PDA

View Full Version : Mut@nt digital technology ULTRA HD HD51 2160p 4K-BOX E2 Linux Receiver



bonou2
05-06-16, 21:16
Mut@nt digital technology ULTRA HD HD51 2160p 4K-BOX E2 Linux Receiver



http://s33.postimg.cc/bbc033s3j/mutant_4k_1.jpg (http://postimage.org/)


Der Mut@nt digital technology E2 Linux HDTV Kabel Receiver setzt neue Maßstäbe, Ausgestattet mit den modernsten Eigenschaften fur seinen Benutzer.In der Zeit des HD-Fernsehens sticht der Mut@nt mit qualitativ hochwertiger Full-HD Bildauflosung bis 2160p(4K) Format ins Auge.

Die schnelle Umschaltzeit von Mut@nt ist einzigartig..

Technische Daten:

Betreibssystem: Linux OS E2
CPU: BCM 7251s
DMIPS CPU: 10500 DMIPS Prozessor
SoC: 28-nm
Taktung: 1500Mhz
Max. Videoauflosung: 2160p(4K Ultra HD)
H.265: Ja
VP9-4k Youtube:ja**
VP8-Youtube: Ja
OpenGL ES: ja
Kartenleser: 1
Commen Interface (CI Slot): 1
Wechselbar Tuner:Ja
Tuner: 2x DVB-S/S2
Bootloader SPI Flach:8MB
Nand Flash: 4096 MB (4GB)
DDR Memory: 1GB
Festplatte: 1x Intern 2,5Zoll
E-Sata:Nein
USB 2.0: 2(1xRuckseite 1xVorne)
USB 3.0: 1( Ruckseite )
Lan: 1000 MBit Max
HDMI Version: 2.0.
YUV: Nein
Scart: Nein
RCA: Ja
S/PDIF: Ja
Anzeige: VFD dot-matrix
Bootzeit*: 28 Sek.
E2 Neustart*: 7 Sek.
Netzteil: Extern 12V
Verbrauch (FSD): 13,1W/7,1W/0,5W
Abmessung (B X T X H): 300 X 220 X 50 mm

*mit neu Installierten Openatc Image
Bootzeit und E2 Neustart bis Bild von der Sender sichbar ist.

Plugins und extra funktionen konnte die bootzeite/neustart verlängern.

** Youtube 4K benotigt noch extra Software diese erscheint zu einen spätern zeitpunkt.


This item is expected to be in stock from on Monday, June 27 2016th
pret 249,00 EUR

laleauaneagra
28-07-17, 12:01
Dupa trei zile de frecus si testat in toate formele....isi merita toti banii....200 euro combo.....
Open atv 6.1...totu functional..totu k....kodi, mediastrem si youtube 4k ma interesa ca si pluginuri...
4K pe o plasma Panasonic Viera.....se vede extraordinar.....HD pot sa spun ca inseamna cu totu si cu totu altceva..
Niciodata nu am stat asa de mult in fata tv ului...ptr ca totu a prins viata...
Singurul lucru ce nu il reusesc este sa fac mount cu PC....nu am hdd intern....vede PC totu k....dar folderul e gol....ceva imi scapa...Windows 10

Ca si parere personala...cred ca da clasa la multe receptoare 4K...la pretul asta...imi pare rau sa o spun poate se supara unii...

Apropo e mai fierbinte dm500 ..unde tin serveru..

Se misca uimitor de repede...no crash....restart enigma in aprox 8 sec..nu am stat sa calculez dar e foarte repede....

Oscam ca si client foarte rapid...am sa pun si serveru pe el...

Sincer nu mai am nevoie de TV 4K ptr ca totu se vede mai mult decat perfect..

Acum vedem in timp ce si cum :)

mario08
28-07-17, 12:21
Sa il stapanesti sanatos , insa inceputul acestei fraze ma dat pe ''spate'' - 4K pe o plasma Panasonic Viera.....
Nu vreau sa fiu ''gica-contra'' , fiindca detin si eu o plasma Panasonic Viera 3D si stiu ce scrii
Insa ma asteptam ca daca tot ti-ai cumparat un receptor combo 4K sa detii si un tv 4k true ( nu pseudo 4k-urile pana in 3000 lei )
E adevarat ca redarea unei surse video pe o plasma ''spune tot'' , insa in domeniul 4K plasma.......
Incearca si probeaza-l pe la prieteni/cunostinte care detin un tv 4K si apoi mai discutam....
Si eu sunt interesat de un receptor 4K , iar modelele de la Gigablue sunt destul de .....
Astfel ca ramane Octagon-ul 4K sau.....alte modele 4K cu suport VP9/H.265 ( prieteni stiu de ce )

laleauaneagra
28-07-17, 12:40
nasul meu si a cumparat un 4K Philips...doar 4K e de el...restu se vede nu rau...foarte rau....

cand spun ca se vede bine....pe plasma mea de 130 de cm...deci se vede...si stiu ce spun....nu are rost sa mi stric vederea cu un tv 4k...PTR CE???...imi pare rau ca nu esti aici ca nu ai mai da pe spate :)

sant foarte multumit de ce a ce vad.....

mutant are suport VP9/H.265..

Octagonul nu face nimic mai mult decat mutant...si dupa mine e mult circ ptr nimic.....

tuner multistream are si mutantu deja :)

multumesc frumos

laleauaneagra
28-07-17, 16:12
de ce nu pot decoda terestru??..ptr italia...trebuie facut ceva in oscam????

multumesc

mario08
29-07-17, 06:19
Philips-ul 4K este un pseudo-4K pt mine , asa ca stiu......
Cat despre cum se vede pe o plasma , ma repet am una - Panasonic 42GT30 - asa ca......
Stai linistit ca am un Samsung ( 4K ) 48JS8500 si pot receptiona/vedea prg tv 4K satelitare pe el , deci scriu in cunostinta de cauza
Prb actualala la Samsung este ca inca nu a aparut fw ''customizat/cu oscam'' pt el , dar deja intram in alta discutie - sorry de off-topic

mondo
29-07-17, 12:42
@mario08, pentru tine toate tv-urile 4k sunt pseudo4k doar Samsung este 4k!

mario08
29-07-17, 16:40
Moldo , nu e adevarat ce scrii
Sunt pseudo 4K cele cu performante/preturi slabe/pana .....
Si Loganul e tot autoturism , dar nu il poti compara cu Mercedes ( daca ințelegi idea )
Pt un tv 4K true , respectivul model trebuie sa dețină anumite caracteristici/dotari si care nu se regăsesc pe modelele slabe/ieftine
Avem noi o vorba - Multi vad , putin cunosc - scuze iar de off-topic

zildan
30-07-17, 01:19
Nu tin partea producatorului de televizoare in discutie dar cred ca e de bun simt sa spun ca opiniile personale "e" relative.
Acel "e" e un regionalism agramat din sudul Bucuresti-ului spre Teleorman si nu numai.
E si ei "oamini"!
"Oamini" e folosit in Oltenia, destul de rar.

laleauaneagra
08-08-17, 20:53
http://www.satzone.it/shop/en/mutant/173-mutant-hd-51-4k-combo-dvbs2-dvbt2-ultra-hd.html

iata si Mut@tant cu DVB S2X si e si combo.....

pana acum Mutantu ptr mine e nr1 .......nu am intampinat nici o problema...se misca minunat...cu tot ce am instalat pe el.....

---------- Post added at 19:53 ---------- Previous post was at 19:51 ----------

http://www.satzone.it/shop/en/mutant/174-tuner-dvb-s2x-per-mutant-hd-51.html

il cumpar si pe asta si iaca :)

cristo4
08-10-17, 20:05
Perfect de acord, il am si eu de cateva zile, versiunea cu 2 tunere S2x multistream, si este absolut perfect. Camul de Orange merge perfect, programele multistream la fel, tunerul e f sensibil, iar pentru PVu nu e nevoie de streamrelay. Cea mai buna alegere momentan, si vorbesc din pozitia detinatorului de Octagon 4008.

ioany
17-10-17, 10:18
Stie mutantul blind scan ?

laleauaneagra
17-10-17, 13:51
da mi un exemplu sa testez...

te a dezamagit octagonu???:)

ioany
17-10-17, 18:33
Pentru ce am nevoie momentan Octagonul e ok. Vad ca intre timp s-a implementat si Kodi insa nu si Blind scan de aceea eram curios daca Mutantul are in acest moment aceasta optiune implementata in soft. Pentru ca dpdv hardware sunt cam la fel.

laleauaneagra
17-10-17, 18:52
am spus da mi o frecve de blindsca..sa incerc..eu nu ma omor dupa asa ceva

ioany
17-10-17, 19:32
La blindscan sau scanare oarba nu se da o frecventa ci ori se scaneaza un satelit integral pentru descoperirea de feeduri ce nu apartin transponderelor obisnuite sau se scaneaza un interval de frecvente de la ...ex de la 10850 la 12400 fara a mai defini alti parametri. Un receiver cu tunere bune si o implementare de blindscan ok in soft va gasi mai multe programe si feeduri decat la o scanare completa normala.

laleauaneagra
17-10-17, 19:41
eu asta ti am cerut...un intervat de frecv...pe un sat....ca acuma nu ma pun sa scanez toti sat sau doar unu sa vad eu ce a gasit in plus...repet nu ma intereseaza......da mi un interval..sa vad daca gaseste ceva...unde sti tu ca este vreun feed sau ce o mai fi :)

ioany
17-10-17, 19:56
Daca vrei poti sa incerci pe Amos sau Eutelsat 7E dar pe mine ma interesa mai mult daca apare optiunea de blindscan sau fastscan in meniu nu sa faci operatiunea la propriu.

laleauaneagra
17-10-17, 20:32
blindscan e un plugin.....direct din imagine nu exista...

ioany
18-10-17, 21:29
La octagon sx88 de exemplu optiunea de blind scan e inclusa in imagine : https://www.youtube.com/watch?v=CfIGCB8Klhc&feature=youtu.be

cristo4
29-10-17, 19:09
Nu merge blindscanul pe Mutant HD51. Chiar daca am instalat pluginul de blindscan, nu reuseste sa scaneze nimic.

laleauaneagra
30-10-17, 12:34
nici eu nu cred ca merge....dar trebuie incercat pe un feed ce in acel moment e disponibil.....pe mine nu ma pasioneaza asta :)

laleauaneagra
05-11-17, 21:37
ATENITE!!!!!!!!!!!!!!!!!

la uptdate de AZI...cu ATV 6.1.....NU MAI BOOTEAZA RECEPTORU

repus de la zero imaginea de azi...se pare ca da cu albastru la configurarea diseq ului

pus imagine de ieri....TOTU OK

laleauaneagra
26-11-17, 17:34
La octagon sx88 de exemplu optiunea de blind scan e inclusa in imagine : https://www.youtube.com/watch?v=CfIGCB8Klhc&feature=youtu.be

din pacate nici octagon..nu are blindscan.....e doar integrata optiunea asa de fantezia ochilor....iar ce e in videoclip aia nu e scanare blindscan,,,...

dm900..920...gigablue 4k...nu stiu la vu...au blindscan hardware...

macar mutantu nu a specificat ca ar avea asa ceva

insa octagonu...a cam facut muuuutl marketing de la inceput....si cam fals...

laleauaneagra
15-12-17, 18:13
cu ce vizionati filmele blu ray 4k pe hdd intern in receptoarele 4k???

eu am pus pluginul blu ray player dar imi da eroare in citirea titlului...dar e posibil fisierul e inca in transfer de pe pc pe hdd intern,,,vad cand se termina...

si de ce fisierele mp3 nu sant vazute de 4k???

laleauaneagra
16-12-17, 10:00
deci e clar...blu ray player vede doar filme originale....in rest nu pot fi citite...

buuun ma uit pe pc la un film bu ray...

laleauaneagra
24-01-18, 01:00
DECODARE OFFLINE....

mutantu stie decodare offline si in mod oscam si CI.......amandoua lucruri foarte putine receptoare o pot face.....iar vu toata seria 4k nu stie nici una nici alta...pacat la cati bani valoreaza...teoretic....

mai multe detalii pe forumul openpli.....nu e o noutate....

aaa.doar imaginea openatv reuseste asta....de ce???...e un lucru ptr care m am contrazis cu ce i de pe rdi...in fine....openpli reuseste sa decodeze doar in mod oscam..


We are looking for people owning a CI module, and people using a softcam with a local smartcard (should be everyone!) to test the offline decoding capability of all OpenPLi supported hardware.

To test, do the following:


Stop the softcam, and remove all CI modules from the box
Make a short test recording from an encoded channel that uses a smartcard, using a timer, with Recording type "don't descramble, record ECM"
When done, do the same, but then from an encoded channel that uses the CI module


In case you have a smartcard that works in both a CI and with a softcam, one recording is enough.

Now play back the recording(s), to make sure your screen stays black.

Start your softcam again, make sure the smartcard is operational, and play the first recording back again. If you now have an image, your box supports offline decoding via the softcam. Stop the softcam again, insert the CI module with the smartcard, and play back the second recording. If you now have an image, your box supports offline decoding via de CI.
un alt exemplu:


i have test simple remove ci and softcams set a timer in my test sky cinema 10 min watch live tv on a fta channel record is done set first in my record menu offline decode delay (ms) from 1000 to 9999 insert ci modul wait ci plus modul succesfully match go to movie center, go to the file press menu and offline decode the file in movie center i see now a record is running with extention decode wait 10 min remove the ci now i can play sky cinema movie

bonou2
24-01-18, 21:25
PurE2 6.2 .usb Mutant HD51


http://pur-e2.club/OU/images/index.php?dir=6.2/mutant/

laleauaneagra
25-01-18, 21:49
pure E2 e o imagine ciudata...desi e stable...se misca bine....plus skin extremu de frumos estuary din kodi....dar...

calitate slaba a imiagini video...si asta nu doar ea...din ce am testat eu doar atv si pli...au o calitate deosebita a imagini...

si problema ce a mai ciudata...dupa primul reboot...dispare selectoru multiboot....asta o face si in flash instalata si in multiboot....mi a cam scos perii intr o seara...

dar ptr cine nu intereseaza aceste aspecte...E OK..

laleauaneagra
27-01-18, 12:05
imi poate confirma cineva daca canalele din multistream de pe 4,8 functioneaza???ori nu am datele corecte..ori chiar nu am semnal..ptr ca la mine e 0

ma refer la canalele....Pixel...Mera...XSport etc

multumesc

laleauaneagra
28-01-18, 14:03
cine are tuneru Si2166D S2X .....suporta 2X??? nu neaparat la mutant

eu din ce vad FEC max e de 9/10 ...

vreun canal S2X..sa testez

MihaiP
28-01-18, 16:25
Da ... pe Eutelsat 33C !!!

https://imageshack.com/a/img922/5039/9tupfX.jpg

laleauaneagra
28-01-18, 21:26
mersi @Mihai mersi frumos...e ok....eu am vazut aceste canale dar am vazut ca au FEC 25/36..si am vazut ca manual in receptor nu pot mai mult de 9/10

dar am citit ca intra in modul automat la scanare...

am vazut ca info ca si pe Astra 19 ar fi UHD DEMO CHANNEL


La chaine UHD en clair identifiée comme Dolby Labs Test Stream
est réapparue sur un nouveau transpondeur qui a basculé en DVB-S2X (satellite Astra 19,2º Est).
Il y a quelques mois elle était sur 11553 H 25500 11/20 DVB-S2X QPSK.
Maintenant elle est sur 11008 V 22000 11/20 DVB-S2X QPSK.

laleauaneagra
29-01-18, 13:27
ptr cei ce folosesc selectorul multiboot si au surpriza ca atunci cand ruleaza o imagine din multiboot si voi sa booteze pe alta imagine nu mai exista selectorul multiboot..deci raman blocati pe imaginea ce ruleaza in multiboot...

tineti apasat ptr cateva secunde tasta power de pe receptor si va boota imaginea din flash..

imaginiile ce nu creaza aceasta problema sant PLI si ATV....indiferent in ce forma sant...flash sau multiboot

laleauaneagra
29-01-18, 17:58
real test...VP9..

https://base-n.de/webm/4K-Sample.html

download...format vp9 .webm

https://base-n.de/webm/outc.webm

Alin99
29-01-18, 20:02
@Laleauaneagra, ti sa facut o recomandare,nu trebuie sa iei foc asa,cat despre configurarea unui tuner FBC o poti face daca ai un LNB dedicat unicable si daca sti cu ce se mananca,in rest poti folosi fara probleme si un LNB normal,recomandabil unul de calitate
https://www.hm-sat-shop.de/lnb/unicable/2860/inverto-unicable-ii-lnb-idlu-32ul40-unboo-opp-fuer-bis-zu-32-teilnehmer?c=83
(https://www.hm-sat-shop.de/lnb/unicable/2860/inverto-unicable-ii-lnb-idlu-32ul40-unboo-opp-fuer-bis-zu-32-teilnehmer?c=83)Iar aici configurarea FBC si Unicable
https://wiki.vuplus-support.org/index.php?title=Tunerkonfiguration_Vu%2B_Solo_4K_mit_einem_DVB-S2_Dual_FBC_Tuner
In rest fiecare este liber sa isi cumpere ceea ce vrea si bineinteles ceea ce isi si permite!
PS!
Eu in cei 3-4 ani nu mai stiu exact cati sunt de cand am Vu+ solo2 ,pai cand am pus o imagine pe el si am personalizat-o asa a ramas indiferent cate update-uri au venit dupa aceea,nu sa blocat,nu am pierdut setari,nici o problema...asta se numeste CALITATE si are un PRET,pe cand la alte receivere...cand apare un blocaj,un reboot aiurea...se numeste..BUG...si asta este diferenta intre "lumi" cum spui tu ca sa te citez...no offence!

laleauaneagra
29-01-18, 21:56
o sursa ATV....

in curand va fi implementat blindscan in mutant......

laleauaneagra
30-01-18, 12:07
ptr cine doreste sa foloseasca vechiul openmultiboot...care nu mai functioneaza cu noile standarde de imagini si receptoare 4k

recompilat...

https://github.com/Dima73/pli-openmultibootmanager/tree/1ccc38a79c9cce5c64b3f03494511f0e3765505f

laleauaneagra
09-02-18, 22:13
am gresit :)

laleauaneagra
19-02-18, 20:35
De azi dimineata noul GST 1.13.1 in OPEN ATV 6.2

frecati media local stream etc.....:)

laleauaneagra
22-02-18, 10:11
In curand FBC tuner pe Mut@nt

laleauaneagra
03-03-18, 13:31
Hai sa lamurim un pic problema CI+ ..sant intrebat daca suporta aia si aialalta...nu stiu si nu pot testa ptr ca nu am nici un card ptr CI+
Dar teretic vb si din informatiile ce le stiu treaba sta cam asa:
CI+ asa cum stiti este considerat ILEGAL...ptr asta multe team uri au renuntat la a mai oferi suport CI+ ma refer la team urile care suporta mai toate receptoarele...
De ex PLI un team ce nu suporta clonele si receptoarele ce nu sant sant OK are in continuare suport ptr CI+
Pentru a avea suport si a functiona CI+ producatorul de receptoare trebuie sa plateasca LICENTA ptr CI...in acest momentul totul functioneaza si asta mai mult in PLI...nu mai repet de ce :)
Acum intervine o problema asa cum stiti CIPLUSHELPER este la vers 4.4 daca nu ma insel.....eeee cu acesta vers s ar putea sa aveti probleme ptr ca aceasta vers a fost creata ptr toate receptoarele ce suporta aceasta functie...insa asa cum am scris mai sus...suport nu mai exista...

Vers CIPLUSHELPER 1.1 a fost creata ptr Mut@nt ..iar producatorul acestui receptor plateste licenta...folositi 1.1 nu alta vers universala...cat despre restu ce suporta trageti concluzia si faceti testu in OPENPLI...

mario08
03-03-18, 18:27
CI+ asa cum stiti este considerat ILEGAL.. - Poti da mai multe detalii...
Nu de alta , dar dupa ce ai scris informatia asta , trag concluzia ca toate dth-urile autohtone dvb-c sunt ILEGALE , fiindca folosesc acest standard
Ca sa numai scriu si nemtii de la HD+ si ce alt dth pe satelit foloseste acest standard
Sunt de acord cu tine ca PRODUCATORII sau CEI CARE FAC IMAGINIILE in general ar TREBNUI SA PLATEASCA LICENTELE IN DREPT
Insa stii si tu bine ca teoria ca teoria , practica ne omoara
Deci cel putin in RO astfel de receptoare multistandard/combo au nevoie de a li-se implementa/plati licentele in cauza
Altfel degeaba il cumperi daca nu poti sa il FOLOSESTI LEGAL cu CAM-ul ci+ de la un dth dvb-c autohton
Si uite cum rezulta din astfel de situatii ca pana si cei care VOR SA FIE LEGALI/SA NU CALCE STRAMB sunt NEVOTI sa isi rezolve aceasta situatie pe cai neortodoxe
Nu stiu cum rezolva/au rezolvat cei care detin asyfel de receptoare + abonament la nemtii de la HD+
Insa la noi ( in RO ) e o prb mare cu imposibilitatea de A FOLOSI OFICIAL cam-urile CI+ OFICIALE dvb-c pe astfel de receptoare multistandard/combo

MihaiP
04-03-18, 07:27
Eu cred ca discutia a deviat un pic ...

- CI+ este un standard de interfata pentru CAM-uri ! adauga
clasicului CI o linie suplimentara de control hard al relatiei slot
CAM si asta face CAM-ul mai stabil in functionare
- CI+ nu are nimic comun cu cardurile ! orice card , in principiu,
poate fi folosit intr-un cam CI sau CI+ daca sistemul de codarea
o permite
- receptoarele DTH , de regula ,nu au sloturi de CAM doar cititoare
de card , ar fi aberant sa ai CAM si sa nu-l bagi direct in televizor
- receptoarele universale pot avea sloturi CI dar ele de regula
nu suporta CI+ ... exceptie fac cele cateva receptoare 4K
- tot de regula fabricantul nu uita sa mentioneze daca slotul este
CI sau CI+
- fabricantii de receptoare care-si echipeaza receptorul cu sloturi
CI+ ... s-ar putea sa aiba o problema de licenta ... si s-o treaca
sub tacere ...
- DTH-urile romanesti sunt in deplina legalitate atat timp cat ele
ofera utilizatorului CAM-uri CI+ ( Digi , Orange ) compatibile cu
toate televizoarelel de azi care au astfel de sloturi !

laleauaneagra
04-03-18, 12:20
Foarte corect...nu cred ca am spus altceva..ce treaba am eu cu providerii???

este ilegal...a se folosi si a functiona pe receptoare ce nu au licenta....e ca si cum team urile sau producatori ti ar oferi o imagine sau un receptor ce imperecheaza SKY de ex cu mutantu ca vb de el...

si am mai spus ca PLI inca ofera suport CI+....desi din discutii in curand nu o vor mai face....nr de receptoare ce au platita licenta este foarte mic si e pierdere de timp PTR EI...

te asigur ca acum cand scriu...VIX si ATV nu suporta CI+ ...au facut o prin vers 4.4 incercand sa faca posibila functionarea pe mai toate receptoarele...in ghilimele...sant si aici niste chestii publice ce sant supravegheate...nu faci chiar ce vrei de capu tau....

nici un team nu va face..CRED...imagini speciale cu module aparte doar ptr receptoarele cu licenta platita

pana una alta folositi pe mutant vers 1.1 si totu functioneaza....mutantu are platita licenta...cat?? o luna..un an...per sempre....asta nu stiu...

@mario nu stiu eu de ce ai inteles tu totu pe dos....:)

---------- Post added at 12:07 ---------- Previous post was at 11:47 ----------

uite...ca si informatie....CI+ functioneaza si pe Mut@nt HD2400....un receptor cu 2 CI...cu HDMI OUTPUT....cu TRANSCONDING...e QUAD...ca tot zic unii ca mutantu nu stie de estea...dar in fine...

deci merge si pe HD2400

iar PLI va oferi suport STABIL atunci cand.......

PRODUCATORUL VA SCRIE LA SPECIFICATII....SUPORT CI+
CAND CERTIFICATUL DE CI+ VA FI FACUT PUBLIC....

---------- Post added at 13:20 ---------- Previous post was at 12:07 ----------

SI INCA O INFORMATIE

FBC exista deja pe mutant.....plus inca un receptor 4k low buget....asa cum specifica ei

4k variante pe android si enigma2...

FBC TRIPLE DVB-C....PIP...suport H.265

mario08
04-03-18, 17:23
In primul rand ca fraza scrisa de tine - CI+ asa cum stiti este considerat ILEGAL... - asa cum am mai scrie lasa loc de intrepertari in primul anunt
Acum ca ai venit si cu alte detalii , e altceva
Eu am inteles din ce ai scris ca :
- Mutantul are platita licenta pt standardul CI+ - mutantu are platita licenta...cat??
Fiindca daca as cumpara acest receptor combo si avand cam oficial CI+ de la rcs , am inteles de la tine ca doar pe anumite imagini voi putea folosi acest cam CI+
E corect pana aici sau nu ?
Probabil ca aceeasi idee scrisa mai sus e valabila si in cazul abonatilor la HD+
Atunci reiese ca team-urile care fac imaginii pt acest receptor includ in imaginiile lor add-onul CI+ sau nu - pana una alta folositi pe mutant vers 1.1 si totu functioneaza.
Nu vreau sa ma cert cu nimeni , insa vreau sa stiu sigur daca am un cam CI+ oficial de la unul din providerii autohtoni/straini pot sa il folosesc pe acest receptor
Din ''pacate'' ca sa il folosesc inteleg ca sunt ''limitat'' doar la imaginea PLI v1.1 si asta nu se stie pana cand
Atunci intreb :
- Daca producatorul receptorului plateste licenta pt standardul CI+ , de ce team-urile se ''limiteaza'' sa includa acest add-on in imaginiile lor ?

laleauaneagra
04-03-18, 21:28
DECI:

Cat are platita licenta asta NU STIU EU...probabil ..per sempre sau cat isi vor da silinta team urile sa ofere ceva ptr asta...dar asa cum am spus PLI va renunta in curand...nr de receptoare fiind mic ...care pot face acest lucru....iar suportul STABIL SI OFICIAL va fi atunci cand producatori vor arata certificatul si vor scrie in SPECIFICATIILE receptorului acest lucru.....pana atunci pe PLI functioneaza dar nu este un suport oficial...pe atv si vix...se spune ca nu mai eista nici asta...NU STIU....se poate testa cine are...

VERS 1.1 are dedicatii speciale ptr anumite receptoare...4.4 a fost scoasa ptr a sustine toate acele receptoare ce supora CI+ dar probabil cineva a spus ..STOP

de ce se limiteaza team urile?? ......ca sa nu profite si receptoare care nu platesc aceasta licenta...nu cred ca sta nimeni sa faca vreo imagine speciala ptr unu sau doua receptoare...

precum vezi nici mutantu nu a declarat asta oficial...dar probabil stie PLI ceva...de acest lucru functioneaza pe mutant....DAR NEOFICIAL...

m am referit ILEGAL in sensu ca asa ceva nu este oficial....asa cum si tu folosesti ilegal RSA de la digi....ca un ex...daca m am exprimat gresit IMI CER SCUZE....

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:16 ----------

uite poate ma insel in privinta OPEN ATV....ptr ca sa fim sincer ATV detine suprematia atat in lega si in ilegal:) si sant mereu cu un pas inainte...chiar IN MOD ..TEST...dar cineva imi dadea peste bot....PE UNDEVA:) dar cine e ma ATV.....pai fara PLI si ATV....si de ce nu VIX.....ar cam fi HAOS pe aici...

sursa acestui HELPER o detine ATV....ca na ei le fac pe toate....

konstantine
04-03-18, 22:12
OE-Alliance nu e altceva decat un "workshop" in care sunt reunite mai multe echipe de dezvoltatori.
"What is OE-Alliance?



OpenVix and openAAF had the idea to create a common build environment for the new OE-CORE and work together to optimize this environment.


Explanation: OE-CORE is a build environment by Openembedded, Dream multimedia calls it OE 2.0, openPli calls it Pli 3.0


All teams are using almost the identical build environment, so why not creating something together? The answer is the OE-Alliance.


Since we have a name now, we created a GIT repository quickly and the integration can be started.


The OE-Alliance is the base for each team, which is interested in building an OE-CORE image. We have discussed this already with several teams and they quickly agreed to work together.
We think that our new companionship should be visualized, so we created a logo. We call it the Seal.


The seal contains one golden star for each team which is part of the OE-Alliance. As you see we currently have 7 stars, representing the following teams: (16.07.2012)


openAAF , openViX , openMips , Egami Team , Team Red, odin-support , xtrend-support





Because the OE-Alliance is the build environment, each team will continue to provide his own team image. As you know each team maintains his own Enigma and his own skin, which makes the difference of each single team image."



https://s17.postimg.cc/8ok91zddr/7979-fe1a016b42f03aedc7e3f0b04578a136.png (https://postimages.org/)
https://www.digitalworldz.co.uk/threads/what-is-the-oe-alliance.290256/post-2132113

laleauaneagra
05-03-18, 00:01
daaaaaa....m am prostit si eu la cap....aia e licenta de OE-ALLIANCE.....dar sursa de CI+ e la ATV...

eram cu gandu in alta parte.....ca CCCAM 2 3 1 ARM.... e de fapt....oscam redenumit :)

codu de indentificare e a celor ce compileaza oscam,,,git hash

---------- Post added 05-03-18 at 01:01 ---------- Previous post was 04-03-18 at 23:35 ----------

In incheiere mai vreau sa spun atat....ptr ca ma retrag din discutie atata timp cat nu pot testa....

majoritatea receptoarele au nevoie de patch E2 ptr a functiona CI+

MUT@NT are nevoie doar de helper....acest helper functioneaza cu o KEYE non licenta....care este activa si la aceasta ora

daca aceasta keye este blocata...atunci receptorul nu este certificat ptr CI+

laleauaneagra
05-03-18, 21:35
eram cu gandu in alta parte.....ca CCCAM 2 3 1 ARM.... e de fapt....oscam redenumit :)

codu de indentificare e a celor ce compileaza oscam,,,git hash

mdaaaaaaaaaaaaaa plus ca e foarte UNSTABLE.....doar pe unele receptoare ruleaza ca un BRILIANT....:)

http://www.streamboard.tv/oscam/attachment/ticket/4656/CCcam-2.3.1-Support.2.patch

scuze de off

konstantine
06-03-18, 01:24
Chiar sunt intr-o nebuloasă totala ! Un alt coleg de forum mi-a spus că de fapt e mgcamd...măscărit.(3c 2.3.1)

dic_star79
06-03-18, 14:05
Sper ca nu o sa am probleme in citirea unor carduri de Focusat și Digi.

laleauaneagra
06-03-18, 18:34
cu ce anume?

laleauaneagra
07-03-18, 19:27
Noua frecventa ptr cele 3 canale in DVB-S2X



https://s17.postimg.cc/s08k0oufz/untitled.png (https://postimg.cc/image/j57pq65nf/)

micutzul
07-03-18, 21:19
Salut, intrebare de incepator. Chiar incepator. Cumpar receiverul asta, mai cumpar o antena satelit cu un sistem de rotire, probabil ca mai am si ceva cablu, da de care nu stiu(stau in Austria). Ce pot face cu el, sau cu altul din aceiasi categorie, impreuna cu un abonament digi? Ce se poate vedea in plus, dar mai ales cum? Daca cineva doreste sa ma lamureasca, rog sa scrie in privat, ca banuiesc ca "regulamentul forumului nu permite scrierea acestor informatii in thread". Multumesc anticipat.

MihaiP
08-03-18, 06:18
Nimic ! abonamentul de Digi si acest receptor nu au nimic in comun !
daca in schimb esti sau devii hobbyst al receptiei satelit ... multe !

laleauaneagra
19-03-18, 14:48
referitor la ce am vb ieri seara pe shoutbox....calitate imagine OPENVIX...

azi am pus VIX....da imaginea e OK asa cum era si pe ATV pana acum o saptamana....

se pare ca GSTREAMER,desi acesta are leg doar cu multimedia IPTV etc....afecteaza si calitatea imagini pe satelit...si in bine dar si in rau...

OPENPLI este la vers 1.12 daca nu ma insel..calitatea undeva la OK..

VIX vers 1.13...calitate super OK desi se poate mai mult :)

ATV vers 1.13.91....calitate slaba...

cam asta ar fi motivul.cred eu...referitor la calitatea imagini...ptr ca in rest NU SA SCHIMBAT NIMIC....

ce nu imi place la VIX e info referitor la media files si multiboot,desi sa fiu sincer nu prea il folosesc,doar curiozitatea de a testa o alta imagine...pli,atv sant full....in rest totu ok

vicu432
19-03-18, 15:09
multiboot este ok , eu am 11 imagini pe HDD si este ok .

laleauaneagra
19-03-18, 15:35
eu in vix nu am multiboot...ai instalat poate openmultiboot?

vicu432
19-03-18, 16:20
Da ai dreptate am instalat openmultiboot plugins/extensions/openmultiboot .

felix73
19-03-18, 21:32
la openpli calitatea e aceeasa(f buna)..
doar pa 6.0 si 4.0
6.1 care suporta si emu pw fara ecran negru.calitatea e slaba.
cel putin asa mi s a parut mie pa vu+
si cu atv cam la fel.


incearca si pure2.

laleauaneagra
19-03-18, 22:30
am pus si pure.....pure e frumoasa in DESIGN..e ceva mai special mai ales daca iubesti KODI....nu prea sta bine cu ECM INFO plus ca mi a tras o cu MULTIBOOT...am pus imaginea in multiboot si am pus o si in flash..de fiecare data pur si simplu a disparut sectiunea multiboot....punandu ma la treaba din nou.....

pana am descoperit solutia.....se tine tasta OFF apasat timp de cateva secunde si pe urma va boota imaginea din flash

laleauaneagra
20-03-18, 10:29
HEVC Advance a anuntat ca renunta la licenta HEVC ptr transmisiile in streaming..cablu...internet si satelit...

laleauaneagra
21-03-18, 00:28
maine update in ATV

https://gstreamer.freedesktop.org/

laleauaneagra
26-03-18, 00:10
Va recomand..ca poate nu va intereseaza marca.....GIGABLUE PLAYER.....ptr telefoane etc....cel mai bun app ...pe aceasta tema....

in cateva zile apare...si PLI 6.2....

ATENTIE mare la PURE2....aceasta imagine violeaza GPL si nu are nici o sursa in git....deci mare grija ce folositi

OE ALLIANCE

---------- Post added at 23:10 ---------- Previous post was at 23:04 ----------

Apropo daca nu stiati ptr ce i ce au GIGABLUE....si ptr ca inca este un receptor la care tin foarte mult asa ca la mutant...:)

TEAMBLUE.........imagine bazata pe OPENPLI...la baza acestei imagini se afla cine trebuie :)

http://images.teamblue.tech/6.1-release/index.php

laleauaneagra
26-03-18, 21:51
nu e o noutate...dar daca toti fug dupa o gramada de tunere....blindscan....memorie cacalau dar inutila ...transconding hardware va recomand MUT@NT HD2400...merge si portocala din ce am citit ...are E2BMC

NU COSTA MULT...VREO 400 EURO.....dar isi merita fiecare banunt....iar la categoria lui e cel mai bun receptor....o spune lumea.....NU EU...

https://www.sat4all.com/forums/topic/343781-editie-24-mutnt-hd2400/

---------- Post added at 20:51 ---------- Previous post was at 20:42 ----------

merge si kodi...pip HD

De Mutant HD2400 kan worden uitgerust met maar liefst 4 plug en play tuners.
Geschikt voor DVB-S2 / DVB-C / DVB-T / DVB-T2 en de Mutant HD2400 beschikt tevens over XBMC. (firmware per november 2014 beschikbaar)Een nieuwe interessante feature is de HDMI-ingang. Deze kan gebruikt worden om bronnen zoals spel console PS4 of een externe Blu-Ray / DVD-speler aan te sluiten.

Advies verkoop prijs €359,-~369,-


Belangrijke kenmerken

- 4 Plug & Play-tuners
- Geschikt voor DVB-S2, DVB-C, DVB-C/T2
- Opera browser
- HbbTV
- HDMI 1.4-aansluiting
- HDMI IN (aansluiten van HDMI apparaten zoals gameconsoles)
- HD PIP
- Gigabit LAN verbinding
- Plug & Play support voor 2.5 "SATA harde schijf
- Grafisch VFD display

Technische specificaties
CPU: Mips (1.3GHz )
PERFORMANCE : Dual 3,000 DMIPS
NAND FLASH : 1GB
DDR : 2GB
LINUX KERNAL : Later then 3.11.x
TUNER : 4x P&P
ETERNET (RJ45 - 1 Gigabit )
HDMI OUTPUT : 1
HDMI INPUT : 1
TRANSCODING : HD Hardware
DISPLAY : Full dot matrix VFD
USB : 1 + 4
SMART CARD : 2
CI SLOT : 2
POWER : SMPS ( 75W )
S/PDIF : Optical
HDD : 2,5"
DIMENSION : 34 x 23 x 6 cm

mario08
26-03-18, 22:25
E OK ca si receptor quad tv tuner , dar ce folos ca aici este aria receptoarelor 4K
In afara de Mut@nt HD51 , vad ca alt model din seria/familia Mut@nt-ului nu mai este ( cel putin in prezent ) - http://mutant-digital.net/?cat=135
Ma repet aici ca si in celalalt thread :
- din pacate Mut@ntul HD51 nu se comercializeaza in RO si nici nu se gaseste sh in RO
La vreo 1200 lei era un Zgemma H7S , insa atat Zgemma cat si Mut@ntul , dai un ban...... insa nema garantie
Eu fiind ''stan-patitul'' cu gigablue-le ( murit afisaj ) acum stii vorba acea cu suflatul si in iaurt
Nu am nici pe cineva pe afara ca sa imi trimita asa ceva si uite cum trebuie sa ma ''orientez'' loco/din RO
Stiu ca dau mai mult cu 100/200 lei , insa am si o garantie de 2 ani , conform legilor din RO

laleauaneagra
26-03-18, 23:45
de ce nu ofera garantie?

mario08
27-03-18, 10:12
De regula daca cumperi de afara , garantia e valabila doar in tara de unde ai cumparat produsul
In plus nu cred/citit/auzit ca Mut@ntul sa ofere garantie internationala
Cand te-am intrebat daca magazinul din Italia trimite si in RO mi-ai raspuns ca NU
Singurele magazine care ar trimite in RO , fiind cele din Germania/Anglia sau de pe ebay/Amazon
Acum de pe ebay/Amazon personal nu am facut nici odata tranzactii si nu stiu nimic daca si in ce conditii se ofera garantie
Ca sa numai scriu de calculele cu transportul/alte taxe , plus facturi si alte documente pentru vama
Ar mai fi si costul transportului in caz de ... din RO catre tara de unde l-am cumparat si care il suporta clientul , daca receptorul are totusi garantie
Per general fiecare varianta are -/+ , atat daca cumperi de afara pt RO sau daca cumperi din RO
Deja devine off-topic discutia si nu isi are rostul aici

laleauaneagra
27-03-18, 11:01
In plus nu cred/citit/auzit ca Mut@ntul sa ofere garantie internationala

am garantie un an sau doi nu mai retin exact,oferita de magazin,de obicei nu prea ma intereseaza garantia...prefer sa cumpar altul nou...asta referitor la garantia internationala,e ca si cum nu ar fi :)

laleauaneagra
27-03-18, 23:45
http://e2transcoder.sharetext.net/

ptr ce i ce vor sa faca transcoding prin PC

laleauaneagra
31-03-18, 21:25
ptr cine doreste iptv de calitate la nivel si grafica profesionala.....IPTV STALKER.....

plugin creat doar ptr mutant....inregistrarea contului se face pe MAC ADDRESS....

pretul spun eu ca e ok....in comparatie cu ce a ce platiti la unu si altu....calitate vax stabilitate cacao

daca aveti pluginu in feed....atunci e ok....stiam doar ca pe vu..dm nu mergea....mergea pe mag

https://iptvstalker.com/

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=48hQakxvWwQ

---------- Post added at 19:31 ---------- Previous post was at 17:46 ----------

REVIEW HD51....menu...channel list..etc
REVIN CU MEDIA FILES..



https://s18.postimg.cc/jlwn52qh5/untitled9.png (https://postimg.cc/image/r1vwqve6d/)

https://s18.postimg.cc/uzj6fpg95/untitled.png (https://postimg.cc/image/bhoizrjb9/)

https://s18.postimg.cc/afech8vd5/untitled1.png (https://postimg.cc/image/53zfwj9ad/)

https://s18.postimg.cc/ggc1edn55/untitled2.png (https://postimg.cc/image/9pvk4xzz9/)

https://s18.postimg.cc/6j10lcxjt/untitled3.png (https://postimg.cc/image/olu3ckted/)

---------- Post added at 19:35 ---------- Previous post was at 19:31 ----------

https://s18.postimg.cc/tkhlr6x89/untitled4.png (https://postimg.cc/image/suytetwol/)

https://s18.postimg.cc/ua0e3lfs9/untitled5.png (https://postimg.cc/image/h5utqwnqd/)

https://s18.postimg.cc/tx8zxg7t5/untitled6.png (https://postimg.cc/image/dm8w14vb9/)

https://s18.postimg.cc/suytexjux/untitled7.png (https://postimg.cc/image/yvwic06h1/)

---------- Post added at 19:38 ---------- Previous post was at 19:35 ----------

Skin MATRIX FULL HD

revin cu media files


https://s18.postimg.cc/mh9qbsx09/untitled10.png (https://postimg.cc/image/mh9qbsx05/)

---------- Post added at 20:21 ---------- Previous post was at 19:38 ----------

MEDIA FILES..



https://s18.postimg.cc/hc8iu2215/untitled.png (https://postimg.cc/image/t1cii0szp/)

https://s18.postimg.cc/t1cii40qh/untitled1.png (https://postimg.cc/image/6cnbijjcl/)

https://s18.postimg.cc/5n4j693eh/untitled2.png (https://postimg.cc/image/ira3ixvg5/)

https://s18.postimg.cc/v7bepzym1/untitled3.png (https://postimg.cc/image/tfifv3f91/)

https://s18.postimg.cc/vwu72eh61/untitled4.png (https://postimg.cc/image/4z0a0nwit/)

---------- Post added at 20:25 ---------- Previous post was at 20:21 ----------

REVIN CU KODI..


https://s18.postimg.cc/yqxcg0bo9/untitled5.png (https://postimg.cc/image/mp1ylv2fp/)

https://s18.postimg.cc/xbvrrfnhl/untitled6.png (https://postimg.cc/image/rnph0jj51/)

https://s18.postimg.cc/qy6oo936x/untitled7.png (https://postimg.cc/image/u5187vnmt/)

https://s18.postimg.cc/tfifvl7op/untitled8.png (https://postimg.cc/image/yqxcgatr9/)

laleauaneagra
31-03-18, 23:28
imi cer scuze ptr kodi a trebui sa fac foto cu aparatu..



https://s18.postimg.cc/6thpw3ymh/WP_20180331_21_27_56_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/cho0n02yt/)

https://s18.postimg.cc/fbr60huvd/WP_20180331_21_29_09_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/djy75lbid/)

https://s18.postimg.cc/wca296nc9/WP_20180331_21_30_19_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/apv1s5orp/)

---------- Post added at 22:28 ---------- Previous post was at 22:15 ----------

TIMESHIFT....



https://s18.postimg.cc/o81y4nqp5/untitled.png (https://postimg.cc/image/n5rrm47vp/)

https://s18.postimg.cc/pn3ite77t/untitled1.png (https://postimg.cc/image/6urnptath/)

laleauaneagra
01-04-18, 00:12
Stream cu gigablue player app



https://s18.postimg.cc/tys4ijr15/WP_20180331_22_33_22_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/rhgdba74l/)

https://s18.postimg.cc/vql3dhseh/WP_20180331_22_34_08_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/iz6x6zimd/)

https://s18.postimg.cc/ppneghay1/WP_20180331_22_35_36_Pro_LI.jpg (https://postimg.cc/image/3qgzt9u3p/)

---------- Post added at 23:12 ---------- Previous post was at 23:00 ----------

cand am timp revin cu PLI in multiboot si cu PIP

mario08
01-04-18, 03:16
Din pacate Kodi e pe ''duca'' , din cauza multor prb cauzate de add-on-urile ilegale
Si alte fork-urile aferente aua ceeasi soarta
SPMC-ul numai are suport de luna trecuta sau luna asta , iar Koying (developer-ul SPMC) a migrat catre fork-ul MrMC
Insa varianta PRO costa , MrMC intrand pe Amazon si platforma Apple

laleauaneagra
01-04-18, 12:26
asa cum am spus a aparut...OPENPLI 6.2..numa bine o pun in multiboot si vedem ce si cum...

mirel
01-04-18, 17:33
mi-am comandat si eu unul....
Mut@nt Digital ULTRA HD HD51 2160p 4K-BOX E2 Linux Receiver (DVB-S2 Tuner + DVB-S2X Tuner)
PS: a venit timpul sa schimb bătranul vu duo din dormitor...

laleauaneagra
02-04-18, 21:02
se poate instala PLI 6.2 fara probleme...a avut o mica problema la instalare...cu check internet connection....green screen...cu skip check se putea trece peste...am raportat...se stia deja si azi a fost rezolvata problema....deci fara probleme..

laleauaneagra
02-04-18, 23:41
asa cum au promis ce i de la mutant a iesit si MUTANT 530 C FBC TRIPLU....
First FBC Triple DVB-C set-top-box with picture in picture and H.265 support

suport deja la OPEN ATV...

astept varianta 4K android...

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=nWXDS0LD8B8


Aus dem Hause Mutant gibt es seit kurzen eine neue DVB-C FBC Tuner Enigma2 Box
Mutant HD 530 C FBC TRIPLE DVB-C Linux Kabel Receiver E2
Die Mutant HD530 verfugt uber 3 DVB-C-Tuner, mit denen Sie mehrere Aufnahmen und Picture-in-Picture ohne Einschränkungen verwenden konnen.
Sie mussen nur ein DVB-C-Kabel anschließen und mit dem eingebauten FBC-Tuner wird automatisch 3x DVB-C.
Der Mutant HD530c kann auch die neue Videocodierung H.265 mit einer Auflosung von 1080p verarbeiten.
Technische Daten:

Triple DVB-C Tuner (FBC 1 Eingang)
Broadcom BCM75839
Dual-Thread 750Mhz CPU
512 MB DDR
256MB Nand
2x USB 2.0
Ethernet 10 / 100Mbit
Optisches Audio
HDMI1.4
CVBS Audio R / L (uber Klinkenstecker)
Kartenleser
7-Segment-Display




https://s18.postimg.cc/u9ugrgyfd/IMG_0223.jpg (https://postimages.org/)

https://s18.postimg.cc/8nfgahxax/IMG_0226.jpg (https://postimages.org/)

---------- Post added at 22:41 ---------- Previous post was at 22:38 ----------

mario08
03-04-18, 14:38
Sper ca varianta cu andriod sa nu fie doar cu 1Gb de ram si sa nu calce pe ''urmele'' lui Amiko A4 Combo , ar fi ''pacat''

laleauaneagra
03-04-18, 15:03
eu nu inteleg ce tot aveti cu 1GB ram?...sincer :)

---------- Post added at 14:03 ---------- Previous post was at 13:47 ----------

si nu inteleg ce treaba are mutant cu amiko...chiar nu e deloc sanatoasa comparatia :)

deocamdata cele mai indicate receptoare de team urle ce fac imagini sant mutantu si axax..o recomanda ei...NU EU...

din spusele lui @Captain....suport va fi ptr mutant...nicidecum ptr dreambox....

deocamdata cel mai sustinut recepetor e mutantu de catre toate team urile....in viitor vor fi altele cu siguranta

mario08
03-04-18, 15:24
Legat de 1gb de ram , sincer nici pe telefon numai este de ajuns in prezent , numai zic de un receptor 4K
LG-ul G3 al meu are 2Gb de ram si android 5 si cateodata tot mai.... si e un telefon 2K ( 2560 x 1440 )
Asta vis-a-vis de receptoarele cu android si unde Amiko A4 Combo a dat-o in bara ( parere personala si tratati-o ca atare )
Cu enigma2 e altaceva , fata de android si nu cred ca ''degeaba'' au aparut telefoane cu peste 2Gb de ram sau receptoare 4K cu 2Gb de ram
Totusi e vorba in cazul prg tv 4K de un volum de informatii foarte mare care trebuiesc prelucrate intr-un timp foarte mic/real
Si cei 2Gb constitue ''magazia tampon'' in aceste prelucrari in timp real si stii si tu cu cat e mai mare o ''magazie'' cu atat e mai bine ( in general nu numai in cazul receptoarelor 4K )
Cat despre suport ai si nu ai dreptate , fiindca de cand sunt fan al acestui domeniu au mai fost ''receptoare pe val'' ca apoi....
Timpul imi va da dreptate sau nu si nu vreau sa ma cert cu tine , ci doar sa imi exprim niste pareri personale free si atat

laleauaneagra
13-04-18, 19:08
HBBTV QT ptr cine intereseaza..

plugin creat de ATV ptr MUTANT...AX..ZGEMMA..

http://www.digitalfernsehen.de/OpenATV-bringt-HbbTV-auf-UHD-Linux-Boxen.154489.0.html
https://s18.postimg.cc/y7v3wwzrt/untitled.png (https://postimg.cc/image/6x9sozwut/)

---------- Post added at 18:08 ---------- Previous post was at 17:50 ----------

ptr cine foloseste KODI...pun un script..ce va elimina orice rulare kodi in background...

iesirea din kodi va fi din tasta OFF din telecomanda si va dura 2 sec :) ....kodi in default sta cam rau uneori la functia EXIT....

instalare fisier script in ATV:
creeati un fisier cu numele script in /usr in folderul script puneti fisieru script cu atribut 755

de obicei dupa ce instalati kodi si veti incepe personalizarea si instalarea de addons se va creea un fisier...ascuns in media/hdd si va arata asa .kodi

setati manageru de ftp pe care il folositi sa va arate fisierele ascunse

in acest folder .kodi mergeti la /userdata/keymaps si introduceti fisierul keyboard.xml care este in arhiva...

https://ufile.io/ja3gh

mirel
14-04-18, 13:00
l-am primit si eu de citeva zile, dar numai ieri am avut timp sa-l instalez...am pus ultima imagine de la openatv pe el, dar am o mica problema: a mea nevasta e obisnuita cu dtv-hd-reloaded skin, si daca il schimb, nu mai am liniste in dormitor.. :) .l-am pus, e ok, dar nu-mi arata nici un "crypto" sau "ecm-info", nu conteaza ce schimb in setarile iamginii sau ale skinului...nu am mai lucrat demult cu skinuri (de pe vremea dm7000), am incercat ceva, dar mi-a iesit un mare kk... cine poate sa adauge un widget cu toate cele necesare in acest skin sa arate ceva asemanator cu imaginea de mai jos?
dau o bere :beer:


https://s17.postimg.cc/k1vmnwiwv/image.jpg (https://postimages.org/)

mai am o intrebare...normal am comandat un DVB-S2 si un DVB2X...dar vad:
TunerA Si2166D
TunerB Si2166D
e ok? am tot cautat, am vazut ca Si2166D ar fii DVB-S2X..asa e?

laleauaneagra
14-04-18, 13:26
s2x e ala cu SI.....s2 parca e cu AV...acum sant la lucru,nu imi aduc aminte exact...dezactiveaza un tuner sau pe rand si vezi daca nu sant amandoua la fel...

era frumos sa folosesti skinu default in mod full hd cu toate setarile facute din pluginul skinu lui....

skinu default..e frumos..simplu si complex....dar vb ta linistea in dormitor e mai importanta :) ...ptr noi :)

mario08
14-04-18, 15:18
Mirel , poate te ajuta - https://www.silabs.com/products/tv-and-video/digital-tv-and-satellite-demodulators/si2166-d
Eu il am pe asta ( deocamdata ) - https://www.silabs.com/products/tv-and-video/digital-tv-and-satellite-demodulators/si2169-c
O sa urmeze si unul cu FBC , mi-se pare ca pt mine e cel BCM4508

mirel
14-04-18, 20:18
in legatura cu skinul...l-am rezolvat..nu e greu daca te documentezi un pic :)
am adaugat un widget cu conversia din "DMCHDCaidDisplay"..e implementat deja in openatv6 in usr/lib/python..samd...si un label cu "EcmInfo" inainte...daca mai am timp, o sa-l fac sa arate si "crypto"...
acum arata asa:


https://s17.postimg.cc/5khb5fjlr/image.jpg (https://postimages.org/)

PS: mi-a plesnit OpenWebif dupa ce am facut un update online!
am facut un clone din git, si un ipk de acolo, dar nu mai e la fel (e special de dreambox!)..in fine, poate-si revine cu urmatorul update

paradoxman
17-04-18, 21:20
salutare, vad la @mirel 367ms timp de raspuns pt cardul digi 1802, eu pe dm800 cu acelasi card am 255 ms cu sbox; a incercat cineva acest card local sa stiu si eu cam pe unde se situeaza rapiditatea cititorului intern al mut@ant-ului fata de dreambox? ms

laleauaneagra
17-04-18, 21:32
eu cred ca stabilitatea conteaza...restu e excitatie oculara...

nici un receptor...nici o imagine....nici un cititor...nu o sa ti arate date perfecte..reale sau egale...nici E2 nici E1...

este ca si cu semnalul de la tunere...atat de mult discutate la mai toate receptoarele....pe langa sensibilitatea si stabilitatea tunerelor....unele imagini..unele team uri dedicate unor receptoare....UMFLA SEMNALUL ...sa fie imaginea si receptorul lor...THE BEST in receptionare...

acuma trage tu concluziile

mirel
20-04-18, 15:12
am avut o mica problema cu acest mutant: la fiecare 12-16 ore se bloca...nimic nu mai mergea...trebuia scos din priza. Am schimbat hdd-ul, aveam un seagate 250gb, care mi-a mers bine intr-unul din laptopurile de servici....am pus acum un ssd de 512gb Micron 6gb/s...vad ca de 3 zile nu sa mai blocat deloc...
a mai avut careva o asemenea problema?
__________________________________

a doua problema: nu-mi misca motorul...doar sporadic...si cind vrea, si unde vrea! a trebuit sa-l mut inapoi cu Duo... Sursa prea slaba? Mai are careva buba asta?

laleauaneagra
20-04-18, 21:45
vezi la setarile de HDD ....seteaza sa intre in standby..la 10 sec....si asa nu il folosesti...se activeaza el la momentul cand il folosesti....se teaza in mount manager ca hdd sa fie montat ca sda1.....INCEARCA....sau cum spui tu prob sa fie hdd

cat despre H-H....ce imagine ai si cu ce update la ea......sant un pic curios.....ca ATV a facut praf imaginile din ultimile doua zile....


acuma am si eu o problema.....am luat ptr nasul meu....un mutant ....el are un tv 4K...PHILIPS....

http://download.p4c.philips.com/files/4/49puh6101_88/49puh6101_88_pss_.pdf

ce se intampla ca nu am in menu video mode rezolutia 4k....NU EXISTA....doar pana la 1080p.....

va rog o idee ca de juma de zi imi storc creierii....sper sa nu fie ce a ce banuiesc eu

mirel
20-04-18, 22:22
e setat ca sda1...am pus si la 10sec sa intre in stby...degeaba...dupa ce am schimbat si am pus SDD...no problem... dar nu am mai setato sa intre in stby..nu ma deranjeaza...nu se invirte nimic..
si in legatura cu imaginea:



Software


OE-System:
OE-Alliance 4.1


Firmware-Version:
OpenATV 6.1.0 (2018-04-12)


Kernel / Treiber:
4.10.12 / 20171103

mario08
20-04-18, 22:39
Pai in pdf-ul dat de tine scrie pentr - Intrari PC

1 - HDMI 1/2 - 3840 x 2160/30

2 - HDNI 3/4 - 3840 x 2160/60

Apoi vezi in manualul lui la pag 13 setari si pag 86 rezolutii suportate pt intrare pc

Vad ca teoretic din manual nu ar trebui sa ai prb cu rezolutia 4K , doar ca trebuie sa folosesti doar intrarile HDMI 3/4

Insa sa nu te astepti la cine stie ce performanta/claritate a imaginii , avand un panel pe 8bit

Bine ca are un port USB3.1 gen.1 la banii astia - http://www.lcd-compare.com/televiseur-PHI49PUH6101-PHILIPS-49PUH6101.htm - cel putin asa scriu cei de pe acest site

laleauaneagra
20-04-18, 22:42
sa fi foarte atent ca acum toate prostiile sant setate de enigma sa intre in hdd....epg etc.....si cateodata o sa ai surpriza sa ai un hop in zapp....

eu am setat hdd intern ca sda si la 10 si ptr restu am un stick montata ca media/hdd si totu merge acolo...de atunci ...NO PROBLEM....

referitor la problema mea????ca sant buimac.....la tine cum e cu tv 4k....eu nu am in video mode rezolutia 4k...adica 2160....ce naiba o fi??

mirel
20-04-18, 23:18
mie nu mi-a "crescut" inca 4k...nu-mi trebuie...si mut@ntul il am in dormitor...unde am un vechi sony bravia...dar care se vede inca impecabil...si mi-e mila sa-l schimb.... deci nu pot sa-ti dau nici un sfat, doar ce spune @mario08 mai sus, si cum se intelege din pdf..sa folosesti intrarile 3/4

laleauaneagra
20-04-18, 23:45
pe intrarile alea sant....dar nici vb ...ma tem ca eu am pus atv de azi.....si cum am spus a facut praf imagine...mie teama s anu fie de la imagine...poate de la cablu hdmi,desi....sau poate tv e doar cu numele 4 k.....dracu stie...dar e prima oara cand ma confrut cu asa ceva si chiar nu am vazut pe nici unde asemea discutii sa stiu ce sa apuc....

la mine acasa exista in meniul video rezolutia 4k dar nu o pot seta ca nu am tv 4k,....cum l am pus la un tv 4k a disparut rezolutia din meniu...

hmm

mario08
21-04-18, 10:10
Intr-adevar poate fi si de la cablu hdmi , incearca cablu hdmi pe care il folosesti la tv pe un pc/pl video cu iesire/rez 4K si un alt tv 4k
Si eu am patit-o din cauza cablului , de acea se gasesc cabluri hdmi2.0 , uita-te dupa astfel de cabluri care suporta 18Gbps , nu 10Gbps
Uite diferentele intre standardele hdmi/vezi tabel - http://www.delock.com/infothek/hdmi/hdmi_e.html
Uita-te la itemul 84786 , de pe link-ul de mai sus ( delock ) si vezi ca sub descriere ai codurile in functie dupa lungime
Un cablu de 2m - Delock 84773 - https://conectica.ro/cabluri/cabluri-hdmi-dvi/cablu-hdmi-4k-high-speed-cu-ethernet-t-t-3d-2m-slim-premium-delock-84773?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

laleauaneagra
21-04-18, 14:35
PROBLEMA REZOLVATA..


> Menu > Setup >Video > Basic settings > Allow unsuporttted modes = Yes

acum apare rezolutia 4k...am setat in 2160p cu MULTI....acum am un delay in zapp prin meniu si lista de canale.....dar din ce vad si sigla cu HDMI 3 ce apare pe ecran la schimbare de la 50Mhz la 60 si inapoi dispare in reluare...hmm

se pare ca aceasta problema cu rezolutia la instalarea unei imagini si chiar dupa in menu video...sa nu existe...a fost deschisa de catre DM900

ce i care aveti receptoare 4k cu tv 4k chiar si fara tv...incercati asta in TELNET....sa vedem ce ne spune receptoru...


cat /proc/stb/video/videomode_preferred

cat /proc/stb/video/videomode_edid

mario08
21-04-18, 15:01
https://s9.postimg.cc/b4wsxtxov/Test_4_K.jpg (https://postimg.cc/image/nwaz4c7gr/)


Totusi mi-se pare cam ciudata aceasta setare - ..........Allow unsuporttted modes = Yes
Iti aduci aminte cand am scris despre tv-urile pseudo-4K pana in 3500/4000 lei ?
Tv-ul in cauza e un astfel de model si nu poti cere prea multe de la el , fata de un tv care te costa peste 4000 lei
De fapt la astfel de tv-uri important este sa poata reda rezolutia de 4K , in rest de HDR si alte alea ...... pt o imagine calitativa 4K raman in discutie

laleauaneagra
21-04-18, 15:35
exact!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

acest hack in enigma 2 a fost facut..in opinia mea....sa ai satisfacuta excitatia de 4k.....

NU SUPORTA REZOLUTIE FULL 4K...e un fel de upscale...

referitor la TV


Computer inputs on HDMI1/2: up to FHD
1920x1080 @60Hz
• Computer inputs on HDMI3/4: up to 4K UHD
3840x2160 @30Hz
• Video inputs on HDMI1/2: up to 4K UHD
3840x2160 @30Hz, up to FHD
1920x1080 @60Hz
• Video inputs on HDMI3/4: up to 4K UHD
3840x2160 @60Hz

mirel
21-04-18, 15:56
https://s17.postimg.cc/6c1n9e9e7/image.jpg (https://postimages.org/)

vicu432
21-04-18, 16:03
La tv-ul meu LG care este 3D vad canalele 4k de pe satelit . Bine inteles ca am receptorul 4k.

mario08
21-04-18, 16:09
Eu prin rezolutie full 4K inteleg rezolutia de 4096 x 2160 , cum este/poate pl video de la pc ( vezi foto )
Insa aceatsa rezolutie ( 4096 x 2160 ) este folosita in cinematografie si nici de cum in receptia/transmisia prg tv 4K
Prg tv 4K au rezolutia de 3840 x 2160/30 si pe poate reda si prin HDMI1.4 sau 3840 x 2160/60 si se poate reda NUMAI prin hdmi2.0 si cu cabluri care suporta o magistrala de 18Gbps
Cele care suporta doar 10Gbps se pot folosi pt a reda 3840 x 2160/30 prin hdmi1.4 , deci cam pe orice tv din ultimii 3/4 ani
Deci d.p.d.v a receptionarii prg tv 4K nu cred ca este nici o ''excitatie'' , ci doar o redare 1:1
Nu ma interesat si nici nu am intalnit filme cu rezolutie full 4K ( 4096 x 2160 ) , vezi foto 2 cum arata pe pc o rezolutie full 4K , iese putin din ecran fata de cea nativa ( 3840 x 2160/60 )

https://s9.postimg.cc/nh4apbipr/4_K_3840_x_2160_pc.jpg (https://postimg.cc/image/lcjxo8h2z/)



https://s9.postimg.cc/n5mucaf1r/Full_4_K_4096_x_2160_pc.jpg (https://postimg.cc/image/j99igau23/)

Din pacate pe al doilea printscreen nu se poate vedea diferenta ce am scris mai sus
In 4096 x 2160 pe pc , butonul ''Cancel'' numai poate fi vazut pe ecran si nici inceputurile din lista de setari din stanga de la panoul de setari a pl video
Extremitatiile fiind iesite in ''afara'' , insa am redus printscrren-ul la cam mi-a permis maxim ca rezolutie sa uploadez imaginiile si este mult mai mica decat rezolutia 4k ( 1600 x 1200 )

laleauaneagra
21-04-18, 16:17
https://s17.postimg.cc/6c1n9e9e7/image.jpg (https://postimages.org/)

la tine e asa ptr ca esti conectat la un TV non 4K....

unele tv ca si cel prezentat de mine NU SANT 4K....doar suporta rezolutia 4K.....atat timp cat receptorul NU A DETECTAT REZ 4K....NU ESTE 4K REAL CARE SA REDEA CONTENTU VIDEO LA ADEVARATA LUI INCARCATURA.....NU REZOLUTIE....rezolutia e una...sa primesti contentu video real e alta...

ce i de la enigma au facut acest HACK in enigma sa ai tu satisfactia ca pe tv tau ruleaza o rezolutie 4k.....dar de fapt te bucuri de 4k ca si cum ai avea tv full hd...

despre asta e EXCITATIA...

CABLU hdmi 2.0 abc.....sant ptr HDR.....nicidecum ptr UHD care asa cum ai spus pot fi transmise fara probleme si pe 1.4

mario08
21-04-18, 16:46
Ca idee , uite comparatie intre Philips-ul testat si Samsung-ul meu - http://www.lcd-compare.com/index.php?action=compare&PHI49PUH6101=on&SAMUE48JS8500=on

laleauaneagra
21-04-18, 16:57
https://s9.postimg.cc/b4wsxtxov/Test_4_K.jpg (https://postimg.cc/image/nwaz4c7gr/)


Totusi mi-se pare cam ciudata aceasta setare - ..........Allow unsuporttted modes = Yes
Iti aduci aminte cand am scris despre tv-urile pseudo-4K pana in 3500/4000 lei ?
Tv-ul in cauza e un astfel de model si nu poti cere prea multe de la el , fata de un tv care te costa peste 4000 lei
De fapt la astfel de tv-uri important este sa poata reda rezolutia de 4K , in rest de HDR si alte alea ...... pt o imagine calitativa 4K raman in discutie

un tv real 4K....rezolutiile detectate automat de catre receptor....

EDID....adica fortare la alte rezolutii nesuportate nu exista...adica acel ALLOW UNSUPORTED MODES ESTE = NO

de o fi sa mi cumapra tv 4k merg cu receptoru dupa mine in 2 min vezi cu ce ia de a face :) deocamada plasma mea face imaginea cristal...bineteles si ajutata de rec

zildan
21-04-18, 17:36
Am senzația ca sunteți in mare confuzie.
Skin-ul nu e 4K, dar ieșirea video poate fi.
Doar pe pc au aceeași rezoluție si pe Nvidia Shield.
Orice tv 4K din 2015 toamna incepand știe hevc, Vp9 si 2160p 60hz.
Lăsați pe auto ieșirea video cu CEC.

laleauaneagra
21-04-18, 18:00
uite ca philipsu nu stie....decat rezolutie de 4k :) ... nu stie nici video 4k nu are nici HVEC 265...e smart dar nu e android deci nu are youtube....nu stiu anu de fabricatie a tv

la ce skin te referi?

eu sant necajit ca astia de la enigma nici dupa aproape 3 ani nu merge 4 k pe youtube pe receptoarele ce suporta VP9...youtube suporta momentan FHD doar...asta e

zildan
21-04-18, 18:44
Vedetii aici (http://sateliti.info/showthread.php/31538-Videostrong-%28Mecool%29-K-III-PRO-DVB?p=262003&viewfull=1#post262003) cum "citesti" la propriu rezolutia 4k pe tv.
E un film cu scris din pixeli la rezolutia 4k.
Daca nu se poate citi .... nu ai rezolutia dorita (4k).

mario08
21-04-18, 21:49
Nu prea te inteleg laleauaneagra ce vrei sa zici cu acel hack al imaginii e2
Inteleg sa faci un upscaling de la o rezolutie mai mica la o rezolutie 4K
Insa la prg tv 4K de pe satelit , la ce sa mai faci upscaling
Eu ti-am scris ca prin full 4K ( 4096 x 2160 ) nu o sa intalnesti in domeniu satelitar , ci al cinematografiei
E ca si cum zici :
- 1080i - pt prg tv hd = 3840 x 2160
- 1080p - pt materiale/filme hd = 4096 x 2160
Cel putin in teorie , ca in practica....... tot ce am film 4K nu are mai mult de 3840 x 2160 ca si rezolutie
Atat timp cat poti vizualiza prg tv 4K de la un receptor 4K pe acel Philips la un raport de 1:1 ca si rezolutie , inseamna ca totul e OK , in rest........
Cat despre vizualizarea prg tv 4K prin hdmi1.4 sa stii ca nu e chiar asa de usor
Sunt ''stan-patitul'' cu pc-ul/pl de receptive dvb-s/s2/prg tv 4K si plasma Panasonic 42GT30E
Cu un i3 cu grafica integrata il punea ''in fund'' pe proc , trebuia ''ajutat'' de un GTX 960 ca sa poata reda cursiv prg tv 4K
Conteaza foarte mult posibilitatiile GPU-ului hw , nu numai codecuri/software
Cu un i7-7700 ( fara pl video ) , povestea se schimba radical , insa si pretul creste pe masura
Ma refer la proc si grafica lui integrata , insa ai nevoie si de o pl de baza cu hdmi2.0 ca sa poti reda prg tv 4K/60
Pt mine a fost un handicap mare ca nu se poate atasa/conecta un cititor de cam-uri pt portocala la un KIII Pro , altfel numai investeam atat in DM , insa......
Nici macar la ''ravnitul'' U5 PVR , nu era o sfaraiala din cauza incompatibilitatii cu cam-ul/cartela portocalei
Am studiat destul de mult timp ''n'' variante , pana sa ma hotarasc ce sa imi cumpar in locul receptorului vechi Gigablue

laleauaneagra
22-04-18, 00:11
e clar ca una vb eu ...alta voi....

hack...inseamna atunci cand trebuie sa inventezi ceva in enigma ca sa poti beneficia de acel ceva....adica fortarea unsor setari ce nu se intampla intr un mod normal..default...

deci repet.....instalrea atv pe mutant cu respectivul tv.....nu imi apare rezolutia 2160p in menu.....de ce???raspunde ti ca eu asta am intrebat prima data...cer un ajutor.....

asa ceva nu e normal sa se intampla....autodetectia se face in mod automat....iar la instalarea imagini trebuie sa am optiunea 2160p...UNDE E SAU DE CE NU E??

eeeeeee atv ptr a scoate aceasta rezolutie la iveala....a facut acel hack....asa vb ei....NU E VINA MEA...adica acea setare...ALLOW UNSUPORTED MODES....

E CORECT????E NORMAL????E REAL????

acum daca le stiti pe toate.....CE FAC EU ACUM ca vreau sa pun PLI.....iar PLI nu are aceasta optiune in menu...DECI???ma uit la un asa zis TV 4K.....in rezolutie FHD....

cu atv cu setarea ALLOW pe YES cu rezolutia 2160p..........SE VEDE ORIBIL....

mario08
22-04-18, 08:06
Acum inteleg , insa continui sa nu dau vina pe imaginea e2 , ci pe tv
Amandoi folosim aceasi imagine , dau un exemplu :
- pe Philips-ul tau nu apare optiunea daca nu activezi setarea acea ciudata ( dupa mine )
- pe Samsung-ul meu nu am aceasta prb , indiferent de ce imagine as instala
Te intreb pe tine acum :
- Care e numitorul comun si care e cel diferit ?
Revin , Philips-ul in cauza este un pseudo-4K , el nu are procesor capabil de a decoda/prelucra un semnal 4K in adevaratul sens
El face un upscaling la o rezolutie 4K , vezi Blu-ray-urile care fac la fel , dar nu sunt 4K in adevaratul sens
Insa la un tv 4K true , prb ridicata de tine aici nu are cum sa fie intalnita
Un tv 4K true poate decoda/prelucra un semnal 4K in adevaratul sens , insa nu e prea ieftin ca pret
Diferenta asta e greu de inteles de multi dintre noi , vorba acea - Multi vad , putini cunosc
De ce sa dau peste 4000 lei pe un tv 4K , cand pot sa dau pe jumatate si am la fel , un tv 4K
E nu este chiar asa in practica , fiindca uite cum te lovesti de anumite prb specifice tv-urilor pseudo-4K
Ma repet - Sa se multumeasca ca poate reda rezolutia 4K , in rest ....... sa nu aibe prea mari pretentii de la el privind domeniul 4K
Nu imaginiile sunt de vina , ci tv-ul 4K care il ai/cumperi , imaginea se ''adapteaza'' in functie de ce stie tv-ul
De acea si prima sectiune din instalarea oricarei imagini se refera la rezolutie
Asta e - Atata dai , atata face
Eventual sa tii cont si tu pe viitor , cand vei dori sa iti cumperi un tv 4K , ca nu orice tv 4K ieftin poate face aceleais lucruri/avea performanta unui tv 4K de doua ori mai scump
Numai diferenta de proc , dual core la Philips vs quad core la Samsung , spune din start multe .......

laleauaneagra
22-04-18, 12:30
pai eu asta am spus mereu....nu este un TV 4K REAL......

@captain sa trezit cand a primit un dm900 ptr teste cand a aparut ca sa compileze imaginea ptr el.....ca are problema asta....si atunci a creat aceasta setare...cum am spus PLI nu are...

nu e tv meu ..e al nasului meu...

cand la cumparat l am rugat sa merg cu el si mi a spus....ce asa mare stiinta sa cumperi un tv....DE ACORD CU EL...nu e mare stiinta sa cumperi un tv...e mare stiinta sa sti ce naiba cumperi...:)

acum cand i am spus asa pe RO....ca e un 4k ametit :)...stramba din nas...si sant convins ca in subconstientul lui nu e bun receptorul....ASTA E...

acea setare forteaza efectiv sa ruleze rezolutia 4k....dar atat timp cat ea nu a fost detectata automat la instalarea imagini....E FALS...

fery21
22-04-18, 16:58
Acum inteleg , insa continui sa nu dau vina pe imaginea e2 , ci pe tv
.........

Acceasi problema pe un pseudo lg oled... schimbat la Mediamark in germania in garantie gratis de oare ce nu stia 2160.... platit 2800 euro... lg la schimbat cu un model 2018 oled perfect cu rezolitie 2160

mario08
22-04-18, 17:45
Ca sa ne facem o idee...... , zi si tu ce model de LG era cu prb si cu ce model de LG l-ai schimbat

laleauaneagra
22-04-18, 18:48
cred ca ar fi foarte indicat si bine sa ne postam fiecare tv 4k si daca detine un receptor 4k si nu a avut asemenea probleme...asa stim ce sa evitam..ce sa cumparam...daca la 2800 de euro sa intamplat asta...ce sa mai zic..

fery21
23-04-18, 09:09
Modelul era LG OLED 55C8 cu ce sa schimbat nu stiu modelul actual, produsul se afla la cumnatul meu in de, ma informez mai bine.

vicu432
23-04-18, 09:46
Aceasta este imaginea de pe tv-eul meu LG 42LB670-ZA , este un tv full HD 3D , si receptorul Octagon SF4008 4K .

https://s18.postimg.cc/4i2uo34kp/1_0_1_F_183_A_40_B_1_C00000_0_0_0_20180423083728.jpg (https://postimages.org/)

laleauaneagra
23-04-18, 12:51
dragul meu e vb de tv urile 4k..cat sant si nu 4k :)

---------- Post added at 11:51 ---------- Previous post was at 11:47 ----------


Modelul era LG OLED 55C8 cu ce sa schimbat nu stiu modelul actual, produsul se afla la cumnatul meu in de, ma informez mai bine.

ma bucur ca a reusit sa schimbe si nu i au spus aia...ce receptor e asta domne?ce test e asta? ca in opinia lor tv sant perfect 4k :)

azi am fost sa cumpar un HDMI 2.0...ce discutii am avut....am plecat dracu de acolo ca simteam ca imi pocneste capu....bineinteles nu era specificat pe nici un HDMI vers....

dar el spunea...domne uite scrie 4k pe ele......grazie si urari de bine....rar gasesti un angajat sa stie si el...ce are pe acolo.....aaaa la telefoane se pricep toti

mario08
24-04-18, 11:18
Eu ma mir ca ai avut prb cu oled-ul de la LG 55C8 , dupa ce este descris aici - https://www.displayspecifications.com/en/model/57c611ba - pare un tv 4K true
Modelul asta il am eu , nu e oled si dupa cum am scris anterior nu am prb cu imaginiile E2 la rezolutia de 2160 - https://www.displayspecifications.com/en/model/7b0126
Unele imagini , la instalare chiar imi afiseaza direct/corect alegerea pe care trebuie sa o fac - 2160 - la altele trebuie sa o aleg manual

Vicu432 , cum se numeste skin-ul folosit/din imagine ?
Mi-se pare destul de complex in afisarea de informati

laleauaneagra
28-04-18, 13:18
update driver all mut@nt

silabs: update firmware and dvb-fe frontend info
hd530c: fix high cpu load for subtitle and radio
all: improve edid info




https://s9.postimg.cc/r3oux2iwv/untitled.png (https://postimg.cc/image/xu5c6i62j/)

bonou2
03-05-18, 17:58
Mut@nt HD51 stie sa citeasca si alte carduri de pe alte meleaguri
o confirma un pasionat care detine acest receptor si cardurile aferente

I didn’t know it supported ci + modules.

What os are you running for ci+ please?

Yes they do.
I tested it with nc+ module and DigiTurk Europe for 7E and they both work well.
Just be careful if you are recording a channel, DON NOT switch to another channel even if it is on the same transponder.
The recording gets corrupted and you end up with black screen.
Firmware version:
OpenATV 6.0.0 (2017-04-24)

thanks to :@HB13DISH16

laleauaneagra
03-05-18, 20:35
stie multe..si nu degeaba e considerat unu dintre cele mai bune si stabile receptoare 4k la ora actuala....si asta o spune...PLI...ATV...VIX....dar eu am obosit sa mai demonstrez ceva.....fiecare are cap pe umeri.....sa decida ...nu sant comerciat ...sponzor sau mai stiu eu ce naiba.....ca sa ma tot bag eu in seama ...

fiecare cu ciorba lui

laleauaneagra
04-05-18, 11:10
Mut@nt HD51 stie sa citeasca si alte carduri de pe alte meleaguri
o confirma un pasionat care detine acest receptor si cardurile aferente

I didn’t know it supported ci + modules.

What os are you running for ci+ please?

Yes they do.
I tested it with nc+ module and DigiTurk Europe for 7E and they both work well.
Just be careful if you are recording a channel, DON NOT switch to another channel even if it is on the same transponder.
The recording gets corrupted and you end up with black screen.
Firmware version:
OpenATV 6.0.0 (2017-04-24)

thanks to :@HB13DISH16

si asa cum am mai spus cu multe posturi in urma...trebuie sa sti ce faci....ptr ca ci+ nu mai are suport oficial de la enigma....pana la atv 6.1 este ok....ptr ca asa a fost compilata imaginea....se pot extrage modulele si pune in 6.2 daca sti ce faci....altfel te vei trezi ca intri in blacklist si poti avea probleme

desi @captain a fost rugat sa elimine suportu din 6.1 a spus ca nu o va face ptr ca trebuie sa rezompileze 6.0.6.1 etc iar asta nu se va intampla...precm se vede mereu a fost un loc de......se poate:)

mario08
04-05-18, 18:02
Pai si are dreptate ''Captain'' , fiindca CI+ este un standard care mai devreme sau mai tarziu se va impune obligatoriu si in domeniul receptoarelor
Asa cum exista in prezent in domeniul tv-urilor , asa va trebui sa existe si in domeniul receptoarelor
Insa totul tine de drivere si de fabricantii de receptoare si mai putin de programatorii care fac imaginiile E2
Nu ma gandesc decat la doi mari operatori care folosesc CI+ : Sky si HD+
Eu cred ca acestia au un ''cuvant'' de spus in aceasta privinta , fiindca pe langa receptoarele dedicate au/folosesc si cam CI+
Userul/abonatul care foloseste cam-ul CI+ de la unul dintre cei doi ( mai sunt si alti operatori in aceiasi situatie , vezi exemplu dat mai jos - NC+ ) avand posibilitatea de a alege pe ce device-uri sa foloseasca cam-ul in cauza - tv sau receptor
La tv-uri nu e o prb , fiindca cam toate firmele/modele din ultimii 2/4 ani stiu de acest standard - CI+ - la receptoare insa.......
Daca va mai aduceti aminte cum a fost cu istoria codec-ului DivX , la inceput ilegal si cam pe toate dvd playerele non-name de la acea vreme aveau deja acest codec
Firmele consacrate insa NU il aveau , fiind ilegal si din aceasta cauza le-au cam scazut profitul/vanzarile
Astfel ca sau vazut nevoite atunci sa ii plateasca licenta autorului , sa il legalizeze fiindca ele pierdeau foarte mult din aceasta cauza
Cred ca asa o sa se intample si cu fabricantii de receptoare ......... , altfel vor avea pierderi uriase si sigur nu le vor conveni
Acum suntem inca la inceput ( cu CI+ in domeniul receptoarelor ) si de acea exista aceasta situatie ambigua , unii zic ca e ilegal , alti nu prea vrea sa elimine suportul CI+ fiindca stiu ca mai devreme sau mai tarziu acesta va fi ceva obisnuit si la receptoare ( nu numai la tv-uri )

Scuze de off-topic si daca nu e locul acestui subiect aici , poate un admin sa faca un nou thread sau sa mute ce am scris unde crede de cuviinta

laleauaneagra
05-05-18, 20:42
Mut@nt HD51 stie sa citeasca si alte carduri de pe alte meleaguri
o confirma un pasionat care detine acest receptor si cardurile aferente

I didn’t know it supported ci + modules.

What os are you running for ci+ please?

Yes they do.
I tested it with nc+ module and DigiTurk Europe for 7E and they both work well.
Just be careful if you are recording a channel, DON NOT switch to another channel even if it is on the same transponder.
The recording gets corrupted and you end up with black screen.
Firmware version:
OpenATV 6.0.0 (2017-04-24)

thanks to :@HB13DISH16

receptorul fiind olandez si suportu a cam fost creat ptr Ziggo

deci mai adaugam la lista Ziggo Irdeto

repet.....
enigma2-plugin-systemplugins-ciplus-helper_1.1-r0_all.ipk .....google search

mirel
13-05-18, 15:58
Eu inca am ceva probleme...dupa ce i-am schimbat HDD-ul, au fost citeva zile cind nu s-a blocat...dar de la un timp incoace aproape in fiecare zii ingheata. Nu numai in standby, ci si in timp de vizionare, imaginea ingheata, nu mai raspunde la nici o comanda, nu mai il vad in retea, dar led-urile de retzea inca pilpiie amindoua! Ma gindesc sa-i pun alta imagine, acum am openatv 6.1 actualizat la zii.#Ce parere aveti, ce sa incerc? Nu vreu multiboot ca nu am timp sa le frec.

mario08
13-05-18, 19:11
Ai facut o actualizare la soft/imagine ?
Eventual reinstaleaza o imagine noua care contine noile drivere pt el

mirel
13-05-18, 19:15
@mario08 da am imaginea actualizata la zii, cum am scris, deci are cele mai noi drivere.
Ce imagine e stabila pentru mutant? (in afara de openatv :) )

mario08
13-05-18, 19:42
Din pacate eu nu detin mutant....... , laleaua..... in schimb iti poate recomada ce vrei tu
Eu ti-am scris in idea ca si la mutant au aparut de curand drivere noi si poate....... nu erai la zi cu actualizarile

laleauaneagra
13-05-18, 20:27
pli 6.2...STABLE si apropo ia elimina o perioada hdd intern

mar
03-06-18, 23:46
De unde pot sa-l cumpar,si care e cel mai bun

mirel
08-06-18, 21:20
pli 6.2...STABLE si apropo ia elimina o perioada hdd intern
nu sa mai blocat de cind i-am pus openpli...si am lasat si HDD-ul...multzam

laleauaneagra
21-06-18, 18:03
un nou skin ptr OPEN PLI....



https://s15.postimg.cc/932cc353v/untitled.png (https://postimg.cc/image/czfo82q3b/)

https://s15.postimg.cc/skwzse4q3/untitled1.png (https://postimg.cc/image/xwbwd3qsn/)

https://s15.postimg.cc/4h6848c0b/untitled2.png (https://postimg.cc/image/pe2g8wa13/)

https://s15.postimg.cc/o0atd45hn/untitled3.png (https://postimg.cc/image/57yy9j93b/)

https://s15.postimg.cc/h9uc3z84r/untitled4.png (https://postimg.cc/image/45orrag2v/)

https://s15.postimg.cc/fusrfdp2z/untitled5.png (https://postimg.cc/image/l67o03b5j/)

vicu432
26-06-18, 16:10
Dupa multe teste Octagon SF4008 este peste Mut@nt 51hd . Este o mare diferenta . Singura incantare este ca merge portocala cu aproape orice imagine.Cu multiboot-ul este o porcarie STARTUP_1,2,3 etc. Un singur tuner DVB SX si unul DVB T2 , in schimb la Octagon sant 2 si 2 . Si alte minusuri care le are , dar nimic de zis este si diferenta de pret .

laleauaneagra
26-06-18, 18:58
diferenta de pret ...este multitudinea de tunere…..deci,nu calitatea receptorului :)

daca crezi ca e mai bun octagon...ca are OPENMULTIBOOT...si in asta consta marea diferenta….ok fiecare isi stie interesele,sa zic asa…

start up 1,2,3....este mai mult decat sufficient ptr a boota si a testa imagini…..ca deh pana la urma tot la o imagine ramai,nu I asa?

eu m am saturat de boot uri din astea dupa o saptamana…..am ramas pe pli si cateodata atv….dar le prefer in flash :) ...e o mare diferenta

stiai ca OPENMULTIBOOT...este considerat un plugin nu prea ok? ….se instaleaza asa undeva candva…..start up e altceva…

de fapt octagon e un receptor 4K......dar care defapt nu e 4K....detalii si informatii….VIA INTERNET...

pana si kodi marea trambita cu care a fost lansat si ptr care sa cumparat…..E O MARE PACALEALA....

nu am octagon....dar nu pot compara mutant cu octagon...NICIODATA....din punctu meu de vedere…

apropo ai vazut vreun meci 4K cu sonor?...sau inca folosesti driver de acum un an de zilecare se pare ca mai scoate ceva sonor?

60fps....merge in 4K?

kodi merge?

aa pai are openmultiboot si o gramada de tunere…..asta da lovitaura…

octagon are probleme mari si mari de tot....si ar trebui sa le multumiti celor de la ATV ca inca il sustin si muncesc la el impreuna cu vanzatoru @emos...dar cat?

vicu432
26-06-18, 19:46
Fiecare are gusturile lui , dar merge bine in 4k si cu sonor inclusiv partidele de fotbal . Cu Kodi nici nu ma intereseaza . Si nici IPTV . Tu le ai pe ambele ca sa faci diferenta ?
Asta e parerea mea , nu pot sa te contrazic , tu ai parerea ta . Ce spun pe net unii habar nu au sau unii il au pe unul si altii pe altul .

Duster
28-06-18, 16:59
Mi-am cumparat si eu un HD51, pana acuma sunt multumit, desi am probleme cu WiFi. Folosesc openpli 6.2-release hd51.
Edimax EW-7722UTn V2 Wireless nano USB Adapter, acest WiFi stick mi-am cumparat cu care precedentul Vu+Solo2 am folosit fara probleme.
Driverele exista in kernel si il recunoaste se si conecteaza la router dar viteza este foarte mica si este cand da la pachete Dropped ... si dupa cateva ore standby trebuie sa repornesc receptorul ca sa fie iara activ conexiunea WiFi, ceeace nu am patit niciodata cu acelasi stick in VU+Solo2.

Testul de ping:


root@hd51:~# ping google.com
PING google.com (216.58.210.14): 56 data bytes
64 bytes from 216.58.210.14: seq=0 ttl=57 time=34.166 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=1 ttl=57 time=32.813 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=2 ttl=57 time=33.494 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=3 ttl=57 time=1030.598 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=4 ttl=57 time=1028.857 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=5 ttl=57 time=817.717 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=6 ttl=57 time=1028.528 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=7 ttl=57 time=1028.200 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=8 ttl=57 time=1027.966 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=9 ttl=57 time=1028.129 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=10 ttl=57 time=35.909 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=11 ttl=57 time=1027.422 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=12 ttl=57 time=1027.463 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=13 ttl=57 time=34.167 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=14 ttl=57 time=1027.552 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=15 ttl=57 time=1026.784 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=16 ttl=57 time=36.582 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=17 ttl=57 time=32.639 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=18 ttl=57 time=33.267 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=19 ttl=57 time=32.696 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=20 ttl=57 time=32.922 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=21 ttl=57 time=1025.862 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=22 ttl=57 time=1027.582 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=23 ttl=57 time=32.976 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=24 ttl=57 time=32.722 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=25 ttl=57 time=32.924 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=26 ttl=57 time=32.890 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=27 ttl=57 time=33.460 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=28 ttl=57 time=32.895 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=29 ttl=57 time=32.954 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=30 ttl=57 time=32.673 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=31 ttl=57 time=32.875 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=32 ttl=57 time=33.440 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=33 ttl=57 time=34.660 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=34 ttl=57 time=33.710 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=35 ttl=57 time=34.210 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=36 ttl=57 time=34.353 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=37 ttl=57 time=1023.810 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=38 ttl=57 time=1033.400 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=39 ttl=57 time=1023.719 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=40 ttl=57 time=33.249 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=41 ttl=57 time=32.418 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=42 ttl=57 time=1032.484 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=43 ttl=57 time=1032.050 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=44 ttl=57 time=1033.362 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=45 ttl=57 time=33.377 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=46 ttl=57 time=33.928 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=47 ttl=57 time=33.820 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=48 ttl=57 time=36.123 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=49 ttl=57 time=33.187 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=50 ttl=57 time=32.735 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=51 ttl=57 time=33.230 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=52 ttl=57 time=33.414 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=53 ttl=57 time=32.718 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=54 ttl=57 time=33.051 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=55 ttl=57 time=32.628 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=56 ttl=57 time=33.569 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=57 ttl=57 time=32.789 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=58 ttl=57 time=32.866 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=59 ttl=57 time=34.696 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=60 ttl=57 time=32.875 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=61 ttl=57 time=33.071 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=62 ttl=57 time=32.673 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=63 ttl=57 time=32.744 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=64 ttl=57 time=32.808 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=65 ttl=57 time=33.146 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=66 ttl=57 time=33.321 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=67 ttl=57 time=32.651 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=68 ttl=57 time=1027.725 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=69 ttl=57 time=1028.067 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=70 ttl=57 time=1028.093 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=71 ttl=57 time=33.122 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=72 ttl=57 time=41.650 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=73 ttl=57 time=33.664 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=74 ttl=57 time=33.238 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=75 ttl=57 time=32.814 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=76 ttl=57 time=32.917 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=77 ttl=57 time=32.697 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=78 ttl=57 time=33.384 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=79 ttl=57 time=34.590 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=80 ttl=57 time=32.798 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=82 ttl=57 time=1025.929 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=83 ttl=57 time=34.332 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=84 ttl=57 time=35.754 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=85 ttl=57 time=33.410 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=86 ttl=57 time=36.352 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=87 ttl=57 time=33.509 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=88 ttl=57 time=32.953 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=89 ttl=57 time=32.661 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=90 ttl=57 time=32.879 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=91 ttl=57 time=33.063 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=92 ttl=57 time=32.769 ms
64 bytes from 216.58.210.14: seq=93 ttl=57 time=35.203 ms


Cateodata sare si are latency mare, desi pe PC -ul din acelasi retea daca dau ping totul este normal.

Stickul am incercat si pe un PC si mergea zile intregi fara probleme deci nu este problema stick-ul.

Altcineva a mai avut asemenea simptome ? Eventual recomandare alt model de stick mai stabil mai bun (mai compatibil cu imaginea openpli si Mutant HD51).

Stima.

laleauaneagra
28-06-18, 18:50
nu te pot ajuta...ptr ca nu folosesc….si vezi nici nu am dat importanta postarilor unde se vb de acest aspect..ptr ca nu ma interest...prefer cablu :)

ti am dat acest raspuns nefolositor in sensu...ca nu esti ignorat :)

fa un test cu ATV

Duster
01-07-18, 20:44
Cei care au acest receptor pot cumva confirma problema cu WiFi ?
Aveti posibilitate de test ?

laleauaneagra
01-07-18, 20:57
incearca pe atv forum si cu imaginea ATV....eu de cand am rascolit informatii despre receptorul meu...nu am dat de nici o problema bazata pe acest subiect….repet incearca pe atv

vicu432
01-07-18, 21:02
Poate nu este driver-ul potrivit . Vezi ce driver are wfii-ul tau ,dupa il descarci din plugin/drivers

pesat1995
28-07-18, 13:22
Va rog sa ma ajutati. Am dat actualizare on line a softului la mutant 51 hd 4k, imagine open atv 6.1, receptorul nu booteaza imaginea pana la final, ramane blocat. Mentionez ca am pe hard disc salvata imagine backup. Am incercat sa reinstalez imaginea si cu stickul formatat fat32, nimic. Nu raspunde la telecomanda, pot intra in soft de pe calculator, dar nu stiu ce sa-i fac.

laleauaneagra
29-07-18, 16:13
daca tot folosesti ATV tu citesti noutatile ce apar pe acel forum?

dar oricum vad ca deja esti in discutii cu ei :)

fii mai atent pe viitor...

si nu inteleg cum nu raspunde telecomanda....daca instalezi imagine curata de pe stick?....mai multe detalii

pesat1995
29-07-18, 17:23
Nu sunt specialist E2, cand am facut comanda pentru receptor, dupa o sumara informare pe forumuri, am crezut ca la momentul respectiv este cea mai buna imagine. Acum inradevar nivelul de interes al ATV a scazut vizavi de mutant. Imaginea este butata pana in momentul cand apare sigla Openatv 6.1, dupa care totul ramane blocat. Am incercat cu ultima varianta ATV 6.1, nu a functionat nimic, am incercat cu imaginea extrasa de pe hard dsckul mutantului, nimic, am schimbat stickul(bineteles formatat) nimic. Mentionez ca nu sunt electronist sau informatician ci un pasionat al receptiei satelit, incepand cu transmisia analogica pana in prezent. Ca fapt divers, am reconditionat o antena din fibra de 1,85 pentru recetia programelor tv multistream( antena di 1995, era programata pentru o mica fantana artziana in spatele casei).

pesat1995
29-07-18, 17:45
In ultima perioada nu am avut timp pentru documentare, am vazut ca sustinerea echipei ATV fata de mutant este intr-un con de umbra. La momentul cumpararii mutantului, imaginea openatv am crezut ca este cea mai potrivita, receptorul venind cu imaginea instalata, aleasa de mine. Nu ia imaginea de pe stick, am incercat cu imaginea salvata pe hard disckul mutantului, cu alta imagine descarcata, cu alt stick, nimic. Buteaza pana cand apare pe ecran imaginea Openatv 6.1,apoi ramane blocat.

ibiza
29-07-18, 17:49
La fel mi se intampla mie de cateva zile pe Amiko Alien triple tuner. Imaginea openatv 6.1 o aveam instalata de vreo 2 luni si a functionat corect pana acum.

Uneori, dupa ce il repornesc de la butonul din spate, booteaza fara probleme.

laleauaneagra
29-07-18, 18:47
nu este intr un con de umbra....pai ce ar putea sa faca..totu functioneaza etc....simplu..basta si atat :) ….trebuie sa I faca ceva sa nu mai mearga?

pune alta imagine...atv 5xx....6.0..totu de pe stick....daca nu incearca cu OPENPLI.....

sper din tot sufletul….sa nu fie K.O....ptr ca ATV avea ceva prob...doar ca azi a facut anuntul ca serverul e offline....posibil momentul update ului sa fie fost intr un moment prost....sper sa nu fie asa..imi pare rau…adica ceva de genu cand iti cade curentu in moment ce pui o imagine noua...la tine a picat leg cu server....imaginea nu e complet instalata..si pser ca bootloaderu sa fi fost deja rescris

nu poti face nimic nici cu backup nici cu flash online...ptr ca la tine imaginea nu e activa

insista….e tot ce poti face..

pesat1995
29-07-18, 19:35
Am incercat sa instalez openvix 6.1, openpli 6.1, nu reactioneaza. Am folosit trei stickuri, am deconectat hard discul, internetul, nimic. In situatia cea mai sumbra, se poate rezolva cumva (sau sa-l arunc si sa cumpar altul, as cumpara tot mutant).

- - - Updated - - -

Cred ca de garantie nu poate fi vorba.

laleauaneagra
29-07-18, 22:10
asculta ma...

eu totusi cred ca esti novice si nu sti ce faci…..ai mai pus vreodata vreo imagine pe el?..spun asta din ce am citit pe rdi…:)

daca da....atunci imi cer scuze ptr ca te am facut novice

vrei sa mi spui ..daca scrie FLASHING.....in timp ce scrie imagine?

si banuiesc ca formatarea stick ului ai facut o soft nu HARD.....adica din wind...format rapid bla bla….

eu totusi cred ca imaginea nu se scrie datorita faptului ca nu I dai scrierea corect

---------- Post added at 21:10 ---------- Previous post was at 20:51 ----------

deci…

trebuie sa scrie asa

FLASHING...….dupa cateva min...COMPLETED...dupa care scrie reboot...

formatarea hard dureaza in jur de jumate de ora in functie de pc tau...

ledul de control al stick ului….lumineaza intermitet la scrierea imagini???

cum se scrie imaginea:

pui sticku in usb din panelul frontam cu imaginea extrasa din arhiva…

scoti din priza rec

il bagi in priza si imediat ..dar imediat farasa sa scrie nimic pe display apesi tasta OFF/ON...in acest moment apare scris...FLASHING

in acest moment ledul de la stick lumineaza intermittent....iar pe stick sa fie doar folderol care e numit hd51....NU ARHIVA....

daca toate astea sant ok.....incearca o formatare HARD a stickului

pesat1995
29-07-18, 22:17
Intradevar in E2 sunt novice. Nu am schimbat imaginea niciodata, doar am facut update-uri, sau am instalat alte chestii, unele au functionat altele nu. Incerc formatare hard, sper sa ai dreptate. Tin sa va multumesc de sfaturi, sunt pasionat de receptia satelit, incerc sa ma documentez, dar inca sunt la inceputuri in domeniu E2.

laleauaneagra
29-07-18, 22:17
deocamdata nu formata nimic...urmeaza pasii de scriere a imagini asa cum am scris cu mentiunea ca pe stick sa fie folderu numit hd51..NU ARHIVA ce ai dat o jos de pe site

laleauaneagra
30-07-18, 19:27
noutati??

pesat1995
31-07-18, 19:04
Am incercat aseara, respectand pasii recomandati, nimic. Am reformatat stickul si nu stiu cu ce sa mai incerc: OpenATV 6.0, OpenVIX, OpenPLI.

marcghi
31-07-18, 19:23
https://www.satboerse24.de/Mutant-Mutnt-HD51-4K-UHD-E2-Linux-Receiver-1xDVB-S2X-Tuner-1xDVB-C-T2-Tuner

Scuze de offtopic
A cumparat cineva de aici, 9,9 euro livrare in Romania. Este de incredere, aveti variante mai bune ? Multumesc.

laleauaneagra
31-07-18, 19:47
Am incercat aseara, respectand pasii recomandati, nimic. Am reformatat stickul si nu stiu cu ce sa mai incerc: OpenATV 6.0, OpenVIX, OpenPLI.

spune mi te rog ce scrie pe display in timp ce imaginea se scrie..eu inca cred ca nu se scrie imaginea corect

mirel
31-07-18, 20:48
https://www.satboerse24.de/Mutant-Mutnt-HD51-4K-UHD-E2-Linux-Receiver-1xDVB-S2X-Tuner-1xDVB-C-T2-Tuner

Scuze de offtopic
A cumparat cineva de aici, 9,9 euro livrare in Romania. Este de incredere, aveti variante mai bune ? Multumesc.
da...eu am luat de la ei...sint seriosi, au trimis foarte repede...dar aici in germania...in ro nu pot sa-ti spun.. :)

pesat1995
31-07-18, 22:21
hd 51 stb 4k.......Booting...., dupa care afiseaza un set de cate doua liniute, la al saptelea set ramane blocat, in acest moment apare pe ecran sigla cu OpenATV 6.1 si se blocheaza.

---------- Post added at 21:32 ---------- Previous post was at 21:29 ----------

A, un stik de 64 GB se formateaza in trei ore pe calculatorul meu.

---------- Post added at 21:40 ---------- Previous post was at 21:32 ----------

De fapt, nu buteaza noile imagini de pe stik, se manifesta la fel indiferent de incercarile mele.

---------- Post added at 22:21 ---------- Previous post was at 21:40 ----------

Sa explic de ce am cumparat Mutantul: 1. vorbesc si inteleg limba franceza si italiana ,(nivel experimentat, cum se noteza astazi la bac ), 2. Urmaresc anumite emisiuni tv, cand am timp, din era analogicului, 3. Cred ca aceasta nostalgie pastreaza vii anumite legaturi neunorale, 4. Am prieteni in ambele tari, cand ne intalnim (la un pahar cu vin) comunicam mai usor si inteleg anumite nuante lingvistice. 5. Am o pasiune pentru receptia satelit. 6. Am abonament la Tetekom (la care cred ca o sa renunt in favorea Orange), Digi si cartela reancarcanila Focus, bine.. toate satelit, plus cablu Akta. Si eu cred ca exagerez, asa ca nu cereti explicatii.

laleauaneagra
31-07-18, 22:35
din ce spui este limpede...ca nu executi comenziile de scriere...CORECT...

de aici nu pot face nimic decat...EXERSEAZA....ptr ca imaginiile ce tu le ai pe stick...nu sant scrise...receptorul tau booteaza al infinit aceasi imagine de la prima ta postare

pesat1995
04-08-18, 22:59
Mutant resuscitat. Dupa lupte seculare care au durat o saptamana, cu ajutorul OpenVIX 5.1 si sfaturile colegilor (specialisti sau experti e2) laeauaneagra, bonou2, mario08 si binenteles celor care au postat sfaturi si idei in utilizarea e2 (Mihai P, antenutze etc.), mutantul functioneaza. Tin sa multumesc tuturor pentru sfaturi si mai ales pentru rabdare si intelegere.

pesat1995
04-08-18, 23:08
Mutant resuscitat. Multumiri pentru laleuaneagra, bonou2, mario02, echipei OpenVIX (5.1).

vicu432
28-10-18, 12:32
Imagine buna si pt. Mut@ant hd51 opendroid 6.7.0. Cred ca este cea mai buna imagine .

laleauaneagra
28-10-18, 17:45
incearca ATV 6.3 :)

felix73
28-10-18, 18:01
depinde unde te uiti cu imaginea aia..
daca te uiti pa rtl2 ala german.e ok.

daca te uiti a hbo ro vezi o ****..la fel si cu opepli.
sunt imagini care sunt setate mai echilibrat.
openld,opendroid..spa..
ai o mai buna calitate pa sd,,si o idee mai slab pa hd..dar te obisnuesti.

bonou2
02-01-19, 13:49
PurE2 6.2 .usb Mutant HD51 Imagine

http://pur-e2.club/OU/images/index.php?dir=6.2/mutant/

-------------------------------------------

Openvix Mutant HD51 Imagine

http://www.openvix.co.uk/index.php/downloads/mutant-images/hd51/

--------------------------------------------

Openpli Mutant HD51 Imagine

https://openpli.org/download/mutant/HD51

-------------------------------------------------

Openatv 6.2 Mutant HD51 Imagine

https://www.opena.tv/downloads/

--------------------------------------------------

Openhdf 6.3 Mutant HD51 Imagine

http://images.hdfreaks.cc/mutant51/

--------------------------------------------------

Openvhdf 6.2 Mutant HD51 Imagine

http://v62.hdfreaks.cc/

--------------------------------------------------

Nightly Titan Mutant HD51 Imagine

http://atemio.dyndns.tv/nightly-images/mutant51/v1-90/

------------------------------------------------

Opendroid 6.7 Mutant HD51 Imagine

http://images.opendroid.org/6.7/Mut@nt/index.php?dir=HD51

-----------------------------------------------

Openspa Mutant HD51 Imagine

https://openspa.webhop.info/#Descarga%20de%20Im%C3%A1genes%2FMut%40nt%2FHD51

----------------------------------------------

Satdreamgr Mutant HD51 Imagine

http://sgcpm.com/satdreamgr-images-6/mutant/hd51/

------------------------------------------------

BPanther's Neutrino Mutant HD51 Imagine

https://hd51.mbremer.de/USB/

-----------------------------------------------

Opennfr 6.2 Mutant HD51 Imagine

http://dev.nachtfalke.biz/nfr/feeds/6.2/images/mutant51/

-----------------------------------------------

Hyperion Mutant HD51 Imagine

http://e2.pkteam.pl/index.php?dir=IMAGE%20MUTANT/

------------------------------------------------

bonou2
03-01-19, 17:33
OpenESI 8.0 Mutant HD51 Imagine

http://www.openesi.eu/images/index.php?dir=Octagon/sf8008/ @edit mirel: nu e buna

asta e: http://www.openesi.eu/images/index.php?dir=Mut%40nt/mut%40nthd51%204k/

----------------------------------------------

How to flash an image to mutant hd 51 4k uhd

HD51 Flash Manual

Important all information in the emmc memory will be deleted any multiboot images will be lost!
if you do not want to lose your multiboot images please read info update of a multiboot image with online flash util.

Before flashing please remove other USB devices !!!

1) USB stick min 2 GB minimum FAT32 prepare on PC
2) Image download of wich you want/like
3) Zip file unzip and folder "hd51" on the USB stick copy
4) Box disconnect from power
5) Insert USB stick on the front USB port
6) Print and hold the standby button on the front and power the box.
7) Wait until Flashing is on the display and release the Standby button.
8) Box starts after the flash process Automatically the first image.

https://www.youtube.com/watch?v=UHhqFxIWqpI

http://www.openvix.co.uk/openvix-builds/Guides%20and%20Tutorials/Flashing%20Guides/Mutant%20USB%20Flashing%20Guides/How%20to%20flash%20a%20Mutant%20HD51%20by%20USB.pdf

--------------------------------------------------

Tutorial for Multiboot

How to install an Image to Multiboot:


Download your Image for install on multiboot.
IMPORTANT Don´t unzip the .zip File
Then shift it to the USB Drive
Plug the USB Device in the HD51.
Step 1: Press the blue key on the remote, then press the right key and go to Flash Online
Step 2: Now press the yellow button, now below might stand STARTUP_2 (it gives Startup 2,3. 4).
Step 3: Press the blue key and now the yellow key then go to your USB Device
Step 4: Go to the .zip and press the green button on the remote.
Step 5: Now the Ax is flashing the Image


How to use Multiboot:
Step 1: Press MENU on your remote and go to Standby/Restart then go to Multiboot and press OK
Step 2: Now you can select your image with the right/left key and start with the OK key

--------------------------------------------------------

How to Install A HardDrive on the Mut@nt HD51 4K Enigma2 Receiver

https://www.youtube.com/watch?v=Lt3oQ_nN3gk

-------------------------------------------------------

Mutant HD51&Fransat

https://www.youtube.com/watch?v=h8oWpPnuCLY&t=6s

multumim @antenutze

------------------------------------------------------

pesat1995
31-01-19, 20:18
Am instalat imaginea Open HDF 6.3 pe Mutant HD51, functioneaza perfect cam-ul ci+ Tricolor si cardul Focus (in cititorul de carduri). Schimbarea canalelor se face rapid intre cele doua norme de codare (similar cu schimbarea intre canalele necodate). Imaginea are de la instalare cam tot ce este necesar si usor de utilizat de novicii in E2 (cum sunt eu).

bonou2
04-02-19, 16:08
HYPERION 6.3 Mutant HD51 Imagine

http://e2.pkteam.pl/index.php?dir=IMAGE%20MUTANT/

--------------------------------------------------------------------

tasta verde----donwload plugin-----utilities--- se gaseste pluginul ciplushelper_4.4-r0.(pkt)

---------- Post added at 14:08 ---------- Previous post was at 14:00 ----------

plugin IPTV---@ samsamsam functioneaza ca in vremurile de odlnioara

laleauaneagra
06-02-19, 19:37
daca nu ati stiu...PURE2 este a doua imagine ce ofera posibilitatea multiboot ptr mutant...acel multiboot cu care a fost creat mutantu...

pana acum doar pe ATV era posibil..doar ca pure2 ofera doar doua imagine pe langa 4 in multiboot

http://pur-e2.club/OU/images/index.php?dir=6.2/mutant/Mutant51-2partitions/

laleauaneagra
13-02-19, 20:33
Postez aici....nu stiu daca stiti sau nu...eu acum am descoperit...merge 4k real pe youtube....cel putin pana nu demult cand mai incercam pe ATV nu mergea...reproducea in rezolutie de full hd...pe PLI...nici atat..la ei nu merg nici 4k de pe hdd...sant in urma cu gstream..
EE..alaltaieri am pus PURE2...e o imagine care imi place mult dar nu o folosesc din cauza calitati imagini pe enigma...e o diferenta majora intre ei si PLI..dar am pus sa vad ce mai e..etc si azi zic ia sa vad pe youtube...surpriza ptr mine...merge 4k real.....codec ON2VP9...dar dezamagire....merge sacadat...procesoarele sant la full...

fac si un screenshot imediat...

daca ati stiut.....eu nu am vazut scris pe niciunde

---------- Post added at 21:02 ---------- Previous post was at 20:58 ----------

https://i.postimg.cc/RVCDhXkS/myscreenhot3.png (https://postimg.cc/CdtN6HMX)

---------- Post added at 21:33 ---------- Previous post was at 21:02 ----------

acelasi clip pus pe hdd intern...merge fara nici o problema...deci mai e de lucru la enigma

gelu_dh
13-02-19, 20:55
Eu nu cred ca e din Enigma ...mai degraba parametri mincinosi despre procesor nu e ceea ce scrie in specificatii ...4k de pe youtoube nu se compara cu 4k satelit la procesare.!!! Eu am Amiko A5,4k ,si Dm 920,pe Amiko A5 unele programe le deschide f.greu iar pe dm 920 merg instantaneu.

laleauaneagra
13-02-19, 21:39
eeeeeee
am specificat mai sus...acelasi clip pe hddd..merge....si merg de 2 ani….pe youtube acum am descoperit EU...

plus ca alte imagini nici nu vor sa implementeze 4l altfel decat e specificat in datele tehnice…

sant destule comenzi si chestii care citesc parametrii reali a uni receptor

apropos ma simt jignit comparand amiko 5 cu mutant :)

---------- Post added at 22:39 ---------- Previous post was at 22:33 ----------

te invit pe 920 al tau...acest ferari al enigma...sa pui pure si sa incerci....

sa fie oare tot parametrii mincinosi? :)

e pur si simplu prob de enigma...youtube plugin..dar ma indoiesc....iar pe pli se vb de multa vreme asta

mario08
14-02-19, 11:42
Sincer pt mine YT-ul pe receptor/E2 e nesemnificativ ca folosinta , fiindca aproape toate tv-urile 4K cu android sau fara il au ca aplicatie implicita
Sincer mi-se pare peste mana sa comut tv-ul pe intrarea receptorului ca apoi sa deschid/vizualizez cu YT-ul nu stiu ce.....cand pot foarte bine sa deschid YT-ul de pe tv si sa fac acelas lucru

laleauaneagra
14-02-19, 12:09
naaa..pai eu ce sa zic acuma.....deci sa inteleg ca ai aruncat banii degeaba pe ferari...daca iti este greu sa comuti tv pe receptor....deci sa inteleg ca nici enigma nu ruleaza....stai mai mult pe tv...

vad ca si testele mai mult cu pc le faci pe satelit...deci bani aruncati...:) si destui..:)

mario08
14-02-19, 18:28
Laleaua , nu confunda folosirea unei aplicatii ( YT ) pe un receptor 4k din cand in cand ( stiu sigur ca nu stai 24/24 si 7/7 pe YT , ci cand si cand ) si care exista implicit pe aproape orice tv 4K din prezent
Cu folosirea a 2 x cam-uri CI+ , tu poti sa folosesti 2 cam-uri CI+ pe mutantul tau ......sigur NU
Eu fiind ab la portocala si rcs pot oricand sa vizualizez orice prg tv doresc de la acesti doi operatori
De acea am cumparat un Ferrari si nu 3 Loganuri , stiu ca o sa incepi cu vechiul tau disc - Ca Loganul tau face ce face si Ferrari-ul meu , dar in situatia descrisa mai sus , sigur NU POATE

---------- Post added at 16:28 ---------- Previous post was at 16:17 ----------

Legat de testele pe pc , am vrut sa vad ce poate partea grafica integrata a unui i7-7700 in domeniul 4K
Am pl de baza mini-itx cu iesire video HDMI2.0 si mi-am facut un HTPC si avand si cele doua tv tunere instalate , am zis ca de ce sa nu testez ce poate i7-7700 , fara vreo pl video dedicata
Ca il folosesc mai mult HTPC-ul decat Ferrari-ul asta e alta poveste

zildan
03-03-19, 23:35
Chiar nu a testat nimeni Neutrino pe Mutant HD51?
http://hd51.mbremer.de/FLASH/
Detalii in curand.

laleauaneagra
04-03-19, 14:07
nu am incercat :)

zildan
04-03-19, 15:22
cu comanda :

cat /sys/firmware/devicetree/base/bolt/tag

aflii versiunea de bootloader

de aici (http://forum.mbremer.de/viewtopic.php?f=21&t=2663) iei versiunea multipart sau unica.

laleauaneagra
05-03-19, 12:00
am sa o pun in multiboot...dar trebuie sa schimb si imaginea ca am pli si nu suporta multi...dar acum sant de noapte si nu prea am spor :) vad ca e destul de misto imaginea..sa emancipat enorm

tu umbli prea mult cu neutrino si putty....loader se afla si la informatii...despre...frontprocessor version..si daca nu ma insel toate din gama HD51 zgemma au acelasi bootloader 1.07 r19

piccolo08
05-03-19, 12:15
Confirm cele spuse de Dr. Black Tulip despre bootloader.
Nu trebuie sa tragi prea tare de el. Multi tin open pli pe el si se multumesc cu atat. Eu unul folosesc openatv la zi, nu am nevoie de mai mult.
E stabiol , e rapid, stie ci+ stie s2x(multistream) are stalker plugin si plex e compatibil, afn merge, restul sunt vechi de cand lumea.
Un produs reusit, pret super ok. Recomand.

---------- Post added at 11:15 ---------- Previous post was at 11:07 ----------



Legat de testele pe pc , am vrut sa vad ce poate partea grafica integrata a unui i7-7700 in domeniul 4K
Am pl de baza mini-itx cu iesire video HDMI2.0 si mi-am facut un HTPC si avand si cele doua tv tunere instalate , am zis ca de ce sa nu testez ce poate i7-7700 , fara vreo pl video dedicata
Ca il folosesc mai mult HTPC-ul decat Ferrari-ul asta e alta poveste

i7700 (K) au integrat intel 620 deci nu ca nu au , ci chiar au integrat deci asta e "placa video dedicata" dupa cum ii spui tu.
Nu de mult au implementat quicksynk compatibil cu kaby lake ( din care face parte si procesorul tau) si apolo lake.
Asa ca te poti juca si cu vaapi/qsv folosind capacitatile sale. Quick synk e mult mai stabil si lucraza cu un alt set de instructiuni catre procesorul video. Dca folosesti partial mode pentru transcoding pr qsv cred ca poti avea cam 4 daca mergi pe full hardware accel posibil da ai 1 sau 2 bune.

mario08
05-03-19, 17:08
i7-7700 - Intel® HD Graphics 630 - acum am trecut la ceva mai potent - GTX 1080Ti - 16GB ddr4 plus restul configuratiei

Cu ''ferrari'' raman pe Merlin 4 si e foarte practic cand vizionez domeniile - 4k/hd/filme ( din cand in cand adult ) de la ambii operatori - portocala + rcs fara sa schimb cam-urile intre ele

Scuze de off-topic

piccolo08
06-03-19, 16:55
Coane mario
1080Ti are doar 11 si nu 16 si sunt gddr 5 , intradevar seria i7 cu 77xx cu "k" sau fara are intel 630.

*-cpu
description: CPU
product: Intel(R) Core(TM) i7-7700K CPU @ 4.20GHz
vendor: Intel Corp.
physical id: 4c
bus info: cpu@0
version: Intel(R) Core(TM) i7-7700K CPU @ 4.20GHz
serial: To Be Filled By O.E.M.
slot: LGA1151
size: 2500MHz
capacity: 4500MHz
width: 64 bits
clock: 100MHz
capabilities: x86-64 fpu fpu_exception wp vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush dts acpi mmx fxsr sse sse2 ss ht tm pbe syscall nx pdpe1gb rdtscp constant_tsc art arch_perfmon pebs bts rep_good nopl xtopology nonstop_tsc cpuid aperfmperf tsc_known_freq pni pclmulqdq dtes64 monitor ds_cpl vmx est tm2 ssse3 sdbg fma cx16 xtpr pdcm pcid sse4_1 sse4_2 x2apic movbe popcnt tsc_deadline_timer aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm abm 3dnowprefetch cpuid_fault invpcid_single pti ssbd ibrs ibpb stibp tpr_shadow vnmi flexpriority ept vpid fsgsbase tsc_adjust bmi1 hle avx2 smep bmi2 erms invpcid rtm mpx rdseed adx smap clflushopt intel_pt xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves dtherm ida arat pln pts hwp hwp_notify hwp_act_window hwp_epp flush_l1d cpufreq
configuration: cores=4 enabledcores=4 threads=8.
Cat despre 1080ti nu vad sensul de "restul configuratiei". Nu e vorba de mai "potent" ci de o alta arhitectura cu alte instructiuni, primul e intel , gestionat de intel media sdk, a doua e o placa video nvidia gestionata de driverele nvidia iar pentru cei ce intradevar stiu ce fac , se foloseste pachetul cuda complet de driverele nvidia sau nvidia dokker sau Tensorflow.
Cred ca discutia asta poate fi mutata in alta parte.
Cerem scuze.

laleauaneagra
07-03-19, 12:04
Chiar nu a testat nimeni Neutrino pe Mutant HD51?
http://hd51.mbremer.de/FLASH/
Detalii in curand.

neutrino pe mutant....https://www.youtube.com/watch?v=ezEvEAZ73EU

zildan
07-03-19, 17:08
Testatzi fratilor imaginea, .sa stiu daca sap in contunuare portarea pe H7C

felix73
07-03-19, 17:26
cine?..
nu da laleaua openpli si atv nici pa 100 de neutrini.

:D
:D

mario08
09-03-19, 19:26
Piccolo08 , era vorba de memoria de sistem , stiu ca pl video are 11Gb DDR5 , daca sa inteles altceva ....scuze de off-topic

Revenind on-topic , nu cred ca multi detin acest receptor in prezent , iar cel mai avizat in cauza .....vorba lui Felix73

felix73
09-03-19, 20:18
cei mai multi au in aparate imagini openpli si openatv.
asta voiam sa spun.
si nu i intereseaza neutrino sau satdreamgr spre exemplu.

piccolo08
12-03-19, 13:28
Sincer nu vad ce a r aduce in plus aceste imagini, nu am testat.
Eu am nevoie de un decoder sa se miste rapid, sa isi faca treaba pentru care a fost construit.
Cateva plugin mai interesante si cam atat.
Nu am avut nici o problema cu mutant@51. imi compilez singur oscam minimaledoar cu ce e strinct nevoie in sistem. elimin tot de ce nu am nevoie. S2x isi face treaba , emu la fel. folosesc combo s2x+t/t2/c si sunt supermultumit.
Am si un dm900 clone si e la fel de bun, tunerul e din gama mai veche nu e s2x. Ambele merg perfect.

rpit
16-03-19, 13:06
OpenATV 6.3 vers.alpha pt HD51 stie cineva daca exista / apare ?

mirel
16-03-19, 13:59
uite ce zice aici: https://www.opena.tv/openatv-6-3-public-beta-image-rueckmeldungen/43398-atv-6-3-update.html


Bei aktuellem oATV6.2 in der Softwareverwaltung online flashen, und mit der blauen Taste von oATV6.2 auf oATV6.3 schalten (wenn schon Images für die entsprechende Box gebaut wurden, sind sie da), online flashen mit Einstellungssicherung, und wiederherstellen lassen. Hat bsiher zu 99,9% geklappt. Aber Imagesicherung zuvor schadet nie.

gogu translute:


With current oATV6.2 in the software management flash online, and switch with the blue button from oATV6.2 to oATV6.3 (if images were already built for the appropriate box, they are there), flash online with settings backup, and restore. Has worked to 99.9%. But image backup never hurts before.

marcghi
16-03-19, 14:17
http://images.mynonpublic.com/openatv/6.3/index.php?open=mutant51

rpit
17-03-19, 16:18
Mersi Am facut upgrade si adio Kodi pe 6.3
...se mai plang si altii
Trecem inapoi la 6.2

laleauaneagra
17-03-19, 17:13
pure2 ce a mai complexa imagine la ora actuala si nu mai ai nevoie de kodi...plus youtube 4k real....insa nu stiu daca la ora actuala merge fluid sau nu..

gelu_dh
17-03-19, 17:48
Poate la acest receptor e ok Pure...dar Pure la Dm 920 au dat xix incearca sa faca imagini dar sunt de toata jena...deocamdata imaginile lor nu au suport sa pui carduri CI si sa mearga cum au alte imagini la care merge perfect. Si nu numai la DM 920 au dat-o in bara dar si la Amiko A5 ca sa te conectezi la receptor nu te poti conecta prin ftp decat prin anumite artificii sa scrii istorii prin Telnet...etc ,etc...le trebuie specialisti la Pure !!!

zildan
17-03-19, 21:06
Problemele semnalate de tine se datorează suportului limitat oferit de producătorii celor 2 aparate.
Imaginile Dream sunt închise, teamurile pun doar floricele, iar la A5 e un bug legat de comutarea între android şi enigma2, la care am dat soluţia .

rpit
20-03-19, 11:42
cum adica nu mai ai nevoie de kodi ?
pentru unii (eu de exemplu) kodi functional e mult mai important decat youtube 4k care merge pe (aproape) toate TVurile 4k si inca cu voice control
Ce ma enerveaza e ca de 4 luni cei de la OpenATV n-au rezolvat problema...dar scot imagini zilnic...
S-au stricat si nemtii

laleauaneagra
20-03-19, 12:10
nu prea inteleg ce vrei sa spui...sau la ce te referi :)

kodi nu mai merge de la inceput pe ATV 6.3 si PLI 7.0 ...astea cu care dansez eu….DECI....nu e o noutate….vb ta vrei kodi...back in the past

nu stiu la ce va foloseste kodi? in ziua de azi…..pluginurile ro vai de mama lor….cele straine...boh...tot asa poti folosi pure 2 cu pluginurile de filme si add subtr…..asa cum faci si in kodi pe sursele straine...nu?

---------- Post added at 13:10 ---------- Previous post was at 13:03 ----------

inainte cand a aparut mutantu....baaaa pai daca nu stie VP9 pe youtube..ala nu e receptor maaa....acuma ce ne mai trebuie vp9 pe receptoare cant tv urile 4k au youtube 4k..

plm...incurcate sant caile

mario08
20-03-19, 15:35
Asa-i romanul - Cand NU are isi DORESTE si cand are face MOFTURI
Prefer solutiile dedicate in detrimentul celor all-in-one , care in general sunt mai mult generatoare de prb decat de a multumii cat mai diversi userii din varii motive

dic_star79
20-03-19, 16:15
Voi pentru ce folosiţi Kodi ?

zildan
20-03-19, 16:18
Eu de exemplu îl folosesc cu plex şi cu pluginuri de filme româneşti.
Cele mai bune versiuni sunt compilate pe Amlogic .
Și muzică din reţeaua locală şi din plex tot cu el ascult.

rpit
21-03-19, 11:25
de ex. stream 4k direct de pe torrent cu torrenter prin hdd intern al Mut@ntului

bonou2
27-03-19, 15:38
PurE2 6.2 .usb Mutant HD51 Imagine

http://pur-e2.club/OU/images/index.php?dir=6.2/mutant/

-------------------------------------------

Openvix Mutant HD51 Imagine

http://www.openvix.co.uk/index.php/downloads/mutant-images/hd51/

--------------------------------------------

Openpli Mutant HD51 Imagine

https://openpli.org/download/mutant/HD51

-------------------------------------------------

Openatv 6.2 Mutant HD51 Imagine

https://www.opena.tv/downloads/

--------------------------------------------------

Openhdf 6.3 Mutant HD51 Imagine

http://images.hdfreaks.cc/mutant51/

--------------------------------------------------

Openvhdf 6.2 Mutant HD51 Imagine

http://v62.hdfreaks.cc/

--------------------------------------------------

Nightly Titan Mutant HD51 Imagine

http://atemio.dyndns.tv/nightly-images/mutant51/v1-90/

------------------------------------------------

Opendroid 6.7 Mutant HD51 Imagine

http://images.opendroid.org/6.7/Mut@nt/index.php?dir=HD51

-----------------------------------------------

Openspa Mutant HD51 Imagine

https://openspa.webhop.info/#Descarga%20de%20Im%C3%A1genes%2FMut%40nt%2FHD51

----------------------------------------------

Satdreamgr Mutant HD51 Imagine

http://sgcpm.com/satdreamgr-images-6/mutant/hd51/

------------------------------------------------

BPanther's Neutrino Mutant HD51 Imagine

https://hd51.mbremer.de/USB/

-----------------------------------------------

Opennfr 6.2 Mutant HD51 Imagine

http://dev.nachtfalke.biz/nfr/feeds/6.2/images/mutant51/

-----------------------------------------------

Hyperion Mutant HD51 Imagine

http://e2.pkteam.pl/index.php?dir=IMAGE%20MUTANT/

------------------------------------------------

New OpenESI 8.5 Mutant HD51 Imagine

http://www.openesi.eu/images/index.php?dir=Mut@nt/mut@nthd51%204k/

--------------------------------------------------

pesat1995
04-04-19, 19:09
Ce setari trebuie facute la Mutant pentru a funtiona un reader USB dual?

pesat1995
20-05-19, 22:15
Nu ştie nimeni ?

Mercator
29-05-19, 23:11
In plugin menu, apesi verde (download/install) la drivere cauta "ntfs-3g".

bonou2
13-06-19, 15:28
http://images.opendroid.org/6.8/Mut@nt/index.php?open=mutant51

pesat1995
25-09-19, 21:18
AX 4K-Box HD61, succesor la HD51.

Vor fi 2 variante:
Twin Sat ca tuner S2X
Combo cu tuner hibrid S2X + C / T2
aici pentru asta aici:
https://efe-multimedia.de/AX-4K-BOX-HD61-UHD-2160p-E2-Linux-Receiver-mit-2x-Sat-DVB-S2x-Tunern-nachfolger-von-HD51
https : //efe-multimedia.de/AX-4K-BOX-HD61-UHD-2160p-E2-Linux-Receiver-mit-1x-Sat-DVB-S2x-1x-Hybrid-DVB-CT-T2-Tunern-Nachfolger

Caracteristici -by-HD51 :
2 GB RAM
8 GB Flash
2 x CI
1 x Cititor de carduri
1x Cititor de carduri SD
2 x
Ieşire USB SPDIF Ieşire
HDMI Întrerupător de putere
extern
Afişare tactilă cu 7 segmente (din păcate, în casetele Hisilicon, afişajul VFD sau LCD nu este posibil)
1x slot pentru posibilitate de HDD intern
Etc.

romeo01
26-09-19, 11:46
pare interesant dupa specificatii , la 200 euro , hmmmm , cam maricel pretul !
sper sa mearga pe el camurile CI+

Romeo

bonou2
20-01-20, 13:06
Hyperion 7 Mutant HD51 Imagine

http://e2.pkteam.pl/index.php?dir=IMAGE%20MUTANT/HYPERION%207/

bonou2
16-03-20, 14:49
Pur-E2 & CI+ Modul
Eine sehr gute Nachricht für Pur-E2 Nutzer die auf die Hilfe eines Modules angewiesen sind .Wir haben die ersten erfolgreichen Tests abgeschlossen und hoffen euch bald für diverse Set Top Boxen eine Möglichkeit anbieten zu können ein CI + Modul zu nutzen . Getestet sind bereits Geräte der Baureihe Mutant / AX HD51 und Zgemma H9 Combo der Image Versionen 6,3 . Weitere Geräte folgen in den nächsten Tagen Bitte nur die neueste Image Version benutzen und berichten Vielen Dank


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A very good news for Pur-E2 users who are dependent on the help of a module.We have completed the first successful tests and hope to be able to offer you soon for various Set Top Boxes a possibility to use a CI + module. Devices of the Mutant / AX HD51 and Zgemma H9 Combo series of image versions 6.3 have already been tested. More devices will follow in the next few days. Please use only the latest image version and report
Thank you

----------------------------------------------------

http://www.pur-e2.club/OU/images/index.php?dir=6.5/mutant/

piccolo08
17-03-20, 15:09
Recomand folosirea Openatv 6.4 ( defauld full support ci+) si instalare de service app si satip client.
Pentru cine vrea sa aiba ceva gata de start sunt destule aceste 2 plugin-uri.
cine doreste si folosire de emu/cam-uri trebuie sa instaleze si alte plugin-uri.

bonou2
02-12-20, 12:19
https://i.postimg.cc/Tw8fgSgT/1-0-1-F-396-C670-16-E-A00000-0-0-0-20201202110534.jpg (https://postimages.org/)



https://i.postimg.cc/8zV9PQ8S/1-0-1-F-396-C670-16-E-A00000-0-0-0-20201202110358.jpg (https://postimages.org/)



https://i.postimg.cc/50jkkfzw/1-0-1-F-396-C670-16-E-A00000-0-0-0-20201202105726.jpg (https://postimages.org/)

bonou2
17-12-20, 20:50
ATRESMEDIA 30 West Hispasat
OK now, guys these is only for TESTING purposes and only for ARM receivers not mipsel!

1. Download the necessary files
2. Unzip the file
3. Send via FTP all files to your E2 receiver running an OpenATV image EXCEPT dabstreamer. Files go to /usr/bin. If prompted to replace any files DO NOT replace.
4. Give 755 permission to all files you sent to /usr/bin
5. Send dabstreamer file to /etc/init.d, also give 755 permission
6. Open a telnet session to your box and give this command, so dabstreamer runs at startup by default
Code:
update-rc.d dabstreamer defaults 50
7. Follow all instructions for adding FAN3 to your favourites list given in previous posts.

Hopefully everything will work, note that for Silabs tuners, there might be problems locking the TP steadily!

https://www.mediafire.com/file/mwrfxfdjyjfo1j9/ETI+TOOLS-ARM.zip/file

thanks to:mcelliot_g

fery21
27-02-22, 22:53
Azi am primit un mutant 51hd defect, fara video pe iesirea hdmi si nici pe av, usb frontal si cel posterior ne recunoscute 2.0, usb 3.0 ok, usb 2.0 sa dus FE1.1S USB 2.0 HUB, testat de pe un aparat donator, astept piesa noua, probemele continua, nu stiu ce este aceasta placa si ce rol are...
https://i.postimg.cc/TYQwWRJ0/20220227-195740.jpg (https://postimg.cc/svQykC8G)


Revin cu detali si logo serial.

fery21
03-03-22, 18:41
Vin cu o parte din logo


CPU 01
BCM74390011
PRID07251111
v1.7
RR:00000003
BFW
SEC
seclib-1.5
BBL v1.0.1
AVS init...
spare0/rmon_hz=017f7672
spare1/rmon_vt=017f7572
AVS init OK
AVS load:select_image: addr_offset: 00051000 part_offset: 00000000 bootStatus: 2a002b00
AVS load_code offset =00051000
AVS: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Verify AVS 0x00000000
LOADED

single board
select_image: addr_offset: 00055000 part_offset: 00000000 bootStatus: 3d2b2500
MemsysFW: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Secure Boot 0x00000000
SHMOO 01020000 BLD:9695 HW:hpf0_b1p6 V:1.2.0.0
MCB: FIX
AVS start:status=000000ff
STB: Current voltage=0000039c(924)
temperature=00009822(38946)
PV=00000358(856)
MV=0000039c(924)
AVS FW rev=30333078 [0.3.0.x]
OK
DDR0: *@ ffe0ba98 <= ffe0ba98 MEMSYS-0 @ f1100000 OK
DDR1: -
Sdram Scramble OTP = 0x00000001
Sdram Scramble OK
select_image: addr_offset: 00020000 part_offset: 00000000 bootStatus: 1b25252b
BFW load mode OTP = 0x0000000f
bfw_hash_locked = 0x00000000
BFW key3 OK, BFW load OK
BFW v2.1.0
COPY CODE... DONE
OTP SSBL Encrypt 0x00000000
OTP Sec Boot 0x00000000
OTP read MichEn 0x00000000
MICH: disable success
SSBL
no v092_to_v095 conversion is performed
PINMUX
CACHE FLUSH OK
MMU ON
CACHE FLUSH OK
_fbss 0704cff0
_ebss 0704eab8
_end 0704ead8
HEAP @ 07100000
STACK @ 09200000
ARCH: CONFIG OK
CLR BSS 0704cff0 to 0704eab8 OK
CLR SRAM OK
CACHE FLUSH OK
CPU CLKSET OK
GO!

,/
,'/___, BOLT v1.07 v1.07-r27 hd51
.'__ ,' (2019-05-15 )
/,' Copyright (C) 2019 Broadcom Corporation
/'

Board: BCM97251SSV
SYS_CTRL: product=72511, family=7439b1, strap=000000b2,
otp @ 0xf0404030 = 0x822080e0: en_cr(0x00000060) en_testport(0x00000080) macrovision_disable(0x02000000) memsys_1_disable(0x00008000) moca_disable(0x80000000) rv9_disable(0x00200000)
otp @ 0xf0404034 = 0x00000461: moca2_disable(0x00000001) pcie1_disable(0x00000040) rfm_disable(0x00000020) sata1_disable(0x00000400)
CPU: 2x A15, 1719 MHz
SCB: 432 MHz
DDR0 @ 1061MHz, DDR1 N/A
CS0: SFDP SPI, 8MB, 64kB blocks, 256B pages
CS1: NAND: unrecognized ID: 0xffffffff 0xffffffff
RTS0: 0x1101004, 256 clients, ok
RTS1: 0x1181004, 256 clients, ok
BOX MODE: 1
AVS: park check
AVS: temperature monitoring enabled
AVS: STB: V=0.919V, T=+39.433C, PV=0.856V, MV=0.924V, FW=30333078 [0.3.0.x]
USB otp=00000040
board selection update!
board was ?, now a (flags:0xffe00000)
Loader:zimg Filesys:raw Dev:emmcflash0.linuxkernel File:(null) Options:root=/dev/mmcblk0p3 rootsubdir=linuxrootfs1 kernel=/dev/mmcblk0p2 rw rootwait hd51_4.boxmode=1
Reading 4782416 bytes from zImage...........
Starting program at 0x8000 (DTB @ 0x761c000)

[ 0.000000] Booting Linux on physical CPU 0x0
[ 0.000000] Linux version 4.10.12 (oe-user@oe-host) (gcc version 9.2.0 (GCC) ) #1 SMP Sun Oct 31 17:58:38 UTC 2021
[ 0.000000] CPU: ARMv7 Processor [420f00f3] revision 3 (ARMv7), cr=30c5387d
[ 0.000000] CPU: div instructions available: patching division code
[ 0.000000] CPU: PIPT / VIPT nonaliasing data cache, PIPT instruction cache
[ 0.000000] OF: fdt:Machine model: BCM97251SSV
[ 0.000000] cma: Reserved 440 MiB at 0x0000000014800000
[ 0.000000] cma: Reserved 192 MiB at 0x0000000030000000
[ 0.000000] Memory policy: Data cache writealloc
[ 0.000000] percpu: Embedded 14 pages/cpu @d3ddd000 s26764 r8192 d22388 u57344
[ 0.000000] Built 1 zonelists in Zone order, mobility grouping on. Total pages: 260416
[ 0.000000] Kernel command line: root=/dev/mmcblk0p3 rootsubdir=linuxrootfs1 kernel=/dev/mmcblk0p2 rw rootwait hd51_4.boxmode=1 brcm_cma=440M@328M brcm_cma=192M@768M console=ttyS0,115200
[ 0.000000] PID hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
[ 0.000000] Dentry cache hash table entries: 131072 (order: 7, 524288 bytes)
[ 0.000000] Inode-cache hash table entries: 65536 (order: 6, 262144 bytes)
[ 0.000000] Memory: 380524K/1048576K available (6675K kernel code, 365K rwdata, 1844K rodata, 352K init, 215K bss, 20884K reserved, 647168K cma-reserved, 65536K highmem)
[ 0.000000] Virtual kernel memory layout:
[ 0.000000] vector : 0xffff0000 - 0xffff1000 ( 4 kB)
[ 0.000000] fixmap : 0xffc00000 - 0xfff00000 (3072 kB)
[ 0.000000] vmalloc : 0xf0800000 - 0xff800000 ( 240 MB)
[ 0.000000] lowmem : 0xc0000000 - 0xf0000000 ( 768 MB)
[ 0.000000] pkmap : 0xbfe00000 - 0xc0000000 ( 2 MB)
[ 0.000000] modules : 0xbf000000 - 0xbfe00000 ( 14 MB)
[ 0.000000] .text : 0xc0008000 - 0xc068d2e8 (6677 kB)
[ 0.000000] .init : 0xc088a000 - 0xc08e2000 ( 352 kB)
[ 0.000000] .data : 0xc08e2000 - 0xc093d790 ( 366 kB)
[ 0.000000] .bss : 0xc093f000 - 0xc0974ff4 ( 216 kB)
[ 0.000000] Hierarchical RCU implementation.
[ 0.000000] Build-time adjustment of leaf fanout to 32.
[ 0.000000] RCU restricting CPUs from NR_CPUS=4 to nr_cpu_ids=2.
[ 0.000000] RCU: Adjusting geometry for rcu_fanout_leaf=32, nr_cpu_ids=2
[ 0.000000] NR_IRQS:16 nr_irqs:16 16
[ 0.000000] irq_brcmstb_l2: registered L2 intc (mem: 0xf0805000, parent irq: 16)
[ 0.000000] irq_brcmstb_l2: registered L2 intc (mem: 0xf0807000, parent irq: 17)
[ 0.000000] irq_brcmstb_l2: registered L2 intc (mem: 0xf0809640, parent irq: 18)
[ 0.000000] irq_brcmstb_l2: registered L2 intc (mem: 0xf080b200, parent irq: 19)
[ 0.000000] irq_bcm7120_l2: registered BCM7120 L2 intc (mem: 0xfc40a700, parent IRQ(s): 2)
[ 0.000000] irq_bcm7120_l2: registered BCM7120 L2 intc (mem: 0xf080d380, parent IRQ(s): 3)
[ 0.000000] brcmstb: biuctrl: MCP: Write pairing already disabled
[ 0.000000] arm_arch_timer: Architected cp15 timer(s) running at 27.00MHz (virt).
[ 0.000000] clocksource: arch_sys_counter: mask: 0xffffffffffffff max_cycles: 0x63a1e71a3, max_idle_ns: 440795203123 ns
[ 0.000004] sched_clock: 56 bits at 27MHz, resolution 37ns, wraps every 4398046511093ns
[ 0.000012] Switching to timer-based delay loop, resolution 37ns
[ 0.000291] Console: colour dummy device 80x30
[ 0.000313] Calibrating delay loop (skipped), value calculated using timer frequency.. 54.00 BogoMIPS (lpj=27000)
[ 0.000324] pid_max: default: 32768 minimum: 301
[ 0.000430] Mount-cache hash table entries: 2048 (order: 1, 8192 bytes)
[ 0.000436] Mountpoint-cache hash table entries: 2048 (order: 1, 8192 bytes)
[ 0.000894] CPU: Testing write buffer coherency: ok
[ 0.001147] CPU0: update cpu_capacity 1024
[ 0.001154] CPU0: thread -1, cpu 0, socket 0, mpidr 80000000
[ 0.001372] Setting up static identity map for 0x8440 - 0x8498
[ 0.003677] smp: Bringing up secondary CPUs ...
[ 0.004401] CPU1: update cpu_capacity 1024
[ 0.004404] CPU1: thread -1, cpu 1, socket 0, mpidr 80000001
[ 0.004466] smp: Brought up 1 node, 2 CPUs
[ 0.004476] SMP: Total of 2 processors activated (108.00 BogoMIPS).
[ 0.004481] CPU: All CPU(s) started in SVC mode.
[ 0.004884] devtmpfs: initialized
[ 0.011186] VFP support v0.3: implementor 42 architecture 4 part 00 variant 0 rev 0
[ 0.011384] clocksource: jiffies: mask: 0xffffffff max_cycles: 0xffffffff, max_idle_ns: 1911260446275000 ns
[ 0.011401] futex hash table entries: 512 (order: 3, 32768 bytes)
[ 0.025789] NET: Registered protocol family 16
[ 0.026207] DMA: preallocated 256 KiB pool for atomic coherent allocations
[ 0.031399] cpuidle: using governor ladder
[ 0.035655] cpuidle: using governor menu
[ 0.044797] No ATAGs?
[ 0.044887] hw-breakpoint: found 5 (+1 reserved) breakpoint and 4 watchpoint registers.
[ 0.044895] hw-breakpoint: maximum watchpoint size is 8 bytes.
[ 0.059665] SCSI subsystem initialized
[ 0.060856] usbcore: registered new interface driver usbfs
[ 0.060923] usbcore: registered new interface driver hub
[ 0.060971] usbcore: registered new device driver usb
[ 0.061032] Linux cec interface: v0.10
[ 0.061079] Linux video capture interface: v2.00
[ 0.061144] pps_core: LinuxPPS API ver. 1 registered
[ 0.061150] pps_core: Software ver. 5.3.6 - Copyright 2005-2007 Rodolfo Giometti <giometti@linux.it>
[ 0.061170] PTP clock support registered
[ 0.061656] Advanced Linux Sound Architecture Driver Initialized.
[ 0.062410] clocksource: Switched to clocksource arch_sys_counter
[ 0.062618] FS-Cache: Loaded
[ 0.068681] NET: Registered protocol family 2
[ 0.069047] TCP established hash table entries: 8192 (order: 3, 32768 bytes)
[ 0.069088] TCP bind hash table entries: 8192 (order: 4, 65536 bytes)
[ 0.069161] TCP: Hash tables configured (established 8192 bind 8192)
[ 0.069248] UDP hash table entries: 512 (order: 2, 16384 bytes)
[ 0.069274] UDP-Lite hash table entries: 512 (order: 2, 16384 bytes)
[ 0.069409] NET: Registered protocol family 1
[ 0.069781] RPC: Registered named UNIX socket transport module.
[ 0.069785] RPC: Registered udp transport module.
[ 0.069789] RPC: Registered tcp transport module.
[ 0.069792] RPC: Registered tcp NFSv4.1 backchannel transport module.
[ 0.070962] hw perfevents: enabled with armv7_cortex_a15 PMU driver, 7 counters available
[ 0.072288] workingset: timestamp_bits=14 max_order=18 bucket_order=4
[ 0.072779] FS-Cache: Netfs 'nfs' registered for caching
[ 0.072911] NFS: Registering the id_resolver key type
[ 0.072932] Key type id_resolver registered
[ 0.072937] Key type id_legacy registered
[ 0.072947] nfs4filelayout_init: NFSv4 File Layout Driver Registering...
[ 0.072953] Installing knfsd (copyright (C) 1996 okir@monad.swb.de).
[ 0.073087] FS-Cache: Netfs 'cifs' registered for caching
[ 0.073135] Key type cifs.spnego registered
[ 0.073267] fuse init (API version 7.26)
[ 0.075265] bounce: pool size: 64 pages
[ 0.075318] Block layer SCSI generic (bsg) driver version 0.4 loaded (major 251)
[ 0.075327] io scheduler noop registered
[ 0.075333] io scheduler deadline registered
[ 0.075362] io scheduler cfq registered (default)
[ 0.075757] brcm-gisb-arb f0400000.gisb-arb: registered mem: f0a09000, irqs: 47, 48
[ 0.076068] brcm-sata-phy f0458100.sata-phy: registered 1 port(s)
[ 0.076511] brcm-cma brcm-cma.0: Initialized Broadcom CMA root device
[ 0.077144] brcm-cma brcm-cma.0: Added CMA device @ PA=0x14800000 LEN=0x1b800000
[ 0.077709] brcm-cma brcm-cma.1: Added CMA device @ PA=0x30000000 LEN=0xc000000
[ 0.111671] Serial: 8250/16550 driver, 4 ports, IRQ sharing disabled
[ 0.113169] console [ttyS0] disabled
[ 0.113209] f040a900.serial: ttyS0 at MMIO 0xf040a900 (irq = 34, base_baud = 5062500) is a 16550A
[ 0.813649] console [ttyS0] enabled
[ 0.817726] f040a940.serial: ttyS1 at MMIO 0xf040a940 (irq = 35, base_baud = 5062500) is a 16550A
[ 0.827059] f040a980.serial: ttyS2 at MMIO 0xf040a980 (irq = 36, base_baud = 5062500) is a 16550A
[ 0.843360] brd: module loaded
[ 0.850220] loop: module loaded
[ 0.854215] OF: /rdb/sata@f045a000/sata-port@0: could not get #phy-cells for /rdb/sata-phy@f0458100
[ 0.863404] brcm-ahci f045a000.sata: masking port_map 0x3 -> 0x1
[ 0.869474] brcm-ahci f045a000.sata: SSS flag set, parallel bus scan disabled
[ 0.886708] brcm-ahci f045a000.sata: AHCI 0001.0300 32 slots 2 ports 6 Gbps 0x1 impl platform mode
[ 0.895688] brcm-ahci f045a000.sata: flags: 64bit ncq sntf stag pm clo pmp slum part
[ 0.904815] scsi host0: brcm-ahci
[ 0.908427] scsi host1: brcm-ahci
[ 0.911918] ata1: SATA max UDMA/133 mmio [mem 0xf045a000-0xf045aa9b] port 0x100 irq 44
[ 0.919854] ata2: DUMMY
[ 0.922314] brcm-ahci f045a000.sata: Broadcom AHCI SATA3 registered
[ 0.929263] libphy: Fixed MDIO Bus: probed
[ 0.933683] bcmgenet f0b00000.ethernet: GENET 4.5 EPHY: 0x1001
[ 0.951404] libphy: bcmgenet MII bus: probed
[ 0.978411] e1000e: Intel(R) PRO/1000 Network Driver - 3.2.6-k
[ 0.984263] e1000e: Copyright(c) 1999 - 2015 Intel Corporation.
[ 1.010192] ehci-brcm: EHCI BRCM driver
[ 1.014154] ehci-brcm f0470300.ehci: EHCI Host Controller
[ 1.019588] ehci-brcm f0470300.ehci: new USB bus registered, assigned bus number 1
[ 1.037293] ehci-brcm f0470300.ehci: irq 147, io mem 0xf0470300
[ 1.047920] ata1: SATA link down (SStatus 0 SControl 300)
[ 1.049409] ehci-brcm f0470300.ehci: USB 2.0 started, EHCI 1.00
[ 1.049960] hub 1-0:1.0: USB hub found
[ 1.049984] hub 1-0:1.0: 1 port detected
[ 1.050271] ehci-brcm f0470500.ehci: EHCI Host Controller
[ 1.050283] ehci-brcm f0470500.ehci: new USB bus registered, assigned bus number 2
[ 1.060393] ehci-brcm f0470500.ehci: irq 148, io mem 0xf0470500
[ 1.067401] ehci-brcm f0470500.ehci: USB 2.0 started, EHCI 1.00
[ 1.067889] hub 2-0:1.0: USB hub found
[ 1.067933] hub 2-0:1.0: 1 port detected
[ 1.068155] ohci-brcm: OHCI BRCM driver
[ 1.068323] ohci-brcm f0470400.ohci: BRCM OHCI controller
[ 1.068338] ohci-brcm f0470400.ohci: new USB bus registered, assigned bus number 3
[ 1.068426] ohci-brcm f0470400.ohci: irq 149, io mem 0xf0470400
[ 1.126824] hub 3-0:1.0: USB hub found
[ 1.130616] hub 3-0:1.0: 1 port detected
[ 1.134796] ohci-brcm f0470600.ohci: BRCM OHCI controller
[ 1.140224] ohci-brcm f0470600.ohci: new USB bus registered, assigned bus number 4
[ 1.147889] ohci-brcm f0470600.ohci: irq 150, io mem 0xf0470600
[ 1.209786] hub 4-0:1.0: USB hub found
[ 1.213567] hub 4-0:1.0: 1 port detected
[ 1.217686] ehci_hcd: USB 2.0 'Enhanced' Host Controller (EHCI) Driver
[ 1.224241] ehci-pci: EHCI PCI platform driver
[ 1.228748] ohci_hcd: USB 1.1 'Open' Host Controller (OHCI) Driver
[ 1.234947] ohci-pci: OHCI PCI platform driver
[ 1.239751] xhci-hcd f0471000.xhci: xHCI Host Controller
[ 1.245099] xhci-hcd f0471000.xhci: new USB bus registered, assigned bus number 5
[ 1.252797] xhci-hcd f0471000.xhci: hcc params 0x0250f17d hci version 0x100 quirks 0x00010010
[ 1.261366] xhci-hcd f0471000.xhci: irq 151, io mem 0xf0471000
[ 1.267808] hub 5-0:1.0: USB hub found
[ 1.271595] hub 5-0:1.0: config failed, hub doesn't have any ports! (err -19)
[ 1.278857] xhci-hcd f0471000.xhci: xHCI Host Controller
[ 1.284193] xhci-hcd f0471000.xhci: new USB bus registered, assigned bus number 6
[ 1.291735] usb usb6: We don't know the algorithms for LPM for this host, disabling LPM.
[ 1.300190] hub 6-0:1.0: USB hub found
[ 1.303974] hub 6-0:1.0: 2 ports detected
[ 1.308301] usbcore: registered new interface driver uas
[ 1.313711] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[ 1.320019] mousedev: PS/2 mouse device common for all mice
[ 1.325883] i2c /dev entries driver
[ 1.329662] IR NEC protocol handler initialized
[ 1.334215] IR RC5(x/sz) protocol handler initialized
[ 1.339281] IR RC6 protocol handler initialized
[ 1.343823] IR JVC protocol handler initialized
[ 1.348364] IR Sony protocol handler initialized
[ 1.352994] IR SANYO protocol handler initialized
[ 1.357710] IR Sharp protocol handler initialized
[ 1.362426] IR MCE Keyboard/mouse protocol handler initialized
[ 1.368271] IR XMP protocol handler initialized
[ 1.372815] smssdio: Siano SMS1xxx SDIO driver
[ 1.377270] smssdio: Copyright Pierre Ossman
[ 1.381943] sdhci: Secure Digital Host Controller Interface driver
[ 1.388142] sdhci: Copyright(c) Pierre Ossman
[ 1.392511] sdhci-pltfm: SDHCI platform and OF driver helper
[ 1.431411] mmc0: SDHCI controller on f03e0200.sdhci [f03e0200.sdhci] using ADMA
[ 1.438984] hidraw: raw HID events driver (C) Jiri Kosina
[ 1.444581] usbcore: registered new interface driver usbhid
[ 1.450172] usbhid: USB HID core driver
[ 1.454575] NET: Registered protocol family 17
[ 1.459103] Key type dns_resolver registered
[ 1.463501] ThumbEE CPU extension supported.
[ 1.467793] Registering SWP/SWPB emulation handler
[ 1.480154] ALSA device list:
[ 1.483166] No soundcards found.
[ 1.487422] Freeing unused kernel memory: 352K
[ 1.491884] This architecture does not have kernel memory protection.
[ 1.584360] mmc0: new high speed MMC card at address 0001
[ 1.590197] mmcblk0: mmc0:0001 4MEYMA 3.66 GiB
[ 1.594876] mmcblk0boot0: mmc0:0001 4MEYMA partition 1 2.00 MiB
[ 1.600931] mmcblk0boot1: mmc0:0001 4MEYMA partition 2 2.00 MiB
[ 1.607006] mmcblk0rpmb: mmc0:0001 4MEYMA partition 3 128 KiB
[ 1.616885] Alternate GPT is invalid, using primary GPT.
[ 1.622235] mmcblk0: p1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 p8
[ 1.656432] usb 3-1: new full-speed USB device number 2 using ohci-brcm
[ 1.835927] EXT4-fs (mmcblk0p3): recovery complete
[ 1.843075] EXT4-fs (mmcblk0p3): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
[ 1.855953] random: fast init done
INIT: version 2.88 booting
Starting fake hwclock: loading system time.
Fri Feb 18 19:59:46 UTC 2022
[ 2.070315] FAT-fs (mmcblk0p1): Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsck.
[ 2.080301] usb 3-1: device not accepting address 2, error -62
[ 2.096683] Adding 262140k swap on /dev/mmcblk0p7. Priority:-1 extents:1 across:262140k SS
[ 2.244463] usb 3-1: new full-speed USB device number 3 using ohci-brcm
[ 2.665421] usb 3-1: device not accepting address 3, error -62
[ 2.715734] hd51_1: module_layout: kernel tainted.
[ 2.720572] Disabling lock debugging due to kernel taint
[ 2.725908] hd51_1: loading out-of-tree module taints kernel.
[ 2.732140] usbcore: registered new interface driver tpm
[ 2.835411] usb 3-1: new full-speed USB device number 4 using ohci-brcm
[ 3.010397] usb 3-1: device descriptor read/64, error -62
[ 3.290400] usb 3-1: device descriptor read/64, error -62
[ 3.565401] usb 3-1: new full-speed USB device number 5 using ohci-brcm
[ 3.740399] usb 3-1: device descriptor read/64, error -62
[ 4.018455] usb 3-1: device descriptor read/64, error -62
[ 4.129511] usb usb3-port1: unable to enumerate USB device
/dev/dvb/adapter0/video0: No such file or directory
[ 4.379733] EXT4-fs (mmcblk0p3): re-mounted. Opts: data=ordered
ALSA: Restoring mixer settings...
/usr/sbin/alsactl: load_state:1735: No soundcards found...
net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1
net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1
vm.dirty_writeback_centisecs = 300
vm.dirty_background_ratio = 1
vm.min_free_kbytes = 8192
vm.dirty_ratio = 60
vm.swappiness = 30
net.ipv4.tcp_timestamps = 0
Starting stb hwclock: loading system time.
INIT: Entering runlevel: 3
Starting system message bus: dbus.
Starting Dropbear SSH server: dropbear.
Configuring network interfaces... [ 5.864404] f0b00000.etherne:01: Broadcom BCM7439 (2) PHY revision: 0x10, patch: 1
[ 5.873733] bcmgenet f0b00000.ethernet: configuring instance for internal PHY
udhcpc: started, v1.31.0
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending discover
[ 9.418100] bcmgenet f0b00000.ethernet eth0: Link is Up - 1Gbps/Full - flow control rx/tx
udhcpc: sending discover
udhcpc: sending select for 192.168.100.245
udhcpc: lease of 192.168.100.245 obtained, lease time 14400
/etc/udhcpc.d/50default: Adding DNS 10.30.23.1
/etc/udhcpc.d/50default: Adding DNS 5.249.128.38
done.
Starting rpcbind daemon...done.
Fuse filesystem already available.
Mounting fuse control filesystem.
exportfs: can't open /etc/exports for reading
starting 8 nfsd kernel threads: done
starting mountd: rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for udp6
rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for tcp6
rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for udp6
rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for tcp6
rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for udp6
rpc.mountd: svc_tli_create: could not open connection for tcp6
done
Mounting remote filesystems...
Starting automount: /sbin/stb-hwclock: line 24: /proc/stb/fp/rtc: No such file or directory
done.
starting statd: done
Starting internet superserver: inetd.
Starting Samba: smbd wsdd.
Starting Shell In A Box server: shellinabox.
Starting syslogd/klogd: done
Starting telnet server: telnetd.
* Starting Avahi mDNS/DNS-SD Daemon: avahi-daemon
Process 1862 died: No such process; trying to remove PID file. (/run/avahi-daemon//pid)
...done.
* starting FTP Server: vsftpd... done.
Starting crond: OK
/etc/rc3.d/S98createswap: line 4: fdisk: command not found
[ 15.446035] blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0rpmb, sector 0
[ 15.472024] blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0rpmb, sector 0
Warning: Error fsyncing/closing /dev/mmcblk0rpmb: Input/o[ 15.482646] blk_update_request: I/O error, dev mmcblk0rpmb, sector 0
utput error
Warning: Error fsyncing/closing /dev/mmcblk0rpmb: Input/output error
Error: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
Warning: Not all of the space available to /dev/mmcblk0 appears to be used, you can fix the GPT to use all of the space (an extra 40960 blocks) or continue with the current setting?
Running local boot scripts (/etc/rc.local).
killall: showiframe: no process killed
/dev/dvb/adapter0/video0: No such file or directory
net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1
net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1
vm.dirty_writeback_centisecs = 300
vm.dirty_background_ratio = 1
vm.min_free_kbytes = 8192
vm.dirty_ratio = 60
vm.swappiness = 30
net.ipv4.tcp_timestamps = 0
PYTHONPATH: /usr/lib/enigma2/python
DVB_API_VERSION 5 DVB_API_VERSION_MINOR 11
/usr/bin/enigma2.sh: line 149: 1904 Segmentation fault LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2 $VERBOSE 2> /dev/null
killall: showiframe: no process killed
/dev/dvb/adapter0/video0: No such file or directory
net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1
net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1
vm.dirty_writeback_centisecs = 300
vm.dirty_background_ratio = 1
vm.min_free_kbytes = 8192
vm.dirty_ratio = 60
vm.swappiness = 30
net.ipv4.tcp_timestamps = 0
PYTHONPATH: /usr/lib/enigma2/python



Mesaju care se repeta

DVB_API_VERSION 5 DVB_API_VERSION_MINOR 11
/usr/bin/enigma2.sh: line 149: 6393 Segmentation fault LD_PRELOAD=$LIBS /usr/bin/enigma2 $VERBOSE 2> /dev/null
killall: showiframe: no process killed
enigma2 is the main pvr application... adjust oom score!
/usr/bin/enigma2.sh: line 123: /proc//oom_adj: No such file or directory
/dev/dvb/adapter0/video0: No such file or directory
net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1
net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1
vm.dirty_writeback_centisecs = 300
vm.dirty_background_ratio = 1
vm.min_free_kbytes = 8192
vm.dirty_ratio = 60
vm.swappiness = 30
net.ipv4.tcp_timestamps = 0
PYTHONPATH: /usr/lib/enigma2/python


Nu stiu daca aceasta parte de boot este corecta


Kernel command line: root=/dev/mmcblk0p3 rootsubdir=linuxrootfs1 kernel=/dev/mmcblk0p2 rw rootwait hd51_4.boxmode=1 brcm_cma=440M@328M brcm_cma=192M@768M console=ttyS0,115200

mirel
03-03-22, 22:10
https://www.sateliti.info/image/png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAAPIAAAH0CAYAAAAHRnANAAAgAElEQVR4nO3db2wb953n8c/kX1s4trHt7jpO5FzOJZlUZdMWCM4NmcXCSIKYMgqoQKA 2CBCd1ESuCtA5nDBARvj2gDeHIo qAj0dpc6HBa vT0g2gBLoGfSwW5hNy0ZG5de0z1G2YpENhsrcXwNmsiKk1gWOfdgOOSQGkqySFua37xfgBtqOP8o9KvfzHC n7Fqr561BSDQbnmheEqS9PjkkTVvuu8B2Nlu2u4dADA8ChkwAIUMGIBCBgyw9ULeG9NjD8e0d6NpN2K9m9nutezbKD7HqO3EfcKO cctWF9x75z7pnVe1NMq9CeB6124opscekM7 ZOEat7VfD05 WXdJki7qXPGXOu9d7Y3afwTSlkfkPXukxXeWR7kvgVzvqBw49GXplVN6oXhKf//r23Xo0P6e93f6/mN7bXFE3q x/R9q8ZycEejwQe1231p w/lvz/TLev30z/SaYnrs8C7Nd0ab/Xpw8g4ten5ed717Byx/ rKkXRp/ Iju2u3ZXmf46q537xf QI/eu6s93TPfgM/hO79ieuyBXbqkfe3tSW /ckovL 7WFx84qN27pUcnD2r51xW9 M5 /9/DA9Lihwf1hf0Xda74rsb2X3Q t6Sldy5q c7d2qsL7RHY83sBfGytkMfu0F0X3tXL2q8HDx/UpVdO6cVFdQ4rpf168PAuzRdPOQW3N6bHHohp8ScLmr9wRGNj0vlF73o2ud6lQcvv1vju23Xp9Cm9vNQuvvb2ltS3ndd/phded7f3VT1 3369dk4DPoe05Df/P0nybE9jX9XjD3xVBxZ/qddeeUNjnUPr/Xpw0uf38Iqk3Qe159en9MI55/c15v39Li3r0u47tEdau/ Ajy0V8oG79untt38p7Y1pz/IbOrvYN8Pe3dqjfTo0eUSHOhMvao k829f1KG79kuLF3Tgrtv1 j9d2Px6By6/W1q qMX2CLz0zkUt37urUwid9Uo I 9l7d2rgdvznV/q2Z4W39XbD0S0p/9K1MDfw2Vp Q3N 23PR8/ Az62UMi7tef2y7q00ena8hv6e78LPosNvX5vRAckjd1 UfOdGTa5Xr/l172U61nv3pgeO7xPi6dPdQ nH1hn0Wud34/f72FvTOPrLbN3t/YsX9al/v0HBrj2i11792tM7dFoaVmXdu/TWLuQ9t65zxm5lpZ1afdBjY/5rWBZi /crrFDd2jPOxe6/wffzHrXW967i3fu0 4L77YPZz3rlXpG0t79HbA9v/n7jd2hu7wj9G7naGD934PXBS1e2KexMc92Plx2Plv//gM rnlE7v0a5IJefuUOPX74iL4gafnCRS2700/v1mOHj hxdwTzjExL71zUnnt3af7c8jWu1 G3vHYf1KOTBz3burB2vUsLmv/wSGe nv31297A fu2p4s6V1zobuPCER2aPKLxX1f04uk31v4eXln7ez1/7lcam3Tnu6hzRZ/9Bwawvve979nS5rufDhw6orG3T nlTZ7fbVag1rvl74qv3fX6vcAs13xoPbb/ohZH/n q/QFb740S9P3HjXLNIzKAnYemCcAAFDJggJsk6bvf/e527weAIdzid27sdebMmRuzJwC2bFPfI58 ffp67weAIWz6hpDXfkXrDbBTcbELMACFDBiAQgYMMFQhP/GVr mJv/HcP3j eT3x5PN6a9i9AnBNhhuR7/ Goi8 q78 v/GsAK6fIQ t79G30hF9/8TaEJq3/ubbin/la 1/33aK/fzzeuLJ7 vZJ53pz/58UX/ded1e8PzzeqJ/OQDrGv4c aH/qL/QU91CbLv7j/6raq edf79yFPs/9jQwT87q9qPvqG//c6zkvt69nm9pZf17NffVMZd7seP6MVnOFQHNrLlXGuvP5h SoVnntdbf aZeP55PfH1H pV9 f773EK8v5H9IcHJOkefeX e7qvJen8W6rr7/S3X/k7z4q oX RdPcodhQw1EgKWQe qece 7b 6qVHnJ/PP68nvv4PeuzHZ/U/DrR/fmaT67r/KZXzcpXOAajOzrp7v/6I lH3hHYHfkld566R 609dz4G5F//GH qufbzwrgK4Rfo/8oL77o284Lw98U5nYDzXRvmj1p/8ccQ6dN7OOHz l ne 1r1QxtdZwIas2qtn7S9ZDvvdQvFE/pzJkzOn36NPdaAzsYd3YBBtj0xS7yu4Cda1OFfPjw4eu9HwCGsOVggSu/Laq58s ym7Zaq6uyW7ZkW2q1mrJbTbVaTbVaq7Ju3qPP/M6/0a7f/8OR7zwAx5a R7btlporb i2vRHddOvX9PH7RV25/Fu9//4Huvu R3Tzrbd15l1d VDv/0uVQgauoy1d7LKs9mLWzWqt/m/t r0/0WfveVq3tD5Q/Vcv6cqH78m2m2o1r8iSpdVPfjPKfQbQZyRXrVc/OSXpZjWbV7W6ckXvL/5fta5 otbVj9S8elktuzWKzQAYYOu3aNr9E5pqrl6V3VpVq3nVKeDmFbWaV2S3KGTgetpyIbfsZvd1a1V26xM1V6 q1VpRq3mTVlcuyV51Ctk7L4DR2/KhtTvKtlqraq2uqNX8UM3mquzmiuzmippXLmn1yiWtfnJJN998i95743 ObKcB9NpyIbeaq50ibl69on/7nf/kTGsfTq9 ckmrVz7Q6pUPdMstLS29SzY2cL1svZBbzU4R//s//ZnefPNN/eiF33NG59WVdhEva3VlWbeNfY/zZOA6GmJEvtpTxJL05ptv6r/9r9udEXllWc2VZTVXLkuSbHvN1TEAI7Lli13N5qpWr36i556Ja3Xl83ry3/1Ez31HWlm5ILv5aTVXbNkt5yq25NxEAuD62PqIvLqq1ZWPnX9XPnamtVpqNdtfQa1 rNbqJ7Jbq8r9Ysm/kBt5Ja2MyoN BrApQ4zIV2W1i3h15SPdc889Ovbnb0pqSbrcme8vn/mU3nvvI9l3cmgNXC9DHVqrXcTNq5/oPzwpffCbpq58bOt3P7tLn/pMd97/MnZMrds v3Ylkawq9jo/A9iULRfybZ/5vC6996qazZZkW3KP0lv6tJr6tK7Yn5ZsW7Zt69bP/L5 566HR7XPAPpsuZDvuO8pfe7Kb3XpN7/Q/8XEv/7//oqvWvddcXJzT2 YQ tWvfKPcTwDqGisO99VOf1efGHtXnxh4d1f4A2IKhCvmnP/3ppuZLJBK69dZbh9kUgHUMHVD/UDIpWZJlWZK6/221Wrrpppv0yiu/0JkzZ/Rg4kHdvuv2YTcHwMdQ/ci2bcuWLdndO7fc/950k7Pqq1ev6qGHHtLZl89qeXl5yN0F4GeoQm61WusWsyRdvnxZL730kprNps6ePTvc3gLwNfSI7H7F5H3deU/SI488rPu/9CXdd9w 1pI69kMq/GcGsBjDSSEVntUdm2taaYbdvWHfvv0N3/6m61NtMBdV0KtqyMZcly/2W4CRRmGc2hdc8/dYt5K3dpRbKqVLKKDLNj/cpFqeTuX10ztePKM7TDIEMVcrPZlG2rb1S2O9P6z52bzd7In94GibIyVkZl74jcyCvpjqLRnKrurN7pVrJblD3TPetOFVRIuT/UNV NKzbSvxTA9hrpiOwt5s65s7qv w tj6VnVXSrrVzUbHpSnXpTWZloTnF3JK3PKNGZPq9j7vrrU5qbzqvRN399pqaJnkPohvJJS5ZV1KRd8GwHCL6hC1neEXjAIbbzcm0 hpybTmm1XcrlY08zTnvJqLKiWmNHT/RXXWFBNs5rwjtTVedX75o8cnVJitugZ8SPKVmzZ9qSK3lEcMMBQhby6urqmgDWgmGU78/dIPa2ZWlFllVWsTenoZg93EzOq92znWkbYlCbTVc3XN70AsOMNf0NIp3j7f 775x5y94jo6FRNxUxRtamjvRe4IjHFq3M62R45GyfnnHPkSEzxak4/6L/w3De9cXJO1faheiOf8YzAZRVnExqPDvPJgZ1lqFs0l5aWnAvTti1Lkvu/vSxZzpmylpaW1qwjcnRKtdy8jtn9w3FKhVJRVtRSTlIinW6fI6dUqM8oGbVkubMmZlSvZPump1WynXE6EpNy7fVIUrpkK8vFLhhk qEJeXl52Rt92/XbK2JKsvm fLHf fn7hApX261RBtl0YsEx289MHrQcwxFCF/NFHH8m2bWfM7VRut6q7xexMijj4beYQBrDT0i/ fvf39U wJgi4Yq5Oeee25U wFgCAQLAAYgWAAwAMECgAEIFgAMQLAAYIBwBAv0tDdaStIxAcOEI1igPt9th7RLiuem6X6CUUIYLBDVeGKYTw3sPCEKFmhrnNScr qFlEgiAEAULSM4fgTlNnRjxoTuwzUIULFBWxjqu8XqFFkYYJxTBAs65M0UMcw1VyG6wgF8x 43KA4MFZqVjayospUIprlzUOYSeno/3BAvUJjw51cm8Gn3To7m4Su0rXM4fgWpnXXwFBdOEIlggkq3Ib3bAFAQLAAYgWAAwAMECgAEIFgAMQLAAYACCBQADECwAGIBgAcA A4QgW6Cgrwx8DGCgcwQKSGvmkLGtCsyNeL7AThCNYQO3bNDs9zYBZwhcsABgoZMECgJlCFCwAmCscwQKA4UIRLCC1r1pHc6pWc4p aljh9hklCESzgvEW4AMxFsABgAIIFAAMQLAAYgGABwAAECwAGIFgAMADBAoABCBYADBCSYIGyMgPaGwEThCJYoJyZkGhvhMFCECx QVnE2rUlve2NtgUN0GCV8wQKRmOLVedWH eDADkOwAGCA8AULNBZUS4wruvmPCex4IQgWSGnScwjfODmnajw28pROYDsNdYumGywg2243KnY6kj0sWc6Z8uBggdy8jtl wQJFWVFLOUmJdLonWCAZtWS5syZmVK9k 6anVbKdcTpVKKlorZ0OmCIkwQIpFWxbPmsCjECwAGAAggUAAxAsABiAYAHAAAQLAAYgWAAwAMECgAG2P1ignOk8MWJHdRcSZIAA2 eZggbIyEzXN1J35CsPecHXdi6 sDMWNHWh7gwUaC6oprlgAbnxu5JOyrAnNbveOAD62NVggE82p6m1JTOaVz3hCAfyCAtqjrjOf95C8ofx09yFtyXzDP4Bg4PIaHGS g9rOjOj3RwM6yrcEChfqMEm5LYn1GiWpO85NuW I6QQGd WzZpbRmj fVUETZE931VbL1AQEEg5YfFGQA7HzbGiywhjdIYL2gAO980XH/ghsUQDBo UFBBkAAbG wwPU2TAABECDbHCywjoFBARtwR91BAQTrbs8nyAAIgKEK2Q0W8Ctmv1HZL1hgMCdAoDbhHBpHc3GVNvp KpLVsbRzOJ3MR3uWdy mDf7qKKVCKa5c1Jl3ej7ec8jeyCfbh fOxbQd9Z03Qs qvXrW/uKXD m1X51b8 YLxVM6c aMTp8 7btwPp/Xn3zrW8691nIKwL3v2nJetIvImfbnf/GXymb9Gv8BDINgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLDAIwQIIEIIFNqWszJrnLgM7B8ECm1DOTEgbPXcZ2EYEC2 wYLFBWcTatSW87ZW2BQ27sKAQLXGuwQCSmuNthBewQBAsQLAADECxwrRoLqiXGFR3F/gEjQrBAz/b8ggVSmkzPqujdj3hMO/z6HEJmqFs03WAB2Xa7UbHzqHMPS5ZzprylYIFk1JJz02daJTslNRYGLxLJ6lja0oQ1q8RMXZWe5eWM0CfW2V6pKCtqKScpkU53Dt lThZKKVt9 ADsIwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLAAYgGABwAAECwAGIFgAMMD2Bwu4aOQHtmybgwVGp5zZ6JEwgLmGutjVKeQe3Vsynbu7htnC 5pQzlo4rzfOMEVrbGizg28jfyCvZE6dTVsbKqNwTCNB9v5FP6vh4XZWnx4f5KECgbWuwgG8jf/uJim63kcpFzbpdTz3BA04RT uEKll6kRBu2xosMKiRPzWZ1my7ksvFmmbcmXrmb jkXFXVXNQTHJBTlPNkhNDODBZIPa2ZWlFllVWsTemo74AbUbbi2ZYbG1TJ0iuM0NnWYAH/Rn5JiujoVE3FTFG1qaMUJrCBoQrZDRbwK2a/Ubk/WKBQiisXdS52Tc/He646R45OqTYrHeP8F9jQ0G2Msm3Z3RbkTktytxfZYbnze6UKsu2C/8ojWVXsvp8r6 zMRu8DBiNYADAAwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLAAYgGABwAAECwAGCHiwQFkZq/ucY4sHkCOkRtrG6NcocV2Vi5LbBmnXNVM77jzMHAiZYAcLpAoqdNoa65qvxhXj1myEUKCDBRwN5ZOWLKuoyVE8/xgIoAAHC7jcvuRJFa0kh9YIpQAHC6xZSJPpqubrQ3wgIKACHSzQyGc8I3BZxdmExqPDfCIgmAIdLBCJqbO8ZU1IpYrIIUAYBTtYY L3lgRAhWAAwAMECgAEIFgAMQLAAYACCBQADECwAGIBgAcAABAsABgh2sIC3DdKylKRjAiEV7GCB ny3DdIuKZ6bpvsJoWRQsEBU4wkBoWRAsEBb46TmtNmWR8AsBgQLSFJZmeicpk7wkHOEkwHBAmVlrOMar9PCiPAKdLCAcz5NEQOBD hZwir/qCRfgKyiEU6CDBSLZiuzsMJ8AMAPBAoABCBYADECwAGAAggUAAxAsABiAYAHAAAQLAAYgWAAwQLCDBTrKyvBHACEW7GABSY18UpY 1odnrvylgxwp2sIDat2m6vcxASJkTLACEmCHBAkC4GRAsACDYwQIAJAU8WEBqX7WO5lSt5hS1LGXK684OGCnQwQLOZMIFAIIFAAM QLAAYgGABwAAECwAGIFgAMADBAoABCBYADECwAGCAgAcLlJVx2yB7Wh BcAl0sEA5MyG12yDrMzVNcH8mQirAwQJlFWfTmmy3NUaOTilRW DQHKFkTrBAJKZ4dV71YT4QEFAECwAGMCdYoLGgWmJc0WE EBBQAQ4WSGnScwjeODmnajxGCAFCaahbNN1gAdl2u1Gx05HsYclyzpR9gwWsqKWcpEQ6vTZYIDevY/bg0kwVSipalpybQtMq2Rx3I5wCHiyQUsG2NWANQGgQLAAYgGABwAAECwAGIFgAMADBAoABCBYADECwAGAAggUAAwQ8WGB0yhlLFn 9IEFBDXezqFHKP7i2Zliy175/c0coZS8eV5mHpCKydFyzQP91KKt9oT0tmlEk60zPlhvKd11p7aN752YkDSuYbnnW31ynnIXDHx uqPD0 zK8C2FY7L1hAZWWi8zrmLl f0tx0u0CrNY2fsGWX0pqdmJbc18fXOyROqVCfkXI/UFkN5afnNFWvKBtxinhaJ1TZ4ImPwE439KG1U7zrdz3JsqQBwQIn huWGguqaVaz1qxnYlp1jUsJtzd5XInEePf1RjsayerETFJRK6rETF2ViCQ1dHKuqmo1KivXnTWalOqVLO2QCJSdGSyQmFG9Zz0 0T7XKBKL909RtuLZRn1GicQMRYxA2nnBApGY4tWcfrCVQExPZldvUEFZTuBmSfHcdOf8GDDFUIXsBgv4FbPfqOwXLJCLOhespufj 7UNk55y2NuFe7Nrk10KRrE7M1DRh9a vrIw1IZUKSinV3iYZ2DDLzgwWiGRVsbNrJneCBbwhA97X2Yp8FlPBeySQKmjNN2b96wEChmABwAAECwAGIFgAMADBAoABCBYADEC wAGAAggUAAxAsABgg5MECTotj5w4yHpSOgBppG6Nfo8SOVi5KbhulXddM7Tj3YSOQwh0skCqo0Gmrqmu GleM1icEUKiDBRzuH4SiJkfQLglshxAHC3TeVLZiK6uyMlZSCz1FDgRDiIMF qU0ma5qvr7BbMAOFOpggUY 47m4VVZxNqHx6Ba2C2yzUAcLRGLqbN yJqQSh9UIpnAHCwzaPhAwBAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLAAYgGABwADhDhboaZf0tDoCARPuYIH6fLeNkge8IcA IFui0VUU1vmE/JLAzESzgapzUnNx ZyBYCBaQ5PzxcAqcOkYQESygsjLWcY2TDIIAC3WwgHO TBEj EIdLOAUe9UTLsBXUAimcAcLDJgfCBqCBQADECwAGIBgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABggHAHC3SUleGPCAIs3MECkhr5p CxrQrMbzwrsWOEOFpAUyVY8vdBAMBEsABiAYAHAAAQLAAYId7AAYIhQBwtI7avW0Zyq1Zyi7oUzIGDCHSyg9lVrwgUQcAQLAAYgW AAwAMECgAEIFgAMQLAAYACCBQADECwAGIBgAcAAIQ8WcFocnTvIund7AUET6mCBsnMDtmzbVn2mpgnuz0RAhThYoKzibFqT7baqy NEpJWoLHNojkAgWcEViinu6p4AgIVgAMADBAq7GgmqJcUWH3A6wHUIcLJDSZHpWxbJn/nhMDNYIoqEOrd1gAdnuwfX6h9h wQJW1FJOUiKd7gkWSEYtWe6MiRnVT2ywM53DZ2ep7vrcYAFbKUmpUlFWNKOYXVCqUFLRcreTVskedtwHtkfIgwVSKti2fPYACBSC BQADECwAGIBgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAww1KF1t1HC4X6PbFmW87WUZemRRx7Wuxfe1crKihbqtCQA10MggwXKmU0 RgYIiaG7n/rvn/bekmnJUvc y9EoZywdV5oHkwMe2xss0BO14wQENPLJ7sPb3FCBtkY qePjdVWeHh9mtwHjbGuwQD7ZjdqxbVuFVPuhau6ypbhy7TaoRj6paZ1QZU0iAIBtDRaYk1 wQF5Jb xPYlwNRXVyrqpqNSor1501mpTqlSythwi9nRUs0MgrGZ3TVL0//ieibMWz3vqMEokZihho29ZggSn5BAh04nz6wwEADLKtwQLZE70BAumSrWNxS9H28XM3HADAerY3WMAvQCBlyy9rYM1ylQ3mAUKEY AHAAAQLAAYgWAAwAMECgAEIFgAMQLAAYACCBQADECwAGCBAwQK9LY8WDyUHOkbaxujXKDEy5aKn5bGumdrxnl5lIMyCEyyQKqjQa Xmsa74aV4zWJ0BSgIIFHA3lk5Ysq6jJETwzGTDF0IXc38Lod4jtvPQPFnjaL1jAHZEnZqXagidkz 1LnlSxLwYICLOABAv0S2kyXdU8F8EBSQEKFmjkM54RuKzibELj0WH2HjDHUIXsBgv4FbPfqOwXLFCb8Fzsqmd1LJ5TtP3z9Hy8My JHYlIu6s47IZUqIocPcAQnWCBVkL1h4gAQTgQLAAYgWAAwAMECgAEIFgAMQLAAYACCBQADECwAGIBgAcAAwQkW8DZTWJaSdEwAHc EJFqjPK95peSwpnpum wloC2iwQFTjPN0N6AhYsEBb46Tm1O2SAsIuYMECklRWJjqnqRM85BxwBSxYoKyMdVzjdVoYAa/ABAs4IzVFDPgJTLCAU9RVT7gAX0EBruAEC2Qr6p8VgINgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLAAYIDjBAh1lZZJ 5cU8X0BWcYAG5vcoTmh3taoHAC06wgNq9ygMftQqEVzCDBQD0CGCwAIB AQsWAOAnOMECAAYKTLCA1L4QFs2pWnXmyXD6DEgKUrCA2hfCCBcA1iBYADAAwQKAAQgWAAxAsABgAIIFAAMQLAAYgGABwAAECwAG CFCwgLflMSNu6gK6AhMsUM50Wx7rMzVNcH8m0BGQYIGyirNpTbZbHiNHp5SgvRHoCGawQCSmeHVenHEDDoIFAAMEM1igsaBaYlzR YXYeMEhAggVSmkzPqlj2TI/HFBlm5wGDDPU9shssINtuf4fc6Uj2sGQ5Z8q wQLJqCWr/XO6ZOtY3FLUykmSEul0Z0ROFUoqWu68aZXs/mNyILwCFCyQUsG2NSBzAAg1ggUAAxAsABiAYAHAAAQLAAYgWAAwAMECgAEIFgAMMPSI7L2Lq78XWZIeeeRh3f lL m e 8dfm 9GnkleeA5IClQwQIDbKqge9slLXqZYZjABAsMFMmqUsmuf991uehpl6xrpna85wHqQNBta7CAb4hA/wjr/dnb4hjNOQ0Vg973xgGlCip0bs2ua74aV4yOCxhkW4MFNhUi0FFWJppT3B1Z17Q49r6/Ng6ooXzSkmUVNWkXRMsFTLKtwQLXFCLQWFAt4RNEMOD9yNEpJWaLnpC iLIVW7Y9qWInQggww7YGC2wqRGDkUppMVzVPThAMsq3BAv4hApI8eVyd6ZGY4tU5nWz4zN95vxtU0Dg5p2p6UilJjXzGMwKXVZxN aJx4ERhkqEJ2gwX8itlvVO4PFjgWzynaPrSeno87I3IkqxMzNU30T1dKhVJcuWj/dFdKhfqMahPO 9FcXKX2Fa5ITJ3lLGtCKlWU5WIXDLKtwQKpwoAQgWxF/XkD7QVk yxQqbRf AUVrLMcYAqCBQADECwAGIBgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABggHAEC/S0N1pK0jEBw4QjWKA 321/tEuK56bpfoJRQhgsENX4jWmzAm6YEAULtDVOak7drivABCEKFpCcYp/T1IkNDsWBgAlRsEBZGeu4xuu0MMI8oQgWcEZ ihjmCkWwgFP0VU 4AF9BwSyhCBaIDFofYAiCBQADECwAGIBgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAsABggHAEC3SUlaH4YaBwBAvI7X2e0OwN2CXgRgt HsIDat2nesEe3AjdW IIFAAOFLFgAMFOIggUAc4UjWAAwXCiCBaT2hbVoTtWqs01On2GSUAQLOG8RLgBzESwAGIBgAcAABAsABiBYADAAwQKAAQgWAAxAs ABgAIIFAAOEJFigrMyA9kbABKEIFihnJiTaG2GwEAQLlFWcTWvS2964XrskEEDhCxaIxBT3dFcBJiBYADBA CU/iy4AAADTSURBVIIFGguqJcYVvRHbAm6QEAQLpDSZnlXROz0e2zB1EwiSoW7RdIMFZNvtRsVOR7KHJcs5Ux4QLJCTJCXSaU wQFLR9q2enelKqVAqyopayvVMdznBAsmoJWfJtEq2c5ydKpRUtNZOB0wRkmCBlAq2Lb9NASYgWAAwAMECgAEIFgAMMNRVawA7A4U MGIBCBgxAIQMGoJABA1DIgAEoZMAAFDJgAAoZMACFDBiAQgYMQCEDBqCQAQNQyIABKGTAABQyYAAKGTAAhQwYgEIGDPD/AcZp9pltTw5KAAAAAElFTkSuQmCC

nu-ti vede ceva acolo:

/dev/dvb/adapter0/video0: No such file or directory

tre sa arate cam asa:
https://i.postimg.cc/QttFvYHN/1212.jpg (https://postimages.org/)

fery21
04-03-22, 22:40
Nu, nu am acest folder /dev/dvb/adapter0 care se generaza in automat cred.

fery21
13-03-22, 11:07
Dupa mai multe cautari am descoperit ca, aceasta placa are rolul unui sim... den original/clona problemele sut tocmai din aceasta cauza, am o clona si vreau sa pun imagini originale...


...nu stiu ce este aceasta placa si ce rol are...
https://i.postimg.cc/TYQwWRJ0/20220227-195740.jpg (https://postimg.cc/svQykC8G)

ioany
13-03-22, 11:19
Unde in interiorul receiverului e plasata acea placuta ? Poti pune o imagine ?

fery21
14-03-22, 15:35
Am placa de baza desfacuta.

https://i.postimg.cc/7P2D3yMx/IMG-20220314-143242.jpg (https://postimg.cc/yWswKtb5)

mario08
27-03-22, 15:38
Da se pare ca are rolul unui "sim" de recunoastere , la fel cum a fost si la "razboiul clonelor" in trecut
Ai un cpu programabil , o memorie flash si un tranzistor/sursa de putere medie pentru a le alimenta
Rezolvarea in "razboiul clonelor" daca iti mai aduci aminte Fery21 era sa modifici seria mac-ului cu una de original
Se putea realiza prin "terminalul putty" parca.......poate...... poate.......

fery21
27-03-22, 17:03
Find un stm32 cred ca poate fi programat separat.

mario08
03-04-22, 12:18
Teoretic DA , practic e mai greu , fiindca NU stiu daca il poti programa asa direct cum este el acum plantat pe placuta respectiva
Deci ti-ar trebui unul ''bun'' nelipit pe placuta in cauza si apoi tu sa il deslipesti pe al tau....sa il reprogramezi si apoi sa il lipesti din nou
Problema e....... ca sa nu aibe niste key dedicate/particularizate pe receptorul tau ....fiindca prin reprogramarea de la un alt receptor ......tu practic ''clonezi'' receptorul bun cu al tau

fery21
03-04-22, 22:19
Am ramas mometan doar cu logo nu mai trece de partea de boot
Dupa schimbarea unui condesator 16V470uf cu unul de 16v680uf



CPU 01
BCM74390011
PRID07251111
v1.7
RR:00000003
BFW
SEC
seclib-1.5
BBL v1.0.1
AVS init...
spare0/rmon_hz=017d7470
spare1/rmon_vt=017d7471
AVS init OK
AVS load:select_image: addr_offset: 00051000 part_offset: 00000000 bootStatus: 2a002b00
AVS load_code offset =00051000
AVS: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Verify AVS 0x00000000
LOADED

single board
select_image: addr_offset: 00055000 part_offset: 00000000 bootStatus: 3d2b2500
MemsysFW: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Secure Boot 0x00000000
SHMOO 01020000 BLD:9695 HW:hpf0_b1p6 V:1.2.0.0
MCB: FIX
AVS start:status=000000ff
STB: Current voltage=00000399(921)
temperature=0000ba60(47712)
PV=00000357(855)
MV=0000039b(923)
AVS FW rev=30333078 [0.3.0.x]
OK
DDR0: *@ ffe0ba98 <= ffe0ba98 MEMSYS-0 @ f1100000
MEMSYS ERROR: 00000001

eMEMC:
00000002
ePHY: 00000000
eSHMOO: 00000000 00000000 00000000▒CPU 01
BCM74390011
PRID07251111
v1.7
RR:00000203
BFW
SEC
seclib-1.5
BBL v1.0.1
AVS init...
spare0/rmon_hz=017d7470
spare1/rmon_vt=017d7471
AVS init OK
AVS load:select_image: addr_offset: 00051000 part_offset: 00000000 bootStatus: 2a2f2b00
AVS load_code offset =00051000
AVS: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Verify AVS 0x00000000
LOADED

single board
MEMSYS:0000002f
FATAL ERROR: Boot 2nd image failed


Corect ar fi fost asa, preluat de la unul funtionant


CPU 01
BCM74390011
PRID07251111
v1.7
RR:00000003
BFW
SEC
seclib-1.5
BBL v1.0.1
AVS init...
spare0/rmon_hz=0179706c
spare1/rmon_vt=0179706d
AVS init OK
AVS load:select_image: addr_offset: 00051000 part_offset: 00000000 bootStatus: 2a002b00
AVS load_code offset =00051000
AVS: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Verify AVS 0x00000000
LOADED

single board
select_image: addr_offset: 00055000 part_offset: 00000000 bootStatus: 3d2b2500
MemsysFW: OTP Decrypt 0x00000000, OTP Secure Boot 0x00000000
SHMOO 01020000 BLD:9695 HW:hpf0_b1p6 V:1.2.0.0
MCB: FIX
AVS start:status=000000ff
STB: Current voltage=00000380(896)
temperature=0000483c(18492)
PV=00000343(835)
MV=00000380(896)
AVS FW rev=30333078 [0.3.0.x]
OK
DDR0: *@ ffe0ba98 <= ffe0ba98 MEMSYS-0 @ f1100000 OK
DDR1: -
Sdram Scramble OTP = 0x00000001
Sdram Scramble OK
select_image: addr_offset: 00020000 part_offset: 00000000 bootStatus: 1b25252b
BFW load mode OTP = 0x0000000f
bfw_hash_locked = 0x00000000
BFW key3 OK, BFW load OK
BFW v2.1.0
COPY CODE... DONE
OTP SSBL Encrypt 0x00000000
OTP Sec Boot 0x00000000
OTP read MichEn 0x00000000
MICH: disable success
SSBL
no v092_to_v095 conversion is performed
PINMUX
CACHE FLUSH OK
MMU ON
CACHE FLUSH OK
_fbss 0704cf70
_ebss 0704ea38
_end 0704ea58
HEAP @ 07100000
STACK @ 09200000
ARCH: CONFIG OK
CLR BSS 0704cf70 to 0704ea38 OK
CLR SRAM OK
CACHE FLUSH OK
CPU CLKSET OK
GO!

,/
,'/___, BOLT v1.07 v1.07-r19 LOCAL BUILD
.'__ ,' (2016-09-21 )
/,' Copyright (C) 2016 Broadcom Corporation
/'

Board: BCM97251SSV
SYS_CTRL: product=72511, family=7439b1, strap=000000b2,
otp @ 0xf0404030 = 0x822080e0: en_cr(0x00000060) en_testport(0x00000080) macrovision_disable(0x02000000) memsys_1_disable(0x00008000) moca_disable(0x80000000) rv9_disable(0x00200000)
otp @ 0xf0404034 = 0x00000461: moca2_disable(0x00000001) pcie1_disable(0x00000040) rfm_disable(0x00000020) sata1_disable(0x00000400)
CPU: 2x A15, 1719 MHz
SCB: 432 MHz
DDR0 @ 1061MHz, DDR1 N/A
CS0: SFDP SPI, 8MB, 64kB blocks, 256B pages
CS1: NAND: unrecognized ID: 0xffffffff 0xffffffff
RTS0: 0x1101004, 256 clients, ok
RTS1: 0x1181004, 256 clients, ok
BOX MODE: 1
AVS: park check
AVS: temperature monitoring enabled
AVS: STB: V=0.891V, T=+18.492C, PV=0.835V, MV=0.896V, FW=30333078 [0.3.0.x]
USB otp=00000040
board selection update!
board was ?, now a (flags:0xffe00000)
Loader:zimg Filesys:raw Dev:emmcflash0.kernel1 File:(null) Options:root=/dev/mmcblk0p3 rw rootwait
Reading 4888800 bytes from zImage...........

fery21
08-04-22, 08:54
Am gasit si informatile legate de conectare si pin out poate mai are nevoie cineva.


https://i.postimg.cc/3w6HrcLY/Cloud-Ibox-Vu-Solo-Vu-J-Securitychip-mod.jpg (https://postimg.cc/zLnQ00Zc)


Dupa mai multe cautari am descoperit ca, aceasta placa are rolul unui sim... den original/clona problemele sut tocmai din aceasta cauza, am o clona si vreau sa pun imagini originale...