PDA

View Full Version : Inselat de Romtelecom la fiecare factura !!!



adythekill
27-11-11, 20:28
Salut ! Sa va zic direct, eu sunt inselat de Romtelecom la fiecare factura cu 40 lei. Iar cei de acolo nu vor sa rezolve aceasta sesizare cu toate ca sunt de acord ca facutrile mele lunare contin erori de calcul !!!

Totul a inceput cu abonarea la sericiu dolce, sunt abonat la pachetul de mijloc si am activate pachetul HD si MaxPak

Cu toate ca cele doua pachete sunt mentionate ca si ,,gratuite" in CONTRACT imi sunt trecute la plata in fiecare factura. Sesizandu-le acest lucru, au spus ca factura va fi recalculata iar surplusul de bani va fi scazut din factura de luna asta. Dar de unde, nu e scazut nimic, dinpotriva este adaugat si uite asa platesc de la 73 lei 120 lei. Confirmand ca este o eroare m-au amenintat ca daca nu platesc factura cat scrie la total abonamentul imi va fi suspendat pentru neplata !!!

Spuneti-mi ce e de facut in cazul de fata ? Nu vreau sa ma complic cu datul in judecata ! Oricum reclamatie la ANPC am sa fac maine cu tot cu facturi si chitante atasate !

val2032
27-11-11, 20:33
anpc + ancom. Nu mai sta pe ganduri.

ionut23
28-11-11, 14:31
Sunt de acord cu ce spune val2032,nu lasa lucrurile asa ca nu e de bine

neutrin
28-11-11, 15:32
Asta e ocazie buna pt reziliat contractul daca vrei sa scapi de ei in perioada contractuala:)

Snow
28-11-11, 16:07
Nu le plati nimic in plus, achitara lunar doar ce scrie in contract. Fa reclamatie la protectia consumatorului, poti cere atat desfacerea contractului cat si recalcularea sumelor. Si eu am avut probleme cu ei. Nu le-am achitat decat serviciile la care eram abonat. Le-am spus ca daca-mi taie ceva ii dau in judecata. Pana la urma eu am castigat. Oricum in aprilie imi expira contractul cu ei si mai mult ca sigur il si inchei. Nici ceilalti nu sunt mai cu mot, dar romtelecomul le intrece pe toate, urmeaza rcs-ul :)

adythekill
28-11-11, 18:38
Azi am vorbit la relatii clienti. Le-am cerut explicatii la situatia de fata. Raspunsul a fost sa astept pana la sfarsitul saptamanii pentru recalcularea facturii.
Am intrebat si ce cele doua sesizari facute, al care aveam codurile... ce credeti ? Surpriza ! Sesizarile cu numerele respective nici macar nu existau !
Am sa astept pana vineri si am sa demarez recalamatiile la ANPC

hd56fox
29-11-11, 00:00
Eu am reziliat telefon+internet din septembrie (furasera cablul si 2 luni am ramas fara ele-in final am renuntat)
Dar de atunci pana acum am fost sunat de 3 ori sa ma intrebe daca mi s-a rezolvat cererea pe care as avea-o la ei (sa-mi puna telefon si internet), eu spunandu-le de fiecare data ca nu am nici o cerere, ba dimpotriva am avut abonament si am renuntat si totul e rezolvat.
De fiecare data isi cereau scuze, ca data viitoare sa revina cu aceeasi poveste.
Le-am zis ca nu am nimic impotriva ca ma tot suna, dar ma surprinde ca merg lucrurile asa la ei. Chiar sa nu ma bifeze nimeni prin situatiile lor si sa ma tot sune ?
Asa se duc unele companii in cap.
Astept in continuare sa ma sune, nu ma mai surpinde deloc.

mar1us
29-11-11, 22:03
Au schimbat iar nu stiu ce kk (cred) cu pachetele de programe am sunat eu am vrut pachetul kids si mi-sa spus ca daca vreau programele respective trebuie sa ma abonez la nu stiu ce pachet cu mai multe programe,cred ca ma aburit am zis NU lasa,doar asa ;)

adythekill
30-11-11, 12:21
Gata ! Azi s-a umplut paharul, din nou m-au luat cu zahareul la telefon, sa astept 30 zile sa platesc cat scrie daca nu suspendat si alte vrajeli. Am si depus reclamatie la ANPC cu facturile si chitantele care demonstreaza spusele

Socul cel mare a fost cand operatoarea de la relatii clienti m-a intrebat unde am vazut eu ca maxpak e gratuit :-O
Oricum, in compania aia nu stie nimeni de capul lui, totul e un amalgam, zapaceala totala si ii doare in dos de clienti si de nemultumirile lor iti repeta la infinit acelas lucru ca o placa stricata. Oricum nu e mare diferenta intre robotul care iti raspunde prima data si operatorul uman.

tutri
30-11-11, 13:02
Succes!
Sunt curios cu ce oferte vor veni acum, sa isi ceara scuze.

adythekill
02-12-11, 10:44
Merci, o sa va tin la curent cu desfasurarea evenimentelor. Sper ca macar ANPC-ul sa faca dreptate ca sa nu ajung la judecata.

adythekill
07-12-11, 21:10
Update : Azi am fost sunat de cineva de la Romtelecom si mi-a spus ca problema s-a solutionat si ca suma finala luna asta este redusa cu 60 lei, adica jumatate din suma umflata. Am cerut asigurari daca platesc atat ca nu cumva sa am abonamentul restrictionat tocmai de sarbatori si m-a asigurat ca, abonamentele sub litigiu nu se suspenda iar daca se suspenda cu un simplu telefon, serviciul se restablieste in cel mai scurt timp... SINCER ? Eu nu ii cred ! Mi-au dovedit de atatea ori ca nu pot fi de incredere !
Acum ma gandesc daca sa platesc factura cat este sau cat a fost emisa pe factura umflata. Oricum astept si ancheta celor de la ANPC.

tutri
17-12-11, 20:07
Cum ai luat legatura cu cei de la ANPC?
Pe vremuri exista un formular online, dar acumnu mai dau de el. (eu am probleme cu VDF)

adythekill
18-12-11, 00:42
Tot online am facut. Nu este formular tip, pur si simplu scrii problema ta in mail, numele complet, adresa si nr de telefon. Daca e nevoie atasezi facturi / chitante.
Scrie pe siteul lor mai precis ce sa contina si unde sa o trimiti

neutrin
18-12-11, 10:33
Scapa-te de ei acum, e cea mai buna ocazie pt ca nu si-au respectat partea lor din contract. Reziliaza!

adythekill
10-01-12, 13:49
Dupa ce situatia s-a rezolvat (cel putin asa credeam) ma suna ieri seara cineva de la romtelecom si imi spune ca am o restanta de 50 lei de luna trecuta ! In my account scrie ca am XX lei scadenti tocmai pe 17 iar nenea ala ma batea la cap cu restanta !
M-au adus la disperare astia, mi-au mancat nervii. Dupa ce le-am reposat ce habar n-au unii de altii, copania aia e rupta in departamante care nu comunica, unii imi spun ca este eroare sa platesc redus, altii ca imi suspenda abonamentul daca nu achit integral si in final, cu un ton ridicat i-am zis sa nu mai ma sune cu prostii destea, intai sa puna mana sa verifice apoi sa sune cu amenintari de suspendare. Daca s-ar fi uitat pe facturile anterioare ar fi vazut anomalia. M-am saturat de astia, nu o sa mai fiu niciodata client romtelecom, sunt jalnici !

Snow
10-01-12, 23:30
Eu mai am trei luni la ei. Ce furnizor nou imi recomandati?

ibaginean
10-01-12, 23:49
Fratilor nu va mai abonati la romtelecom care aveti ceva mai bun . Sunt praf in relatia cu clienti lor , nu stiu sa-i pastrze, vorbesc ca si dictatorii , ori ce problema ai ei nu sunt de vina numa com vor ei, cu mine au noroc ca nu am alta sursa de net ca renuntam la ei de mult

suporter
11-01-12, 12:44
Experienta mea cu RTC: http://sateliti.info/showthread.php?17250-Atentie-la-reziliere-contract-CLICKNET!

adythekill
14-01-12, 18:16
UPDATE: Vineri am fost sunat de o domana de la romtelecom cu privire la situatia facturilor mele. Mi-a zis ca totul s-a rezolvat, si contul s-a balansat ( asta dupa 3 luni si zeci de telefoane la relatii cu clinetii) si daca doresc ca "Romtelecom sa comunice celor de la ANPC ca problema s-a rezolvat pe cale amiabila" Desigur ca am refuzat si i-am zis doamnei ca din punctul meu de vedere situatia nu s-a rezolvat amiabial ci fortat cu multi nervi si telefoane. Am precizat "doresc sa imi fie comunicata situatia anchetei de catre ANPC"
Acum astept concluzia celor de la ANPC, in primul rand de ce a fost nevoie sa dau zeci de telefoane, ore de convorbiri, luni de asteptare si facturi incarcate !

Ma intreb, oare daca nu faceam la ANPC ei, din propria initiativa, cand mi-ar fi rezolvat problema ? Sau a fost nevoie de OPC sa ii impinga de la spate ? Apropo, doamna care a sunat s-a recomandat ceva superior care mi-a preluat cazul personal, nu un simplu consultant ( asta cand am cerut sa vb cu cineva mai capabil )

Va sfatuiesc cu cea mai mare sinceritate NU VA ABONATI LA ROMTELECOM !!! Numai daca nu aveti si alte optiuni ! Romtelecom nu raspunde in fata clientilor, nu acorda suport, sunt extrem de neseriosi, nu stiu unii de alti, cei de la relatii cu clientii sunt nesimtiti, vorbesc impertinent, sunt slab pregatiti, nu cunosc ofertele, promotiile companiei ! De exeplu daca depui o cere/ reclamatie la un consultant sunt mari sanse cand verifici telefonic sa iti spuna ca nu exista ! DECI NU VA ABONATI LA ROMTELECOM !!!


@suporter - Da situatia ta si a mea se repeta la multi altii daca va uitati pe pagina lor de facebook la seciunea forum, o sa vedeti cati se plang de incapabilii din romtelecom !

delta2k2
14-01-12, 20:23
adythekill (http://sateliti.info/member.php?21038-adythekill) , felicitari pentru "lupta" pe care o duci

iaro
14-01-12, 20:43
Romtelecom foarte repede faci aboanment la ei si extrem de greu reziliezi contractul! Aviz amatorilor de senzatii tari!!!!

adi sony
14-01-12, 20:45
Da ,am auzit astazi din surse sigure ca fac asa, la terminarea contractului de 2 ani ,cumetrele de la Magazin sau cele ce te contacteaza telefonic,primesc din partea RTC un comision f .gras in euroi,ptr fiecare ,,nou-vechi prostit,,
Adica daca tu care ai avut un abonament pe 2 ani ,accepti prelungirea lui sau te prosteste ,le intra un comision f substatial in euroi.
De acceia sant asa disperate,te ia cu japca .
De ,,banu ,ochiu dracului,,ptr bani si-ar da,, la posta ,,si pe masa de ia dat tzatza

ibaginean
14-01-12, 22:54
Foarte bine zis si te sustin adythekill
Sunt niste hoti , de personal nu am ce sa zic decat ca sunt incapabili
toate cele bune

Black_Angel
15-01-12, 22:55
hehee- apoi si Eu - adica Cumnata mea a c-am muscat-o cu ei

a luat si ea ptr mine un Abo baza acuma 3 ani - parca - 3 ?-!

anul trecut am trimis Boxa si cartela inapoi in tara - totul fain si frumos

cica 6 luni gratis - da de und e- si alea 6 luni iau tras banii - are si tel si Net la RTC-
acuma sa lichideze TV_ul- o tine deja de numa -
Sa trimita la Bucuresti ca aia decid- daor parca nu la Arad a facut contractul
o tine ba sa trimita in 22 sa ajunga pe 24- scrisoarea- la Baza - etc.-
Jale si amar- daca asi fi stiut ce ne asetapta - pina hou nu asi fi facut un Abo la Dolce

Ei cred ca asa imbucura lumea ?? de fapt- banu sa le iasa

gog 19
20-01-12, 18:20
Cu firma asta am avut si eu experiente neplacute,tepari inca de la infiintare,dar de mai bine de 5 ani nu mai am tangenta cu ei si nu voi mai avea niciodata.Salut