PDA

View Full Version : Cine nu voteaza este las



zildan
08-09-14, 01:12
Istoricul Neagu Djuvara (http://ro.wikipedia.org/wiki/Neagu_Djuvara), la Interviurile Gandul: CINE NU VOTEAZĂ ESTE LAŞ. De ce a devenit tineretul atat de scarbit de ţară?!
Romanii ar trebui să meargă in această toamnă la vot, pentru că „e un fel de laşitate să nu participi la vot, la viaţa politică a ţării", este mesajul istoricului Neagu Djuvara, prezent la Interviurile Gandul. Cu o zi inainte, Dorli Blaga, fiica filosofului Lucian Blaga, avertiza, intrun interviu pentru Gandul, că va urma o perioadă „urată” pentru Romania, dar că cetăţenii trebuie să ştie că le-a rămas un singur lucru care-i face puternici: votul. Mesajele celor doi vin in contextul in care din ce in ce mai mulţi romani renunţă la un drept esenţial, acela de a vota, sătui de promisiuni sau pur şi simplu dezinteresaţi de clasa politică actuală. Pentru toţi aceştia, Gandul lansează săptămana aceasta un proiect media inedit in Romania: „Vreau preşedinte”, in care oricine poate propune şi vota oameni de valoare care pot să schimbe Romania.
Plecat 45 de ani din Romania, istoricul Neagu Djuvara afirmă, intr-un interviu-eveniment pentru gandul, că "este o datorie absolută să votezi, ca să-ţi dai apoi cu părerea". Il ingrijorează, insă, tineretul care a devenit „aşa de scarbit de ţară”, incat atunci cand capătă o bursă in străinătate, pleacă şi nu se mai intoarce. Crede că oamenii nu o duc mai rău ca inainte, dar că raportul intre lumea politică şi omul de rand este altfel decat era pe vremuri. Ajuns la venerabila varstă de 98 de ani, istoricul, filosoful, romancierul, fost diplomat, Neagu Djuvara spune că va merge la vot, pentru că nu a renunţat niciodată la acest drept de cand a revenit in ţară, in 1990.

In contextul alegerilor prezidenţiale din noiembrie, gandul lansează săptămana viitoare "Vreau preşedinte", un proiect media inedit in Romania. Şi-ar vinde romanii votul? Ar vrea să le aleagă parlamentarii preşedintele? Ar fi de acord să aibă drept de vot doar cei care au luat Bacalaureatul sau să li se retragă acest drept celor care nu au mers la alegeri pană acum? Sunt doar cateva dintre intrebările la care veţi găsi răspuns pe platforma vreaupresedinte.ro, in scurtul preambul video al acestui proiect.

Neagu Djuvara: Acesta este ultimul meu interviu

Pe Neagu Djuvara l-am găsit intr-o casă boierească din centrul Capitalei. Spune că e ultimul interviu pe care il mai dă presei, deoarece ar vrea să-şi folosească timpul pe care il mai are de trăit pentru a scrie ultimele două cărţi: una despre o iubire din adolescenţă- Sophie, iar cea de-a doua despre genealogia romanilor in Balcani.

Neagu Djuvara a incercat, in interviul pentru gandul, să-i indemne pe romani să meargă intotdeuna la vot: „este un fel de laşitate de a nu participa la vot, la viaţa politică a ţării". Ieri, Dorli Blaga, fiica marelui poet, filosof şi diplomat roman Lucian Blaga, vorbea despre perioada prelectorală care urmează, afirmand că va fi una "urată" din cauza politicienilor şi a clasei politice care "s-a degradat". In ciuda acestui fapt, Dorli Blaga a spus că va merge la vot, pentru că ştie cu siguranţă pe cine nu va vota. Interviul cu Dorli Blaga il puteţi găsi AICI.

Intors in 1990 in Romania, după 45 de ani de război, Neagu Djuvara a fost frapat de ce a găsit. Atunci cand a plecat din Romania, il lăsase pe roman blajin, iar ţăranul avea un stil, inclusiv vestimentar. „Am găsit un ţăran imbrăcat a la Mao Zedong. Am găsit o altă mutră, iertaţi-mi cuvantul, pentru romanii din stradă”, spune Neagu Djuvara. Cu toate că nu o duc mai rău decat pe vremea comuniştilor, romanii nu sunt mulţumiţi de viaţa lor, a constatat istoricul, adăugand că acest lucru se intamplă şi pentru că există un alt raport intre clasa politică şi omul de rand. Din acest motiv, Neagu Djuvara a constatat o schimbare dramatică in mentalitatea romanului: plecarea tinerilor fără a mai avea in gand să se intoarcă. „Eu cată vreme am fost in străinătate, cu toate că sunt căsătorit cu o franţuzoaică şi mi-am făcut toate studiile in Franţa, limba franceză imi este jumătatea, şi chiar imi e mai uşor să scriu pe franţuzeşte decat pe romaneşte, dar niciodată nu m-am gandit să mă fac franţuz”, susţine cu tărie Neagu Djuvara.
CONTINUAREA (http://www.gandul.info/interviurile-gandul/istoricul-neagu-djuvara-la-interviurile-gandul-cine-nu-voteaza-este-las-de-ce-a-devenit-tineretul-atat-de-scarbit-de-tara-13214647)

f11
08-09-14, 15:39
Din pacate acest domn are mare dreptate.
Nu am mai fost la vot din '95-'96 la turul doi de scrutin , Iliescu-Constantinescu dar la iarna sigur merg.Nu pot si nici nu trebuie sa lasam sa ne conduca mincinosii si analfabetii votati de cam aceeasi breasla care ne domina si ne trage inapoi.

f11

claudiu
09-09-14, 08:17
dupa 25 ani se vede ce a produs clasa politica in romania-niste mizerii de oameni .

petrica
09-09-14, 11:59
Din pacate acest domn are mare dreptate.
Nu am mai fost la vot din '95-'96 la turul doi de scrutin , Iliescu-Constantinescu dar la iarna sigur merg.Nu pot si nici nu trebuie sa lasam sa ne conduca mincinosii si analfabetii votati de cam aceeasi breasla care ne domina si ne trage inapoi. f11

Si cu cine votezi ?

petrica
10-09-14, 10:24
"Vreau să fiu foarte sincer, eu sunt la final de mandat, nu mai am de ce să mint sau să mă prefac.
N-as fi tinut-o s-o protejez, s-o ajut 10 ani (pe udrea) daca era un om fara valoare." - basau 09.09.2014.

Ce ne spune basul ? Ca a protejat-o pe udrea timp de 10 ani si ca a mintit timp de 10 ani. Oare cum a protejat-o pe udrea si mai ales de cine ?

f11
10-09-14, 19:45
@petrica spune-mi , te rog , ce legarura au alegerile din iarna cu baselul???? Candideza cumva sau care este problema?????
Poate nu ai observat dar aici este vorba de alegeri ,de cine alege pe cine si mai ales de cine ne guverneza (asta este o metafora deoarece nu ne guverneaza nimeni).

f11

petrica
11-09-14, 09:17
Pai de aia te intreb. Cu cine votezi ?

horatyu
11-09-14, 15:24
ar trebui sa se schimbe legea electorala si sa se bage vot obligatoriu cu specificatia sa fie pe foaia de vot o casuta pentru abtinere si atunci sa vezi ce surpriza o sa aiba acesti "politicieni", pentru ca multi voteaza si "negativ" adica nu il aleg pe ala ca e mai prost decat "X", dar poate ar fi mai bine sa se abtina de la asemenea voturi

parpaneata
11-09-14, 20:44
@petrica, ai amanta ?

petrica
13-09-14, 10:51
Am nevasta. Eu nu sunt ca basaul, cu amanta de lux de miliarde de euro din banii tarii.

mondo
20-09-14, 14:31
Am nevasta.

Nu cred.

Trimis de pe al meu iPhone 5S folosind Tapatalk

michael86
20-09-14, 18:03
... de miliarde de euro din banii tarii.
Autocarele de astazi , aduse an fanfar de mustaciosu' ala din psd , maestru de ceremonii si organizatorul voturilor "peste" in alegeri ???
participantii cred ca au pus fiecare bani de motorina si alte alea ...
grandios , revenim la manifestarile organizate de raposatu' pe 23 august cu participanti din toata tara !
on- cum sa nu ma duc la vot , ce sunt las ?

edit. motiv mi-am adus aminte numele : dragnea