PDA

View Full Version : Ioan Gyuri Pascu, scrisoare deschisa pentru Tudor Gheorghe



zildan
15-11-14, 20:06
Ioan Gyuri Pascu, scrisoare deschisa pentru Tudor Gheorghe: In numele tuturor celor nascuti pe acest pamant din familii mixte sau de alte nationalitati, cer iertare domniei tale ca nu suntem rumani atat de verzi si de vii

Ce spune Tudor Gheorghe despre Victor Ponta: "Eu cred ca la Cotroceni ar fi bine sa ajunga Victor Ponta. Avem nevoie, ca presedinte, de un cetatean roman tanar, inteligent si mai ales viu".


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jQCq2KMgX4w#t=8

In replica, Gyuri Pascu scrie ca el este "cetatean roman crestin-ortodox, nascut din sange de roman spurcat cu sange de ungur ,de slovac si de polonez, in 1961,in Agnita,fix in mijlocul Romaniei Mari."

Scrisoarea lui Gyuri Pascu:

Ma adresez ¬ bardului neamului romanesc¬ cunoscut sub numele de Tudor Gheorghe.

Ma numesc Ioan Gyuri Pascu si sunt cetatean roman crestin-ortodox, nascut din sange de roman spurcat cu sange de ungur ,de slovac si de polonez, in 1961,in Agnita,fix in mijlocul Romaniei Mari.

N-am fost si nu voi fi membru al vreunui partid, poate doar daca s-ar infiinta un partid al IUBIRII,LUMINII si ADEVARULUI.

N-am participat la nicio campanie electorala si nu voi spune romanilor cu cine sa voteze sau sa nu voteze, E fix treaba lor.Oricum ,in acesti 25 de ani de ¬libertate¬ am fost ¬guvernati¬de niste indivizi lipsiti de cel mai elementar bun simt,care si-au facut nevoile, ca sa ma exprim elegant,pe alegatorii lor.

Sunt si eu posesor de voce,nea Tudore.Poate nu asa grozava ca a matale sau,daca ma gandesc putin,poate ca da.

In calitate de fost strungar,profesor de limba romana (nasol pentru o corcitura,nu?), de autor a sase carti si a 12 albume de muzica originala cu textele aferente,de interpret al unor rolisoare in niste filme premiate international, imi voi permite ca,in numele tuturor celor nascuti pe acest pamant din familii mixte sau de alte nationalitati,sa cer iertare domniei tale ca nu suntem rumani atat de verzi si de vii ca domnia ta!

P.S. grija la colegii din Filarmonicile cu care umbli prin tara,pe banii nu stiu cui. Verifica-i daca sunt toti rumani vii.

Initial voiam sa¬mi pun un deget pe obraz,da¬ mi-am amintit ca bunica (pardon- jumate slovaca,jumate poloneza),m-a invatat sa cer iertare chiar daca nu socot ca am gresit!

konstantine
15-11-14, 20:35
Era si timpu' sa-i dea cineva peste nas lu' Tudor Gheorghe ca a cam inceput sa incurce muzica cu politica.
Sindromu' mircea badea e contagios.

michael86
15-11-14, 22:20
Ce sa voteze Tudor G. ? arata si el opinia majoritatii locului de unde provine .
Daca stam si analizam 2 orase din tara se vede clar unde castiga psd-ul si unde castiga ACL , de aici trageti si voi concluzia :
CRAIOVA - zona economic slab dezvoltata , infrastuctura la pamant , bataii , scandaluri cu interlopi care se impusca in plina strada , coruptie in floare , oamenii saraci care traiesc din ajutoare sociale si din pomeni electorale = psd
SIBIU (sic) - capital culturala Europeana , zona economica unde activeaza foarte multe firme din afara , liniste , oras frumos , strazii asfaltate , contact mai pregnant cu lumea occidentala , nu am auzit de lume interlopa , etc = ACL

zildan
15-11-14, 23:02
E mafie fratilor ! La Craiova e o mafie a PSD-ului.

laleauaneagra
15-11-14, 23:14
din pacate ce spui tu habar nu au multi.....eu as mai spune despre BANAT cate ceva si invazia unora ....cam ce sa intamplat cu BANATU,de unde si frumoasa mea impresie despre restu tari

cam ce a facut BANATU ptr RO atat pe vremea lui Ceausescu cat si acum

cum a vrut Ceausescu sa elimine BANATU de pe harta RO.....a cam avut o tentativa si Ilici Lenin...pardon Iliescu

ce inseamna sa traiesti in VEST ul RO si ce inseamna sa mai treci granita sa mai vezi un program tv de pe la altii.......si asta incepand de cand m am nascut

BANATU si TRANSILVANIA au tinut rahata asta de RO in picioare.......ptr ca in restu tari e haos atat mental cat si material...fara suparare fratilor si nu va bagati toti in aceasi oala....DAR ASTA E ADEVARU

insa rahatii astia au distrus ...mentalitatea,calmitatea,ospitalitatea etc a acestor doua regiuni iar despre unguri si ro nici nu mia vb....au adus o la nivelu de razboi...si asa apare o SULA ca tudor asta si poate aprinde o scanteie cu presedintele lui roman

fratilor votati tata cu cine vreti...pe cine cunoasteti si cel mai important...CAT VA DUCE MINTEA cat si REGIUNEA UNDE VA TI NASCUT......tanto va meritati soarta

dar nu uitati un lucru.....UN UNGUR SI BANATU v au redat libertatea si democratia...insa daca nu ai cu ce si cu cine....e degeaba

nu sant rasist..nu sant nici hais nici cea...dar cam asta e adevaru,asta e realitatea

zildan
15-11-14, 23:50
Nu cei care voteaza sunt de vina, multi sunt manipulati sau manipulabili.
Raul vine de la cei care manipuleaza !
Mergeti la vot !
Daca nu mergeti lasati pe altii sa va hotarasca viitorul.
Si retineti :
Banii pe care ii da statul in stanga si in dreapta sunt din taxele si impozitele pe care le platiti voi direct sau indirect.
Primarul, si primul ministru ia bani din impozite pe munca si ii impart dupa interesele lor.

Ponta candideaza doar pentru a oferi libertate coruptilor din P$D.
El garanteaza libertatea spagarilor nu pensiile !

zildan
16-11-14, 01:53
Apropo de samnata urii sadita de A3 in cei 10 ani.
Au invatat de la Vadim asta, identifici nemultumirile si neamplinirile oamenilor, apoi in ele sadesti samanta urii si ai grijsa sa o uzi zilnic.
Am fost plecat o saptamana de acasa si au venit socrii sa stea cu copilu.
Mi-au lasat pe A3 televizorul, le-a fost frica sa nu se ofileasca samanta sadita de voiculescu.

Ura nu se vindeca, se poate doar canaliza in alta directie !

petrica
05-12-14, 19:53
Cei de la Antena 3 nu insamanteaza nimic cu forta. Te uiti la ei doar daca vrei.
Decat sa ma uit la un colonel care s-a autointitulat mincinos, sau la altii care sunt in insolventa si nu spun de unde au bani, mai bine aleg altceva.

dingo31
05-12-14, 21:28
Si la ce te uiti, la superone cumva :) si aia e contagioasa ....

Despre acel colonel vom afla la timpul potrivit, acum misuna prea multi neo-kgb isti in zona. Multi si foarte periculosi.