PDA

View Full Version : vu ultimo ...



pac
21-08-11, 17:32
According to VU+ website the Ultimo is coming soon.
Now, i read that it is supposed to replace the VU+ DUO. Does anyone know what's so special about it and why the DUO needs to be replaced?
All i managed to find is that the Ultimo will have Triple Tuners.


bun asa o sa avem instalatie audio 7.1 si sistem satelit 3.1 lol........eu unul mai astept vre-o 2 ani pana baga si aragaz in el....

SuperSonic
21-08-11, 17:45
Nu-l va inlocui pe Duo ( cel mai popular model ) ci va fi un upgrade fabricat in paralel.
Din cate am vazut Ultimo are loc pentru 3 tunere DVB-S, DVB-T si DVB-C, pe cand Duo are 2 tunere fixe DVB-S.

pac
21-08-11, 18:21
daca o sa aiba intrare de frigider si aragaz imi iau si eu 1.
poate in uk se cauta cu -T si -C...

cnicu5
24-12-11, 13:06
azi am primit si eu ultimo!la teste cu el!

cnicu5
24-12-11, 17:50
am pus aici (http://imageshack.us/photo/my-images/254/fatan.jpg/)cateva poze cu vu+ultimo

SuperSonic
24-12-11, 20:56
Multumim, mai revino cu niste impresii dupa ce il butonezi mai mult. Receptorul e tentant.

cristo4
25-12-11, 00:17
De unde l-ai comandat si la ce pret? Si in cate zile l-ai primit?

cnicu5
25-12-11, 00:53
@cristo4, vu+ultimo a fost cumparat din Romania de la Satmultimedia si a venit cam in 2-3 saptamani deoarece nu se gasea nicaieri in europa desi era afisat la vanzare pe multe site-uri!
A fost cumparat la pretul afisat pe site la vanzare pentru varianta cu 2 tunere DVB-S2 iar tunerul hibrid DVB-C/T l-am comandat separat.

cnicu5
25-12-11, 23:04
@SuperSonic,e clar ca e un receiver din categoria "premium" cu dotari hard care ii permit rapiditate si stabilitate.
am testat E2 da la VTI,BH,VIX si am ramas la ce de la VTI.
tunerele satelit,unul pe USALS si unul pe DiSEqC A/B,functioneaza ok,la o calitate impecabila.
tunerul hibrid DVB C/T l-am testat doar pe partea de cablu-ok
partea de retea WI-FI la 300Mb-ok
inregistrarea si redarea de pe HDD-ok
CAM-uri si cititoare carduri-ok
partea de display,inclusiv piconuri LCD(deocamdata se gasesc doar pt doi sateliti)-ok
partea de multimedia,inclusiv DTS-ok(am testat cateva divx,dvd si mkv prin retea de HDD unui media player)
telecomanda,fata e una obisnuita de receiver iar pe verso e o telecomanda qwerty,o consider o alegere destul de nefericita in ceea ce priveste dispunerea si marimea butoanelor tastelor functionale!

cristo4
26-12-11, 00:20
Ne poti spune si cat de repede schimba intre sat si cablu, de la hd la hd? Se invarte vreo rotita sau merge aproape instant?
Cititoarele cu ce card le-ai testat? Ma intereseaza timpul de raspuns la N3, care e o mica problema la Vu.
Si nu in ultimul rand sensibilitatea tunerelor de satelit? Calitatea imaginii pe sd?
Multumesc si sa te bucuri de jucarie cat mai mult!

cnicu5
26-12-11, 01:42
@cristo4 ,merci de urare,sa le luam pe rand:
-schimbarea intre canal satelit HD-canal cablu HD se face aproape instant,comparabil cu schimbarea intre 2 canale HD satelit.
-nu am card N3 asa ca nu stiu cum se comporta.
-sensibilitatea tunerelor e mai mare decat a celor unui receiver cu tunerele in procesor,dar asta e o chestiune relativa.se comporta bine pe sateliti "la limita".acuratetea imaginii HD receptionate mi se pare marele castig al acestor tunere,dar asta poate fi o chestiune subiectiva.
-calitatea imaginii pe canale sd este buna.
E2 care exista acum(doar 3) pentru vu+ ultimo sunt complet functionale(fara sughituri,ecrane verzi sau alte disfunctionalitati)cu exceptia PIP care deocamdata nu e implementata,cu plugin-urile uzuale portate.

bumbu
26-12-11, 13:19
@cnicu
PIP merge bine mersi, dar nu HD pe HD. Daca ai VTI, apasa mai lung pe butonul albastru, si poti testa PIP.
Am scris intr-un alt thread despre asta, tot aici pe forum.
Si despre cititoarele de card am scris, ecm time este ca pe duo, deci nu s-au schimbat.
Asteptam ceva imagini/drivere mai noi, sa vedem ce si cum in continuare.

Numai bine

cnicu5
26-12-11, 14:22
@bumbu
ai dreptate,PIP merge,nu apasasem suficient pe tasta albastra!
merci!

bumbu
14-01-12, 19:57
Bag de seama ca chestia cu acel cablu Loop, PIP, este valabila pentru 2 canale pe acelasi satelit, aceeasi polaritate H/H V/V, transpondere diferite.
Acum am dat pe I Phone, Live Dreambox, pe TV ami ruleaza Pro Tv si pe I Phone ami deschide Antena 1, ce este valabil si in cazul PIP.
Vreau sa zic ca ajuta la ceva si acel cablu Loop.

Numai bine