PDA

View Full Version : Skystar 2 (Rev.2.6D) sau Skystar 2 (rev. 2.8 A)



Nautilus
30-05-08, 23:37
Salut,
se gasesc 2 versiuni pe Skystar 2 (rev. 2.8 A) si Skystar 2 (Rev.2.6D), care sa-mi cumpar?

Cu respect,
Ede

laleauaneagra
31-05-08, 00:03
care doreste inimioara ta,amandoua pot sau nu sa aiba probleme:)

Nautilus
31-05-08, 00:17
care doreste inimioara ta,amandoua pot sau nu sa aiba probleme:)

ok. maine cumpar ss2 2.6D.

yky
31-05-08, 00:23
Mergand pe experienta............... altor marci, se detaseaza doua mari caracteristici:
1). Modelul 2.6D are in spate cateva variante care au tot fost imbunatatite.....deci la momentul la care a fost creeat era cel mai bine optimizat.
2). Modelul 2.8A e diferit de 2.6, in toata structura lui, inclusiv schema electronica. Posibil la modelul 2.8 sa se fi folosit echipament mai modern chip mai bun pote chiar si un tuner mai sensibil(marea problema a celor 2.6), dar........surprize de compatibilitate sau instabilitate pot aparea fiind prima versiune din acest model.

Ceea ce am scris mai sus sunt pure speculatii logice....neavand sa probez modelul 2.8.........
Daca ar fi dupa mine eu fiind deschis spre nou si optimist din fire as alege 2.8A care poate le-a iesit ''intamplator'' bine.
Alegerea i-ti apartine.!!!

unuldinei
31-05-08, 00:43
Si cu varianta HD cum ramane????

laleauaneagra
31-05-08, 18:55
Si cu varianta HD cum ramane????


eu te-as sfatui momentan sa renunti la ideea ss HD dar precum spunea si yky decizia iti apartine nu,vreau sa ma intelegi gresit,dar problemele sant prea mari si prea multe cu genul asta de transmisie si placa,te vei convinge singur si incearca sa nu bagi la cap ce spun alti ca merge extraordinar si mai consuma procesor doar 1% insa eu nu mai am nerv sa mai intru cu nimeni in polemica fiindca nu are rost

mario08
31-05-08, 20:32
are dreptate laleauaneagra13 legat de ss2hd, practic existand 2 versiuni de ss2 (ss2 hd si ss2 hd2), dar ambele sant soft si parca una era 88euro si alta 114euro numai stiu exact care si cum.
deci trebuie sa ai un sistem destul de puternic si codecurile adecvate pe langa alte probleme expuse pe acest forum si altele legate de incompatibilitati.

yky
31-05-08, 20:57
Pai cu un sistem foarte puternic ...merge HDtv si pe skystar2.....:D diferenta e ca skystarHD stie si de DVB-S2....pe cand skystar2 nu stie decat de DVB-S

laleauaneagra
31-05-08, 21:05
crezi ca ma incanta pe mine ca merge HD cu procesoru la jumatate ca in rest ma duc sa tai lemne ca pe pc nu mai pot sa fac nimica pluc ca nu are fluiditate,ia incearca sa schimbi programele HD intre ele mai repede si daca va merge ok fara probleme mati convis ca merge HD brici(de pe satelit)nu sant pregatite codecurile si driverele inca ptr asa ceva dar producatori normal ca isi vand produsele asta nu mai e prob lor

Nautilus
03-06-08, 11:41
A sosit pachetul:este rev.2.8A cu telecomanda pe usb.
Deci:desi scrie pe mai multe siteuri ca au rev 2.6D, in realitate au numai rev2.8A.

Am instalat si surpriza: merge din prima foarte bine, datorita tutorialului domnului staric si Einstein.

laleauaneagra
03-06-08, 14:17
ma bucur si sa ai parte de ea

amic
12-06-08, 19:59
Nautilus, iti merge AltDVB cu noua placa skystar2 rev. 2.8A? Daca da, ce drivere folosesti?

Nautilus
12-06-08, 21:23
driverul este cel care a venit cu placa:4.4.1.0
din pacate numai progDVB merge.

yky
12-06-08, 23:24
Incearca ultimul driver....4.4.3..parca am inteles ca cu ala merge bine 2.8A-ul...mai ales ca din 10 iunie acea versiune a driverului a devenit versiune oficiala.