PDA

View Full Version : Echosmart pe 6 TV



barghy
03-07-08, 18:20
Vreau sa pun un sistem cu 1 Echo 791 si 5 Echo 771 pentru o cladire cu un nivel, folosind WiFi 2007 si cartela de Max Viaaces. Distanta liniar intre receiver cu card si cel mai indepartat rec nu e mai mare de 25m. Am mai pus pe un sistem cu 3 receivere dar face freezuri sau se blocheaza cele in slave.Daca am folosit cablu de retea in locul antenutelor, totul era OK. Ma intereseaza orice experienta legate de sharuire cartelei folosind aceste antenute.

fery21
03-07-08, 18:34
sincer man nu cred ca prea multa lume lea testat detinatori de aici nu cred ca ar avea mai mult de 2 receptoare.
WiFi 2007 desi este creat ptr eco am mai citit undeva acceasi problema la cel care e in slave dar probabil exista ceva la mijloc!
cred ca horatyu te va putea ajuta cu mai multe informati!

barghy
04-07-08, 08:17
Multumesc,
Incerc sa iau legatura cu Horatiu!

sorin8m
05-07-08, 07:05
asa. pune versiunea de soft 2.92 si nu va trebui sa ai probleme.
Incearca urmatoarele MENU+9236 si schimba acolo proprietatile.
Eventual trimitemi un PM cu ce ai ce soft au receptoarele si altele ca sa pot face o concluzie ce ai tu acolo mai exact si iti zic ce sa faci. Eu am incercat echo 1+8 (la distanta mica, in aceeasi camera) si au mers fara probleme.
O alta intrebare, cladirea cumva nu e din beton armat facuta. Masterul lai pus in mijloc, cuma i facut setarile la menu+7777......

Astept un PM.

horatyu
05-07-08, 13:48
ceea ce spune Sorin este esential


trebuie setat la menu+9236 prima optiune de sus la master pui first (deci cel care are cardul) si a doua optiune (de la mijloc) o pui a 3-a (Thrid) si cea de jos pui second la patch

la cele care sunt slave pui asa :

prima de sus pui inactiv sau thrid
la cea din mijloc pui first
si la cea de jos pui second

la menu+7777 la cel care ai cardul pui master

si la cele fara card tot la menu+7777 pui slave 1 , la urmatorul pui slave 2.....etc pana la slave 10 poti merge

Recomandarea facuta de Sorin este foarte utila
si anume sa pui masterul la mijlocul distantei intre receptoare pt a se injumatati distanta dintre receptoare ====> 25:2= 12,5 metri

barghy
05-07-08, 14:22
Va multumesc pentru sugestii, dar totusi cred ca problema este de la soft (3.2X am pe toate receptoarele). Distanta este mica maxim 10m, si ar mai fi ceva: receiverul cu card e la un etaj iar celelalte slave sunt la parter. Credeti ca e asa de important ?

horatyu
05-07-08, 20:30
Va multumesc pentru sugestii, dar totusi cred ca problema este de la soft (3.2X am pe toate receptoarele). Distanta este mica maxim 10m, si ar mai fi ceva: receiverul cu card e la un etaj iar celelalte slave sunt la parter. Credeti ca e asa de important ?



s-ar putea daca este placa de beton armat cu mult fier beton sa nu mai poti receptiona
dar poate daca pui receptoarele la geam

si poate si masterul il pui tot la geam