PDA

View Full Version : Cel mai bun DTH romanesc la semnal ?



adythekill
23-10-11, 23:32
Care considerati ca este cel mai bun DTH romanesc din punct de vedere al semnalului? Folositi va rog si argumente (de ex. merge si pe ninsoare, nu fluctueaza etc )
Eu sunt pe Dolce si am putere semnal 90% (226) si Calitate semnal 85-90% (1.0E-7) in Jud Gorj Aproape de Filiasi. Azi a fost un plafon noros destul de gros, nu am observat pierderi de calitate sau putere in schimb apar macroblocuri pe Antena1. Voi ce nivele aveti la semnal ?

franta
23-10-11, 23:41
Pt ce zona vrei sa ai aceste informatii; aceste lucruri sant influentate de cat de bine ai antena reglata.
Poate nu ai reglata antena destul de bine si de aia ai avut macroblocuri, la o vreme urata dolce nu ar trebui sa aiba probleme de receptie, daca e furtuna sau rupere de nori nu prea ai ce sa mai ceri, mai bine scoti din priza tot si astepti satreaca furtuna :)
Dolcele pe teritoriu romaniei sta foarte bine cu semnalul, si in geeneral are o acoperire foarte buna in europa...

horatyu
24-10-11, 02:00
cel mai bun semnal-calitate este de la boom
dar din pacate el(boom) a fost cumparat de dolce acum
deci acum e dolce la semnal si calitate, ca de cand s-au modernizat cei de la focus au si ei semnal foarte bun

adythekill
24-10-11, 10:36
franta, ma intereseaza orice zona. Spune zona din care esti tu si ce semnal ai. La mine a avut semnalul asta de cand a fost instalata antena care se afla pe bloc. Vreme buna/vreme rea tot asa se vede. Nu am mai observat macroblocuri de aseara, care se vedeau pe antena 1 numai cand imaginea era foarte dinamica.

tutri
24-10-11, 11:28
Multi avem trecuta in profil locatia, doar trebuie sa te uiti putin mai la stanga :)

marcghi
24-10-11, 12:11
cred ca mai corect ar fi ca aceasta discutie sa fie impartita in doua, una despre puterea semnalului pentru dth-urile romanesti - asta este in general destul de buna pe teritoriul Romaniei si alta despre calitatea imaginii si sunetului - asta insa depinde de multe, sursa semnal, prelucrari pentru ridicare la satelit, de receptorul si de tv-ul fiecaruia si de ce nu de criteriile fiecaruia de a cataloga o imagine buna sau mai putin buna.