PDA

View Full Version : Spre ce satelit e orientata antena mea?



morrientes
01-11-13, 21:01
Buna seara,

In primul rand,as dori sa precizez ca,cunostintele mele despre sateliti sunt f. limitate,si as fi recunoscator celor care ma pot ajuta cu cateva sugestii/solutii.
As dori sa descriu exact situatia in care ma aflu,si sa va cer o parere,cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu.
Locuiesc in Cracovia,Polonia.In apartamentul inchiriat de mine,am deja instalat,de catre proprietar,un receiver conectat la o antena,care se afla pe acoperisul cladirii,si la care nu am acces.Problema,consta in faptul ca,la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti(astra,hotbird,thor,sirius,amos1),dar pot prinde numai TVR international si Pro tv international.
Comunicarea cu proprietarul este f dificila,tinand cont ca nu vorbesc poloneza.
Din cate am inteles,o mare parte din posturile romanesti FTA se afla pe satelitul EUTELSAT W2 16 GRADE EST.
Receiverul este Fergusson fx-6600-cr.
In MENU, la motorized dish setup,daca selectez DiSEqC 1.2 sau USALS, pot misca antena?
Oricum as proceda,pentru satelitul eutelw2,am un signal level constant la 63%,si signal quality 0.
Ma gandeam sa cumpar o alta antena,pe care sa o pot monta cum vreau eu,insa va fi dificil sa l conving pe proprietar,sa mi permita sa fac gauri prin pereti,pt cabluri:).Deci,ce ati face in locul meu?:)..Chiar daca televiziunea nu e una dintre pasiunile mele,mi ar prinde bine sa mai vad o stire/emisiune/film din romania.

Va multumesc.

PS: as fi dorit sa atasez si o poza,cu setarile la care am nevoie de suport,insa nu i-am dat de cap cum:)

dorinineu
01-11-13, 21:42
Antena ta e aproape sigur fixata pe un singura pozitie orbitala,respectiv 13E unde se afla satelitii Eutelsat Hotbird pe care emit providerii DTH polonezi.Tot aici emit FTA cele doua canale romanesti pe care le receptionezi,deci e foarte putin probabil sa receptionezi satelitii de pe celelalte pozitii orbitale,de aici si nivelul de calitate zero a semnalului pe acestia.Foarte probabil ca antena respectiv receptorul sa apartina unui serviciu DTH polonez.

Swerige
02-11-13, 09:51
Salut, te intereseaza doar posturile FTA? Majoritatea canalelor serioase sunt codate. Uite un site unde poti vedea ce se emite pe satelitul care te intereseaza http://ro.kingofsat.net/ (aici gasesti multe informatii, gen ce sistem de codare foloseste, etc). Multa bafta.

horatyu
02-11-13, 18:38
sansele sunt foarte mici dupa cum singur spui

Poti vedea posturile romanesti pe internet( adica pe monitorul unui PC ) dai cautare pe google si o sa gasesti iar pentru vizionare ai nevoie doar de internet si instalearea unor pluginuri de la sopcast ==>http://www.sopcast.org/download/

Cum s-a spus si mai inainte canalele romanesti foarte atractive sunt putine necodate si risipite pe mai multi sateliti

uite iti pun o lista cu cele necodate http://www.flysat.com/tv-ro.php

iar aici mai sunt cateva din Republica Moldova http://www.flysat.com/tv-md.php si unele sunt in romaneste
( moldoveneste ) dar unele sunt in ruseste


poti eventual sa iti faci un abonament la Focus tv, Digi Tv, DolceTV sau Orange Tv care au acoperire si pe Polonia

djczefre
03-11-13, 00:01
Salut!

Daca vrei, si ai loc in curte s-au undeva un acoperis cu planseu (acoperis plan horizontal) atunci o poti cumpara dispozitiv special pentru montarea parabolei si acest dispozitiv are patru patratele in care o poti monta cate 4 buc, de beton s-au ma rog caramida etc... si nu trebuie sa dai nici o gaura pentru fixare. Asa este facut si aici la mine in Belgia! Ca sa nu dai gauri in tavan s-au zid poti cumpara si o bucata de cablu special care este flexibil (aproape 380 grade) si se foloseste la treceri pe langa un geam s-au o usa!
Antena asa http://www.exxzuu.hu/_user/page/webshop/1205.jpg
s-au asa , (asa o am eu) .
http://img.2dehands.be/f/normal/169277996_1-sateliet-ontvanger-dreambox-dm-500s-aan-spotprijs.jpg

si aici ai poza si despre cablul special. http://forgat-sat.hu/webshop/image/atvezeto.jpg

mateda
06-11-13, 09:37
...Problema consta in faptul ca, la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti (astra, hotbird, thor, sirius, amos1)...Daca ai semnal bun pe Thor, putem sa te ajutam, numa` sa vrem.
De acord, baieti ?

morrientes
09-11-13, 02:07
Mi se pare mie,sau ai chef de bascalie?..daca ai ceva de spus ,spune,daca nu vezi ti de treaba ta..le multumesc celor,care au intervenit ,bine intentionati..
din pacate,nu mi a raspuns nimeni la o intrebare.ce e cu optiunea asta"motorized dish setup"..cu variantele DiSEqC 1.2 sau USALS ?? pot roti antena cum vreau eu din casa???daca as roti o pana dau de eutelsat 16 grade..as rezolva problema:D..legat de abonamentele din tara..cu siguranta ma voi abona,insa mai intaii trebuie sa i receptionez..mentionez ca nu vreau sa ma car cu echipamente,antene dupa mine..deci prefer,sa ma folosesc de echipamentul proprietarului:)

Swerige
09-11-13, 10:52
@morrientes e suficient daca ai semnal bun pe Thor pentru ca pe acest satelit, din cate stiu eu, emit principalii provideri din Romania: Focus Sat (http://ro.kingofsat.net/pack-focussat.php);UPC Direct (http://ro.kingofsat.net/pack-upc.php);RCS DigiTV (http://ro.kingofsat.net/pack-digitv.php). Pe 16E nu sunt decat cateva posturi romanesti (in jur de :) ). Imi cer scuze daca am afirmat ceva eronat.

mariust5
09-11-13, 12:38
@morientes . da , ai aceasta optiune de usals in meniul receptorului dar antena ta de pe bloc nu cred ca are motor .

Cum au spus baietii e sigur fixa doar pe o singura pozitie , 13e . Apare ca ai ceva semnal pe ceilanti sateliti din lista pentru ca au frecvente similare .

Daca antena e numai pt apartamentul tau poti sa-i pui motor dar ma indoiesc ca e mai mare de 60cm ... si pentru 1w si 16e trebuie una de 1m .

Daca antena e comuna nu te atinge de ea .

In locul tau a-si lua o antena de 1m si si as instala undeva ferit , 16e e un inceput .. daca vrei fotbal romanesc 1w si abo la Digi .... daca vrei tot motorizata si abo la Focus + server/dreambox .

djczefre
09-11-13, 21:40
Din primul post de al tau , eu am ajuns la concluzia ca tu acolo pe acoperis ai o antenna (defapt proprietarul are) pe care sunt asezate 4 LNb -uri unul langa altul si fiecare lnb intra intr-un diseq (cred ca se numeste mutifed) corectati dac e cazul! La receiwer ca tu o vezi acolo optiunea acea cu usals s-au diseq 1.2 etc. (ca sunt mai multe setari) nu inseamna nimica pt. tine in cazul de sus . De ce? Ex. Daca antenna nu este fixata pe un motor (vezi poza mai jos) atuci nu este cum sa te folosesti de aceasta optiune din receptor.
Pina la urma ai acces la cabluriile propietarului s-au nu? Ca eu nu am inteles nici acuma situatia ta.
Ce prinde s-au ce semnal are antenna respectiva ,asta cum si unde ai incercat cu ce receptor? Ca sa te ajuta careva trebuie sa dai detalli mai multe s-au mai simple da scurt la subiect. Eu iti recomand sa faci o poza de pe echipament si posteaza-l aici, ca sa putem da sfaturi.
Daca zic eu bine si tu acolo ai un multifed cu 4 Lnb-uri atunci numai o singura sansa ai ca sa te uiti la acei 4 sateliti care sunt fixate pt. el (cu echipamentul tau separat si sa nu deranjeze cu nimica pe propietrul tau ) : 1 trebuie sa vb. cu propietarul si cumva si sa explici ca tu cumperi pe banii tai 4 LNB-uri si lui o sa mearga in continuare cum o mers pana acuma. Aceste noi LNB-uri trebuiesc sa fiu de gen LNB TWIN adica cu 2 iesiri
http://www.img.casual.hu/shops/2079/images/item/opticum-quad-01db-lnb-muholdvevo-fej-89985.jpgsau asa http://bolt.sat.hu/custom/boltsat/image/cache/w380h300/product/Inverto%20Multiconnect%20Twin.jpgca sa ai 2 iesiri.
Pe Lnb-urille vechi le iei jos cu mare grija ca sa nu modifici nimica la pozitia in care sunt asezate. Il inlocuiesti, cabluriile propietarului le instalezi tot in ordinea in care au fost, la prima iesire in fiecare lnb instalezi pa ale proprietarului, ca sa stii si sa fie clar. Dupa acea totul ar trebui sa fie ok la propietaru si fa un test (ca sa nu ai probleme cu el :) ) Dupa acea poti sa te apuci la instalatia ta. Trebuie cumparat si un diseq 4.1 pt. tine ,care are 4 intrari si 1 singura iesire. De la diseq trebuie tras cablu pina la tine langa receiwer. Ca sa nu faci gaura in tavan ,perete poti cumpara cablul special care am postat mai devreme si intri in camera pe langa geam (chiar dac e thermopan, In partea de sus al geamului sa intri cu cablul special) Daca ai facut toate astea , vii aici si intrebi iara, ce si cum sa faci la setari. Ar era bine sa faci si o poza din spatele antennei in cre sa se vada cum sunt asezate lnb-uriile si pe poza semneaza si pozitiile unde este Est si West ....... dupa ce ai instalat cele zise de catre mine.

In cazul in care propietarul are instalata un motors si pe motor se aflafarfuria atunci nu ai sansa sa te uiti la ce vrei tu, (cu antenna proprietarului). Ca el in momentul in care schimba pe un post care e pe alt satelit in momentul aia dispare semnalul la tine. Acest motor pozitioner prezentat mai jos dupa ce este instalat corect stie sa faca comutare de pe un satelit pe altul rotind antenna, fara sa facem setari sau sa activam curent in acel moment . Avem in receiwere sat list si cum mutam in receiwer de pe postul AcsaTv Focusat pe Pro7 Germania motorul sinur isi face treaba si muta antena in pozitia respectiva ( in cazul asta de pe Thor 0,8 w muta antena pe Astra 19E ) Bine inteles in receiwer sunt niste setari care trebuiesc facute si copletate correct cu coordinatele corecte ale locului respectiv. Si dupa ce a facut aceasta mutare pozitionerul, din momentul acela nu mai avem semnal deloc pe 1w. Deci varianta cu motor nu este recomandata numai in cazul in care cumperi o antenna separata, si o montezi in alte parte.

Daca are multifed cu 4 Lnb +diseq cum am scris mai sus atunci e mai bine pt. tine , dar numai daca explici cumva si il rogi ca sa te lese sa schimbi acele Lnb-uri cu altele mai noi si performante atat pt tine cat si pt el. Si in cazul asta o sa ai acces la 4 sateliti care sunt deja instalate pt propietaru. Daca vrei si alte sateliti de ex 16e s-au 23,5E atunci mai trebuie cumperi si alt Lnb care poate sa fie si simpla cu o singura iesire. Dar : 1 trebuie sa stii si cum sa o montezi
2 antenna ( farfuria) trebuie sa aiba dimensiunea cat mai mare, ca sa poti pune si alte lnb-uri pe langa celelalte.
Daca tu vrei 16 E si propietaru nu are instalat lnb acolo dar are pe 13 E Hootbird atunci mai poti cumpara un tip de Lnb monobloc twin s-au simpla care este dintro bucata si stie sa citeasca 2 sateliti care au diferenta intre ele min 3 max 4 grade cum ar era hootbird la 13 E si 16 E unde sunt canalele free momentan. Corectati daca gresesc
http://bolt.sat.hu/custom/boltsat/image/cache/w380h300/product/3739856abfa9cd1df05c074b7eaa01b3.jpg Dar si acest Lnb are dimensine destul de mare, nu e sigur ca o sa ai atata loc intre ele. Trebuie uitat prima data. Daca farfuria are 120 cm e super ca mai poti aseza si alte lnb-uri in plus pt tine cum ar fi 4W si acolo sunt 2 posturi free romanesti. B1 (filmele sunt codate, Tv Neptun.
,, ce e cu optiunea asta"motorized dish setup" asa arata scula pentru optiunea, intrebata de tine! Am explicat mai sus cum functioneaza,schimbi canalul si automat schiba poritia farfuriei catre satelitul dorit.

http://www.mpeg2fta.com/sg2100hot.jpg
pot roti antena cum vreau eu din casa??? da daca detii o antenna + Motor ca asta mai sus care este pe poza. Si, numai tu ai cablu in receiwer.

,,, daca as roti o pana dau de eutelsat 16 grade..as rezolva problema'' Da ,ai rezolva ,da eu am inteles ca antena nu e a ta asta inseamna ca cablul o are propietarul in camera si in receptorul lui'personal . Daca nu atunci te rog corecteaza-ma.

morrientes
12-11-13, 03:49
http://www.youtube.com/watch?v=UL42eDZP8mA..am atasat un video cu meniul receiver ului...de ce nu prind nici un post romanesc pe 1 w??trebuie sa schimb lnb ul?

fery21
12-11-13, 04:55
Daca te pui in spatele antenei si muti in stanga 14° eu sunt sigur ca, vei prinde programele romanesti ! 11900/28000 H

bonou2
12-11-13, 08:03
in urma vizionarii filmului constat ca antena este orientata pe satelitul hotbird 13E
ca sa receptionez satelitul thor 1W faci ce scrie @fey21, sau iti montezi o antena pentru tine
atentie antena afla pe bloc serveste la receptia satelitului hotbird 13E acolo emite dth polonez
daca antena apartine proprietarului vorbeste cu el sa primesti acordul de-a muta antena pe alt satelit respectiv thor 1W
daca antena este comuna al blocului NU te atinge de ea risti sa-ti pui tot blocul in cap si nu cred ca iti face placere

succes

mateda
12-11-13, 10:01
Mi se pare mie,sau ai chef de bascalie?..Ti se pare tie... Asa cum ai prezentat cazul, trebuia sa ai semnal bun pe Thor. Daca era adevarat, te puteam invata/invita sa intri intr-un "club" de sh**ing ca sa ai acces la pachetele romanesti DigiTV si/sau FocusSat, transmise pe respectivul satelit. Eu eram dispus sa-ti dau o liniuta de pe serverul meu. Mi-a trecut.

morrientes
12-11-13, 12:49
Mai baiatule :)

Confuz recunosc,sunt foarte confuz...de aceea am precizat ca sunt incepator...
tafnos,intr-adevar,cand am impresia ca unii fac pe desteptii,cand nu e cazul..
nu am nevoie de gratuitati,sau de "liniute",imi permit sa platesc un abonament la rcs ,ori who knows where..
Am cerut doar un sfat,si o solutie(daca exista)..macar sa am acces la un provider din Romania.fara a misca din loc antena proprietarului..n am chef sa deranjez vecinii..daca pot prinde ceva asa ok,daca nu,nu asta e..se stie ca televizorul prosteste:))..

vic5
12-11-13, 12:53
"faptele bune nu raman nepedepsite"
Eu, cu antena casei pusa pe Astra, intr-un loc inaccesibil, am preferat sa-mi adaug, in cadrul ferestrei, propria mea antena de 75cm (atat imi permitea dimensiunea ferestrei) pe Thor, cu care prind programele Focus*, de pe cardul meu de la distanta; prind si Astra (avantajul dual tunerului); nu stiu daca receptorul in cauza poate sh*ng, sau trebuie procurat altul.

sizan
12-11-13, 13:06
Sunt mai mult decat convins ca @morrientes nu avea idee despre ce vorbesti, de unde si perceptia eronata asupra ce a zis tu :cool2:

zildan
12-11-13, 13:29
@morrientes
Antena ta e pozitionata pe 13e. Se vede clar din filmuletul postat.
Vezi aici (http://en.kingofsat.net/satellites.php) ce poti receptiona pe acel satelit.

morrientes
12-11-13, 13:57
super..asta am vrut sa stiu..mersi :)..si pt domnul cu 'liniutele",scuze poate am inteles eu gresit

zildan
12-11-13, 14:09
Nu se refera la prafuri expresia cu liniutzele .... Citeste despre sharing si o sa intelegi.

morrientes
12-11-13, 14:16
Nu se refera la prafuri expresia cu liniutzele .... Citeste despre sharing si o sa intelegi.


stiu..ca nu se referea la prafuri..doar mi a sunat ciudat..ceva de genul"daca esti baiat cuminte,si vor baietii,iti dam si tie o "liniuta",si te bagam in club"..atata tot..poate am inteles eu gresit..dar aici daca vrei sa ajuti,ajuta,nu doar te lauda,ca ma poti ajuta...sau conditiona ajutorul tau de ceva..imi plac oamenii scurti si la obiect,nu palavrageala romaneasca

zildan
12-11-13, 14:21
OK. Incearca sa nu mai dai Quote la posturi consecutive.

morrientes
12-11-13, 14:26
si daca dau,care i problema?:)

zildan
12-11-13, 14:35
12. Nu se admite quote(citat) pentru posturi consecutive .

Citeste aici (http://sateliti.eu/showthread.php/3-Regulament-Forum-si-Shoutbox).

fery21
12-11-13, 16:10
...
nu am nevoie de gratuitati,sau de "liniute",imi permit sa platesc un abonament la rcs...

De ce nu gadesc toti asa ?

offtopic: Dicutia deschisa pentru reglarea antenei ! Atetie cu discutile legate de "Card Shared" nu sunt admise !

vic5
12-11-13, 16:42
Mai bine plateste abonam. la RCS, si pe cineva de meserie, sa vina sa-ti instaleze antena!

morrientes
13-11-13, 14:19
Alta postare gen" sa ne aflam in treaba"..cred ca am fost f clar,cand am spus ca nu am acces la antena proprietarului,deci cum as putea sa platesc un instalator,sa "suceasca"antena proprietarului cum vreau eu?..
Ti am inteles ironia cu "platitul"..ideea era ca daca mi permit sa platesc un abonament rds,as putea plati si un instalator.
Din pacate,inca nu mi am propus sa mi cumpar un apartament in Polonia,pentru a chema un instalator sa regleze antena cum vreau eu,si a putea gauri ce ferestre/pereti am eu chef.
Sunt oarecum legat de maini,in cazul de fata,si am fost curios daca altcineva pus in situatia mea,are vreo idee mai buna.
A precizat cienva,ce posturi pot prinde cu antena reglata pe pozitia asta,deci acel raspuns il consider folositor...al tau cu "plateste un instalator",pt mine e folositor,cat e un shortcut la recycle bin,in recycle bin

dic_star79
13-11-13, 15:27
Buna seara,

In primul rand,as dori sa precizez ca,cunostintele mele despre sateliti sunt f. limitate,si as fi recunoscator celor care ma pot ajuta cu cateva sugestii/solutii.
As dori sa descriu exact situatia in care ma aflu,si sa va cer o parere,cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu.
Locuiesc in Cracovia,Polonia.In apartamentul inchiriat de mine,am deja instalat,de catre proprietar,un receiver conectat la o antena,care se afla pe acoperisul cladirii,si la care nu am acces.Problema,consta in faptul ca,la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti(astra,hotbird,thor,sirius,amos1),dar pot prinde numai TVR international si Pro tv international.
Comunicarea cu proprietarul este f dificila,tinand cont ca nu vorbesc poloneza.
Din cate am inteles,o mare parte din posturile romanesti FTA se afla pe satelitul EUTELSAT W2 16 GRADE EST.
Receiverul este Fergusson fx-6600-cr.
In MENU, la motorized dish setup,daca selectez DiSEqC 1.2 sau USALS, pot misca antena?
Oricum as proceda,pentru satelitul eutelw2,am un signal level constant la 63%,si signal quality 0.
Ma gandeam sa cumpar o alta antena,pe care sa o pot monta cum vreau eu,insa va fi dificil sa l conving pe proprietar,sa mi permita sa fac gauri prin pereti,pt cabluri:).Deci,ce ati face in locul meu?:)..Chiar daca televiziunea nu e una dintre pasiunile mele,mi ar prinde bine sa mai vad o stire/emisiune/film din romania.

Va multumesc.

PS: as fi dorit sa atasez si o poza,cu setarile la care am nevoie de suport,insa nu i-am dat de cap cum:)

Sfatul meu este sa renunti la visul de a vedea canale romanesti, atata timp cat nu ai acces la cele mentionate, iar cu propietarul nu te intelegi.

djczefre
13-11-13, 19:11
Pana la urma cum aveti cablu in receptorul dv? Daca este al propietarului!

armandino
13-11-13, 22:48
Cam "razboinic" in afirmati dl morrientes. Intrebare simpla: antena e doar pt ap dvs sau e la comun?

Sent from my LG-P760 using Tapatalk

morrientes
13-11-13, 22:52
Pana la urma cum aveti cablu in receptorul dv? Daca este al propietarului!

credeam ca doar eu pun intrebari tampite aici:))..
deci..am inchiriat un apartament..in care am gasit un receiver .In acel receiver intra un cablu.Cablul e conectat la antena de pe acoperis.Antena la satelit.Dar nu la satelitul care l vreau eu :)..La un satelit care are semnal bun pe hotbird si astra..curiozitatea mea,era daca exista vreo solutie,prin care sa pot receptiona si alte canale romanesti decat tvr,si pro tv international,fara a modifica pozitia antenei,tinand cont,ca antena e conectata ,la alte 3 apartamente,deci nu mi permit sa cer proprietarului rotirea ei.Din cate inteleg,nu exista nici o solutie:).Asta e..mersi celor care s au implicat bine intentionati:)

mirel
13-11-13, 23:56
offtopic:
cum pui tu problema aici...e ca si cum ai vrea sa mergi cu trenul pe autostrada...cu toate ca tu ai cumparat doar un bilet la CFR.... ori mergi si pui briceagu la git mecanicu de locomitiva sa deraieze pe autostrada...ori stai linistit pe bancheta ta si te uiti pe geam!

ontopic:
investeste cam 100 de euro, cumpara o antena mobila, o pui in geam, daca ai vedere spre sud, ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....

fery21
14-11-13, 01:34
offtopic: ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....

Tot offtopic cer bann permanet acestui user care instiga noii veniti la lucruri serioase !!! :)

morrientes
14-11-13, 03:26
offtopic:
cum pui tu problema aici...e ca si cum ai vrea sa mergi cu trenul pe autostrada...cu toate ca tu ai cumparat doar un bilet la CFR.... ori mergi si pui briceagu la git mecanicu de locomitiva sa deraieze pe autostrada...ori stai linistit pe bancheta ta si te uiti pe geam!

ontopic:
investeste cam 100 de euro, cumpara o antena mobila, o pui in geam, daca ai vedere spre sud, ia un dm500 sh, si cauta-ma sa te invat mai departe....

am si bilet,am si tren..de aceea apelez la acest forum,sa vad daca i gasesc si sine..autostrazile sunt mai greu de gasit decat satelitii :)).daca nu gasesc,stau bine si pe bancheta,si ma uit pe geam..am deja vreo 2 mii de canale..inca nu am inteles,,de ce prind foarte multe posturi pe thor.insa nici un provider din romania..frecvente diferite??in fine....legat de antena mobila..pe care parte a geamului o fixez?pt ca am precizat de cateva ori,ca nu pot gauri casa omului:))acum o intrebare de baraj:D..exista vreo antena wireless ?

---------- Post added at 03:26 ---------- Previous post was at 03:04 ----------


Cam "razboinic" in afirmati dl morrientes. Intrebare simpla: antena e doar pt ap dvs sau e la comun?

Sent from my LG-P760 using Tapatalk

Antena e HBNM (H'aBarNaM):)

mirel
14-11-13, 09:31
@fery21: "lucruri serioase" insemnind adrese de web unde poate omul sa-si faca un abonament.. :)

@morrientes: posteaza ce frecvente prinzi de pe thor, asa cum presupui.... in al doilea rind, exista antene de 30x30 sau 35x35 cu lnb incorporat, asazisele mobile...pt camping..e relativ mica, si ai posibilitatea sa o prinzi de un suport cu "ventuza"...deci pe geam! am un amic, tirist, care foloseste asa ceva, si are semnal bun pe pocus...

mariust5
14-11-13, 11:40
..inca nu am inteles,,de ce prind foarte multe posturi pe thor.insa nici un provider din romania..frecvente diferite??in fine....

Tu ai citit ce am scris eu ?

Ti-am dat toate raspunsurila la intrebarila tale dar tu , nimic .. batman , batman ... daca nu te sinchisesti sa citesti raspusurile de ce naiba ma ma bag eu sa scriu ca prostu' ?

Trebuia sa pui titlul , Vreau sa creez un thread lung si fara noima ... in care ignor raspunsurile la obiect .

Te-am lasat , bafta cu prinsu' semnalului .

Adios .

tutri
14-11-13, 13:21
Nu trebuie sa dai gaura in perete. Ti s-a mai explicat, sunt cabluri plate, cu ajutorul carora poti trece usile si/sau geamurile.
Vezi aici, la minutul 20:15.

http://youtu.be/_D9CXxU9m-4?t=20m15s

Sunt curios, de cate ori vei mai afirma, ca nu poti/ai voie sa dai gauri.

Referitor la scanarea de pe Thor, da aparatul tau cunoaste mai multi sateliti, insa pe oricare il pui sa scaneze, el tot semnaul de pe 13E il scaneaza.

dm9
14-11-13, 15:28
@morrientes (http://sateliti.eu/member.php/27292-morrientes) ar trebui sa dai dovada de mai mult respect fata de toti cei care incearca sa te ajute, din cate vad tu nu faci decat sa raspunzi de cele mai multe ori la misto, daca tot le stii de ce nu ne inveti tu cum trebuie facut in cazul tau.
Cea mai buna solutie in cazul tau este cea data de horatyu (http://sateliti.eu/member.php/1589-horatyu) in postul 4, antena ta este orientata pe 13E, de scanat poti sa scanezi pe toti satelitii din lista receptorului si sa apara semnal pe respectivul satelit ales de tine, asta nu inseamna ca tu chiar esti pe respectivul satelit; asa cum a pus link si Swerige (http://sateliti.eu/member.php/14683-Swerige) in postul 3 si anume http://ro.kingofsat.net/ dupa ce ai scanat si apar programele puteai da o cautare pe http://ro.kingofsat.net/ dupa denumirea unuia din programele aparute dupa scanate si vedeai pe ce satelit apare respectivul program, faceai acest lucru pt. cateva programe si ajungeai la concluzia ca antena este orientata pe 13E.
Cred ca raspunsuri ai primit destule si poate fi inchis acest topic.
Multumesc!

djczefre
14-11-13, 21:27
credeam ca doar eu pun intrebari tampite aici:))..

Da...! asa considerati ca au am pus intrebari tampite? Hmmm. Asa credeti? Eu m-am pus si am incercat sa va ajut, si sunt 100% ca eu am scris si calea pe care o doriti. Am postat-o mai inainte #10 (http://sateliti.eu/showthread.php/28707-Spre-ce-satelit-e-orientata-antena-mea?p=231368&viewfull=1#post231368) aici , si daca stiam atunci care este situatia dv. spuneam doar versiaunea cea mai buna. Inca odata. Rog foarte mult sa nu jigniti pe toti cei care vor sa va ajuta .
Deci pe acoperis unde aveti antenna, (probabil) aveti un singur LNB cu mai multe iesiri. Cuparati un multifeed pt 4 LNB cu 10 Euro, LNB 1,s-au doua s-au chiar si 3 6-8 Euro bucata, Cablu 10 euro, Cablul care am postat mai inainte pt. trecere pe langa geam 4 euro, 6 mufe rf 1 euro , diseq 9-12 euro ,si in rest e munca cu precizie mare. Pe poza de jos cercul rosu reprezinta LNB-ul dv care o aveti momentan (numai ca probabil o aveti momentan acea cu 4 iesiri, ati zis ca au si vecinii, si ca e comun) Cel cu verde si albastru o puteti pune una pt 4,5 E Sirius, si una pt. 16 E in asa fel ca Lnb-ul cel original si antenna sa nu fie mutata deloc.
Daca cumparati multifeed si va puneti de treaba , o montati sina pentru LNB-uri pe acel LNB (Se poate) care momentan este montata . Lnb-ul acela o sa ramane la locul lui, deci la ceilati nu i se deregleaza nimic daca o faceti cu mare atentie si faceti niste semne inainte de a apuca de treaba. Dupa ce ati montat sina incepeti si montati lnb-uriile, sau numai unul singur pt 16E (unde sunt canalele free). O fixati in partea dreapta (privind din spatele antennei) pe langa LNB-ul cel care este si momentan. Cautati pe internet transponderul respectiv pentru TVR de pe 16E, si din receiver cautati acel satelit si acel transponder, si stati pe el. Nu fixati tare LNB-ul , faceti o cablare pana la receiwer prin geam care o sa fie numai pe perioada montarii , o puneti pe cineva in fata televizorului si cand intra semnal (in timp ce dv. mutati din stanga in dreapta LNB-ul) ii ziceti sa va anunta. Daca a intrat semnal sa o reglati cu snr. cat mai mare. Fixati bine de tot. Daca este gata cu semnalul, cablul care merge catre dv taiati in doua acolo undeva in spatele farfuriei unde o sa se afla diseq-ul . Pe teava o montati Diseq undeva in spatele antennei. Cablul cel original al lui dv care vine din LNB orig o introduceti in diseq in portul A (cu partea unde ati taiat iar din LNB-ul de la 16 E(care e nou montata) introduceti in portul B. Aceste 2 cabluri care vin din LNB aprox. 1-1,5 m lungime trebuie sa aiba. Pe unde ati taiat in doua, partea cealata care coboara catre dv. introduceti in diseq la mijloc s-au mai bine zis in Out. Restu de setari se face din box. Si asa aveti akces la Posturi free romanesti + Hotbird 13E . Creati in receptor lista favorit si intr-o secunda mutati posturiile de pe un satelit pe celalalt. Deci daca vreti si aveti chef sa faceti se poate face. Da parca vad , ca nu.... ca e mult de lucru cu el .....si bla bla bla..... da eu am scris exact cea ce vreti, nu cumparati antena propie, va uiatai la posturi free, nu dati gauri, va folositi de antena cea comuna, numai ca adaugati pe langa LNB-ul lor, cateva (s-au numai una) in plus, care o sa fie numai al lui dv.Si nu il deranjeaza pe nimeni. Si nu trebuie sa cereti nimic deosebit de la propietar. Daca va puneti de lucru noi va ajutam, mai detaliat si pas cu pas. Numai ca pe durata cat dureaza montarea ceilati nu o sa aiba semnal. Asta e important numai daca se folosesc momentan de acest antenna. In cazul meu acest inrerupere de semnal ar fii undeva 20 de minute.
http://www.freeimagehosting.net/t/bxeb6.jpg

zildan
14-11-13, 23:05
Hai sa o luam mai usor.
Daca omu nu stie prea multe despre receptia satelitara ... are vreme sa invete.
Nu ajungea sa inchirieze apartament in Polonia daca era complet ignorant.

druydul
15-11-13, 12:41
Da o scanare pe satelitul 1 W. Vei prinde aceleasi programe ca la satelitul 13E. Probabilitatea de a prinde intr-adevar satelitul 1W este foarte mica. Fiind in Polonia, este evident ca proprietarul a instalat acea antena pentru pachetele locale ce sunt transmise pe 13E. Interesul lui pentru 1W nu cred sa existe. Pentru ca receveirul tau sa prinda si thor, ar fi trebuit sa ai 2 LNB-uri montate pe antena sau 2 antene, fiecare indreptata spre un satelit. Ca un test verifica in meniul de instalare daca ai DISEQ activat si care sunt setarile lui./// Solutia care o ai este de a-ti instala propria antena, independenta de antena proprietarului.

vic5
15-11-13, 12:51
...cred ca am fost f clar,cand am spus ca nu am acces la antena proprietarului,deci cum as putea sa platesc un instalator,sa "suceasca"antena proprietarului cum vreau eu?..
Ti am inteles ironia cu "platitul"..ideea era ca daca mi permit sa platesc un abonament rds,as putea plati si un instalator.

Ironia nu era cu platitul instalatorului, ci cu platitul abonamentului rcs, in Polonia; si daca te-ai duce la cel mai apropiat centru rcs, fara sa-ti fi procurat in prealabil un receptor de-l lor nu ti se va face abonament, caci le lipsesc receptoarele; ce e rau daca iti pui o antena in fereastra ta (cum mi-am pus eu, fara sa dau nici o gaura), si daca chemi pe cineva priceput s-o faca (altfel iti mai trebuie un sat-finder). Cand pleci iti iei instalatia cu tine. Dar, nu va fi chiar gratis.

morrientes
18-11-13, 22:46
Ok guys,mersi pt sfaturi...initial am crezut ca o sa fiu luat la misto,datorita nestiintei mele in acest domeniu,insa,se pare ca sunt si oameni care chiar vor sa ajute..tin sa le multumesc,ca au folosit cateva minute din timpul lor liber,pt a ajuta..eu nu am avut timp,nici macar pt a raspunde..de obicei imi place sa ma documentez,inainte sa pun intrebari,insa chiar nu am avut timp perioada asta,de aceea am ales varianta de a apela la acest forum..m am hotarat,sa mi cumpar un smart tv cu CI+,sa cumpar o antena,si un digi smart cam..banuiesc ca nu mai ar fi nevoie de nimic altceva,nu?( ma refer la echipamentul digi,nu la lnb-uri,cabluri..etc)

me1960
19-11-13, 00:15
'' digi smart cam ''

este pentru TV CABLU

nu se foloseste la tv satelit .

morrientes
19-11-13, 01:41
ok ms..n am nimerit o,nici de data asta:))deci sa inteleg ca trebuie neaparat receiver de la ei...credeam ca e indeajuns sa fie televizorul comptivil CI+

zildan
19-11-13, 02:02
Nu te grabi, mai citeste si asteapta sfaturile celor de pe forum!

morrientes
19-11-13, 02:34
Nu ma grabesc :)..astept Black Friday-ul:))

Pana atunci ceva frumos din Polonia..offtopic :)) http://www.youtube.com/watch?v=rr1DSgjhRqE

original
20-11-13, 20:14
Parerea mea. Black Friday o mare teapa

sat_team
26-11-13, 03:48
Ok guys,mersi pt sfaturi...initial am crezut ca o sa fiu luat la misto,datorita nestiintei mele in acest domeniu,insa,se pare ca sunt si oameni care chiar vor sa ajute..tin sa le multumesc,ca au folosit cateva minute din timpul lor liber,pt a ajuta..eu nu am avut timp,nici macar pt a raspunde..de obicei imi place sa ma documentez,inainte sa pun intrebari,insa chiar nu am avut timp perioada asta,de aceea am ales varianta de a apela la acest forum..m am hotarat,sa mi cumpar un smart tv cu CI+,sa cumpar o antena,si un digi smart cam..banuiesc ca nu mai ar fi nevoie de nimic altceva,nu?( ma refer la echipamentul digi,nu la lnb-uri,cabluri..etc)

ok ...

1)daca vrei sa prinzi posturile romanesti libere de pe 16 est .. iti iei un tv smart .. care ori are incorporat tuner dvb-s2 ori pui un receptor de satelit pt canale libere si le prinzi pe cele cateva de pe satelitul asta ! pentru asta bine inteles iti trebuie o antena satelit orientata spre acest satelit

2)daca vrei sa prinzi posturile romanesti de pe 1w codate ai varianta sa iti cumpreri acel smart tv cu ci+ dar in acel ci ... trebuie sa bagi un cam de conax + cartela de focussat din romania cu abonament lunar ,sau un receptor pe linux si vb cu baietii care se distreaza cu liniile de pe aici ( eu folosesc alte sisteme de decodare)


PENTRU TOATE SITUATIILE DE MAI SUS AI NEVOIE DE O ANTENA ORIENTATA PE SATELITUL UNDE SUNT POSTURI ROMANESTI 1) EUTELSAT 16 EST 2) THOR 1W

SUCCES

daca

jackuzzy
27-11-13, 19:45
Va salut,

Vad ca subiectul a deviat mult iar titlul este aproape irelevant.

Nu am stat sa citesc toate comentariile si raspunsurile la acest subiect, totusi, am sa va dezvalui metoda pe care o abordez ca sa stiu spre ce satelit este orientata antena vecinului, fara a ma cabla la lnb-ul acestuia :).

Pur si simplu folosesc DishPointer Pro. Aplicatia este pentru android. Daca nu ai un astfel de telefon, ori iti cumperi ori rogi un prieten sa vina pe la tine cu telefonul, il cinstesti cu o cafea pe acoperis, si-l rogi sa-ti imprumute telefonul pentru 5 minute :).

Deci va salut si la mai mare.

---------- Post added at 19:45 ---------- Previous post was at 19:24 ----------

Din Polonia ai acces ok la intelsat/thor la 0.8w.

Nu vad dece te complici atat si nu rogi pe cineva din familie sa faca un abonament la focus spre exemplu.
Daca nu doresti sa te aventurezi la montarea antenei, pentru care iti trebuie instrumentele necesare montarii unui suport, de antena sau unul deja montat, verificata stabilitatea si sa fie perfect perpendicular cu pamantul, chei pentru montarea si reglarea antenei, etc. Te sfatuiesc sa platesti un instalator.

Fara lista de mai jos nu te apuci de treaba:



-Antena parabolica de 80-120 cm
- LNB universal, cu o iesire (sau cu mai multe iesiri)
-Un suport in forma de L sau orice alt suport care sa va permita sa montati antena pe perete, si sa aveti si posibilitatea sa o rotiti stanga-dreapta pentru ajustarea orientarii catre satelit.
- Un SAT finder (https://www.google.co.il/search?q=satellite+finder&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0R-WUo_5Goa_ygPrsYGAAg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1920&bih=935) dupa limita posibilitatilor.
- Luarea la cunostinta a pozitiei satelitului dorit de la locatia unde va fi montata antena, eu folosesc http://www.dishpointer.com/. Selectezi pe harta pozitia, satelitul si vezi in ce directie montezi antena, cum rasucesti lnb-ul, elevatia nu ajuta prea mult, dar numai ca ideie, este bine de stiut. Cel mai bine este sa tragi la imprimanta pagina si sa scrii aparte cateva tp-uri prin care sunt transmise canalele romanesti in satelitul respectiv. Ideal este ca sa ai canalele deja adaugate in receptor, in felul acesta reglarea se face pana prinzi canalele.
- F Connectori. astia sunt niste conectori mici care conecteaza cablul coaxial la o iesire F (adica e infiletare).
- Cablu coaxial.
- Nivela cu bula (stabila, level) sau magnetic.
- Receptorul de satelit
- Televizorul
- Buna vointa, timp si rabdare.

Daca dispui de toate mai sus enumerate, trebuie stiut sau luat aminte faptul ca reglarea antenei se face prin miscari precise, lent, est-vest, sus jos, lent, nu rotesti antena in alte pozitii.

morrientes
30-11-13, 12:45
ok ...

1)daca vrei sa prinzi posturile romanesti libere de pe 16 est .. iti iei un tv smart .. care ori are incorporat tuner dvb-s2 ori pui un receptor de satelit pt canale libere si le prinzi pe cele cateva de pe satelitul asta ! pentru asta bine inteles iti trebuie o antena satelit orientata spre acest satelit

2)daca vrei sa prinzi posturile romanesti de pe 1w codate ai varianta sa iti cumpreri acel smart tv cu ci+ dar in acel ci ... trebuie sa bagi un cam de conax + cartela de focussat din romania cu abonament lunar ,sau un receptor pe linux si vb cu baietii care se distreaza cu liniile de pe aici ( eu folosesc alte sisteme de decodare)


PENTRU TOATE SITUATIILE DE MAI SUS AI NEVOIE DE O ANTENA ORIENTATA PE SATELITUL UNDE SUNT POSTURI ROMANESTI 1) EUTELSAT 16 EST 2) THOR 1W

SUCCES

daca


Salut.
Am cam rezolvat problema,luni urmeaza sa vina un instalator sa monteze o a doua antena pe acoperis.
M am decis sa optez pt eutelsat 16 e,si thor 0.8 w. In decembrie urmeaza sa vin in Romania,pt sarbatori,si astfel o sa am ocazia sa mi fac si un abonament la un provider din RO..Ce imi recomandati?DIGI?..M am uitat la ei pe site,da parca fara Antene,suna urat de tot..Dolce??e naspa ca i fara Digi:))...altele nu mai stiu...Ma intereseaza filme si fotbal :)..deci probabil digi pack + antenele care s FTA pe eutelsat...A doua chestie..vreau sa mi cumpar si un smart..cu ci+..acum am o cartela care decodeaza conax,de la cyfra +in polonia..exista vreun mod prin care sa evit,sa cumpar acel receiver din RO..si sa folosesc doar tuner ul smart tv ului?..

zildan
30-11-13, 14:28
Daca tot montezi antena, studiaza posibilitatea cu un offset de 90cm si H-H.
H-H (http://sateliti.eu/showthread.php/4610-Instalarea-unei-monturi-H-H-cu-USALS)se comanda si se alimenteaza prin cablul de antena si ai posibilitatea sa receptionezi cateva mii de canale.
Si monteaza un LNB dual daca estimezi ca vei dori in viitor sa mai adaugi un receptor in apartament.
Bafta !

dorinineu
30-11-13, 23:22
@morrientes
exista vreun mod prin care sa evit,sa cumpar acel receiver din RO..si sa folosesc doar tuner ul smart tv ului?.. Exista Focussat,poti opta doar pentru smartcard de la ei,tu urmand sa-ti cumperi un CAM Conax in care sa indroduci smartcardul Focussat.

morrientes
01-12-13, 18:05
Cat costa un cam CONAX? necesita un abonament lunar?si de unde se poate achizitiona?E mai avantajos decat receiver ul de la Focus sat?
Pt canlele Digi sport,ar mai exista vreo alta solutie,in afara abonarii la Digi?

djczefre
01-12-13, 19:32
Digisport feed este tot pe satelitul thor si e gratis cat timp trimite cate-un meci! ,.. parca! Mai exista pe Pc cu sopcast sa te uiti, sau daca ai Ubuntu s-au ceva linux pus pe PC , MaxTv, este o aplicatie superba pt. Romani! Si nu numai!~ Mai exista si calea cea mai rea(illegala), sa platesti la unu mai smecher si iti da liniuta ce...
In legatura cu cam , ar era bine sa faci rost si de un receiwer de la focussat, in cazul in care daca bag cate-o smechetie in criptare sa ai posibilitate sa faci update ( se face lunar la cartelele, update, prin satelit, automat) Daca te-ai referit la modul , si vrei sa o folosesti intr-un televizor atunci o sa-ti mearga doar un singur satelit, ca televizoarele nu stie diseq s-au motor ( parca stiu bine) Corectati daca este cazul!

cipryDXfeed
01-12-13, 19:35
nu ai nevoie neaparat de CAM conax , un receiver cu slot pentru smartcard care stie norma de criptare conax. eu zic sa ramai la receiverul lor original focussat pentru inceput , pana mai citesti una alta ;)

morrientes
01-12-13, 19:53
deci maine vine instalatorul la mine,insa eu nu voi fi acasa,deci tre'sa i explic exact ce mi trebuie..din cate am inteles cu 2 lnb uri pot prinde 2 sateliti..optez pt eutelsat 16 grade,si thor 0.8 grade W...daca prind thor 0.8 grade W,pot prinde si intelsat 1 grad w???pt ca m am hotarat sa cumpar un receiver digi din Romania.
astfel voi avea acces la tot ce mi trebuie,mai putin Antena 1....deci am si eu o rugaminte,imi raspunde cineva rapid,ce sa i zic instalatorului?EUTELSAT 16 GRADE EST,THOR 0.8 W si Intelsat 1 grad w merg cu 2 lnb uri??

zildan
01-12-13, 20:31
Nu merge sa pui la o antena normala LNB-uri pentru cei doi sateliti,
Te sfatuisem sa pui motor la antena.
Ia un aparat HD compatibil cu cardul de FOCUS si cu retea, sa ai posibilitatea de a "colabora" in viitor cu altii.

morrientes
07-12-13, 01:15
Hello again,

Am reusit sa instalez antena,insa din pacate,nu pot prinde toate posturile romanesti de pe eutelsat si thor..totusi am semnal bun pt focussat(cred).
Acum am un receiver Fergusson FX-6600 CR.Aveti idee daca esti compatibil cu Focus sat?(cred ca are si un card conax in el)?sau tre'sa cumpar altul??si inca o intrebare:eu nu am fost acasa cand instalatorul a montat antena..proprietarul s a ocupat..chiar nu e posibil sa prind toate posturile romanesti FTA,or e tipul nepriceput??Langa antena mea,pe acoperis mai e una fixata pe astra si hotbird.Dupa prima zi prindeam toate posturile de pe Eutelsat,dupa a doua zi cateva de pe thor,dar nu si cele de pe eutelsat,acum tre'sa astept sa treaca vijelia:D.

mariust5
07-12-13, 03:20
Da , da , sigur merge cardul care e in el ... vezi ca trebuie sa mearge si Prima TV de pe 45E .. da o scanare si ai sa vezi .. mama ce telenovela ...

michael86
07-12-13, 08:57
mai ceva , tanar si nelinistit forever . vin totii cu toate aberatiile si ne pun nervii la incercare . documenteaza'te frate inainte de a tampi pe altii cu toate prostiile tale . da e greu sa citesti .
ce e mai rau ca se vinde linii ca pe mokazii !!!
concret :
''...si vb cu baietii care se distreaza cu liniile de pe aici ( eu folosesc alte sisteme de decodare)''- asta cred ca e cu power vu :cool2: sau are N4 de la megaoperator !
''...Mai exista si calea cea mai rea(illegala), sa platesti la unu mai smecher si iti da liniuta ce...'' - ce e ilegal ? sa plateasca sau sa ii dea linia ?

hmmm . pe bune daca nu scot forumu asta de la favorite . aia cu kakapaka e criminala , de 30 ori am scris'o sa pot sa postez ...

morrientes
07-12-13, 12:40
Pt domnul Mihai..sau Michael86..chiar m am mirat,ca pana acum,pe acest forum au fost persoane ,cu atat de mult bun simt si rabdare sa mi explice,sau sa incerce sa mi rspunda la toate intrebarile mele stupide:)..trebuia sa apara unul ca tine,sa faca pe desteptul:))..
POt sa -mi permit sa te intreb ce faci tu zi de zi,de ai atat de mult timp sa te documentezi si sa faci si pe desteptu?..Probabil avem situatii diferite.
Am mai precizat ca n am nevoie de liniute,si prostii d astea...vreau doar sa stiu daca receiver ul fergusson fx 6600 CR--e compatibil cu Focus sat??ce plm am intrebat atat de stupid??am cautat pe net si n am gasit..stiu ca tu n ai nevoie de receiver,prinzi Eutelsat'ul doar daca stai putin cu nasul pe sus.

zildan
09-12-13, 01:03
hmmm . pe bune daca nu scot forumu asta de la favorite . aia cu kakapaka e criminala , de 30 ori am scris'o sa pot sa postez ...

Am scos verificarea de la postare incepand de acum.


Lasati-o mai moale .... unii chiar nu inteleg cand le dai sfaturi.

claudiu
09-12-13, 10:08
@morrientes
pe aici sint si persoane cu mai putina rabdare ,asa ca daca vrei sa rezovi problema mai repede ,putem discuta in pm si sa incercam sa gasim rezolvare rapid la situatia ta.

vic5
09-12-13, 19:02
Mai bine plateste abonam. la RCS, si pe cineva de meserie, sa vina sa-ti instaleze antena!
@morrientes
Cand ti-am scris asta te-ai suparat, dar tot la vorbele mele ai ajuns:)

morrientes
10-12-13, 01:21
da ,recunosc..ai avut dreptate..am vrut sa evit sa instalez a doua antena..insa,asta a fsot singura solutie.....@CLAUDIU,o sa te contactez pe privat..ca aici se pare ca au inceput sa se inflameze unii..inteleg ca nu stie nimeni daca Fergusson ul ala de care am amintit,e compatibil Focuss sat..

morrientes
31-12-13, 17:15
daca o sa cumpar din Romania o cartela Focussat reincarcabila valabila pt 3/6 luni..o pot folosi cu acel receiver Fergusson care citeste CONAX?..mai am o sapt de stat prin romania..si oferta focusssat cu cartele reincarcabile mi se pare cea mai avantajoasa..insa nu am inteles..daca acele cartele functioneaza numai cu receivere de la provider

zildan
31-12-13, 18:16
Probabilitatea sa mearga e maxima.

michael86
31-12-13, 18:57
probabilitatea sa nu functioneze exista si ea , in special la update-ul card-ului sau pe partea soft unde e posibil sa nu aiba thor-ul in lista , etc .
daca tot mai stai pe acasa cauta sa cumperi un receptor dedicat focussat . il gasesti pe la rubrica shop sau pe alte site-uri in jur de 50 de ron si nu ai batai de cap . ai bagat cablu'n el daca ai antena pe 0.8 west si gata .
succese !

puidezmeu
03-01-14, 21:26
Si totusi pana la urma spre ce SATELIT e orientata antena????

jackuzzy
17-11-15, 07:28
Fa o căutare aiurea, orice satelit, vezi ce găsești, cauta pe kingofsat numele canalului și iți zice ce satelit ai găsit.

Sent from my A0001 using Tapatalk