PDA

View Full Version : lb_mode=10?



laci
05-01-13, 00:16
Sal,am vazut pe net lb_mode=10 in oscam config,valorile 1,2,3 stiu ce inseamna,dar valoarea 10 nu inteleg,daca cineva mi-ar explica,i-as multumi,si de la care versiune oscam se poate pune?

dMd
05-01-13, 00:24
http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Config/oscam.conf#lb_mode

laci
05-01-13, 00:28
Aici scrie numai valorile 0,1,2,3 :).

dMd
05-01-13, 00:31
Pai eu ma iau dupa ce posteaza teamul oscam pe net, nu dupa altceva :)

zmeura
05-01-13, 00:32
Pai nu te lua dupa config-uri facute de altii.:)

laci
05-01-13, 00:33
Pai eu ma iau dupa ce posteaza teamul oscam pe net, nu dupa altceva :)
Pe blogul lui Ovidiumarius am vazut.

lao
05-01-13, 00:33
Ar fi interesant daca ar explica cineva "babeste" tabelul:
http://www.streamboard.tv/wiki/OSCam/en/Loadbalancing

zmeura
05-01-13, 00:37
lb_mode e una si lb_weight alta.:)
Oricine poate gresi,important e sa intelegi ce si cum si sa iti faci singur setarile,din webif nu ai cum sa setezi ceva gresit,doar daca nu ai inteles ce face acea optiune.

lao
05-01-13, 00:43
lb_mode e una si lb_weight alta.:)
Stiu asta, dar mi-am amintit de dracia asta de tabel.
Eu am pus "dupa ureche" si pe testate, daca incerc ceva de acolo cred ca se duce de rapa!

zmeura
05-01-13, 00:48
Adevarul e ca nu am observat nici o diferenta,am pus 1000 la local dar e la fel si cu 100.De lb_weight zic,ca sa nu le incurcam.

lao
05-01-13, 01:01
Pai daca se foloseste oscam cu dvbapi poate fi necesar pentru restul, nu pentru locale.
In orice caz, eu nu la local m-am referit...

zmeura
05-01-13, 01:54
Pai depinde ce vrei sa faci,foloseste doar ca sa "fentezi" oscam sa ceara mai mult din reader care de fapt raspunde mai greu (sau invers,sa ceara mai putin din reader mai rapid) .Eu cred ca a fost gandit pentru echilibrarea readerelor, in special pe cele locale daca ai mai multe si raspund diferit.Normal ca poti sa o faci si pe celelalte,dar daca readerul are mai multe carduri el va face o medie a timpului de raspuns pe toate caid-urile .... nu stiu ce sa zic.
Eu l-am pus pe local mai mare astfel incat sa am LB Value/ Reader cat mai mic si sa am cererile in principal de pe local,dar se pare ca oscam oricum stie sa ceara foarte bine de pe local.Totusi ma chinui sa il fac sa ceara mai mult de pe linia N din celalalt receptor,dar linia apare tot ca proxy si nu cere de pe ea ca de pe local,cu toate ca e din reteaua mea interna,deci pot sa echilibrez cardurile doar daca le pun pe ambele in receptorul cu oscam (avand acelasi caid,dar pot sa raspunda diferit din cauza folosirii lor in cititoare hardware diferite).
Sau poate nu am inteles exact stufoasele metode de loadbalancing,ca e posibil si asta.:)

fery21
05-01-13, 02:41
Loadbalancing se ocupa de mai multe, lb_mode=10 aceasta optiune scrie balansul (dint-re 2 sau mai multe carduri) in fisierul log daca este activ

zmeura
05-01-13, 14:54
Bun,dar lb_mode=10 ce inseamna?Ca asta era intrebarea.:)


Un exemplu de ce se poate face cu lb_weight,teoretic.Sa zicem ca avem 3 linii N de Focus,dar cu timpi de raspuns diferiti din cauza unor conditii independente de noi.
N1: 172-175ms
N2: 174-176ms
N3: 196-200ms
Daca avem setat loadbalancing pe 1 ( lb_mode=1 ) oscam va cere de regula din reader-ul cel mai rapid,astfel ca spre primele doua linii vor merge cereri aproape echilibrat dar spre a treia linie vor fi mult mai putine,doar cele care merg cand comuti pe un program prin care oscam stabileste timpii de raspuns a readerelor (default sunt puse 5 cereri lb_min_ecmcount=5 ).
Daca pe fiecare reader avem pus lb_weight=100 (default) atunci in webif,pagina principala,pe coloana LB Value/ Reader apare raspunsul readerelor ca mai sus,neschimbat.Daca schimbam la N3 si punem sa zicem lb_weight=1000 vom avea:
N1: 172
N2: 174
N3: 19
Deci cererile vor merge catre "cel mai rapid",adica N3!Daca punem lb_weight=10 vom aveam:
N1: 172
N2: 174
N3: 1960
Si cred ca N3 nu va mai fi folosit niciodata.Dar ideea era sa le echilibram,asa ca luam tabelul,avem timpul de raspuns la aproximativ 200ms si vrem sa fie apropiat de celelalte doua,asa ca mergem pe coloana cu timpul de raspuns 200 si vedem ca daca setam lb_weight=110 vom aveam la 182 iar cu lb_weight=120 readerul va fi vazut cu raspuns 167.Asa reusim sa aducem si N3 aproape ca raspuns fata de celelalte doua si loadbalancing are mai multe sanse sa traga si din aceasta linie,sa echilibreze cererile.
Nu stiu daca am explicat bine,oricum eu am luat un caz teoretic cu linii care sa aiba doar un caid,altfel pe linii cccam care vin cu mai multe carduri probabil oscam face o medie pe toate ecm time-urile si nu stiu exact ce se intampla.Cazul meu teoretic era mai evident daca stii sigur ca N3 merge foarte bine dar are un raspuns mult mai mare fata de celelalte,sa zicem 400 ms.

Normal daca ai mai multe carduri de acelasi fel poti imparti cererile intre ele din services,dar mai sus dau un exemplu de linii N care nu sunt locale,deci cu mari sanse sa aiba timpi de raspuns diferiti.Banuiesc ca asta au vrut sa faca cei de la oscam.

vic5
06-01-13, 00:58
La mine la lb_mode=10 scrie: log statistics only; totuşi am observat folosindu-l că ECM merge doar la un reader, deci lb e activ!

ovidiumarius
28-01-13, 16:34
Lb = 10 dupa cum bine s-a spus mai sus inseamna log statistic only - iar asta se pune in cazul in care ai card real dar vrei sa ai o statistica in log, statistica a timpilor ecm in timp.
Daca se folosesc mai multe carduri reale de acelasi fel sau daca se simuleaza un server de cccam in oscam atunci se merge pe celelalte variante de load balance, variante ce pot ajuta serverul, daca insa in server exista un singur card (ex. de pe logul meu e pentru cardul de focussat) atunci se pune 10 si asa se poate verifica tot timpul raspunsul cardului in log.