PDA

View Full Version : Softul care sparge PIN-ul oricărui telefon ?n doar c?teva minute



delta2k2
29-03-12, 15:39
O companie suedeză a creat un soft care poate sparge parola oricărui smartphone in doar cateva minute şi copia orice date de pe el, indiferent de sistemul de operare, informează Forbes. (http://www.forbes.com/sites/andygreenberg/2012/03/27/heres-how-law-enforcement-cracks-your-iphones-security-code-video/)

XRY, cum se numeşte softul firmei Micro Systemation, este folosit de autorităţile din peste 60 de ţări. 98% din secţiile de poliţie din Marea Britanie, spre exemplu, folosesc XRY, iar FBI este, la randul lui, un client fidel al suedezillor. De departe cel mai mare utilizator al softului Micro Systemation este armata SUA, potrivit directorului de marketing Mike Dickinson

Practic, softul introduce foarte rapid toate combinatiile posibile de parole formate din patru cifre. O dată deblocat telefonul, XRY poate extrage orice fel de informaţii de pe el, de la coordonate GPS la SMS-uri şi e-mail-uri, explică Forbes.


Articol complet : http://www.gandul.info/magazin/softul-care-sparge-pin-ul-oricarui-telefon-in-doar-cateva-minute-9451671

mateda
30-03-12, 13:14
Acu` cins`pe ani, pe cind lucram eu pentru un dealer Connex, ne ziceau baietii sa atragem atentia clientilor ca daca se introduce codul PIN gresit de 3 ori se blocheaza telefonul si are nevoie de codul PUK. Daca se repeta figura cu codul PUK, telefonul se bloca definitiv. Adica deblocabil doar in service, parca.
Smartphone e asa de putin "smart" incit nu se mai blocheaza in conditiile de mai sus ? Sau daca o faci destul de repede, nu simte ?
Eu cred ca succesul decodarii se bazeaza pe altceva, nu pe generarea tuturor variantelor posiblie bla-bla... Altceva, neprecizat ...
Parerea mea.

mouse
30-03-12, 18:59
Unde exista interes se face o infuzie de scule moca intr-un fel sau altul...chestia este invechita deja...asa se facuse la arabi cu desktop-uri care ghidau rachetele US dind coordonatele locului.
Asa este si aici,primesti un telefon moca si apoi la zzzdup...:)