PDA

View Full Version : Dacă te bagi ?n cocină te măn?ncă porcii



zildan
19-06-14, 10:14
Dacă te bagi in cocină te mănancă porcii !
Cam asta s-a intamplat cu Mircea Basescu.
Acu ramane sa vedem daca a crezut ca ii face pe mondiali sau chiar intra si el cu ei la racoare.

laleauaneagra
19-06-14, 15:39
inainte de a incepe discutiile pe aceasta tema trebuie inteleasa foarte bine aceasta poveste...ma rog eu o explic in modul meu de intelegere

asa pe scurt

toata povestea e MADE BY PSD care le a tras o rau de tot pd ul acum....toate povestiile de senzatie au nevoie de timp,de multe informatii,de multa aparatura de inregistrare,de multa cunoastere...ce a ce nu e cazul romiilor in general,romii nu au acces la sectoarele importante ale lumii interlope,romii se pricep doar la trafic de influenta prin diferite mijloace,cersit,vinderea copiilor,tradare etc etc

ura asupra familiei basescu e atat de mare si bine bagata in sange la unii ca a devenit ceva necesar precum e apa si aeru si aici fac referie la anumite personaje,persoane ptr ca ar trebui vb doar de persoane care prin anturajul si functiile lor pun in miscare institutii ce pot manipula usor masele...psd,tv,zare

nu exista institutii gen antena 3,psd etc care uras familia basesc sant doar persoane care au aceasta ura dar au in spate aceste instituti

ca sa nu filozofam prea mult ca si asa e fara rost concluzia finala asta e..psd si a facut treaba si poate ca in final va darama familia basescu

INSA din punctul meu de vedere analizand ca si probleme juridice si politice acest caz e nimica toata la ce a facut omul ILIESCU si MINERI cu studentii,cu Bucuresti ul,cu democratia cu ce vreti voi...EU asa ceva nu voi ierta niciodata

si totusi acest om si acest partid creat de el are si va avea sansa sa domine Romania.....PACAT de materia cenusie a romanilor

e destul

paulino
19-06-14, 16:49
Basescui a semanat destul vint ( vezi cite arestari s-au facut la comanda lui ) iar acum culege furtuna...
Mai pe olteneste bataia si fu..ul se intorc.

zildan
19-06-14, 21:59
Se pare ca Mircea ajunge unde ii e locul !
Trebuie curatata tzara de smecheri!

franta
19-06-14, 22:30
acu cativa ani a fost un procuror care a facut un dosar cu acelasi subiect, doamna kovesi a luat dosaru si la dat alcuiva , dosaru s-a inkis si procuroru a fost pensionat
acu vine bercea si spune ca el ia dat bani lu kovesi prin soferul ei, ce sa cred acum , pare evident ca e un sambure de adevar aici

zildan
19-06-14, 22:35
Sa stam calmi ca sigur nu scapa nimeni!
Sa nu fie cumva manipulari de la A3 astea cu toate personajele!
Apropo, se lauda acuma ca datorita lor l-au saltat :) .
Era programat la Bucuresti la audieri inainte de difuzarea filmelor.

petrica
20-06-14, 11:33
Era, era programat. Dar doar la discutii, nu si pentru arestare. Dar chiar asa sa ne ia de prosti pe toti kovesi, sa mute dosarul la Bucuresti, sa schimbe procurorul, etc. Daca nu se faceau publice filmuletele, nu s-ar fi intamplat nimic.

laleauaneagra
20-06-14, 12:52
nu s ar fi intamplat nimic asa cum nu sa intamplat cu multe dosare fie psd iste,pnl iste pdl iste si care masa mai sant....aici trebuia sa fie public ca asa e scenariu...pacat ca se intampla si se lasa asa ceva...dar precum ziceam exista persoane ce au institutii ce domina multe.......

berlusconi=voiculescu.......asa vrea ca si voiculescu sa ajunga vreodata ca berlusconi acum....macar sa adune gunoi vreun an de zile de pe strada,e acelasi gunoi pe care il arata el zilnic,doar ca asta de pe strada e mai real cu viata necajitilor ce se gandesc ce sa bage in gura si nu ii preocupa asa tare persoana basescu

petrica
20-06-14, 21:08
Trebuia sa faca voiculescu ceva. Eu cred ca i-a bagat banii in buzunar lui basau mircea.

laleauaneagra
20-06-14, 22:49
prietene ai mintea scurta...imi pare rau...stau pe aproape sa ti urmaresc ironia si de acum inainte..ma refer la anii si ce se va intampla de acum incolo ce i ce aveti mintea intunecata nu vedeti decat fapta...infractiunea si persoana care a facut o....vb doar de base...in rest se pare ca aveti o prob de vizualizare,intelegere,la ce se intampla cu clasa voastra politica cu ce e capabila sa faca etc...nu incercati sa vedeti esenta problemei....ori santeti prea obositi ori prea prosti...da prosti si imi asum acest cuvant ,ce stie romanu inafara de mici,bere,fotbal si ala prost,ce nivel de cultura si inteligenta are,cat de mult reuseste sa vada dincolo de cortina,nu trebuie sa ai relatii trebuie doar sa ai imaginatie,sa fi informat si vei reusi sa schimbi un pic lumea ta 3D,sa o intorci pe toate laturile tu ai idee ce inseamna asta ptr RO,ptr viitorul tau poate...ptr tarile din jur care ne privesc??????? tu nu ai idee ca e de jalee posibil sa inceapa un razboi politic foarte grav cu afirmatii si multe chesti scoase la iveala...o vendeta,chestia asta nu o sa raman asa un simplu eveniment asa cum il vedeti unii....adica bravo fratele lui base la puscarie...URA AM CASTIGAT....asta e o parere dar posibil ca viata sa revina la normal cu mult zambet,vointa si speranta in.....NU STIU :)

zildan
23-06-14, 00:49
"In opinia mea, ceea ce s-a intamplat şi ceea ce se intamplă e un scenariu extrem de bine concentrat şi pus la punct, o activitate foarte laborioasă făcută de caţiva ani, cu o ţintă foarte precisă, dar care a găsit substanţă, motivaţie. Părerea mea e că toată această activitate a fost desfăşurată de serviciul secret al MAI care controlează, este notorie chestiunea, mediile infracţionale, in special cele ţigăneşti, nu mai vorbim de mediul penitenciar, unde mama lui Bercea Mondial spune tot ce trebuie să spună", a spus Gheorghe Oancea, in emisiunea "Jocuri de putere".

Continuarea (http://www.realitatea.net/procurorul-oancea-acuzatii-bomba-serviciul-secret-al-mai-implicat-in-dosarul-bercea_1467330.html?utm_source=BreakingNews-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb)

horatyu
24-06-14, 10:12
chiar daca e un scenariu orchestrat de unii , nu se putea intampla nimic daca Mircea basescu nu avea obiceiul sa faca asta( pofta de a lua bani pentru o vorba buna pusa undeva)

lacomia duce la fapte de neinteles

mondo
24-06-14, 18:59
Penibil. Se cere presedintelui sa demisioneze din cauza fratelui sau. E clar. E atat de incomod ca neaparat trebuie sa demisioneze. Mai are doar cateva zile de condus. Oare de ce?

petrica
25-06-14, 09:46
Pana nu au aparut filmuletele public, s-a incercat musamalizarea dosarului. dna-ul avea filmuletele inca din data de 13.06.2014. Gadea le-a difuzat in data de 18.06.2014. Imediat dupa ce au aparut public, a iesit cucul in 19.06.2014 si a zis ca alege 'consolidarea' justitiei. De ce nu a ales 'consolidarea' justitiei in perioada 13.06.2014 - 18.06.2014 ? Sau ce a oprit dna-ul sa actioneze in aceea perioada ?

zildan
25-06-14, 11:29
Lasa ca vine Dan Diaconescu la guvernare si in sfarsit primesc toti romanii garsoniere si bani fara numar!
Are banii cu care trebuia sa cumpere Oltchim si altele. Satura prostii :)

laleauaneagra
26-06-14, 11:39
Pana nu au aparut filmuletele public, s-a incercat musamalizarea dosarului. dna-ul avea filmuletele inca din data de 13.06.2014. Gadea le-a difuzat in data de 18.06.2014. Imediat dupa ce au aparut public, a iesit cucul in 19.06.2014 si a zis ca alege 'consolidarea' justitiei. De ce nu a ales 'consolidarea' justitiei in perioada 13.06.2014 - 18.06.2014 ? Sau ce a oprit dna-ul sa actioneze in aceea perioada ?

uite o explicatie mai simpla

musamalizarea in orice forma a ei si in orice institutie are loc se intampla din 89 incoace indiferent de partide,de oameni nu pot spune la fel ptr ca sant cam tot aia cu mici exceptii...sper sa fi de acord cu asta

daca nu exista o vendeta personala a unora cu Traian si acest caz intra in gaura si nu stia nimeni...de asta pot fi sigur...sper sa fi de acord si cu asta

mandatu lui base e la sfarsit iar serviciile se dau la o parte si dau cu limba unde cred ei ca ar fi bine...hai sa nu exager si sa spun ca sant siguri de cine vine la putere...sper sa fi de acord si cu asta

date din acest dosar ce urma sa fie musamalizat au ajuns la persoane ce nu trebuie,deh asa e romanu,tradator,vanzator si cum vrei tu,in acest moment a devenit o bomba impotriva mult iubitei vendete....precum aceste persoane detin putere si tv restu il cunosti..sper sa fi de acord si cu asta

aveti ce aveti cu traian....dracu stie cum au reusit unii de la tv sa va spele creieru vostru,la aia le inteleg vendetele...dar tu petrica ce ai cu basescu????tu si alti...sti tu care e rolu unui presedinte?oare economia unei tari si bunul trai depinde strict de base??oaere e devina base ca justitia da puscarie ptr un furt de gaini la batrani de 80 de ani?oare e devina basescu ptr tot??

STITI VOI CARE E PROTOCOLU SAU ATRIBUTIILE UNUI PRESEDINTE???despre ce dracu tot vorbiti de ani buni incoace

ce ti a facut basescu tie?o duci greu din cauza lui base?poti dovedi ca pana a venit basescu RO era o tara curata si cu o economia beton??sa nu mai vb de trai

ai grija ce raspunzi tu si altii ca e o capcana la cat de inteligent...si la cata informare e...........sau preferam antena 3

zildan
27-06-14, 01:33
Democraţia e o teorie plină de utopii, pe care ne incăpăţanăm să o considerăm perfectă cand o invăţăm, să o desconsiderăm cand o avem, să o călcăm in picioare cand ne convine şi să o deplangem cand o pierdem. Fără un sistem democratic şi un stat funcţional, Bercea Providenţialu' – merită acest supranume după tot ce a făcut – nu ar fi existat şi nimeni nu avea nevoie să il inventeze. Mai presus de orice, democraţia e un sistem imperfect care nu poate exista fără o constantă ingrijire din partea celor care cred că aşa imperfectă cum e, e singura soluţie pentru o lume in care dreptatea poate să triumfe. Şi, in imperfecţiunea ei, ne-am trezit că dictonul ”scopul scuză mijloacele” devine emblema unei societăţi. Pentru grupul generic reprezentat de Dan Voiculescu nu e nicio problemă să se folosească de un interlop pentru a distruge Justiţia. De data asta, cred că e cazul să ne folosim şi noi de Bercea pentru a ne rezolva multe dintre durerile ultimilor 25 de ani. Aşa că iată pentru ce avem a-i mulţumi interlopului providenţial care ne-a forţat, fără să vrea, să ne uităm la ce e mai urat in lumea noastră:
1. Cazul Bercea este un caz de manual din care avem de invăţat despre ce inseamnă un stat vulnerabil prin fragilitatea instituţiilor sale. Bercea şi familia sa nu trebuiau să ajungă niciodată in preajma Preşedintelui Romaniei. De azi inainte, sunt convins că verificările celor care se vor afla in preajma celor care conduc Romania vor fi făcute cu mult mai multă atenţie.
2. Oamenii politici nu se vor mai afişa cu indivizi de teapa lui Bercea. Interlopii sunt interlopi şi nu nişte personaje simpatice din seriale TV. Astăzi, sper că a inţeles toată lumea că odată ce ai dat mana cu ei sau ai stat la masă cu astfel de indivizi va fi greu să mai scapi imaculat din această poveste.
3. Cazul Bercea poate fi punctul de cotitură pentru Justiţia din Romania. Oricat de comentată va fi decizia Justiţiei, ea va fi acceptată fără echivoc şi ea va fi singura măsură pentru cine şi cu ce a greşit. Pot plange analiştii TV oricat vor dori, dar soluţia vine de la Justiţie, nu de la politicieni sau alţi exaltaţi partinici.
4. Acum se poate discuta in public despre legătura veşnică dintre oamenii politici şi clanurile interlope. A mai fost cazul lui Cătălin Voicu, dar el a fost ignorat pentru că Antena 3 nu avea nici un caştig de pe urma lui. Cu cat fac mai multe emisiuni pe tema Bercea, cu atat vom avea mai mult de caştigat la nivelul opiniei publice.
5. Incep să se vadă slăbiciunile majore ale unei instituţii vitale pentru sistemul democratic: Parlamentul Romaniei. Călin Popescu Tăriceanu a transformat in armă politică o instituţie destinată protejării democraţiei. Ilie Sarbu număra senin corupţii, vreo 10 in Parlament. E o ocazie minunată să ştergem cu ei pe jos. Parlamentul nu va scăpa de valul creat de cazul Bercea. Sursa răului se află in pseudo-parlamentarismului nostru.
6. De cazul Bercea s-au agăţat, ca de ultima şansă, o cohortă de penali, mercenari şi oameni lipsiţi de scrupule. Mulţi dintre ei plătesc poliţe personale, mulţi dintre ei sunt plătiţi ca să inventeze teme false şi unii trăiesc intr-o naivitate auto-distructivă. Finalul cazului ii va mătura pe toţi deopotrivă.
7. Avem un caz de manipulare grosolană a opiniei publice. Nu e primul, dar sper să fie ultimul. CNA-ul e o ruşine şi o inutilitate. Reglementarea spaţiului public trebuie regandită. O fi distractiv să găzduim in public tot felul de deliruri şi mincinoşi patologici, dar să se facă in emisiunile de divertisment. E un moment de rescriere a funcţionării unei instituţii care a ajuns o ruşine publică.
8. Poate vom fi mai atenţi la cei pe care ii invităm in studiourile TV. Bercea nu e primul interlop care se lăfăie pe la televiziuni. A devenit o modă să aduci ce e mai murdar şi imund in prim plan, iar noi, publicul, să ne desfătăm cu mizeriile unei lumi pe care o credeam străină de noi. Ei, uite că ea e langă noi, face parte din viaţa de zi cu zi, şi e posibil să ne dicteze viitorul. Aşa că, să fim mai precauţi la dictatura ratingului, că o să ajungem să ne sufocăm de atata succes mediatic.
9. Avem o problemă cu interlopii şi cu clanurile ţigăneşti (clanul Carpaci, Stancu sau Covaci din Timişoara, clanul Corduneanu din Iaşi, clanul Măraru din Neamţ şi multe altele pentru că lista e incredibil de lungă) şi de această dată se poate discuta deschis. Unii evitau discuţia pentru că părea rasistă, alţii pentru că aveau legături stranse cu partea intunecată a societăţii romaneşti. Aici nu e vorba de manele, lanţuri de aur şi cerşetorie in intersecţie. Aici e vorba de protejarea interlopilor de lumea politică.
10. Fără să vrea, Bercea şi interlopii săi, Antena 3, parlamentarii majorităţii, analiştii şi băgătorii de seamă ajută Justiţia să se elibereze de orice legătură ombilicală otrăvită. Chiar dacă e dureros procesul, chiar dacă există victime colaterale şi chiar dacă ştim că trebuia să facem acest lucru cu calm şi eleganţă, trebuie să acceptăm că schimbarea nu se face decat plecand de la exemplele negative ale societăţii romaneşti. Ei vor rămane exemplul la care ne vom raporta ani de zile atunci cand vom vorbi despre expresia răului in societatea romanească. Bercea şi cei care il folosesc sunt chintesenţa unui sistem corupt şi putred. De data asta, au ieşit atat de tare in faţa publicului, incat nu se mai pot ascunde. Cazul Bercea a deschis atatea răni, despre care evitam să discutăm, incat aproape aş spune că e pentru prima dată cand nu ne mai putem preface că avem la picioare o mare de puroi pe care, vrem nu vrem, va trebui să o curăţăm. E momentul pentru o purificare naţională!

Citeste mai mult: adev.ro/n7s7g9

petrica
27-06-14, 10:06
poti dovedi ca pana a venit basescu RO era o tara curata si cu o economia beton??sa nu mai vb de trai

Nu a spus nimeni ca Romania era o tara curata cu o economie beton pana sa vina basaul. Problema cea mai grava a basaului e amestecul in justitie. El ne-a spus unde sunt cheile justitiei, el ne-a spus ca s-a intalnit cu un judecator la cafea, el iese si ne spune, dupa ce au aparut public filmuletele, ca alege 'consolidarea' justitiei, el o certa in gura mare pe kovesi sa aloce resurse financiare mai mari pentru a finaliza mai repede nu stiu ce dosar, etc.
"M-a deranjat tipul acesta de om (predoiu – n.a.). Iar, vă spun eu, cand l-am chemat să il intreb dacă vrea să rămană in guvernul boc, după guvernul Tăriceanu, a avut o singură condiţie, să il propună pe morar pentru al doilea mandat. Condiţie pe care i-am pus-o eu lui, şi nu el mie." - basau 18.10.2013. Deci el pune conditii ca morar sa primeasca al doilea mandat.

Si cred ca stii si tu, fara o justitie independenta nu exista nici economie performanta.

laleauaneagra
27-06-14, 10:27
ce face base au facut si altii si vor face...si se face peste tot...nu inteleg noi vrem sa inventam ceva?vrem sa ne demonstram ce a ce nu santem?

referitor la justitie

pai de ar fi asa cum se spune,ca justitia e a lui base ar trebui sa se intample niste fenomene......si culmea e ca nu se intampla

de 10 ani toti baroni psd si ai altor partide ar cam trebuie sa fie la puscarie....dar uite surpriza ca nu sant....dar justitia e a lui base

ce facem cu Mazare..Oprisan ...Dragnea si nici nu are rost sa continui ca lista de baroni psd e luuuuunga rau

sau ii crezi cumva nevinovati de nu sant inca la puscarie?

ASTA E JUSTITIA LUI BASE...nu zic ca nu exista influenta dar la rahatu ce se mesteca mereu...e cam exagerat....adica sa intarit deja:)

aveti atatea probleme de rezolvat cu PARLAMENTU si PARLAMENTARI...atat ca numar,comportament si fapte dar va impiedica al dracu Basescu...insa PSD isti cu justitia asta personala triumfa si merg mereu inainte

UUUUUFFFFF

petrica
27-06-14, 10:54
ce facem cu Mazare..Oprisan ...Dragnea si nici nu are rost sa continui ca lista de baroni psd e luuuuunga rau
sau ii crezi cumva nevinovati de nu sant inca la puscarie?

Pai daca sunt vinovati de ce nu sunt la puscarie ?


ASTA E JUSTITIA LUI BASE...nu zic ca nu exista influenta

Bine ca recunosti ca exista influenta.

laleauaneagra
27-06-14, 14:51
nu imi place cand sant tras la raspunde pe afirmatiile mele si asta doar pe ce ne convine din text....daca imi pun mintea printr un joc de cuvinte pot face niste propozitii uluitoare cu textu meu

deci daca vrei,vreti sa raspunde ti ceva o face pe tot textu..nu cu spicuiri

tot asa intelegi si ce se intampla cu tara voastra.....luati doar ce va convine din amandoua taberele

ce nu e clar ce am scris?

acum sa ti raspund la quate reiese exact textu de mai sus...al meu

adica.....e influentata justitita si nu numai idiferent de cine e la putere...deci?daca tu preferi sa o influenteze posnta si psd e ok,asteapta numa sa le vina randu...e clar da

pai nu sant la puscarie din cauza ca justitia e a lui base si base prefera sa si bage la puscarie oameni lui de partid si nu numai...e misto si logic

acum sa ti spun sincer...mi se rupe mie de tot...pe mine ma preocupa ca incep sa cada provideri importanti la share