PDA

View Full Version : H-H cu multifeed



lao
31-05-12, 10:33
Am luat un suport de 4 LNB care se potriveste la un Triax110
http://img220.imageshack.us/img220/2614/suportj.jpg
Problema care apare: nu pot pune un lnb in focar!
Intentia mea e sa stationeze de fel pe 28E si sa am si 23.5E, 28E, 36E, 39E. Pana aici n-ar fi o problema cu diseq si setari.
Dar daca doresc sa o mut pe 4W de exemplu, cu lnb-ul care o sa-l consider principal, adica ala care ar trebui sa fie in focar, o sa mai am semnal?
M-am gandit la 2 metode de rezolvare:
-Pus antena pe 26E si rotit (nitel) h-h in jurul pilonului pana prind. 0 e la 26E
-Introdus o alta longitudine in usals.
Singura metoda vizibila e sa ciuntesc 1.75cm din suport si sa imping suportul de lnb. Dar nu vreau sa o fac.
Deci, se poate sa pacalesc lnb-ul cel mai central sa urmareasca curba?

PS Nu am testat nimic inainte ca am o pozitie mai dificila la antena...

dic_star79
31-05-12, 10:51
Reglaj pe 26E pe H-H cu Lnb principal, muti antena pe 28E unde faci reglajul final pentru multifeed, fara sa mai reglezi ceva la Lnb principal, faci doar reglaje pentru 36, 39 si 23.5 ! Teoretic cu suportul respectiv nu cred ca o sa poti sa ai ceea ce iti doresti ! Suportul pentru multifeed trebuie facut de tine in functie de receptia satelitilor respectivi !

lao
31-05-12, 11:18
Poate ai dreptate si nu pot sa prind toti cei 4 sateliti si o sa ma reprofilez 19E 23,5E 28E 36E. Dar daca nu prinde, asta e, nu prinde. Pun doar 2 sau 3, etc.
Hai sa pun problema altfel, deoarece altceva ma intereseaza. Facem abstractie de 3 lnb-uri. Cum fac ca cel mai apropiat lnb, discutam numai de asta, sa-mi urmareasca curba?
Lnb-ul nefiind exact in focar, dupa masuratori e cam cu 17,5 mm deplasat lateral.
Cred ca asta e problema mea majora.

dic_star79
31-05-12, 11:27
Asa si este ,cu suportul acesta pe care il ai daca lnb central nu este in focar si este deplasat stanga, dreapta nu cred ca o sa reusesti sa urmaresti toti sateliti, incearca sa aduci lnb principal in focar, daca nu reusesti , fa tu un suport multifeed adaptat pentru ceea ce vrei sa faci.