PDA

View Full Version : De ce trebuie impamantate dm-urile ?



Atlas
02-03-08, 23:05
Salutare,

Am vazut un topic pe forum unde se spunea ceva despre impamantarea la dm-uri.
Am incercat sa caut mai multe detalii dar nimic ...

Puteti detalia va rog putin problema, cand trebuie impamantate si de ce ?

Cu stima,
Atlas

yky
02-03-08, 23:20
Nu stiu ce ai vazut pe forum ....dar stiu ca o impamantare la priza e obligatorie nu neaparat pentru tine (daca nu ti la viata) cat pentru aparat-ul in sine .
Pentru ca pot aparea tensiuni parazite scapate din televizoare(mai ales) sau chiar din sursele de calculatoare care pot perturba semnalul sau chiar pot sa-ti prajeasca celelalte aparate care sunt legate la acel aparat ''bolnav'' si aceste tensiuni se plimba pe traseul de masa care e comun la toate .
Daca ai impamantare tensiunea parazita se duce frumusel prin priza in PAMANT si ai scapat de ea.

danix71
03-03-08, 10:48
Alimentatorul DM-ului are borna de impamantare?

Atlas
03-03-08, 11:39
Alimentatorul DM-ului are borna de impamantare?
Sa zicem ca da :)
Eu ma gandeam ca unele sant foarte sensibile la ESD, atunci cand se fac unele operatii, gen rescriere flash sau la functionare normala

Multumesc oricum de raspunsuri :)

Atlas

ps:

stie cineva care sant pinii de jtag la dm ?

ma bate gandul sa citesc cumva bootloaderul din flash si apoi sa fac un upgrade la memoria flash ... si eventual un upgrade de ram (am citit pe net ca procesorul poate sa duca pana la 256MB SDRAM clasic la 100MHz, pe un banc si are 2 bancuri de memorie )
sa vezi atunci distractie ... :)

just
04-03-08, 20:58
ma bate gandul sa citesc cumva bootloaderul din flash si apoi sa fac un upgrade la memoria flash ... si eventual un upgrade de ram (am citit pe net ca procesorul poate sa duca pana la 256MB SDRAM clasic la 100MHz, pe un banc si are 2 bancuri de memorie )
sa vezi atunci distractie ... :)

Un flash mai mare trebuie sa aiba mai multe linii de adresa...decat cele existente pe cablaj, ceea ce inseamna ca trebuie sa ai acces la pinii procesorului ptr. a lega un flash sau un sdram...nu-i asa?

zmeura
04-03-08, 21:51
Un flash mai mare trebuie sa aiba mai multe linii de adresa...decat cele existente pe cablaj, ceea ce inseamna ca trebuie sa ai acces la pinii procesorului ptr. a lega un flash sau un sdram...nu-i asa?
Nu .:afro:

Atlas
05-03-08, 10:20
Un flash mai mare trebuie sa aiba mai multe linii de adresa...decat cele existente pe cablaj, ceea ce inseamna ca trebuie sa ai acces la pinii procesorului ptr. a lega un flash sau un sdram...nu-i asa?

daca exista traseul pe placa de baza intre procesor si memorie atunci se poate, daca nu va fi mai greu ... dar oricum trebuie verificat :)

just
21-02-09, 17:11
Atlas, sunt curios in ce stadiu ai ajuns cu upgrade-ul? :)

delta2k2
21-02-09, 19:32
Alimentatorul DM-ului are borna de impamantare?


Sa zicem ca da :)

Chiar mai facut curios. Are sau nu are ? Si unde e acea impàmantare ?

zmeura
22-02-09, 09:15
E topic vechi de 1 an.

delta2k2
22-02-09, 11:23
Am vazut ...dupa ce-am postat.
Treaba este ca oricum DM-ul nu are impamantare.