PDA

View Full Version : ECHOSTAR 1220 FTA ajutor



giany
12-04-08, 16:27
Nu reusesc nicicum sa schimb softul la aparatul asta pt. a introduce keys gigi ..... etc. Am gasit niste manuale cum se poate modifica in strong 6xxx dar e mai complicat utilizand jtag . Alt manual spune ca trebuie modificat prima data boot loader-ul din 4.5 in 4.6 si se poate doar cu windows 98 ceea ce ar fi o prostie sa sterg calculatorul cu cate date am acum in el. Ceea ce am facut totusi a fost sa-i incarc patch-ul "ftapatch.bin" dupa care am mers la menu + 0879 si mi s-a deschis meniul ascuns cu toti providers. Merg la nagra , adaug cel pt. gigi ( 002111 ) pt. ca nu era, introduc keys si nimic. Totul negru , bineinteles in afara de canalele necodate. De ce oare nu merge? Am mai auzit o versiune cum ca modelul asta s-ar putea transforma in Echolite. Ma poate ajuta cineva sa-l pot aranja? Salutari la toti

horatyu
12-04-08, 16:54
Nu reusesc nicicum sa schimb softul la aparatul asta pt. a introduce keys gigi ..... etc. Am gasit niste manuale cum se poate modifica in strong 6xxx dar e mai complicat utilizand jtag . Alt manual spune ca trebuie modificat prima data boot loader-ul din 4.5 in 4.6 si se poate doar cu windows 98 ceea ce ar fi o prostie sa sterg calculatorul cu cate date am acum in el. Ceea ce am facut totusi a fost sa-i incarc patch-ul "ftapatch.bin" dupa care am mers la menu + 0879 si mi s-a deschis meniul ascuns cu toti providers. Merg la nagra , adaug cel pt. gigi ( 002111 ) pt. ca nu era, introduc keys si nimic. Totul negru , bineinteles in afara de canalele necodate. De ce oare nu merge? Am mai auzit o versiune cum ca modelul asta s-ar putea transforma in Echolite. Ma poate ajuta cineva sa-l pot aranja? Salutari la toti

nu stiu daca ar merge sa fie transformat in echolite
probabil ca nu
dar ma gandesc la faza cu 98 poate ca era vorba doar de setarea : click dreapta pe executabilul bootloaderului la proprietati+compatibilitate + 98 ...sau altu

poate te ajuta
dar sfatul meu sa nu faci nimic pana nu iti spune unul cu siguranta ce si cum
poate daca editezi o keye DI.. peste una care exista acolo de la alt provider ar merge
poate cineva care a mai transformat din echostar in strong

ca apoi il strici si numai jtagul te ajuta

giany
12-04-08, 17:40
Buna horatyu. Iti las aici un manual din ceea ce am gasit pana acum. Este in spaniola sper sa deduci ceva din el sa vezi cum ti se pare. Eu il inteleg perfect. Iti traduc doar punctul 6. "FOARTE IMPORTANT. TOTI PASII ACESTIA TREBUIE FACUTI CU WINDOWS 98, CU XP-UL NU SE POATE IAR DACA-I FACETI VA RAMANE APARATUL INSERVIBIL SI VA FI DE ARUNCAT LA COSUL DE GUNOI." Mersi pt. raspuns. Salutari MANUAL PARA CAMBIAR EL LOADER DE 4.5 A 4.6

LO PRIMERO DE TODO ES CAMBIARLE EL LOADER AL DECO, PARA ELLO HAY QUE SEGUIR ESTOS PASOS:
1.HAY QUE BAJARSE EL ARCHIVO EXLOADER
2.DESCOMPRIMIMOS EL ARCHIVO Y ENCONTRAMOS 2 PROGRAMAS Y DOS CARPETAS (CI PARA EL 2220 Y FTA PARA EL 1220) USAREMOS LA CARPETA QUE NOS CONVENGA SEGÚN NUESTRO DECO.
3.ABRIMOS EL PROGRAMA EMINILOADER, CONECTAMOS EL CABLE NULL-MODEM RS232 AL DECO Y AL PC, APAGAMOS EL DECO DE ATRÁS, LO ENCENDEMOS MANTENIENDO PULSADO EL BOTON QUE MIRA HACIA ABAJO DEL APARATO, PINCHAMOS EN EL PROGRAMA FILE, CONNECT Y EMPEZARA EL CAMBIO DE LOADER DE 4.5 A 4.6.
4.UNA VEZ CAMBIADO EL LOADER ABRIMOS EL PROGRAMA EWINLOADER,APAGAMOS DE ATRÁS EL DECO, LO ENCENDEMOS MANTENIENDO PULSADO EL BOTON QUE MIRA HACIA ABAJO, PULSAMOS EN LA PESTAÑA DEL PROGRAMA PROCESS,UPLOAD Y SELECCIONAMOS SEGÚN NUESTRO APARATO EL ARCHIVO QUE HAY EN LA CARPETA FTA(PARA 1220)O EL QUE HAY EN LA CARPETA CI(PARA 2220).AL PRODUCIRSE LA CONEXIÓN SE PRODUCE LA CARGA DEL ARCHIVO.
5.CON ESTE PASO TERMINAMOS DE DEJAR EL DECO PREPARADO PARA PODER METERLE EL FIRM, QUE SE DETALLA MAS ABAJO COMO SE HACE.
6.MUY IMPORTANTE: TODOS ESTOS PASOS HAY QUE HACERLOS CON WINDOWS 98, CON EL XP NO SE PUEDE Y SI LO HACEIS SE OS QUEDARA EL APARATO INSERVIBLE Y PARA TIRARLO AL CUBO DE LA BASURA.
NOTA: SI NO CAMBIAMOS EL LOADER AL DECO NO PODREMOS METERLE EL FIRM.
MANUAL DE CÓMO CARGAR UN FIRM EN ECHOSTAR
1.Conectamos el cable NULL MODEM entre el PC y nuestro IRD
2.Desconectamos la alimentación de nuestro IRD
3.Ejecutamos el programa Echosoft 1.0.1
4.Configuramos nuestro puerto COM ( <Process> -- <Settings>)
5.Abrimos el fichero KeyTable.bin ( <File> -- <Open> )
6.Hacemos la carga (Upload Keytable) nos vamos al menú <Process>--<Upload KeyTable>
7.Alumez nuestro IRD (el proceso se termina indicando DFU
8.Hacemos la carga del Patch, menú <Process>--<Upload patch code>
9.Seleccionamos el fichero ftapatch.Bin
10.Esperamos hasta el final de la carga.
11.Entonces ya estará, solo nos faltara ir al menú del receptor y poner 0879.

val
12-04-08, 17:54
Echostar 770 si 1220 au acceasi placa de baza cu Strong 61xx ; am vazut personal un 770 cu soft de Strong 61xx , dar au reusit si altii : http://forum.frocus.net/viewtopic.php?t=3744 . Tot de la maestrul Frocus uite si procedura de schimbare a softului , in limba romana : http://www.frocus.net/main.php?lng=ro&rzd=statii .
Toate cele bune !

horatyu
12-04-08, 18:00
stiam si eu de faza cu echostar 770 FTA
dar nu stiam daca este aceiasi si la 1220

multumiri Val

desi se poate sigur daca spune Val

val
12-04-08, 18:29
Sursa este un articol semnat de Mihai Popovici in nr 1/2007 al revistei Infosatelit.

giany
12-04-08, 19:00
Am incercat si varianta din FrocuSat dar nu merge. Imi da urmatoarele : Old Urt Format is not supported
Flash Verification demanded ...
Flash verified successfully..
Terminating system services..
Image StartAddress => [ 0x7FF30000 ]
UnCompressed Image Size => [ 0x 140000 ] Bytes
Decompress Start => [ 0xC0080000 ]
Preparing to start application..
BOOT ADDRESS => [ 0xC01BFFFE ]

<========== Error ( -4 ) ==========>
Problem : No response from TARGET
Solution: Make sure Target Loader is running properly
Connect your Serial Cabel Properly
Port Settings are not Correct
Restarting the Tartget

<========== Error ( -4 ) ==========>
Problem : No response from TARGET
Solution: Make sure Target Loader is running properly
Connect your Serial Cabel Properly
Port Settings are not Correct
Restarting the Tartget

<========== Terminated by user ==========>
Please Switch Off the Board and then Transmit

val
12-04-08, 21:15
Incearca sa te loghezi pe Frocusat si sa iei legatura cu Frocus , poate te ajuta ; din cate am inteles tu ai deja un patch pe receptor , ma gandesc sa nu cumva softul de Strong sa mearga doar peste soft ''virgin'' de Echostar .
Mai am o intrebare : in afara de N2 ai mai incercat si alt sistem de codare (de ex V1)? Spun asta pentru ca e posibil patch-ul pe care-l ai sa nu decodeze respectivul provider chiar daca ai introdus key-le actualizate.

daradici
12-04-08, 22:38
M-a cautat Horatyu si m-a rugat daca pot sa te ajut.
Vreu sa-ti spun ca daca receptoarele sint compatibile te pot ajuta, daca nu NU !
Oricum eu nu stiu daca sint sau nu compatibile !
Ar trebui sa mergi la informatii sistem si sa-mi spui ce scrie acolo.
Mergand pe ideea ca totusi receptoarele sint compatibile ti-am pus pe:
http://satweb.110mb.com//index.php?action=downloadfile&filename=000001_Pentru%20horatyu.rar&directory=Strong&
tot ce ai nevoie si explicatii cu un mic tutorial pe care l-am scris dupa ce am primit mesajele offline de la Horatyu.
Daca ai ceva probleme, mai cauta-ne.
Ce nu ne-ai spus si este foarte important !!!
Receptorul are sau nu CAM ??
Daca are va trebui sa-ti trimit un alt fisier URT !

Deci ma intereseaza ce scrie la informatii sistem si daca are sau nu CAM !

Ne mai auzim !

giany
13-04-08, 00:06
In primul rand vreau sa va multumesc tuturor pentru interesul pe care vi-l dati pentru a ma putea ajuta. La informatii sistem apare asa : Versiune H/W 05.06 . versiune S/W 02.04 . Receptorul nu are CAM , este un FTA (Echostar DSB 1220). "VAL" nu am mai incercat in afara de N2 nici un alt sistem de codare, iar dupa cum spui si tu patch-ul exista altfel nu-mi deschidea meniul ascuns cu 0879 unde apar toate ( N2 , Crypt***** , Sec* , Via**** etc.) Am sa mai caut in continuare sa vad ce mai gasesc pt. ca stiu ca se poate aranja. Va multumesc inca odata si ne mai auzim . Salutari

giany
13-04-08, 00:57
Dupa ce am rulat BOOTLOADER-ul mi-au aparut urmatoarele:-----------------------------------------------------------------------------------DebugPort initialised to 115200, 8, N, 1
Video Matrix Not Present

---------------------------------------------
| Loader Configuration Settings |
---------------------------------------------
Loader Software Version = 4.6.5e
Loader is built for Tylko boards
Loader Configured for 1 x 16 Mbit flash
Target Board has 8KB EEPROM
Loader supports Box To Box Copy
Application Reset Address = 0x7FFDFFBE
Target Flash MCode = 0x0020
Target Flash DCode = 0x22C4
---------------------------------------------
Download from UART demanded ...
Old Urt Format is not supported
Flash Verification demanded ...
Flash verified successfully..
Terminating system services..
Image StartAddress => [ 0x7FF30000 ]
UnCompressed Image Size => [ 0x 140000 ] Bytes
Decompress Start => [ 0xC0080000 ]
Preparing to start application..
BOOT ADDRESS => [ 0xC01BFFFE ]

<========== Error ( -4 ) ==========>
Problem : No response from TARGET
Solution: Make sure Target Loader is running properly
Connect your Serial Cabel Properly
Port Settings are not Correct
Restarting the Tartget

<========== Error ( -4 ) ==========>
Problem : No response from TARGET
Solution: Make sure Target Loader is running properly
Connect your Serial Cabel Properly
Port Settings are not Correct
Restarting the Tartget

<========== Error ( -4 ) ==========>
Problem : No response from TARGET
Solution: Make sure Target Loader is running properly
Connect your Serial Cabel Properly
Port Settings are not Correct
Restarting the Tartget

<========== Terminated by user ==========>
Please Switch Off the Board and then Transmit ---------------------------Asta ce vrea sa insemne ca am deja boot-ul 4.6.5e instalat deja sau ..... Vad ca formatele .URT nu mi le accepta. Mai caut si mai astept sfaturi de la voi. Toate cele bune . LA TOTI NI GREU

giany
13-04-08, 02:03
Daradidici , am urmarit tutorialul tau pas cu pas dar nu merge in cazul meu. Am sarit peste faza cu BOOTLOADER-ul , iar la APLICATION LOADER mi-a dat urmatoarele : - DebugPort initialised to 115200, 8, N, 1
Video Matrix Not Present

---------------------------------------------
| Loader Configuration Settings |
---------------------------------------------
Loader Software Version = 4.6.5e
Loader is built for Tylko boards
Loader Configured for 1 x 16 Mbit flash
Target Board has 8KB EEPROM
Loader supports Box To Box Copy
Application Reset Address = 0x7FFDFFBE
Target Flash MCode = 0x0020
Target Flash DCode = 0x22C4
Download from UART demanded ... Astfel am sarit si peste pasul asta si am incercat sa incarc fisierul patch_ver_1.0_11-11-2007_MCM.bin , insa , nici o sansa. Am mers mai departe la fisierul AKeys-1.00 14.03.2008.bin dar , nimic. Trebuie sa gasesc ceva in final pentru ca sunt sigur ca se poate regla modelul asta de receptor. Va multumesc pentru indicatii. Salutari si ne mai auzim

daradici
13-04-08, 11:10
Sincer nu stiu ce sa-ti spun.
Se pare ca tu ai deja un patch pe receptor !
Unul pe care nu-l cunosc, sansele ca receprtoarele sa nu fie compatibile sint foarte mari !
Oricum bootloaderul nu este cel care sa-ti poata conecta receptorul la softurile pe care ti le-am dat. DOAR versiunea 4.6.7ps este in stare sa se conecteze la AplicationLoader, Weaksoft1.60 si ChannelEditor !!!

Cred ca-ti asumi riscuri mari in acest moment !
Eu am cautat ani de zile un alt soft care sa se potriveasca receptorului meu. Toate clonele aveau software-ul pe care ti l-am dat !
Deci grija mare !!!
PS. Vad ca esti din HD, eu lucrez in HD, poate-ti vad receptorul !

giany
13-04-08, 12:00
Daradici mersi pt. raspuns , vezi ca ti-am trimis un mesaj privat. Sa auzim de bine. Salutari la toti

giany
13-04-08, 12:26
Una din curiozitatile mele este ca nici nu-mi dau sigur seama ce fel de BOOT are receptorul si nici nu stiu cum il pot afla. Din diferite forum-uri mi-am dat seama ca normal trebuie schimbat din 4.5 in 4.6.5a sau chiar mai departe in versiunea 4.6.7ps . De la BOOT pleaca toata problema de nu pot pune patch-ul bun la el . Pentru al trece din 4.5 in 4.6.5a este nevoie de o arhiva numita EXLOADER.urt ce nu se mai gaseste deja pe net sau este foarte ascunsa de nu o gasesc deloc. Mai am o curiozitate si anume ca daca reuseam sa-i bag fisierul AKeys-1.00 14.03.2008.bin aveam numarul provider-ului pentru Gigi 2102 in loc de 2111 dupa cum il stiu eu ca este. Sunt alte receptoare ( ex. AXIL ) unde key-le nu merg la 00 si 01 sau 02 si 03 , ci la 86 cu 87 sau 96 cu 97 in functie de keya operativa 00 sau 01. Ne mai auzim. Salutari

daradici
20-04-08, 00:25
La informatii sistem nu scrie versiunea de boot ?