PDA

View Full Version : IHAD Inchis-Redeschis!



Einstein
17-04-08, 22:40
http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb2/index.php

The Forum is currently closed.
We decided to close the forum till an official statement from DMM has arrived.
It is simply unaccaptable that we (the IHaD Team) are made responsible for actions taken by DMM.
It now is DMM's turn to make statement about the current situation.

The Gemini Team

-minus
17-04-08, 22:52
http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb2/index.php


O postasem pe la ora 16 stirea aici;
http://sateliti.org/showthread.php?t=3213&page=6

dar mai bine ca ai facut topic separat ca putem sa ne intrebam de ce IHAd sia declinat orce responsabilitate si a aruncat pisica moarta in curtea dream-multimedia ca apoi sa inchida si forumul,cei doi erau mana-n-mana nu vad sensul sa inchida pana la explicatiile oficiale ale lui dream-multimedia...

pacala68
18-04-08, 03:57
din doua motive :
1.probleme cu legea
2.increderea consumatorului ( daca apare 4.4 o incearca cineva ?? )

abadon
18-04-08, 08:35
Sigur o va incerca KB......de restul ...nu prea cred:lol:

-minus
22-04-08, 21:06
Stellungnahme

des IHAD zu aktuellen Ereignissen
rund um The Gemini Project 4.3.1

http://www.i-have-a-dreambox.com

Einleitung

Aufgrund unserer Wiedereroffnung geben wir nun hiermit als IHAD-Team offen ein Statement
zu den vergangenen Tagen. Wir tun dies gleichzeitig mit der Wiedereroffnung der IHAD.
Hoffentlich konnen wir unseren normalen Nutzern damit Antworten geben und unsern 'Kritikern'
entgegen treten.
Zu anderen SAT Foren in der Dreambox Scene und deren Propaganda Aktionen nehmen wir zu
einem späteren Zeitpunkt Stellung.

Wie die Treiber ins Image gelangt sind

Nachdem wir unsere BluePanel-Sperre eingebaut hatten und diese die ersten 2-3 Tage nach dem
Release auch zufrieden stellend funktionierte aber anschließend ein Patch zum Umgehen der
Sperre verfugbar war, haben wir von DMM exklusiv neue Treiber fur die 500er geschickt
bekommen, welche anschließend ins CVS ubernommen werden wurden. Diese sollten eine neue
Funktion enthalten, mit der es moglich wäre JPG-Bilder anzeigen zu konnen.
Wir als Team haben naturlich 1:1 zusammen gerechnet und haben uns schon gedacht, dass da
vielleicht etwas drin sein konnte, was den Rechten von DMM an den Treibern Rechnung tragen
konnte. Also vermuteten wir, dass eventuell seitens DMM Funktionen zur Klonbox Erkennung
eingebaut wurden.
Ein Test auf einer Blackbox konnte diese Vermutung nicht bestätigen, denn die lief nach wie vor
ohne Probleme. Und mal ehrlich: Warum sollen wir einen Treiber, der ohne Frage viele Vorteile
fur die DM500 Besitzer darstellt, nicht benutzen?
Wir haben uns entschlossen diesen Treiber auch weiterhin in unser DM500-Image einzubauen.
Es gibt 2 Grunde, die schon mal dafur sprechen. Erstens warum sollten rechtmäßige
DM500-Benutzer "bestraft" werden und auf die Verbesserungen des Treibers verzichten mussen
und Zweitens; wer sich das Gemini jetzt noch auf seine Blackbox oder Clone spielt, dem ist dann
wirklich nicht mehr zu helfen.

The Gemini Team Sonntag, 20. April 2008

Was passiert ist

Am 27.02.2008 haben wir das The Gemini Project 4.3.1 DM500 inkl. den neuen Treibern
released. Seit dieser Woche tritt dann die sogenannte „Time Bomb“ in Kraft und legt die
nachgebauten Dreamboxen lahm. Es erscheint eine Meldung „Warning – clone box detected -
system stop. Contact your dealer – adios amigo!“. Anschließend booten diese Boxen nicht mehr.
Es wurde der Teil, der zum Betrieb notigen Software geloscht, der unter der geschlossenen, nur
fur Dreamboxen lizenzierten Lizenz steht. Diese Lizenz beschränkt die freie Nutzung der
Software ausschließlich auf Dreamboxen. Eine andere Nutzung auf anderer Hardware ist
demnach nicht zulässig und somit (wie immer gern gesagt wird) illegal. Das Problem ist das der
geloschte Teil das bildlich gesprochene BIOS eines PCs ist. Und ohne ein funktionierendes
BIOS bootet eine Box nicht mehr.
Das Kuriose an der Sache ist, dass die jetzt ausgefallenen Klonboxen von vorn herein mit dieser
DMM Software ausgeliefert wurden und zum Teil auch mit dem Gemini Image geflashed waren.
Also von vorn herein ab Werk mit einer Lizenzverletzung. Und da ist es fruher oder später nur
logisch, dass der Hersteller und Besitzer dieser Software Schritte einleitet und etwas unternimmt.
Wir als IHAD und Gemini Team stimmen der von DMM durchgefuhrten Aktion grundsätzlich
zu, wurden jedoch von der Härte, die dabei benutzt wurde aber auch uberrascht. Denn wie es so
aus sieht sind die betroffenen Boxen nur noch mit Eingriffen in die Hardware neu zu bespielen
und die Chips wieder zu beleben. Doch hier stellen sich wieder die Lizenzfrage. Denn es ist
derzeit keine Alternative zur DMM-Software bzw. eine eigene vom Klon Hersteller zu
Verfugung gestellten Software fur das BIOS vorhanden. Also wurde es sich um eine strafbare
Handlung handeln, wenn man versucht eine 'ausgeschaltete' Box mit DMM-Software wieder
zum Leben zu erwecken.

Warum wir das Board geschlossen haben

Im Verlauf der Woche haben sich vermehrt User gemeldet, deren Boxen aufgrund der Time
Bomb gesperrt waren. Und deren Beschimpfungen und Beleidigungen kannten keine Grenzen.
Und weil wir nach 2 Tagen immer noch kein Ende der Flut an Postings sahen, haben wir unser
Forum offline geschaltet. Diese Art der Postings mussen wir uns bei dieser Sache nicht antun.
Wir haben eben keine Verantwortung fur den Umfang der Aktion. Denn das Wissen um dies lag
einzig und allein bei DMM und muss dort zu verantworten sein. Wir verantworten eine
grundsätzliche Bereitschaft etwas, auch mit 'Zitat: versteckten und Viren ähnlichen Funktionen“,
gegen Klone zu tun. Und dies haben wir in der Vergangenheit auch ofters zum Ausdruck
gebracht. Denn wir sind alle Dreambox-Fans, unser Hobby besteht aus Geräten dieser Firma und
wir wurden uns selbst ins Fleisch schneiden, wenn wird nichts unternehmen wurden. Es kann
eben nicht in unserem Interesse sein, dass durch nicht an der Entwicklung beteiligte Hersteller,
Umsatz den eigentlichen Entwicklern abgenommen wird.
Das Posten von Adressen von Team Mitgliedern und Zitate wie „Mein Baseballschläger konnte
auch mal den Rucken der Team Mitglieder streicheln“ waren schließlich die Grenze des guten
Geschmackes und wir haben unsere Pforten mit dem Verweis auf DMM geschlossen.

The Gemini Team Sonntag, 20. April 2008

Wie ihr uns unterstutzen konnt

Unterstutzt das IHAD und geht gegen Klone vor!
Benutzt diese Bilder als Avatar oder Signatur in Foren in denen ihr so unterwegs seid. Zeigt
Flagge fur das IHAD und sagt eure Meinung zu Klonen!

stop_klone.png
ihad_supporter.png
ihad2.png
banner_ich_bin_ihad.png

Andere Bildformate sind zusätzlich unter http://www.i-have-a-dreambox.com/klon/ verlink und
abrufbar. Alles weitere findet ihr dazu unter

http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb2/thread.php?threadid=88593 .
Wenn ihr eigene Entwurfe habt konnt ihr sie uns gerne per PM schicken


.................................
NO COMMENT!

maximuss
22-04-08, 21:26
Traducere macar in engleza...pls.

-minus
22-04-08, 21:42
Traducere macar in engleza...pls.

In mare,actiunea a fost pentru a inlatura clonele si nu pentru a afecta originalele,pe forum te vei putea inscrie doar daca vei avea discutii cu si despre originale,in viitorul nu prea indepartat la blue-panel vor avea acces doar originalele,ce se va intampla cu clonele nu se mentioneaza,orcum e de KK,
BOICOTATI IMAGINILE GEMINII!!:!::!:

NU UTILIZATI GEMINII!!

dragsat
22-04-08, 21:48
pentru ce?

mie imi place si nu am probleme cu gemini

si daca va aparea 4.3.2 sigur o sa fac un update:)

am platit (pentru original)pentru a avea support din partea lor

-minus
22-04-08, 22:50
pentru ce?

mie imi place si nu am probleme cu gemini

si daca va aparea 4.3.2 sigur o sa fac un update:)

am platit (pentru original)pentru a avea support din partea lor
Tu ai origina dar nu ai patit-o, nu intri in discutie,anuntul e pentru cei care au si original si clona si au patit-o,fiecare face cum vrea,

maximuss
22-04-08, 23:06
Uite asa apare unu ce se da mare ca are original ... Asa e romanul ... fudul .
Te-ai bagat asa la misto sau nu ai citit despre ce e vorba ?

dragsat
22-04-08, 23:16
Tu ai origina dar nu ai patit-o, nu intri in discutie,anuntul e pentru cei care au si original si clona si au patit-o,fiecare face cum vrea,
am si una am si alta, ok fiecare face cum vrea dar sa spui in gura mare boicotati si nu folositi gemini iti trebuie putere...pana acum ai folosit gemini,toti ati folosit gemini dar nu pentru ca se chiama genimi ci pentru ca stie ceva ce nu stie alte imagini si acum ca v-a dat cu sutul in cur nu va mai convine.


Uite asa apare unu ce se da mare ca are original ... Asa e romanul ... fudul .
Te-ai bagat asa la misto sau nu ai citit despre ce e vorba ?

sunt la fel ca tine fudul ca doar suntem romani nu?

tu mai bine trimiteti clona la reparat si veziti de treaba

valeriu
22-04-08, 23:31
Eu unul mi-am cumparat intentionat O CLONA si daca se duce imi cumpar alta pt 90 de euro cumpar 2 la pret de un dm500 lumea evolueaza pe zii ce trece.
Spaniolule ai dreptate nu mai utilizati Gemini si va luati 2 clone la pretul de un original de ca nu mai stam toti in sufragerie sa ne uitam la teleu :cheers:

Einstein
22-04-08, 23:37
DM 500S pentru IHAD va trece in posteritate!
Incet suportul va dispare pentru ca vor trebui sa vanda noile originele: DM 500+, 600 si mult amanatul 800!

maximuss
22-04-08, 23:42
Offtopic. Nu vreau sa devina un rdi aici , informatii la obiect nu laude si bla bla . Fudulia e pe celalalt site .

-minus
22-04-08, 23:53
Discutia este despre IHAD si despre dream,ca e sau nu original putin conteaza,
@dragsat,daca era interesant spuneam si eu de dream original,dar...nu e cazul orcum in curand va apare o noua imagine geminii pentru dream 500S dar....se pare ca va fi penultima,ultima imagine geminii pentru 500s va apare la sfarsitul anului o data cu anuntul oficial al celor de la dream-multimedia ca epoca dream500S a luat sfarsit si ca vor avea suport doar cei cu dream 600-in sus,asa ca .....alegeti dupa acum ce va veti cumpara in viitor,eu unul va recomand un kathrein 910 HD deoarece are un suport beton si e la inceput de drum,dreamurile,originale si clone le urc pe sifonier cu ultimile imagini aparute ca sa imi aduca aminte de ce vremuri au fost,la fel cum am procedat si cu analogicele,
scuze de off!

1Qggecko
22-04-08, 23:54
am si una am si alta, ok fiecare face cum vrea dar sa spui in gura mare boicotati si nu folositi gemini iti trebuie putere...pana acum ai folosit gemini,toti ati folosit gemini dar nu pentru ca se chiama genimi ci pentru ca stie ceva ce nu stie alte imagini si acum ca v-a dat cu sutul in cur nu va mai convine.



sunt la fel ca tine fudul ca doar suntem romani nu?

tu mai bine trimiteti clona la reparat si veziti de treaba
Ciocu mic....OK...
Nu vreau sa transform RSP in RDI2...
E prea curat aici inca...
Deci eu am luat clona ca asa am vrut...
Si am patit-o...
Am avut original...si mi l-au reparat schimband placa cu totul cu una clona...
Poti sa pui si imagini cu Britney Spears
nu ma intereseaza...
Nu dovedi ca esti oltean....
Fii roman intelept...
Libertatea de a alege apartine fiecaruia...
Nu voi plange daca va pica iar...voi fi pregatit...
Dar daca razboiul a inceput impotriva acelorasi produse care au alt MAC si unii le zic clone voi fi in linia intai sa aprind focul sperantei celor ce vor sa dea in judecata j'IHAD si DMM pentru terorism cibernetic....
Nu voi cumpara DM800-900-1000 sa fac P-ul mare la vo doi parvenitzi voi folosi cardul in HD-ul meu si voi vedea doar eu...
Asa ca stai calm...nu sufla in cu* lu stii tu cine...

dragsat
23-04-08, 00:42
Offtopic. Nu vreau sa devina un rdi aici , informatii la obiect nu laude si bla bla . Fudulia e pe celalalt site .
forum

Discutia este despre IHAD si despre dream,ca e sau nu original putin conteaza,
@dragsat,daca era interesant spuneam si eu de dream original,dar...nu e cazul orcum in curand va apare o noua imagine geminii pentru dream 500S dar....se pare ca va fi penultima,ultima imagine geminii pentru 500s va apare la sfarsitul anului o data cu anuntul oficial al celor de la dream-multimedia ca epoca dream500S a luat sfarsit si ca vor avea suport doar cei cu dream 600-in sus,asa ca .....alegeti dupa acum ce va veti cumpara in viitor,eu unul va recomand un kathrein 910 HD deoarece are un suport beton si e la inceput de drum,dreamurile,originale si clone le urc pe sifonier cu ultimile imagini aparute ca sa imi aduca aminte de ce vremuri au fost,la fel cum am procedat si cu analogicele,
scuze de off!
ce vreau sa spun s-a spun de enn ori
cei care au luat clona stiind ca e clona sa taca din gura sa nu spuna ca nu a stiut, ca l-a fraierit nu stiu cine.
Fiecare companie are dreptul sa-si apere marfa cum poate de chinezi si eventual sa o elimine de la radacina.
Apoi stiti cum e treaba...o minune nu tine mai mult de trei zile..ati fost atacati si dupa 2zile s-a gasit rezolvarea.cu un pic de efort sau cu cativa euroi va reparati clona si va invatati minte sa puneti gemini.
Suportul oricum era de asteptat sa se termine o data si o data dar nu va ramane fara suport asta este garantat de multe persoane


Ciocu mic....OK...
Nu vreau sa transform RSP in RDI2...
E prea curat aici inca...
Deci eu am luat clona ca asa am vrut...
Si am patit-o...
Am avut original...si mi l-au reparat schimband placa cu totul cu una clona...
Poti sa pui si imagini cu Britney Spears
nu ma intereseaza...
Nu dovedi ca esti oltean....
Fii roman intelept...
Libertatea de a alege apartine fiecaruia...
Nu voi plange daca va pica iar...voi fi pregatit...
Dar daca razboiul a inceput impotriva acelorasi produse care au alt MAC si unii le zic clone voi fi in linia intai sa aprind focul sperantei celor ce vor sa dea in judecata j'IHAD si DMM pentru terorism cibernetic....
Nu voi cumpara DM800-900-1000 sa fac P-ul mare la vo doi parvenitzi voi folosi cardul in HD-ul meu si voi vedea doar eu...
Asa ca stai calm...nu sufla in cu* lu stii tu cine...

ciocul mic? pentru ce? ti-au reparat dreamul si ti-au pus clona? trebuia sa faci ciocul mare daca stiai nu sa taci din gura...parerea mea

nu trebuie sa-i dau dovada nimanui ca sunt oltean,moldovean sau ardelean:)

De unde stii ca vei fii pregatit? :D nu se stie niciodata ce imagine bomba se va mai pregatii si va bubuii :D

cine te pune sa cumperi dm800-900-1000?? poti cumpara clona lor dar daca ti se va rupe sa nu "plangi"
fiecare cu alegera lui si eu sunt foarte calm de felul meu si nu suflu la nimeni in cur deci...

zappa
23-04-08, 00:47
@dragsat.....nu am folosit gemini....am spus ca gemini e o imagine slaba, dar cu suport bun. Iar acum am un motiv sa spun: NU GEMINI!

P.S. eu am luat optibox (clona) cu 3 ani garantie.

maximuss
23-04-08, 00:56
Daca s-a observat , aici nu conteaza ce aparate avem clone sau originale , aici se cauta rezolvari la probleme aparute , cine vrea sa caute rezolvare fara sa fie luat de sus aici pe site-ul asta e locul .Discutii despre cat de fraieri sant unii si cat de tari santem noi sant pe rdi .
Aici e BUN SIMT si nu orgolii de 2 lei .

Daca ihad s-a sucit acum din anumite motive arata ca e mana in mana cu dm si a stiut de ce se intampla , ori te dezici ori accepti greseala , ei au acceptat ca depind de dm .
Au mintit in primele comunicate asa ca nu ai cum sa ai incredere in cineva ce minte cu buna stiinta .
E alegerea fiecaruia sa aiba incredere in dezvoltatorii de la ihad (Gemini Project) care AU MINTIT ACUM si ... o sa mai aiba ocazia sa mai minta.



Ia uite sa fac si reclama cuiva ce cere bani ptr share

Poll: G**X versus C***M
Views: 315
Posted By dragsat
Re: G**X versus C***M

cine vrea sky fara intreruperi sa treaca pe la mine

ps nu e moca :D

Einstein
23-04-08, 09:26
Sa vedeti cand se va supara Kudelski sau Murdoch pe DMM ce original va fi! :D

danix71
23-04-08, 12:23
Sa vedeti cand se va supara Kudelski sau Murdoch pe DMM ce original va fi! :D

Imi scapa ceva, sigur. De ce ar face-o ?

maximuss
23-04-08, 12:28
Din cauza sharingului si a emulatoarelor.

danix71
23-04-08, 14:30
Pai atunci sunt vizate toate echipele de fac imagini pentru cutiute cu Linux cu emulatoare si card sharing...

acidu
23-04-08, 15:05
din doua motive :
1.probleme cu legea
2.increderea consumatorului ( daca apare 4.4 o incearca cineva ?? )

-o incerc eu... mi`am scris bootloaderul pana acu de vreo 4-5 ori.. deci sunt invatzat deja :)) mi`am si facut schema aceea cu integratul LS245 si parca merge mai repede in sensul ca prind mai repede aciv butonul de write... da poate intre timp va apare un program mai ``evoluat`` din zilele noastre

1Qggecko
23-04-08, 21:59
-o incerc eu... mi`am scris bootloaderul pana acu de vreo 4-5 ori.. deci sunt invatzat deja :)) mi`am si facut schema aceea cu integratul LS245 si parca merge mai repede in sensul ca prind mai repede aciv butonul de write... da poate intre timp va apare un program mai ``evoluat`` din zilele noastre
Probabil nu stii...
Procesorul DM 500s e lent...orice ar apare azi trebuie sa tina cont de lentoarea de reactie a acestuia.. deci nu are rost sa faci un alt loader atata timp cat asta ce e functioneaza...totul e sa ai tu un PC care sa fie lent...
La noul DM 800 procesorul fiind din gama Quallcom incarcarea BL se va putea face cu un Atmega sau chiar un Xilin-J-tag...pe PC-urile actuale...cu procesoare rapide...

outcast
24-04-08, 23:46
pentru ce?

mie imi place si nu am probleme cu gemini

si daca va aparea 4.3.2 sigur o sa fac un update:)

am platit (pentru original)pentru a avea support din partea lor

de acord cu tine.

outcast
24-04-08, 23:53
Ciocu mic....OK...
Nu vreau sa transform RSP in RDI2...
E prea curat aici inca...
Deci eu am luat clona ca asa am vrut...
Si am patit-o...
Am avut original...si mi l-au reparat schimband placa cu totul cu una clona...
Poti sa pui si imagini cu Britney Spears
nu ma intereseaza...
Nu dovedi ca esti oltean....
Fii roman intelept...
Libertatea de a alege apartine fiecaruia...
Nu voi plange daca va pica iar...voi fi pregatit...
Dar daca razboiul a inceput impotriva acelorasi produse care au alt MAC si unii le zic clone voi fi in linia intai sa aprind focul sperantei celor ce vor sa dea in judecata j'IHAD si DMM pentru terorism cibernetic....
Nu voi cumpara DM800-900-1000 sa fac P-ul mare la vo doi parvenitzi voi folosi cardul in HD-ul meu si voi vedea doar eu...
Asa ca stai calm...nu sufla in cu* lu stii tu cine...


aici spui un lucru:
Libertatea de a alege apartine fiecaruia...

deci,
tu nu pui gemini...corect,e dreptul tau...
dragsat pune gemini...la fel e dreptul lui

care-i problema? cum unul spune parerea lui altul si-o spune si el.
de asta suntem aici si nu ... stii tu unde.

superzeama
25-04-08, 08:38
Oameni buni nu stiu de ce va certati "clone" sau original tot aia este.Nu v-ati gindit niciodata la legatura dintre dream si asa zisele clone?Eu cred ca sint produse tot de dream dar pt alte piete decit cea europeana.Daca erau sa fie "clone" pina acum producatorii chineji ar fi fost dati in judecata.Si inca ceva suspect credeti ca chinejii nu erau capabili sa bage un mac de dream?Sau poate chiar asta trebuia sa faca diferenta intre original si copie.Totul sa intimplat din cauza ca dream nu reuseste sa isi vinda produsele noi aparute.Cine ar da 200 euro cind cu 80 cumperi o clona?Si care este acelasi lucru sau aproape cu un 500+ sau 600..