PDA

View Full Version : Problema cu conectarea la net



razvan27
24-08-08, 14:02
Am urmatoarea problema: Cand incerc sa iau un plug-in de pe serverul de la sifteam dureaza mult timp. Si cand zic mult timp ma refer si la 3 ore asta in cazul in care il ia. Am incercat conectarea prin ftp si mi se deconecteza la fiecare 4 secunde. Dupa care ii dau reconect si iar dupa 4-5 secunde iar se deconecteaza. Ar putea fi 2 cauze. Una ar fi ca ip-box-ul are o problema la placa de retea, iar cealalta ar putea fi routerul. As prefera problema sa fie in setarile de la router dar e putin probabil deoarece m-am uitat pe log-urile lui si imi arata ca nu a fost deconectat receiverul. Fiind linux, oare nu exista o setare prin care se auto deconecteaza de la net? Am incercat sa-i dau ping de pe alt calc din casa si e OK. Oare trebuie sa instalez o alta imagine? Sa fie de la imaginea de la sifteam? Va rog mult ajutati-ma cu problema asta !:comp:

-minus
24-08-08, 16:50
Am urmatoarea problema: Cand incerc sa iau un plug-in de pe serverul de la sifteam dureaza mult timp. Si cand zic mult timp ma refer si la 3 ore asta in cazul in care il ia. Am incercat conectarea prin ftp si mi se deconecteza la fiecare 4 secunde. Dupa care ii dau reconect si iar dupa 4-5 secunde iar se deconecteaza. Ar putea fi 2 cauze. Una ar fi ca ip-box-ul are o problema la placa de retea, iar cealalta ar putea fi routerul. As prefera problema sa fie in setarile de la router dar e putin probabil deoarece m-am uitat pe log-urile lui si imi arata ca nu a fost deconectat receiverul. Fiind linux, oare nu exista o setare prin care se auto deconecteaza de la net? Am incercat sa-i dau ping de pe alt calc din casa si e OK. Oare trebuie sa instalez o alta imagine? Sa fie de la imaginea de la sifteam? Va rog mult ajutati-ma cu problema asta !:comp:
Daca ping-ul e ok,inseamna ca ori au ei probleme cu serverul ori ceva nu este in regula cu imaginea,concluzia? pune alta imagine si vezi ce se intampla

razvan27
24-08-08, 17:20
Am incercat sa pun imaginea de NLB dar nu avea nimic la instal plug-in. Si nu am avut cum sa testez. Dar am incercat prin conexiunea FTP. Si dupa 4-5 secunde se opreste conexiunea. Si trebuia sa dau reconect.
Oricum mersi de raspuns

JBTC
24-08-08, 17:43
ia pune un cablu in cross direct pc-box si vezi daca face la fel. sa nu fie ruteru' de vina ca am obs ca si al meu tr restartat periodic (e drept ca am 1laptop+2pc-uri+dream+1ppc+1 la fonera, care la randul lui mai da si altora. toate conectate mai mereu pe el)...

razvan27
24-08-08, 17:54
Am incercat dar nu prea ma pricep. Am cablul dar nu stiu cum sa setez laptop-ul. Daca te pricepi si ai timp poate vb pe mess. ID-ul meu este matiuc_r

JBTC
24-08-08, 20:55
Am incercat dar nu prea ma pricep. Am cablul dar nu stiu cum sa setez laptop-ul. Daca te pricepi si ai timp poate vb pe mess. ID-ul meu este matiuc_r

leaga pc de box direct cu cablu cross. apoi conect box via ftp si vezi daca are aceleasi simptome. daca face la fel... e de vina box-ul. nu neaparat pl retea.poate fi si imaginea de vina... daca merge ok inseamna ca ai ceva pb la roter (port de obicei) sau cablu.

delta2k2
24-08-08, 22:03
Sa fie de la imaginea de la sifteam?

Nu stiu cat te ajuta , dar eu folosesc SIFTEAM (maxvar) de vre-o 4 luni , dar pe DM500S si NU am avut probleme la conectare/download de pe serverul lor.

razvan27
25-08-08, 09:30
Nu poate fi stricat portul de la router pentru ca inainte sa am receiverul portul era ocupat de HTPC si aveam un transfer de peste 6Mbps. O sa incerc sa schimb portul dar sunt slabe sansele sa mearga. Azi sper sa fac rost de un alt router si sa vad daca merge. Ce alta imagine as putea sa mai instalez cu care sa pot face CShering?

Tavy
25-08-08, 11:50
Salut,

Nu cred ca imaginea are o problema.
Eu as face asa:
1. leg direct box-ul la wan si vad ca merge ok (bypass de router).
2. daca 1 e ok pun la loc router-ul, folosesc o adresa fixa pentru box, alta decat cea folosita anterior. Invalidez toate regulile de port forward din router (in special porturile 20 si 21) si conectez pe LAN doar box-ul. Poti schimba eventual si cablu/portul.

Cred ca este fie e o problema la nivel fizic (cablu sau port) fie o problema de rutare. Eventual lasa boxul in DMZ dar e riscant.

Bafta

razvan27
25-08-08, 18:24
AAAA MERSSSSS:clap:
Mersi mult TAVY. Am schimbat precum mi-ai spus cablul si portul si acum totul este OK. Esti SUPER TARE. Nici prin cap nu-mi trecea ca problema are o asa simpla rezolvare. Nu vedeam padurea de copaci.

Mersi tuturor celor care au incercat sa ma ajute!!!!

otheitis
25-08-08, 21:42
ne bucuram razvan ca la sfarsit ai reusit sa rezolvi pe probleme!!eu te am spus ca tot nu merge ceva bine cu net.