PDA

View Full Version : Ma bate gandul sa cumpar un receptor HDTV Comag



deidei
19-09-08, 16:55
Ma bate gandul sa cumpar un receptor HDTV .Cand m-am uitat la preturi am ramas lemn:D

Deci in primul rand vreau sa zic ca nu ma intereseaza partea de sharing si implicit ethernet.Mai mult, nu vreau un receptor pe linux..:D

Am vazut ca cei de la peruvision au pe stoc comag hd s100ci la un pret foarte atractiv...475 RON + TVA ok pt bugetul meu

As vrea sa-mi spuneti tot ce stiti despre acest receptor HDTV.As fi foarte bucuros daca mi-ar raspunde cineva care are in functiune acest Comag !

-ma intereseaza 1 rand stabilitatea, sensibilitatea tunnerului , sybol rate sper 1-45 si 10-30 pt hd:cheers:

am vazut ca nemtii prefera acest receptor si am vazut apar numeroase softuri
noi, din pacate cunosc f putin limba

receptorul in cauza are CI care imi ofera alte posibilitati, stiu.Cea ce nu stiu este ca receptorul accepta emulator?

M-ar interesa nistelinkuri si spre situri unde se vorbeste de acest receptor de preferinta in engleza

Nu vreau sa sufar ca un caine ca am aruncat banii degeaba , deci astept parerile voastre!

otheitis
19-09-08, 17:42
Face share cu newcamd?Daca face asa mai bine cauta alt aparat.Multe lumea a avut experiente proaste...

deidei
19-09-08, 18:35
am zis ca nu ma intereseaza share, linux newcamd si astea:sorry

deidei
21-09-08, 12:50
dintre 60 de oersoane care s-au uitat la acest topic chiar nimeni nu stie???:sorry:

otheitis
21-09-08, 15:41
Daca il vrei pt free to air,cred ca e bun la acest pret.Am auzit ca circula destule firmware pt acest receptor....Se gaseste si la peruvison..

horatyu
21-09-08, 17:43
prima data cand cumperi un receptor si vrei sa il folosesti si pt sharing sau key
trebuie sa vezi daca are suport pe net
cat de bun e suportul , sa intrebi ce stie aparatul

deci nu te grabi
si analizeaza toate ofertele
sunt si alte receptoare care au pret bun

sunt unii care isi cumpara receptor HD si nu au LCD sau PLASMA care sa mearga pe HD
nu toate LCD-urile si plasmele merg pe rezolutie HD

deci grija mare cand vreti sa va cumparati ceva pt HD , daca aveti televizorul necesar

deidei
22-09-08, 23:13
prima data cand cumperi un receptor si vrei sa il folosesti si pt sharing sau key
trebuie sa vezi daca are suport pe net
cat de bun e suportul , sa intrebi ce stie aparatul

deci nu te grabi
si analizeaza toate ofertele
sunt si alte receptoare care au pret bun

sunt unii care isi cumpara receptor HD si nu au LCD sau PLASMA care sa mearga pe HD
nu toate LCD-urile si plasmele merg pe rezolutie HD

deci grija mare cand vreti sa va cumparati ceva pt HD , daca aveti televizorul necesar


taraneste vorbind cal este ( Philips Flat TV 37PFL3312, 37 inch HD Ready) model la care altii nici nu viseaza :cheers: dar mai trebuie caruta
alte recomandari horatiu si altzzi?!:comp:

mario08
23-09-08, 10:31
Taraneste sau nu taraneste "horatyu" are oarecum dreptate , de ce :

- pt. ca foarte multi au tv lcd care sant numai "HD Ready" (1376 x 768) si isi cumpara asemenea receptoare pt. a urmari prg. hd la o rezolutie mult mai mica (macar un monitor de 22" 1680 x 1080 si tot esti mai apropiat fata de majoritatea tv lcd-urilor "HD Ready").


Legat de modelul tau care poate reda 1920 x 1080 da nu poate recptiona prg. HD in dvb-t , te-as sfatui daca nu l-ai cumparat inca (daca il ai sa-l stapanesti sanatos) niste modele de la Sony de 32" din familia 32" E sau 32" W care sant "Full HD" adica poti receptiona si protv HD in dvb-t si ai si dvb-c (cablu digital) si chiar functioneaza cu cartela de la max tv (dvb-c-ul).
Legat de receptor personal n stiu nimic , decat ce am citit despre el in nr.4/2008 din info-satelit , deci poate sa ne scrii tu dupa cel cumperi parerile tale legat de acest model , bafta si o zi buna.

deidei
26-09-08, 20:20
Taraneste sau nu taraneste "horatyu" are oarecum dreptate , de ce :

- pt. ca foarte multi au tv lcd care sant numai "HD Ready" (1376 x 768) si isi cumpara asemenea receptoare pt. a urmari prg. hd la o rezolutie mult mai mica (macar un monitor de 22" 1680 x 1080 si tot esti mai apropiat fata de majoritatea tv lcd-urilor "HD Ready").


Legat de modelul tau care poate reda 1920 x 1080 da nu poate recptiona prg. HD in dvb-t , te-as sfatui daca nu l-ai cumparat inca (daca il ai sa-l stapanesti sanatos) niste modele de la Sony de 32" din familia 32" E sau 32" W care sant "Full HD" adica poti receptiona si protv HD in dvb-t si ai si dvb-c (cablu digital) si chiar functioneaza cu cartela de la max tv (dvb-c-ul).
Legat de receptor personal n stiu nimic , decat ce am citit despre el in nr.4/2008 din info-satelit , deci poate sa ne scrii tu dupa cel cumperi parerile tale legat de acest model , bafta si o zi buna.

dvb-t nu ma intereseaza :D doar ce e pe satelit

deci nimeni nu stie nimik de comag hd??:cheers:

MihaiP
29-09-08, 16:32
Ba da ! Ieftin si ... prost ! renumit pentru instabilitate !

Snow
29-09-08, 18:41
Pentru o diferenta de un milion mai bine mergi pe Optibox HDCX

deidei
29-09-08, 23:33
Ba da ! Ieftin si ... prost ! renumit pentru instabilitate !

/////////////////////////

deidei
29-09-08, 23:34
Ba da ! Ieftin si ... prost ! renumit pentru instabilitate !


Pentru o diferenta de un milion mai bine mergi pe Optibox HDCX


Merci bajeti cred ca voi sta pana la anul sa vad cum evolueaza piata si mai ales preturile!!!:D:D:D:D

rzbvro
29-11-08, 17:18
Ba da ! Ieftin si ... prost ! renumit pentru instabilitate !

Salut, @mihaip
Confirm partial cele spuse de tine... este instabil in sensul ca atunci cand se fac diverse scanari pe diversi sateliti se pierd canale sau liste de pe alti sateliti
Deci faci o scanare pe satelitul x si te trezesti ca nu mai ai rai-urile de pe Hotbird (chestie patita in cazul meu)
O alta instabilitate este aceea observata la schimbatul polaritatilor sau legat de polaritati... ma trezesc ca am semnal pe o anumita frecventa si polaritate desi pe satelit exista semnal numai pe cealalta polaritate
Bineinteles ca la scanare nu vede nimic insa nu dispare si semnalul eronat care apare pe bara
O alta problema ar fi aceea ca nu vede deloc unele frecventa desi cu Humax nu sunt probleme in receptionarea respectivei frecvente... am observat ca nu lucreaza deloc bine nici cu sr-uri mai mici de 1800 (chiar deloc in unele cazuri sau trebuie sa astepti 5 minute pana vine si semnalul)

Acum... chestiile bune
-Tuner sensibil comparabil cu cel de la Humax 2000 HD (foarte bun)
-Software disponibil si actualizat... stie bine Cryptoworks si Nagra 1/2 precum si Biss + alte sisteme mai vechi (probleme am observat numai cu viacces)
-Incarcare soft direct de pe stick... pe mufa usb disponibila (se pot incarca si alte fisiere, inclusiv poze ce pot fi vizualizate pe ecranul tv-ului)
-Meniu foarte bun si accesibilitate usoara la listele cu sateliti