-11, 19:05
Da, ai dreptate, dar la fel, am quality de 65%, dar nimic in rest.
La network info si la Orbital poision ramane gol.
Incep sa o iau razna :)

tutri
20-08-11, 22:46
Gasit problema si rezolvata.
Mersi mirel de suportul tehnic :)

Am instalat, reinstalat, unplug/plug USB, etc si nimic. Vedea semnal, dar nu vedea canale.
Dupa ore la rand a urmat si intreruperea alimentarii al USB boxului. Culmea culmilor, a luat-o din loc.