PDA

View Full Version : Probleme fixare antena digi



ionutfg
03-05-13, 14:53
Salutareee ! Sunt la a 2a antena pe care o montez(prima a fost a mea cu 2 lnb-uri).Deci sa incep:Am fost la o persoana destul de saraca unde avea o antena digitv la care nu erau stranse suruburile de la elevatie.Am reglat-o cu satfinderul dar semnal tot 0,am schimbat dupa cablu cu altu si tot 0,si in ultima faza am pus un lnb de pe o alta antena boom si tot asa 0.Problema ciudata ar fi asa: Cand pun satfinderul la receiver tiuie dupa care se aude un intrerupt si iar tiuie iar se intrerupe si tot asa.... Sa fie problema la receiver(humax)??? Nu am patit nici la dolce sa faca asa urat satfinderul iar de defectat nu se pune problema ca este nou si este konig(o chinezarie mai avansata)

dic_star79
03-05-13, 16:25
Esti sigur ca mai este pe Digi, poate la un vant mai puternic a fost miscata mai la stanga sau mai la dreapta (azimut).

ionutfg
03-05-13, 20:23
problema nu ar fi satelitu ci receiverul.Deci simptomul ar fi urmatorul:La conectarea satfinderului la receiver marind gain`ul sa se auda constant tiuitul sa dam o valoare 6 dupa o secunda-2 se intrerupe scurt si dupa iar tiuie,iar se intrerupe,iar tiuie.Lucrul asta il face si cu si fara lnb....Nu am patit-o la nici un receiver sa faca satfinderul in halu ala ....Am incercat acasa satfinderul pe 3 rec dolce si un strong str 4401 si functioneaza normal

mar1us
03-05-13, 20:47
Verifica cablul si mufele F

val
03-05-13, 22:34
Din start cu satfinderul de care aminteşti nu o să faci mare lucru; Humax-ul il poţi proba şi pe altă antenă deja reglată, parcă ai la dispozitie 19 şi 39 est, sunt destule TP-uri cu semnal suficient.

PS: pune şi tu o poză, un link ceva cu Konig-ul (chinezăria avansată).

horatyu
04-05-13, 15:19
la receptoarele de la digi sunt multe probleme

Am patit si eu o problema asemanatoare: am reglat antena ==>semnal full si la receptor zero, am schimbat mufe , cablu ===>rezultat tot zero semnal===> rezolvarea- am mers cu receptorul la un vecin care avea digi si i-am dat o actualizare de soft si a aparut si semnalu , dar cred ca daca dadeam actualizare soft acolo unde am reglat antena era la fel rezolvarea.

PS: exista si posibilitatea sa fii totusi pe alt satelit, daca ai un receptor FTA sa vezi ce canale la liber prinzi poti sa iti dai seama unde esti pe ce satelit daca vezi lista de aici http://flysat.com/satlist.php

aici e satelitul unde e digi http://flysat.com/1west.php

claudiu
23-05-13, 18:18
asa cum a spus cineva inainte ,daca crezi ca vei mai avea antene de montat/reglat ar fi bine sa faci efortul sa iti cumperi un aparat de masura .