PDA

View Full Version : Plasma TV



XVanish
02-04-07, 22:26
Care aveti Plasma TV? Vreau sa vad diferenta dintre LCD TV si Plansa TV... am nevoie de parerile celor care au si il folosesc zilnic...
Multumesc

adi sony
02-04-07, 23:12
Eu zic o plasma ,daca ai probleme ai cu amindoua,Doamne fereste.
diferenta e enorma calitate si definitie la o plasma.
La o plasma electronii zburda in voie (echivalentul unui tub cinescop),pe cind la un lcd este un lichid care strabatut de un curent electric isi schimba directia.

XVanish
02-04-07, 23:50
Eu zic o plasma ,daca ai probleme ai cu amindoua,Doamne fereste.
diferenta e enorma calitate si definitie la o plasma.
La o plasma electronii zburda in voie (echivalentul unui tub cinescop),pe cind la un lcd este un lichid care strabatut de un curent electric isi schimba directia.
Merci, e klar ca un Plasma TV e mai bun, eu vreau sa vad parerile reale ale celor care au plasma... sa vad daca intradevar merita sa dau 35-45 mil pe unu cu plasma bunicel sau sa ma rezum la un LCD TV bun. Ma gandeam la un Panasonic de 42-50'' dar cand stau si ma gandesc ca dau aprox 40 mil... cam stau pe ganduri... care aveti plasma pls dati cateva detalii... din ce va place/nu va place la utilizarea lui zilnica...

XVanish
04-04-07, 08:40
Nimeni?

-minus
04-04-07, 09:13
Nimeni?
De ce nu faci o comparatie in magazine?dar atentie;
vinzatorii au prostul obicei sa seteze exponatele pe contrast maxim,ii pui sa reglee totul pe normal si apoi ai sa vezi o diferentaaaaaaaaaa... care te va face mai mult ca sigur sa cumperi plasma :D :wink:

XVanish
04-04-07, 11:11
Nimeni?
De ce nu faci o comparatie in magazine?dar atentie;
vinzatorii au prostul obicei sa seteze exponatele pe contrast maxim,ii pui sa reglee totul pe normal si apoi ai sa vezi o diferentaaaaaaaaaa... care te va face mai mult ca sigur sa cumperi plasma :D :wink:
Merci de sfaturi, iti dai seama ca in magazin nu faci nimic... cine crezi ca are timp sa stea sa verifice fiecare model in detaliu: optiuni, meniu, calitate, rezolutii, support, accesorii, etc... sa nu mai vorbesc de faptul ca in magazine gasesti mai mult modelele "comerciale" nu cele mai tari... am crezut ca are careva de pe forum plasma sa isi spuna parerea... ca nu e tot una sa il vezi in magazin sau sa il vezi la o functionare zilnica, sa vezi cum se comporta toate optiunile, intrarile etc...
O solutie ar mai fi renumitul CNET dar si acolo vad ca mai nou se fac diferente intre marci...
http://reviews.cnet.com/4566-6475_7-0.html?tag=dffl3_1&filter=500961_103915_&sort=edRating7+desc

XVanish
17-04-07, 02:51
Daca tot am deschis topicul acesta propun sa ramana ca punct de referinta pentru cei care au deja Plasma TV / LCD TV sau intentioneaza sa isi cumpere si nu stiu ce sa aleaga...

Pentru inceput vreau sa va recomand Panasonic TH-42PV70P Plasma TV de 42" respectiv 106cm. Dupa cateva zile de "stoarcere" a forumurilor de specialitate m-am decis sa-mi cumpar acest Panasonic. Azi l-a cumparat un prieten de-al meu si vreau sa va spun ca nu am cuvinte... nici nu vreau sa ma gandesc cum se vede un HD DVD sau un HDTV pe el... pretul e 43 mil si ceva. O sa postez zilele urmatoare si niste poze cu el.
Pt inceput: http://www.cel.ro/televizoare-plasma/televizor-plasma-panasonic-th-42pv70p-l/

mvictor
17-04-07, 14:29
Abia acum am vazut topicul.
Am o plasma Panasonic TH 42 PV 60. Sunt foarte multumit de ea. Reglajele stau acum la 1/2 si pe contrast, luminozitate, culoare, iar imaginea este excelenta, atat pe cablu (mai slaba calitativ) cat mai ales pe satelit (am dreambox 500). Dintre DTH-urile noastre parerea mea este ca Digi are cea mai buna calitate, apoi cam tot pe acolo este Focus (un pic mai impastata imaginea), apoi Boom, si ultimul calitativ MAX. Despre Dolce nu pot spune nimic, nu pot vedea satelitul. Pe DVD imaginea este exceptionala, mai ales pe intrarea component. Din pacate nu am nici o sursa HD in casa pentru comparatie. Intrarea PC se comporta onorabil, desi cred ca mai poate fi reglata imaginea din PC-ul meu. Pe satelit cea mai buna imagine am remarcat-o pe Premiere si csat, avand si avantajul de a fi 16:9.
Spre comparatie, la servici am un LCD Philips diagonala 82 (nu stiu exact modelul) iar imaginea dupa parerea mea este mult mai slaba. Imaginea pe LCD are o luminozitate muuuuult mai mare, contrastul reglat asemanator este mai mare, dar si foarte obositor pentru ochi.
Ideea este (si nu-i a mea - va recomand sa cititi si pe www.avforums.com) ca in magazine iluminarea de fond este mult mai mare decat lumina din din casa, si ceea ce pare foarte bun din punct de vedere al contrastului si luminozitatii in magazin, acasa este prea "tare".
In plus LCD-ul este mult mai pretentios la calitatea semnalului mai ales la cea care vine pe cablu (intrarea de tuner), acasa am cablul direct din amplificator, se vede clestar pe CRT, pe plasma foarte bine, probabil datorita dimensiunii mai mari a plasmei imi da usor senzatia de imagine mai flue, iar pe LCD se vede.......cu purici!!. Poate si LCD-ul pe care am testat semnalul nu e de cea mai buna calitate (Schneider), dar ar fi trebuit sa se vada bine.

XVanish
17-04-07, 21:43
Abia acum am vazut topicul.
Am o plasma Panasonic TH 42 PV 60. Sunt foarte multumit de ea...
Deja incepusem sa imi fac griji ca sunt singurul maniac de pe forum :D Ma bucur ca ai postat.

Modelul care il iau eu, 42 PV 70(P), este de fapt 42 PV 60 imbunatatit (generatia mai noua, design nou, calitate imbunatatita, etc). ?ntre PV70 şi PV60 sunt mici deosebiri tehnice ?nsă la cum se vede imaginea nu-ţi dai seama. Panasonic se laudă că ?n PV70 are panou G10 (faţă de PV60 care are G9), insa din cate am vazut eu e acelasi panou G9 puţin cosmetizat/tweak-uit. ?n orice caz PV70 este mai bun dec?t PV60 chiar dacă nu-ţi dai seama cu ochiul liber... plus ca e şi mai ieftin. Mi se pare ca singura diferenta majora (pt cine conteaza) ar fi ca PV60 nu stie 1080p ci numai 1080i. Oricum... scule de scule... abia astept sa vina inceputul lunii sa mi-l comand :D
Inca nu am reusit sa aflu modul prin care se ajunge in meniul de service, dar nu mai e mult pana se va afla (nu merge combinatia care functiona la PV60). Stii tu cumva care e combinatia pt PV70?

Sa ai noroc la ea :D

/later edit: Apropo... pt cine e interesat... maine ii montez si calculatorul la prietenul meu si ii fac un mini-cinema in camera... o sa pot apoi sa postez niste poze cu plasma-ul pe diferite semnale: Cablu, XVid, HD, HDTV...

mvictor
18-04-07, 11:03
Nu stiu cum se intra in meniul service la PV70.
cu 1080i sau p n-am nici un fel de experienta. Oricum la ambele plasme semnalul este "downscale" la rezolutia TV-ului, asa ca nu stiu cat de mult conteaza ca e i sau p.
Ce stiu este ca PV 70-ul are doar doua scarturi de intrare, iar PV60-ul, desi G9 are 3 scarturi (evident fara legatura G9-le cu numarul de scarturi). Oricum eu am TV-ul de circa 5 luni si merge excelent. Panasonic se lauda ca este G10, posibil sa fi facut mici modificari in interiorul panoului, nu numai la nivelul cutiei :-). Carcasa arata mai bine la 70, dar pentru mine lipsa celui de-al treilea scart este un dezastru (am 3 surse de semnal si pe scart se vad cel mai bine).

mvictor
18-04-07, 11:09
Acum cateva minute am vazut la http://www.neomax.ro/produs.php?id=P:10648-S:326 un Panasonic PV71E la 43 mil. Poate fi o alegere interesanta, dar cititi si pe avforums ca exista ceva "probleme" cu reflexiile in ecran (parca ar fi prea lucios).

/edit: N-am fost atent si link-ul este catre o plasma Samsung, despre care nu stiu mai nimic. Oricum pe site-ul respectiv exista si Panasonice.

XVanish
18-04-07, 20:02
Pai e si normal sa faca downscale daca e 1024x768(720)... nu avem noi bani de HD FULL 1080p :D PV71 are ceva probleme de reflexie dar nu vizibile tare... alta e problema la el si anume ca nu are mai nika in plus dar e mai scump cu 10 mil :( PV70 e aprox 43 mil iar PV71 e peste 50, cam 53 mil... So PV70 rullezz... toata lumea il lauda :D
Oricum daca nu arata asa bine PV70-ul tot PV60 luam si eu...

Uite aici maniaci: http://forum.computergames.ro/54-digital-home-video/222445-achizitie-plasma-lcd-sfaturi-preturi/page-73.html au deja 88 de pagini pline de discutii si sfaturi despre Plasme si LCD TV :D

Traiasca HDTVu' ! :D

/later edit: Apropo... cate ore i-ai facut rodajul?

mvictor
18-04-07, 20:22
Desi nu m-am uitat exact in meniul de service am facut rodaj peste 100 ore (am vazut ca unii recomanda chiar 200 ore pentru PV70). De fapt setarile de rodaj sunt si cele pe care le am acum, si sunt foarte multumit cu ele (toate setarile putin sub jumatate), am o imagine excelenta. Iar rodajul de fapt a insemnat sa nu ma uit mai mult de 2 ore pe un singur post, iar ecranul sa fie complet cu imagine (sa nu aiba liniile negre sus si jos, si in format 16:9 sau chiar zoom). De fapt nici acum nu ma uit mai mult de 2 ore pe un post. Ideal pentru rodaj sunt programele gen premiere (16:9 si fara sigla), sau filme pe dvd a caror imagine sa acopere integral ecranul.

XVanish
18-04-07, 21:49
Desi nu m-am uitat exact in meniul de service am facut rodaj peste 100 ore (am vazut ca unii recomanda chiar 200 ore pentru PV70). De fapt setarile de rodaj sunt si cele pe care le am acum, si sunt foarte multumit cu ele (toate setarile putin sub jumatate), am o imagine excelenta. Iar rodajul de fapt a insemnat sa nu ma uit mai mult de 2 ore pe un singur post, iar ecranul sa fie complet cu imagine (sa nu aiba liniile negre sus si jos, si in format 16:9 sau chiar zoom). De fapt nici acum nu ma uit mai mult de 2 ore pe un post. Ideal pentru rodaj sunt programele gen premiere (16:9 si fara sigla), sau filme pe dvd a caror imagine sa acopere integral ecranul.
Mda, asa ma gandeam si eu sa fac rodaj vreo 200 max 300 de ore... iti dai seama ca numai filme DVD/HDTV din calc va merge pe el :D E mare prostie faza asta cu rodajul... altii zic ca nu e nevoie... pareri pro si contra... eu prefer sa fiu precaut :) Dar ce prostie... sa-ti cumperi tu plasma si sa nu poti sai dai in gura din prima zi :D
Zi-mi exact setarile tale de rodaj pls, sau daca stii 100% care sunt ideale pt 42PV70P e si mai bine.

shadowman
01-05-07, 22:20
Mda, asa ma gandeam si eu sa fac rodaj vreo 200 max 300 de ore... iti dai seama ca numai filme DVD/HDTV din calc va merge pe el :D E mare prostie faza asta cu rodajul... altii zic ca nu e nevoie... pareri pro si contra... eu prefer sa fiu precaut :) Dar ce prostie... sa-ti cumperi tu plasma si sa nu poti sai dai in gura din prima zi :D
Zi-mi exact setarile tale de rodaj pls, sau daca stii 100% care sunt ideale pt 42PV70P e si mai bine.


Respecte!
sper sa nu fii si sa nu te dezamagesccu ceea ce am sa-ti spun despre plasma tv!
Personal nu am,plasma dar un prieten foarte bun are o plasma de vreo 2 ani si de mers a mers non-stop aproape,fiind amplasat intr-un bar!Problema e ca de vreo 2 luni au inceput sa-i apara in partea de sus a"ecranului" ,"pete" negre la inceput mici si apoi marindu-se!
In prezent are 3 pete mari si pe suprafata respectiva nu se vede nimic!
Plasme e SCHNIDER nu stiu exact ce model!
Cealalta problema e ca si cel de-acasa incepe sa faca "figuri"adica au aparut mici pete negre! Cel de acasa e Panasonic!
In schimb LCD-ul care-l are la birou,merge fara probleme de aproape 3 ani,(luat innainte de cele doua plasme) si merge zilnic 10 ore! E foarte suparat,daca pot spune asa,pe plasme.nu-i plang de mila ca are bani sa le schimbe,dar e dezamagit de ele!LCD -ul e ANDERSSON .Imaginea e putin cetoasa dar se pote ca e din cauza semnalului de la furnizorul cablu tv.
I-ti doresc sa nu ai probleme cu plasma,daca am inteles bine l-ai achizitionat deja.Sper sa-l folosesti multi ani fara probleme!

XVanish
02-05-07, 00:09
Iti multumesc pentru post.
Stii cumva daca si-a facut rodajul la plasme si in special la Panasonic? Ar fi bine de stiut ce model este... Problema cu petele apare de obicei la plasmale care nu au rodajul facut din start...
In cazul in care nu stii, rodajul se face folosind plasma, intre 100 si 300 de ore, cu setarile de contrast, luminozitate, etc sub minim... nu se lasa sa mearga mai mult de 2 ore pe acelasi canal (semnal) iar in cazul in care sunt anumite zone mai tipatoare pe ecran (gen sigla unui canal) se foloseste zoom-ul pt a se scoate sigla... cam asta trebuie facut, in mare, plasmelor pentru a le prelungi viatza... Problema e ca majoritatea producatorilor dau garantie doar 2 ani... eu zic ca daca merge bine 5 ani e ok... cam dupa 5 ani incep problemele...

Eu numai prin data de 10 il iau pt ca momentan modific tot in camera si nu aveam unde sa-l mai tin si ala, dar l-am adus de vreo 2-3 saptamani la prietenul meu si suntem foarte multumiti de el. Acum Doamne da sa nu avem probleme :D

shadowman
02-05-07, 08:54
Iti multumesc pentru post.
Stii cumva daca si-a facut rodajul la plasme si in special la Panasonic? Ar fi bine de stiut ce model este... Problema cu petele apare de obicei la plasmale care nu au rodajul facut din start...
In cazul in care nu stii, rodajul se face folosind plasma, intre 100 si 300 de ore, cu setarile de contrast, luminozitate, etc sub minim... nu se lasa sa mearga mai mult de 2 ore pe acelasi canal (semnal) iar in cazul in care sunt anumite zone mai tipatoare pe ecran (gen sigla unui canal) se foloseste zoom-ul pt a se scoate sigla... cam asta trebuie facut, in mare, plasmelor pentru a le prelungi viatza... Problema e ca majoritatea producatorilor dau garantie doar 2 ani... eu zic ca daca merge bine 5 ani e ok... cam dupa 5 ani incep problemele...

Eu numai prin data de 10 il iau pt ca momentan modific tot in camera si nu aveam unde sa-l mai tin si ala, dar l-am adus de vreo 2-3 saptamani la prietenul meu si suntem foarte multumiti de el. Acum Doamne da sa nu avem probleme :D

Respecte!
Sefu',nu stiu daca a facut rodajul dar am s-l intreb si am sa-ti spun.Am sa-l intreb,daca nu uit si modelul de Panasonic.Eu i-ti doresc sa-l folosesti fara probleme!Bafta la el!eu personal am sa aleg un LCD!Am auzit ca sa incarci plasma te costa mult.O zi placuta!

adi sony
02-05-07, 09:36
In concluzie daca e sa ai probleme cu o scula din aceasta nu conteaza firma o ai si la 2 ore dupa achizitionare.
Trebuie sa ne dam seama ca sant o gramada de bani si nu va asteptati sa va mearga 5 ani fara reparatii,nu mai e tv-ul luat acum 12 ani si sa functioneze bine si in continuare.
Asa ca vedeti ce luati daca merita pe termen lung ptr ca preturile oricum vor scade si tehnologia avanseaza
Si inca o precizare ,cum e posibil ca un lcd sau oplasma sa intre in service direct din magazin( tv -ul nu este vindut )mai ai incredere in lucrul acela si tehnologia de ultima generatie?
Nu este 3lei care este un kil de cartofi ,deci aveti grija,e proverbul ,,
Aici sant banii dumneavoastra.

mvictor
02-05-07, 10:35
Cred ca e imposibil sa faci rodajul unei plasme cu steari (asa cum zicea cineva) sub minim. Peste tot am citit ca rodajul se face cu toate setarile undeva sub 1/2. Chestia cu petele negre nu stiu de unde apar, dar mi se pare cel putin ciudat sa apara dupa o utilizare normala la un Panasonic. Despre Schnider (marca de prestigiu :-)) nu am avut o parere bune cand l-am vazut functionand pe la magazine. In schimb ma indoiesc ca in Media Galaxy se schimba frecvent plasmele care sunt expuse, iar pe ele nu am vazut probleme!
Sigur ca tehnologia avanseaza, preturile diverselor modele scad, dar asta nu inseamna ca nu mai luam nimic pentru ca oricum peste 1 an e depasit. Probabil ca peste 2 ani full HD nu va mai fi atat de restrictiv ca pret, si poate ca plama atunci va fi in declin si va aparea o noua tehnologie (sa zicem cea SED de exemplu).
Este intr-adevar de neconceput ca un TV sa intre in service direct din magazin, intrebarea este daca acel TV nu cumva a functionat (demo) timp de x luni!
In legatura cu timpul pana la reparatii - nu mi se pare normal ca un TV sa aiba nevoie de reparatii timp de 3-5 ani minim de functionare. Nu cred ca suntem maniaci sa lasam TV-ul sa mearga non-stop luni de zile, desi chiar si asa ar trebui sa nu aiba probleme. Timpul de 1/2 a luminozitatii pentru plasme Panasonic il da ca 90.000 ore (312 ani!), probabil testat de ei.

XVanish
02-05-07, 12:22
Da mvictor, scuze, rodajul se face cu setarile sub jumate, nush cum de am scris "minim" ca nu are nici un sens... cine stie unde imi statea capul :)

E ciudata faza cu petele... si mai ales dupa 2 ani... plus ca e si Panasonic... a zis ca le-a folosit intr-un bar... cine stie in ce conditii de umiditate si alte treburi au fost folosite... plus ca poate nici nu le-a facut rodajul...

Intradevar Schnider nu e nush ce marca, am vazut si eu vreo 3-4 prin magazine si nu pot sa zic ca sunt multumit de calitatea si optiunile lor insa mai nou nu ne putem lua neaparat dupa marca cat mai mult dupa model. Sunt marci slabe care scot cate un model foarte bun si in acelasi timp sunt marci cu renume care scot cate un model slabutz...

Cand e vorba de cateva zeci de milioane e klar ca nu il cumperi ala de pe raft, mai ales ca e o plasma, deex cand l-am luat la prietenul meu au avut intradevar si expus dar ne-au dat altul sigilat de producator, in cutie, frumos ambalat... ar fi si culmea sa-l iei desfacut, fara rodaj, etc...

Faza cu 312 ani de viatza mi se pare exagerata... pe mine sa ma tina 10 ani si sunt multumit, ma gandesc ca in 10 ani tot o sa imi permit sa-l schimb cu unul Full HD :D

@adi sony: ai si tu dreptate dintr-un punct de vedere... dar eu unul decat sa dau 36 mil pe un LCD bunicel prefer sa mai pun 6-7 mil si sa-mi iau o plasma kalumea... am vazut diferentele dintre un LCD si o plasma, am stors cam tot ce se poate gasi pe net/forumuri despre ele si pot sa spun ca nu se compara in materie de multimedia / HDTV... eu fiind maniacul serialelor si al filmelor iti dai seama ca nu o sa-mi iau un LCD pt ca ma uit la cateva milioane...

Problema cu garantia intradevar e jalnica la noi... sa speram ca se vor imbunatati treburile...

@calin72: Daca poti afla modelul Panasonicului e bine. Iti multumesc si succes la LCD :)

O zi buna tuturor!

XVanish
05-05-07, 21:42
Nu a aflat nimeni cum se intra in meniul de service la Panasonic 42PV70P?

TheAce
06-05-07, 20:51
Am vazut in MediaGalaxy, plasma Myria de 106 cm, 1024x768 cu 29 mil! Arata binisor si pare construit ingrijit. Ok, nu e Panasonic sau Sony, e "romanesc" dar e si cu vreo 15 mil mai ieftin decat unul brand. Are din intanplare cineva? Cum se comporta?

XVanish
26-05-07, 16:04
Am vazut in MediaGalaxy, plasma Myria de 106 cm, 1024x768 cu 29 mil! Arata binisor si pare construit ingrijit. Ok, nu e Panasonic sau Sony, e "romanesc" dar e si cu vreo 15 mil mai ieftin decat unul brand. Are din intanplare cineva? Cum se comporta?

Intradevar e mult mai ieftin... astia zic ca nu merita... e slabutz... eu unul nu le-am vazut in realitate sa ma pot juca cu ele... dar daca "expertii" zic ca nu e nush ce de ele atunci... decizia iti apartine...

Studiaza asta:
http://forum.computergames.ro/54-digital-home-video/222445-achizitie-plasma-lcd-sfaturi-preturi.html - cam de la pagina 70 in sus (preferabil tot - afli multe)
sau:
http://avforum.com/forum / http://avforum.com/forum/forumdisplay.php?f=9

sau dai un search pe nenea Google (www.google.ro): Myria (modelul) review

XVanish
30-06-07, 20:31
V-ati facut careva suport mobil de tavan pentru plasma? Daca da atunci va rog sa postati ceva poze ca sa-mi vina ideile :D Vreau sa fac un suport care sa imi ridice plasma paralel cu tavanul... orice idee, poza, link e binevenita.

Ca si idee vreau sa fac ceva de genul... dar nu asa mare si galagios :D
http://www.youtube.com/watch?v=TZRkcvu7f1A

Multumesc!

claudiu
01-07-07, 09:26
apropo de myria,sint asamblate in romania si sint LG ,nu pot sa iti spun in ce proportie ,pentru ca la ce se asambleaza in romania apar modificari fata de original la componente.
De vazut se vede bine ,culorile sint ok.
La finisaje mai sint scapari ,adica rama de pe fata este lipita si daca prinzi zdravan de ea risti sa o dezlipesti,dar per total eu zic ca merita .
Oricum sint multe plasme de marca pe care le bate la calitatea culorilor si la cum lucreaza cu rezolutii mici.

balanel
08-07-14, 22:43
Am cumparat astazi de la Domo o plasma LG 50PN6500. Mi s-a parut suspect faptul ca ezitau sa-mi dea pe loc plasma, spunand ca este foarte mare pachetul, si aratandu-mi in acest sens (cu mainile) o grosime a acestuia de aproximativ 50 cm. Am acceptat pe moment, mai ales ca transportul este gratuit. Acum insa m-am uitat pe site-ul LG, si apare grosimea pachetului 23 cm.
De aceea am teama ca nu cumva sa-mi dea plasma care era expusa in magazin.

In cazul in care nu ma prind la livrare, ca este un TV folosit (fapt putin probabil, de altfel), as vrea sa intru in meniul secret al plasmei pentru a afla orele de utilizare.

Intrebarea mea este daca stie cineva cum pot afla orele de utilizare, la acest model de plasma.
Multumesc anticipat!

zildan
09-07-14, 00:50
Prima data spune pretul, ca sa putem sa iti dam un sfat.
Pentru LG iti trebuie telecomanda de service sa vezi meniul service.
La LED nu au timmer la vedere, la "plazme" nu ma pricep.
Depinde si cat ai dat pe ea (el) .

tutri
09-07-14, 06:03
Meniul de Service functioneaza si cu telecomenzile logitech harmony.

konstantine
09-07-14, 07:00
Telecomanda home made pt. service menu lg (https://www.youtube.com/watch?v=9qtQLrjpO4c)

balanel
14-07-14, 15:51
Eu am dat 2100. Pretul insa a tot scazut, de la 2300, la 2100, si astazi chiar am vazut ca a ajuns la 2000 (Pink Monday). Plasma mi-a fost livrata sambata.
Ma gandeam sa mai trec astazi pe la magazin, sa vad daca mai e expusa sau nu.
Am auzit treaba asta cu telecomenzile de service, dar am inteles ca din respectiva telecomanda se poate reseta parametrul UTT, reprezentand timpul de functionare al televizorului.
Si daca asta e adevarat, ma gandesc ca cei din magazin, daca vor sa faca astfel de magarii, sigur si-au luat si ei telecomanda de service.

balanel
15-07-14, 10:40
Aseara am rugat un prieten sa se duca in magazin si sa se intereseze.
TV-ul expus e tot acolo, insa si cel din depozit, la fel.
Cand l-am luat, m-am uitat impreuna cu ei la stocuri, si aveau unul in magazin, si unul in depozit.
Ziceau bineinteles ca mi-l dau pe cel din depozit.
Insa se pare ca mi-au adus tv-ul din alta parte. De unde, nu stiu.

M-am uitat si pe pagina lor de internet, aseara, si am observat ca daca vrea cineva sa cumpere respectiva plasma, nu se poate rezerva in magazinul respectiv, apare lipsa stoc. Insa azi dimineata a aparut iar pe stoc.

Oare care o fi pana la urma "povestea" plasmei care mi-a fost livrata mie?

laleauaneagra
15-07-14, 16:20
din pacate nu prea ai multe ce sa faci...daca e sa te fraiereasca,te fraieresc...asta e

uite eu nu ma prea uit la chestiile astea si nici nu prea cred in mitu ca un led de ex dureaza 10 min...in loc de 100 sau pentru totdeauna

eu am tv asta http://www.tecnozoom.it/tv-lcd/foto-panasonic-viera-tx-p50u20.html cred ca sant 5 ani de cand l am cumparat,am dat 1100 de euro la vremea aia si ERA ULTIMU DIN MAGAZIN...adica acel tv de prezentare ce merge in magazin.....acest tv de 5 ani merge din 24 de ore aproximativ 18 ore pe zi

deci............

---------- Post added at 15:20 ---------- Previous post was at 13:57 ----------

iaca am mintit un pic...sant 4 ani de cand l am cumparat,cand a iesit...nu sant 5,nu mai stiam exact

balanel
15-07-14, 16:24
Cred ca ai dreptate. Ar trebui sa ma linistesc si sa ma bucur de el. Dar asa sunt eu, nu suport sa fiu pacalit pe banii mei.
TV-ul meu este fabricat in decembrie 2013. Deci chiar daca a stat in magazin 6 luni x 10 ore pe zi, asta vine cam 1800 ore functionare.

Pana la urma nu cred ca este nou: nu avea folie nici pe ecran nici pe rama, iar saculetul in care era bagat era pus invers.
Insa suportul era nou, iar piciorul suportului, adica acea parte care il face sa se poata roti, era chiar sigilat intr-un mod care nu putea fi desfacut. Telecomanda si ea noua cu bateriile separat in tipla.
Si acum vine intrebarea: cum naiba l-or fi expus in magazin, fara suport si picior? Nu cred ca aveau cum sa il suspende pe zid, pentru ca ei am vazut ca au rafturi, si TV-urile sunt expuse cu suportii proprii.
Si nu cred ca se potrivesc suportii de la un TV la altul, sa zic ca pastreaza un suport in magazin si schimba doar televizoarele.
Asa ca eu chiar nu imi explic ce s-a intamplat cu acest TV. Poate doar sa fi fost returnat de un client?

tutri
15-07-14, 20:24
Normal, daca cumperi aparatul expus, poti cere (sau primesti automat) o reducere. Cel putin asa se intampla in tarile civilizate.

zildan
15-07-14, 22:54
Eu am cuparat un LG de 55" LED, aparat expus la 50% din pretul de catalog !

balanel
16-07-14, 18:22
Am o informatie conform careia, la Domo, plasmele se tin expuse in magazin cam 2 saptamani, apoi se schimba cu unul nou si tot asa.
Daca este informatia adevarata, atunci nu e dracul atat de negru, in cazul in care TV-ul meu nu a fost totusi nou, ci expus pentru aceasta perioada de 2 saptamani.
Nu sunt foarte multe ore de functionare, iar filmuletul de prezentare nu are imagini statice, sigle si nici culori exagerate.

Pana la urma ce parere aveti, dupa toate informatiile pe care vi le-am dat, inclusiv pretul: a fost nou sau nu televizorul? De ce nu avea foliile de plastic pe rama?

balanel
17-07-14, 15:35
N-o sa va vina sa credeti: am luat legatura cu LG Service Romania, din Bucuresti, solicitandu-le un tehnician care sa acceseze meniul de service al televizorului, si sa imi arate parametrul UTT, sa vad cate ore de functionare are televizorul. Contra cost bineinteles.
Raspunsul a fost "nu se poate". Deci asta e nivelul de profesionalism al angajatilor respectivi. Doamne fereste sa am vreodata o problema cu plasma...

tutri
17-07-14, 16:39
Hahaha, ce raspuns tipic. De ce sa isi miste careva dosu? sau eventual sa iti de un nr/adresa de la un service partener/autorizat, care te poate ajuta.

balanel
18-07-14, 14:10
Dupa mai multe insistente au zis ca o sa trimita un tehnician, care ma va contacta pentru programarea interventiei.
Costurile se compun din transport si constatare.
Eu ma gandesc sa nu-i platesc decat transportul, daca vine si nu reuseste sa imi arate cate ore a functionat plasma. Ce parere aveti?

Transport: 80 lei + 2 lei/ km, adica aprox. 60 lei = 140 lei. Constatare: 50 lei.

zildan
18-07-14, 15:02
Ai observat tu ceva suspect pe imagine?
La multe aparate se pote reseta si timpul de functionare.

---------- Post added at 15:02 ---------- Previous post was at 14:43 ----------

Ai aici (http://www.serwis-elektroniki.com.pl/BPS/pobierz_plik.php?plik=LG_ch.PB31A__42PN4500-SA-2013.pdf) manualul de service al aparatului.

balanel
18-07-14, 15:16
N-am observat nimic suspect pe imagine. Am explicat de ce am anumite suspiciuni.
E adevarat ca la modelele mai vechi se putea reseta usor parametrul UTT, dar la astea noi, la care se poate accesa meniul de service doar cu telecomanda de service, cred ca nu e la indemana oricui.
Iti dai seama ca daca se putea accesa meniul de service fara acea telecomanda, imi rezolvam singur problema, fara a mai cheltui o multime de bani. Am incercat cu variantele gasite pe internet, dar nu am reusit.
La cealalta plasma, un Samsung ps-42q91h, chiar am intrat zilele trecute si am verificat orele de functionare, dupa instructiunile gasite pe internet, si corespund aproximativ timpului in care am folosit-o eu.

Daca as reusi sa gasesc si la aceasta o varianta de a accesa meniul de service, m-as bucura foarte tare.

Daca e cineva care are mai multe informatii si ma poate ajuta, dau un bax de bere, de care vrea respectivul. Vorbesc la modul cel mai serios.

M-am uitat asa in fuga pe manualul pe care mi l-ai trimis, si am vazut ca si acolo se face referire la acea telecomanda de service.
O sa mai caut pe internet acum in weekend, poate mai reusesc sa aflu ceva.

L.E. Acum mi-am adus aminte de un amanunt, poate e important, poate nu.
Prima data cand am pornit plasma, si a aparut meniul acela cu setare de limba, tara, etc., imaginea a palpait destul de vizibil (si era pe timp de zi), timp de zeci de secunde - 1 minut.
Dupa aceea nu a mai facut niciodata asa la pornire si nici in utilizare.

konstantine
18-07-14, 19:39
Tine apasat butonul menu de pe tv 60 de secunde
sau apasa ambele butoane de meniu(tv+rc) 60 de secunde.Poate reusesti sa accesezi meniul de service.

balanel
18-07-14, 22:01
Nu merge, am incercat asa, si tot felul de combinatii cu butoanele OK si Settings.
Menu nu exista, si nici Home.
Sincer, nu imi vine sa cred ca nu s-a descoperit inca varianta de a accesa meniul de service, la modelele mai noi.

f11
18-07-14, 23:28
Vad ca nu ai stare..
Asadar cumperi de aici telecomanda programabila \: http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/telecomanda-programabila-4in1-p-8190 si senzorul pe USB necesar.Instalezi programul din link si dupa instalare faci update.cu aprox 60 roni iti faci o telecomanda de service LG. Atentie!!! S-ar putea sa necesite un cod de intrare in service care la generatia ta nu stiu daca se cunoaste sau nu.Ma repet POATE.
O alata varianta ar fi sa mergi la un ateler service tv sau cineva care vinde astfel de telecomenzi si sa-ti cumperi o telcomanda gata programata.

f11

balanel
22-07-14, 12:35
Nu vreau sa dau banii pe ceva ce nu sunt sigur ca merge.
Sambata vine omul de la service sa imi rezolve problema.

Pana atunci inca incerc si eu toate variantele.
De exemplu acum incerc sa fac din cablul de la boxe sau casti si ledul infrarosu de la o telecomanda veche, metoda de acces a meniului IN_START. Apoi se ruleaza pe calculator un set de instructiuni sub forma unui fisier audio, pentru fiecare meniu de service in parte.


Este vorba de metoda descrisa aici https://www.youtube.com/watch?v=9qtQLrjpO4c .

balanel
22-07-14, 21:15
Am reusit cu un cablu jack-rca:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRrBpqT6vbPY6dvCbc1U2Tw9tEeA5i0nGaT7PUbxm5rJwfiAA15 ,
si asta fara sa tai firul. Am reusit sa ating cu mufa propriu-zisa cele 2 picioruse ale ledului IR: cu masa (marginea) la (-), cu semnalul (pin-ul central) la (+). A durat mai putin de o secunda sa ceara parola: 0413 si OK.
Am rugamintea sa imi spuna cineva cum atasez fisierele folosite, poate mai trebuie si altcuiva.
Poze:
http://s17.postimg.cc/d7ed0xgxb/Fotografie_0055.jpg (http://postimage.org/)






http://s7.postimg.cc/to27lursr/Fotografie_0056.jpg (http://postimage.org/)



Multumesc.

tutri
22-07-14, 23:55
Un fel de abracadabra.

konstantine
23-07-14, 05:48
Ca sa vezi: balanel a reusit cu ce am scris eu la postul #29.