PDA

View Full Version : Sunet receiver Dolce, probleme



jackmc
20-06-08, 15:08
Am legat tv-ul pe scart si pentru ca am un sitem audio l-am legat la iesirile din receiverul dolce.
Dar se aude un fasait ciudat
Daca scot scart-ul din receiver sau inchid tv-ul nu se mai aude.
Care o fi cauza si cum pot remedia problema astfel incat imaginea video sa fie transmisa pe scart si sunetul prin cele doua iesiri rca?
Pot fi identificati pini care duc sunetul prin RCA si sa ii scot eventual?
A mai intalnit cineva problema asta?

fery21
20-06-08, 16:26
Am legat tv-ul pe scart si pentru ca am un sitem audio l-am legat la iesirile din receiverul dolce.
Dar se aude un fasait ciudat
Daca scot scart-ul din receiver sau inchid tv-ul nu se mai aude.
Care o fi cauza si cum pot remedia problema astfel incat imaginea video sa fie transmisa pe scart si sunetul prin cele doua iesiri rca?
Pot fi identificati pini care duc sunetul prin RCA si sa ii scot eventual?
A mai intalnit cineva problema asta?

nu mai golosi scartu foloseste mufa rca video(cea galbena ) at trebui sa fie ok!

jackmc
20-06-08, 17:25
Da dar mi se pare ca pe scart se vede mai bine.
Si instalatorii mi-au recomandat sa merg pe scart ca ar fi calitatea video cea mai buna.

fery21
20-06-08, 18:54
nu stiu ce tv ai dar ce am eu e la fel imaginea nu ezista nici o schimbre in schimb fi atent unde pui scartu in partea de sus acolo iti bazie?

zmeura
20-06-08, 20:43
Elimina pinii/firele care se folosesc pe audio la una din mufele scart.Schema o ai aici http://en.wikipedia.org/wiki/SCART .Daca vrei mai simplu scapi de pinii 1-3 si 6 de la oricare dintre mufe si ai rezolvat problema.

jackmc
20-06-08, 21:24
Zmeura meci pentru link. o sa sacrific un cablu sa vedem....



nu stiu ce tv ai dar ce am eu e la fel imaginea nu ezista nici o schimbre in schimb fi atent unde pui scartu in partea de sus acolo iti bazie?

In partea de sus la SCART scrie TV in partea de jos VCR, si sus si jos se aude zgomotul de fundal....
Cred ca chestia cu scart-ul e mai mult auto-sugestie pentru ca alte persoane pe care le-am intrebat de diferente intre schimbarea surselor au zis ca nu vad nimic schimbat. (TV am un LCD samsung de 82 inch)

Credeti ca un receiver cu HDMI merita cumparat? se va vedea vreo diferenta pozitiva cu cartela dolce?
Sau cabluri mai scumpe?

(Sau cer prea mult de la DOLCE?
L-am bagat de doua zile si pana acum ma uitam la filme divx de pe un dvd player cu hdmi + LCD TV sau de pe laptop + LCD tv tot prin hdmi. De aceea am privit critic TV-ul de aproape atent la calitatea imaginii si artefacte....)

-minus
20-06-08, 22:09
Asta merita cumparat'
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=423&category_id=76842b57909c3872b876b3f47f33fb48

cat despre bazait ca sa iti dispara trebuie sa ai volumul de la receiver dat la maxim iar volumul il vei regla din tv,ca iesire iti recomand sa folosesti scart.

jackmc
20-06-08, 22:23
Asta merita cumparat'
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=423&category_id=76842b57909c3872b876b3f47f33fb48



Interesanta jucarie...
Si va merge dolce + alte programe libere sau codate?
Cum fac cu antena de la dolce? Nu as vrea sa imi umplu balconul cu antene...
Pot folosi aceeasi antena si lnb?

zmeura
21-06-08, 14:29
Ca sa mearga cardul Dolce pe Kathrein ai nevoie si de un modul in care sa mearga acest card,in plus cei de la Dolce nu au nici un program HD,iar iesirea HDMI nu va ajuta la nimic in cazul programelor SD transmise acum de Dolce.Nu poti face din rahat bici.
In plus nici filmele divx nu stiu daca au calitate HD,LCD-ul Samsung e posibil sa nu stie FullHD doar HDReady.Discutia e mai lunga.
Daca vrei mai mult nu astepta de la Dolce,investitia e mare si vei avea nevoie de antena pusa pe alti sateliti.Daca vrei HD citeste despre ce receptoare HD sunt pe piata si ce programe se pot receptiona,vezi daca merita pentru tine.

-minus
21-06-08, 16:44
Ca sa mearga cardul Dolce pe Kathrein ai nevoie si de un modul in care sa mearga acest card,in plus cei de la Dolce nu au nici un program HD,iar iesirea HDMI nu va ajuta la nimic in cazul programelor SD transmise acum de Dolce.Nu poti face din rahat bici.
In plus nici filmele divx nu stiu daca au calitate HD,LCD-ul Samsung e posibil sa nu stie FullHD doar HDReady.Discutia e mai lunga.
Daca vrei mai mult nu astepta de la Dolce,investitia e mare si vei avea nevoie de antena pusa pe alti sateliti.Daca vrei HD citeste despre ce receptoare HD sunt pe piata si ce programe se pot receptiona,vezi daca merita pentru tine.

In toamna e vorba sa intre un pachet HD la dolce,optional se poate folosi cardul in alt receiver compatibil HD,sau....cumperi direct de la ei,dar momentan se joaca de-a beta-testerii cu receiverele HD si habar nu au cu ce se mananca.

zmeura
21-06-08, 17:10
Pai de asta si zic ca nu are rost sa cumperi receptor HD,mai ales ca nu merge cardul Dolce pe el.Daca vor sa bage programe HD e bine,dar eu nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere receptoare doar in baza zvonurilor.Dupa ce vor avea va putea sa schimbe receptorul cu unul luat de la ei,dar iar nu ma bazez nici pe asta.
Momentan asta e calitatea,iar HD doar Tvr si strainii.