PDA

View Full Version : Update lista transponderi TV Samsung



Swerige
09-12-18, 14:23
Va salut!
Exista o metoda prin care sa actualizez automat lista de sateliti/transponderi pentru tv-ul cu caracteristicile urmatoare;
Cod model: UE40KU6092
Versiune software: T-JZL6DEUC-1230.5
Versiune Sub-micom: T-JZMDEUS-1007

horatyu
10-12-18, 04:24
Pe satelit are un fel de blind scan cand dai scanare, spun asta pentru că la mine mi-a dublat mulți transponderi la TV seria H8000.
Nu am stat să verific cați a adăugat, dar erau transponderi cu frecvență apropiate de cele inițiale, de asta spun că a dublat, apăreau canalele TV de două ori in listă și așa am văzut că nu am stat să văd exact ce transponderi s-au adăugat.

Swerige
10-12-18, 10:59
Nu pot sa confirm daca seria 6 stie blind scan.
Cred ca echipa care dezvolta softul cunoaste ca-i necesar la receptia prin satelit (tinind cont de faptul ca parametrii se schimba des) sa-i ofere utilizatorului flexibilitate.
Aici includ si optiunea de a utiliza un stick USB sau prin FTP.
Softul actual in aceasta privinta parca-i batut in cuie.
Degeaba echipezi un TV cu tuner S2 daca nu dispune de soft pe masura.

zildan
10-12-18, 16:39
Mi-a luat mult timp sa inteleg logica softului de Samsung, la scanat, parca sunt extraterestrii!

mirel
10-12-18, 20:37
uite aici:

http://www.setedit.de/SetEdit.php?spr=2&Editor=152&device=Samsung

poti sa descarci de aici programul ...si pui manual transponderii lipsa...
iei lista jos pe un stick, o updatezi, si o pui la loc pe tv

Swerige
11-12-18, 18:49
Am scos din TV urmatoarele fisiere
dvb_analog type:unknown
dvbc type:unknown
dvbs type:unknown
metadata.xml type:XML document
sat type:unknown
1612

Am deschis fisierele tip unknown cu SQLite Viewer dar dupa cum se vede in imaginea atasata scrisul este in chineza si nu inteleg nimic, Exista o alta metoda de a vizualiza aceste fisiere?
1613

mirel
12-12-18, 23:13
cum ai "scos" din tv ? din meniul lui? daca da: trebuia sa ai un fisier "*.scm" si acel fisier il deschizi cu programul din topicul de mai sus...

Swerige
13-12-18, 09:25
Lista de canale am descarcat-o din televizor (Setari> Export channel list). Ea apare sub forma unei arhive zip (Channel_list_T-JZL6DEUC-1231.1.zip) care contine urmatoarele:
sat
dvbs
metadata.xml
dvbc
dvb_analog
Nici vorba de tipul *.scm, asa cum stiam. Ma gandesc ca nu cumva ultima versiune de firmware sa fi adus aceste modificari de format.
Programul de aici http://www.setedit.de/SetEdit.php?spr=2&Editor=152&device=Samsung in versiunea demo nu permite multe interventii asupra listei. Eu m-am gandit la solutia de a edita baza SQL.
1614
1615

horatyu
13-12-18, 10:41
Incearcă să redenumesti zip in scm și apoi incearcă să deschizi cu programelul, poate merge

Swerige
13-12-18, 11:37
Programul facut de nemti deschide lista asa cum am aratat ca este, nu-i nevoie sa fie format scm.
Cei de la Samsung trebuiau sa puna la dispozitie GRATIS un instrument pentru a face acest lucru

mirel
13-12-18, 19:06
*.scm e la seria F..

Urca fisierul aici si incercam sa-l deschidem...

PS: daca vrei sa pui poze in topic, pune-le cu post image...vad ca nu le ia corect...

Swerige
13-12-18, 19:13
Acesta este fisierul scos din Tv

mirel
13-12-18, 21:56
deci... nu merge sa actualizezi transponderii la seria K decit prin firmware update.
eu iti recomand sa iei la mina si sa pui frecventele/transponderii manual...faci un scan si iei jos zipul...poti aranja programele cu:
https://github.com/PredatH0r/ChanSort/releases

merge la ce ai tu...deschizi direct zipul...salvezi si pui inapoi pe tv.....

Swerige
14-12-18, 10:15
Programul de aici http://www.setedit.de/SetEdit.php?spr=2&Editor=152&device=Samsung am observat ca merge pentru a edita/sterge/aduga sateliti/transponderi pentru seria K. Ca un aspect negativ, versiunea Demo a programului nu permite a se efectua prea multe modificari.
Mi se pare o mare tampenie din partea celor de la Samsung sa permita update la transponderi decit prin actualizarea firmware. Sunt curios, unde se dezvolta softul pe aceste modele de TV-uri

horatyu
14-12-18, 10:33
Probabil ei vor să te inervezi și să cumperi un tv de anul acesta.
Marketing

mirel
14-12-18, 20:07
versiunea Demo a programului nu permite a se efectua prea multe modificari.
...e demo...daca nu vrei sa faci manual...platesti licenta si faci la pc....
momentan nu exista alta solutie pt seria K....si din cite stiu nici pt J sau H...
ce face "SeteditSC" nu face alt program....