PDA

View Full Version : Interese economice straine pentru interesul national



mario08
23-08-11, 19:21
Daca pe ai nostri conducatori nu prea sunt interesati decat pe plan personal , iata ca "migdalatii" le propun o iesire din impas legat de domeniul dvb-t :

- Ce planuiesc mai exact chinezii de la ZTE in Romania: Centru de perfectionare in apropierea unui aeroport si producerea de echipamente de receptie pentru televiziunea digitala terestra


Mai multe detalii puteti citi pe : http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-9889110-exclusiv-planuiesc-mai-exact-chinezii-zte-romania-centru-perfectionare-aeroport-apropiere-producerea-echipamente-receptie-pentru-televiziunea-digitala-terestra.htm

dingo31
23-08-11, 20:35
e o actiune binevenita daca s-ar finaliza foarte rapid. altfel televiziunea dvb-t nu ar mai interesanta decat pentru taximetristi sau soferi care ar folosi in masinile lor GPS-uri cu tunere dvb-t, cum de altfel cam toti taximetristii din Korea folosesc deja. Datorita lipsei de implicare a guvernantilor, televiziunea terestra nu mai prezinta momentan interes decat pentru 2% din populatie. Televiziunea prin cablu si satelit au acoperit segmentul majoritar al populatiei, De altfel dvb-t nici nu exista in romania, zonele baneasa sau sibiu sunt neglijabile, fiind aproape total ignorate chiar de populatia din mica lor zona de acoperire.

zmeura
24-08-11, 15:22
E bun si pentru receptia mobila,eu cel putin astept cu LCD-ul portabil de 3-4 ani.Cred ca il "pensionez" si tot nu o sa fie digital,pe analogic nu am cum sa il folosesc.:)