PDA

View Full Version : Vodafone şi Orange pot bloca aplicaţii gen Skype



delta2k2
31-05-12, 12:58
O parte dintre furnizorii de internet mobil işi rezervă, prin contracte, dreptul de a bloca utilizarea anumitor servicii sau aplicaţii (Skype, spre exemplu), dar nu toţi fac acest lucru şi in practică, a declaratintr-o intalnire online cu cititorii HotNews.ro Cătălin Marinescu, preşedintele autorităţii de reglementare in comunicaţii (ANCOM). Potrivit informaţiilor pe care le aveam la inceputul anului, a spus acesta, Vodafone si Orange au astfel de prevederi in contracte dar, de exemplu Orange nu a făcut acest lucru pana acum. Principiul neutralităţii internetului nu a fost consacrat la nivel legislativ, este doar unul dintre principiile pe baza cărora poate funcţiona o reţea, prin urmare, furnizorii nu sunt obligaţi să respecte acest principiu.

"Aş dori să comentez puţin de ce este oportună discuţia acum. Suntem intr-un moment in care volumul de trafic internet transferat creşte exponenţial şi cred că această tendinţă se va accentua. Reţelele nu se dezvoltă la fel de rapid ca cererea. Se va ajunge, de aceea, la momentul in care va fi din ce in ce mai mult nevoie de gestionarea traficului. Acesta este punctul cheie in discuţia privind neutralitatea internetului. Să presupunem că cineva descarcă un film in acelaşi timp si pe aceeaşi resursă internet cu dumneavoastră. Datorită volumului de date se poate să vă incetinească accesul dumneavoastră la informaţie. Cum ar trebui procedat? Ar trebui dată o prioritate pentru cel care descarcă filmul? Sau pentru dumneavoastră? Sau un tratament egal?", a mai declarat in intalnirea online Cătălin Marinescu.

tutri
31-05-12, 13:17
Mda, s-au trezit si astia.
Traficul de voip este pe la 0.5 -1mega/minut, depinde ce codare. Pe ei nu asta ii doare, nu ii va interesa in veci daca un client are prioritate la ceva fata de altul. Ii intereseaza doar incasarile. Cei care au o conexiune de date pot folosi voip pentru convorbiri mai ieftine sau chiar gratis, fata de planul tarifar oferit de companie.
EU verifica deja daca aceste limitari sunt legale sau ilegale. Posibil, si eu sper, sa sara putin pe operatorii de telefonie mobila.

delta2k2
31-05-12, 13:54
Imi place cum a pus problema aici : "Să presupunem că cineva descarcă un film in acelaşi timp si pe aceeaşi resursă internet cu dumneavoastră"

Păi de ce aceeaşi resursă ? Plătim pe din două ? Păi să punem la comun şi plata internetului in acest caz.

lao
31-05-12, 14:19
Toate conexiunile care nu au banda garantata sunt de tipul "best effort" deci merge variabil. Exista aceeasi resursa, ca un platou cu mancare in mijlocul unei mese din care se servesc toti care ajung la masa. O conexiune cam cum ai vrea tu e cu banda garantata si te rupe la bani!

delta2k2
31-05-12, 15:30
Este şi o bandă minimă garantată ?

lao
31-05-12, 15:36
Bineinteles ca exista, cat vrea fiecare provider, dar de obicei e slabuta.
E obligatoriu sa specifici limitele min si max, dar poti sa le pui cat vrei!

PS Aia cu masa mi se pare cea mai buna comparatie, daca ai meseni cuviinciosi se satura toata lumea. Dar daca vin niste hamesiti, restu' trebuie sa se multumeasca cu firimituri! De aia nu iubesc providerii aplicatiile de filesharing gen torenti.

delta2k2
31-05-12, 15:40
Bun. Dar cand nu este respectată banda minimă garantată, plăteşti mai puţin ?

lao
31-05-12, 15:42
De obicei e respectata, dar daca te referi la net pe gsm, aici mai intervin si alte probleme, raza de acoperire, etc.
In principiu sunt acoperiti prin contract, mai ales astia cu gsm.

qwess
31-05-12, 16:56
Parerea mea: sunt niste imbecili si nesimtiti pe deasupra!!!

daradici
31-05-12, 20:58
Eu folosesc skype pe un telefon in reteaua vodafone si nu este restrictionat. Cel putin deocamdata...
N-am testat pe alte retele, dar mi-e greu sa cred ca este restrictionat.

Cred ca rezolvarea problemei ar fi imbunatatirea retelelor si nu oprirea posibilitatatii accesarii unor servicii.
Dar ce sa-i faci, traim in Romania....

mar1us
01-06-12, 23:03
Ce să faci,nu le mai ajung banii ...

hd56fox
05-06-12, 08:52
Eu cunosc pe cineva care lucreaza pentru Vodafone ( ca si furnizor de soft la o firma mai mare) si chiar mi-a zis ca Vodafone restrictioneaza accesul la Skype.
Curios , Daradici cum de poti sa te conectezi. Nu cumva merge pe wifi ?

marcghi
05-06-12, 20:12
am incercat acum pe vadafone si nu e nicio problema.

lao
05-06-12, 20:58
Azi a fost conferinta
Neutralitatea reţelelor şi sustenabilitatea internetului (http://www.ancom.org.ro/neutralitatea-retelelor-si-sustenabilitatea-internetului_4714)
Toti providerii mari, inclusiv gsm, s-au pronuntat pentru filtrarea traficului, in special filesharing si voice over ip.
Prima ca genereaza trafic mare, in special upload-ul (este 80% din tot traficul existent) si a doua ca nu le mai intra lor bani in buzunar daca nu vorbesti de pe abonamentele lor!!!
Cei mai mici au sustinut internetul free!

mar1us
05-06-12, 21:53
De ce nu se hotăresc ei să facă un pachet cu data care sa convină clientului și lor, impacă și varza si capra

qwess
15-06-12, 13:44
Aaaa, pai noi scapam bine doar cu o limitare la VoIP, altii nu sunt asa de norocosi:
http://www.slashgear.com/use-skype-in-ethiopia-and-get-15-years-in-prison-15234121/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+slashgear+%28SlashGear%29
sa mai ziceti ca noi nu traim bine,
:drinks:

roderttam
16-06-12, 08:57
Astia au vrut sa spuna ca mai stau 15 ani in copaci ca VoIP -ul lor e de la un copac la altul

mar1us
17-06-12, 01:26
Tare faza cu Ethiopia :)