PDA

View Full Version : Cardsharing IPBOX 900/9000HD



livs
26-07-08, 11:26
Am stb 900HD cu CAM rosu si cartela TVR.
Imaginea instalata este ultima sifteam 0.1.1.3b, cu mgcamd 1.30 si newcs 1.60.
Am cautat pe unde am stiut informatii despre cardsharing pe ipbox, dar fara succes.
Ma poate ajuta cineva cu un tutorial pentru incepatori despre procedura si configurare?

razvan27
26-07-08, 20:43
Si pe mine ma intereseaza! Eu inca nu detin un Ipbox dar doresc sa-mi achizitionez. Si as vrea sa stiu mai multe despre cardshering. Sunt nou in aceasta bransa. Daca gasesti un tutorial da-mi un pm!

otheitis
26-07-08, 21:19
voi doriti sa va conectati la un server?si nu stiti cum?

razvan27
26-07-08, 23:08
Stiu ca e probabil de ras ca nu stiu dar ti-am mai zis ca receiverul meu Vantage hd 7100 nu este capabil sa faca sharing si imediat cum scap de el o sa-mi iau un ipbox si o sa incep sa invat ce este sharingul. De aceea incerc acum sa ma documentez in privinta asta ca atunci cand o sa-l am sa-mi fie usor.

livs
01-08-08, 11:53
voi doriti sa va conectati la un server?si nu stiti cum?

Ne ajuti si pe noi?

otheitis
01-08-08, 17:32
va arat.....



http://ipbox.creare-forum.com/index.htm

motoru
01-09-08, 11:34
va arat.....



http://ipbox.creare-forum.com/index.htm

Sunt si eu interesat de informatie, nu gasesc ...

multumesc.

Snow
01-09-08, 11:55
Momentan te poti conectat la un server de gbox prin mgcamd. Singura problema, doar primesti nu si dai. Astefl incat ai nevoie de un prieten care sa te bage la el in server sau sa mai ai prin casa o clona de d 500 pe care sa-ti tii serverul de gbox.
Oricum pe viitor va iesi si enigma, chiar daca pare a fi enigma 1 se vor putea incerca mai multe.
Parerea mea, investitia intr-un ipbox 900 isi face toti banii

Snow
01-09-08, 12:56
in peer, configurati ca si-n cwshare.cfg

livs
18-09-08, 15:03
Cine ma poate ajuta cu o linie cs in acest weekend, pina duminica seara?

As vrea sa testez ipboxul si cum in timpul saptaminii nu am timp, ramane doar simbata si duminica.

Multumesc anticipat.

otheitis
18-09-08, 15:16
moka nu dam nimic!!!!

livs
18-09-08, 15:34
@otheitis

Multumesc pentru ajutorul tau!

otheitis
18-09-08, 16:36
eu sunt de parerea sa adunam totii cu ipbox si sa facem un server pt mbox.Cine e interesant sa trimite pm sa vedem ce are fiecare sa aduna la server...

livs
25-09-08, 13:52
Astazi fac rost de un card max. Cum procedez sa-l pun in share?

Snow
25-09-08, 14:08
pe ipbox inca nu poti sa-l pui in share

livs
25-09-08, 14:27
Si ce alte solutii s-ar gasi?
Cu interfata Phoenix merge?

motoru
25-09-08, 14:33
Astazi fac rost de un card max. Cum procedez sa-l pun in share?

cu interfata phoenix daca reusesti sa faci configurarile...
De seara ma ajuta cineva fff priceput sa incercam o configuratie mbox+newcs+phoenix. Sper sa reusim.
Va tin la curent.

Snow
25-09-08, 14:34
merge doar sa-l vezi tu, nu sa-l dai mai departea

motoru
25-09-08, 14:37
merge doar sa-l vezi tu, nu sa-l dai mai departea

nici cu mgcamd+newcs+phoenix ???

livs
25-09-08, 14:43
Atunci nu are rost sa mai investesc in interfata.
Astept sa apara un alt mbox.

Alta intrebare:

In zona cu ipbox am un pc cu skystar hd. Ma pot folosi de el pentru sharing?
Poate cu mbox si sbcl?

Snow
25-09-08, 15:56
Exista gbox pentru skystar. Poti lega interfata la calculator si sa pui si cardul pe ea. Intre ipbox si gboxul de pe pc trebuie doar sa faci schimb de linia D

motoru
25-09-08, 17:35
merge doar sa-l vezi tu, nu sa-l dai mai departea

Am linie de la mbox intradevar pe ipbox 9000 si vad carduri locale.
Vrei sa spui ca chiar daca vad localele nu po fi citite mai departe???

otheitis
25-09-08, 20:01
Da pt moment.La versiuna urmatoare o sa face reshare si pe locale...

rocco2007r
01-10-08, 15:31
Salut,

Am un card(pe el scrie NAGRA) de _igi TV de la un prieten care nu-l mai foloseste dar care il plateste in continuare, deci este activ.
Vreau sa ma folosesc de el la IPBOX 900HD si as dori in consecinta sa cumpar un CAM compatibil cu asa ceva. Exista? Si daca da, de unde pot cumpara?
Am intrebat la peruvision si mi-a zis ca nu exista. Nici macar CAM-uri OASIS sau REALITY cu toate ca pe ele scrie "ALL CAM". Acelasi lucru si pentru DIABLO.
Asadar, se poate sau nu?

Mutumesc,
Rocco

zildan
01-10-08, 15:54
Nu merge in nici un cam acel card. Citeste despre Newcs si cum se face sa pui un nagra 2.

Snow
01-10-08, 18:20
merge dar trebuie sa-i stii bk-ul si rsa-ul de la el, altfel n-ai ce face cu el decat in receptorul cu care a venit

rocco2007r
08-10-08, 13:36
Nu merge in nici un cam acel card. Citeste despre Newcs si cum se face sa pui un nagra 2.

Salut,

Nu m-am prins...:comp:
Te rog, poti sa-mi dai niste link-uri despre Newcs + nagra 2?

Multumesc,
Rocco

rocco2007r
08-10-08, 13:39
merge dar trebuie sa-i stii bk-ul si rsa-ul de la el, altfel n-ai ce face cu el decat in receptorul cu care a venit

Salut,

bk-ul si rsa-ul.... :confused2: habar nu am ce sunt astea...
le pot afla? cumva de undeva? si dupaaia?

Multumesc,
Rocco

stargate
08-10-08, 13:47
Salut,

bk-ul si rsa-ul.... :confused2: habar nu am ce sunt astea...
le pot afla? cumva de undeva? si dupaaia?

Multumesc,
Rocco

bk-ul si rsa-ul sunt date extrase din card-receptor , cardul de gigi nu merge decat in receptorul cu care este imperecheat cardul ... dar s-au nascut si baieti destepti in lumea asta care stiu sa citeasca datele de pe card mutiland un pic si receptorul . intreaba pe forum poate un "baiat" de treaba cu aparatura necesara te poate ajuta , multa bafta

rocco2007r
08-10-08, 13:51
bk-ul si rsa-ul sunt date extrase din card-receptor , cardul de gigi nu merge decat in receptorul cu care este imperecheat cardul ... dar s-au nascut si baieti destepti in lumea asta care stiu sa citeasca datele de pe card mutiland un pic si receptorul . intreaba pe forum poate un "baiat" de treaba cu aparatura necesara te poate ajuta , multa bafta

E mai clar acum.
Multumesc de raspuns,
Rocco

rocco2007r
08-10-08, 13:52
Salut,

Si totusi...
Vreau sa-mi cumpar un CAM pentru CI din IPBOX900HD.
Vreau sa-mi iau un abonament oficial cu card.
Nu vrau pheonix pentru ca am deja casa plina de cabluri si device-uri. Vreau ceva simplu si functional pentru sharing.

Ce ma sfatuiti? Ce pereche CAM+card este optima: pret, fiabilitate, claritate canale, functionare buna a sharing-ului etc.

Si mai am o intrebare adiacenta. Exista unele CAM-uri care ofera, din cate inteleg, acces oficial fara card si pe o perioada determinata la anumite canale. Asa ceva se poate pune in sharing? Si daca da, care ar fi cea mai ok varianta?

Multumesc,
Rocco

otheitis
08-10-08, 14:37
Cu cam nu poti sa faci sharing.Numai cu sloturi interne sau cu phoenix.Exista anumite cam cu care poti sa vezi anumite packete fara sa platesti dar tot nu merita.Phoenix e cel mai buna solutia pt tine.

rocco2007r
08-10-08, 14:51
Cu cam nu poti sa faci sharing.Numai cu sloturi interne sau cu phoenix.Exista anumite cam cu care poti sa vezi anumite packete fara sa platesti dar tot nu merita.Phoenix e cel mai buna solutia pt tine.

Hm...
Nu prea inteleg. Adica ok, nu se poate in configuratia actuala hardware+software a IPBOX900HD.
Dar nici in viitor, prin software adecvat, nu se va putea?
Adica mult asteptatul soft Enigma 1 nu va rezolva acest aspect?

Rocco

otheitis
08-10-08, 15:08
Hm...
Nu prea inteleg. Adica ok, nu se poate in configuratia actuala hardware+software a IPBOX900HD.
Dar nici in viitor, prin software adecvat, nu se va putea?
Adica mult asteptatul soft Enigma 1 nu va rezolva acest aspect?

Rocco

Enigma 1 o sa rezolva probleme cu settings.Adica o sa poti sa folosesti pe settings care exista si pt Dreambox.Evolutia de plugin o sa fie mai usoara,o sa apare destul de interesante plugin care ruleze si la dreambox,problema cu subtitle DVB o sa fie rezolvat,EPG o sa fie mai bun,iar posibil o sa poti sa folosesti si pe skin care exista pt dreambox.O sa fie mai usor pt evolutia emu sub enigma 1.Cu cam nu poti sa faci reshare pe cartela ta.Pt asta ai nevoie la ipbox900 phoenix,la ipbox 910 merge direct prin slot care exista la el la ipbox 9000 ai doi sloturi.Eu le folosesc pe amindoi sloturi cu mbox/newcs si fac reshare pe cartele mele si schimb linii D: cu user care au GBOX,sau newcamd sau newcs.

motoru
08-10-08, 19:18
Hm...
Nu prea inteleg. Adica ok, nu se poate in configuratia actuala hardware+software a IPBOX900HD.
Dar nici in viitor, prin software adecvat, nu se va putea?
Adica mult asteptatul soft Enigma 1 nu va rezolva acest aspect?

Rocco

Chestiunea cam/slot reader este universal valabila, nu are legatura in special cu ipbox sau alt receptor.
Receptoarele(toate modele si toate marcile) vin echipate cu slot reader(in care bagi direct cardul) si CI (interfata comuna idem cu cea de la laptop-uri) unde bagi cam-ul iar in cam cardul.
In functie de marca si model unele vin echipate cu amandoua sau cu una dintre ele.
Cam-ul iti permite sa vezi doar tu, tehnic nu este posibil sa bagi cardul in share(sa dai si la altii).
Pt share folosesti slotul (ip box900 nu are) sau phoenix care il conectezi prin serial sau usb (la receptoarele noi merge doar pe usb). Este foarte practic daca ai mai multe carduri decat sloturi sau indispensabil daca na-i slot deloc(cum e ipbox900 dar apare ipbox910).

Sper ca acum e clar, o explicatie mai simpla nu-ti poate da nimeni ca nu exista !!!

rocco2007r
24-10-08, 14:27
Salut,

Bun... Sa revenim.
Ce am?
-antena 1.2M cu motor H-H (pana la urma am reusit sa il montez :) ); imi intra toti satelitii vizibili din locatia mea, Bucuresti.
-Receptor IPBOX 900HD - firmware de la SifTeam(una din ultimele versiuni, nu mai stiu care)
-interfata phoenix (legata prin cablu usb-serial la receptor) - pana la urma mi-am luat si dracia asta :). am fost ascultator, am inteles ca altfel nu se poate. :)
Ce vreau? Reshare: sa dau si sa primesc.

Cum fac mai departe, ce optiuni am?
-acum imi trebuie un card sa-l bag in Phoenix. Ce sa-mi iau? Ala de la TVR e bun? Sau imi trebuie alceva pentru ce vreau eu? Si daca da, ce? Max, Akta?
-sunt mai multe sanse sa fiu primit in sharing daca am unul sau altul din carduri? Sau mai exact, conteaza acest aspect?
-mai trebuie ceva? E ceva ce mi-a scapat?

Multumesc,
Rocco

Snow
24-10-08, 18:36
merge bine focus
cu un card de tvr (face si figuri) nu te astepta sa faci rost de prea multe linii

motoru
24-10-08, 21:14
Cardul tvr nu merge cu mbox, cu mgcamd merge. Sa vedem ce va face mbox in viitor sau incubus cu tvr-ul.
Oricum ia-ti alt card, cu tvr nu ai succes decat la straini cu carduri slabe.

zildan
26-10-08, 23:12
Cardul tvr nu merge cu mbox

Vezi la Kathrein la threadul despre mbox.
MERGE CARDUL DE TVR CU MBOX !

rocco2007r
30-10-08, 17:01
Salut,

Nu scapati de mine asa usor.
Nu ma hotarasc nicicum ce card sa-mi iau sa bag in phoenix pentru sharing.
Si din cauza asta nici nu mi-am instalat mbox ca sa trec la lucruri serioase. De abea astept.

De ce nu m-am hotarat?
Pa, dupa ce am luat la cautat pe net, reiese ca sunt variantele:
-1. card de la un DTH autohton. Dar:
-am inteles ca in phoenix nu pot intoduce carduri de DTH "personalizate"(DIGI, BOOM, DOLCE)
-nu ramane decat varianta AKTA(sau MAX ca e tot una) sau FOCUSSAT
-2. card TVR (TVR HD si restul de TVR)
-slabe sperante de share, nu te baga nimeni in seama cu un asemena card
-3. unul din cardurile erotice de aici "http://www.digisat-systems.ro/index.php/EROTIC-CARDS/View-all-products.html" sau unul aici "http://www.elstar.ro/?page=shop/browse&category_id=e61a5ef4fdc6312866cf08d36cd7cb07"

Sintetizand cele de mai sus:
AKTA(MAX):
-avantaje:
-discretie, nu te intreaba cine esti cand iei cardul, sau ce vrei sa faci cu el :)
-platesti odata si ai scapat pe intrega anul :)
-dezavantaje:
-calitate slaba a transmisiei. nu stiu personal, ca n-am vazut la lucru dar asa reiese din discutiile de pe forum
-pret cam mare pentru niste canale romanesti: 264(baza) baza sau 396(baza+energy) pe 12 luni
FOCUSSAT:
-avantaje:
-pret ok. daca il iei in custodie te mai faci cu un kit de receptie.
-calitate mai buna a semnalului decat la AKTA(opinii culese de pe forum)
-dezavantaje:
-mie imi trebuie cartela dar ca sa o obtin trebuie sa cumpar(sau in custodie) tot kitul, ca nu vand separat
-obligativitatea abonamentului.
Card erotic:
-avantaje:
-preturi relativ ok pentru cele cu un nr de calal mic
-fara abonament, platesti doar odata
-dezavantaje:
-preturi foarte mari pentru cele full
-astia din Bucuresti sunt pudici: nu exista card erotic la vanzare la niciun magazin de profil. Asa ca trebuie sa-l iau din provincie si deci, da-le bani in pus pe transport si da-le si adresa.
-canale putine, risc sa nu fiu primit in sharing
-zice lumea ca-s pervers :)

Ce ar mai fi de zis:
-eu am deja cablu oferta full de la RCS si la care nu voi renunta. Deci nu tin neaparat sa am dubluri la toate canalele romanesti, ca sunt satul de ele pana peste cap.
-personal inclin spre un card erotic.
-poate ar fi o varianta si achizitionarea unui card de afara, dar nu m-am dus cu studiul asa departe, ca se complica toata treaba. Vreau sa fac ce oi face, m-am chinuit destul.

Asadar, ca sa fiu primit intr-o retea de mbox fara batai de cap si la un cost rezonabil, ce ati face in locul meu?
Sau cum ati rezolvat voi dilema asta in care sunt. Ca daca acum va "jucati" in sharing sigur a trebuit in trecut sa luati o decizie similara

Succes in toate,
Rocco

Snow
30-10-08, 17:53
sa stii ca n-o sa ai prea mult succes cu acel card. e plina lumea de asa ceva. ai sa vezi multe anunturi de genul no xxx and arab chanel
mergi pe focus, il iei in custodie si-l bagi sub pat eventual

me1960
30-10-08, 18:01
salut, vezi ca , majoritatea cardurilor xxxx , pe forumurile de schimb de carduri ( celel externe ) nu sunt prea cautate ( cardurile xxxx ) , din contra .
ps: inscrie te pe forumurile in cauza si vei vedea cam ce se cere ( la sectiunea card request )
bafta.