PDA

View Full Version : ajutati-ma.....



ale1007
21-09-08, 23:53
care poate sa ma ajute si e mine sa imi explice cum sa instalez antena cu decoderu digitv.....ca nu gaseste nici un canal pe intelsat 1002....de fapt nu gaseste satelitu...nush ....habar nu am.....pls pls pls...care poate sa ma ajute sa imi scrie aici

Einstein
22-09-08, 09:56
Inteleg ca nu ai mai instalat vreo antena de satelit. Pentru un noob este foarte greu daca nu ai macar un satfinder. Cu receptorul e aproape imposibil. De aceea te sfatuiesc sa apelezi la un instalator de meserie!

repty74
23-09-08, 12:16
@ale1007

Poti fi ajutat daca specifici si de unde esti? Din ce localitate. Antena e montata deja si trebuie numai reglata? Eu as putea numai daca esti din Bucuresti.
Ai si un PM.

Toate cele bune.

rumunac
24-09-08, 21:58
Inteleg ca nu ai mai instalat vreo antena de satelit. Pentru un noob este foarte greu daca nu ai macar un satfinder. Cu receptorul e aproape imposibil. De aceea te sfatuiesc sa apelezi la un instalator de meserie!

greu pe dreaq.Eu numai cu receptorul gasesc satelitii.Presupanand ca ai instalat deja antena pe perete,alegi un canal,dai OK pe el si tre sa ai barele de semnal.Daca stii cat de cat unde e sudul,orientezi antena la aproximativ 20 grade dreapta(nici eu nu stiu exact,ca nu m-a interesat niciodata).Apoi ridici antena in sus si in jos,baleiezi ca sa zic asa,pana iti va aparea ceva pe barele de semnal.Daca nimic,te muti mai la dreapta sau la stanga sa zicem.Iar faci usor sus-jos.Si faci asa pana tre sa prinzi ca altfel nu se poate.Eu asa fac cu antena pusa pe balcon,ca n-am fost in stare pana acum sa-mi iau un motoras.Si mai gasesc,cu sistemul asta,. si ce satelit vreau in 20 sec pana la 1 min.Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!

sorin8m
24-09-08, 22:13
greu pe dreaq.Eu numai cu receptorul gasesc satelitii.Presupanand ca ai instalat deja antena pe perete,alegi un canal,dai OK pe el si tre sa ai barele de semnal.Daca stii cat de cat unde e sudul,orientezi antena la aproximativ 20 grade dreapta(nici eu nu stiu exact,ca nu m-a interesat niciodata).Apoi ridici antena in sus si in jos,baleiezi ca sa zic asa,pana iti va aparea ceva pe barele de semnal.Daca nimic,te muti mai la dreapta sau la stanga sa zicem.Iar faci usor sus-jos.Si faci asa pana tre sa prinzi ca altfel nu se poate.Eu asa fac cu antena pusa pe balcon,ca n-am fost in stare pana acum sa-mi iau un motoras.Si mai gasesc,cu sistemul asta,. si ce satelit vreau in 20 sec pana la 1 min.Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!

E bine cum ai scris dar omul are receptorul hunday si nu are nici un program scanat. Ai incercat sa cauti satelitul cu receptor hunday???

rock5
24-09-08, 22:47
E bine cum ai scris dar omul are receptorul hunday si nu are nici un program scanat. Ai incercat sa cauti satelitul cu receptor hunday???

fara canale scanate si memorate si cu acea CONSERVA
nu cred ca va reusi
cauta ajutor pe undeva
succes:comp:

zmeura
24-09-08, 22:55
Se mai intampla sa avem useri care nu au vazut "conserve".Nu e problema.
Ave spune locatia,poate gasesti un user din localitatea ta care isi face un pustiu de bine si pentru 3-4 beri iti pune antena.Altfel iti spun ca am vazut cel putin 10-15 insi care s-au chinuit cel putin cate 2 zile dupa care m-au sunat,ca daca era sa stea dupa instalatorii platiti de Digi ii prindea pensia.

Einstein
25-09-08, 00:16
greu pe dreaq.Eu numai cu receptorul gasesc satelitii.Presupanand ca ai instalat deja antena pe perete,alegi un canal,dai OK pe el si tre sa ai barele de semnal.Daca stii cat de cat unde e sudul,orientezi antena la aproximativ 20 grade dreapta(nici eu nu stiu exact,ca nu m-a interesat niciodata).Apoi ridici antena in sus si in jos,baleiezi ca sa zic asa,pana iti va aparea ceva pe barele de semnal.Daca nimic,te muti mai la dreapta sau la stanga sa zicem.Iar faci usor sus-jos.Si faci asa pana tre sa prinzi ca altfel nu se poate.Eu asa fac cu antena pusa pe balcon,ca n-am fost in stare pana acum sa-mi iau un motoras.Si mai gasesc,cu sistemul asta,. si ce satelit vreau in 20 sec pana la 1 min.Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!
Fa-te instalator ca le ai! In ritmul asta vei instala sprijinite cu pietre vreo 480 de antene pe zi... la program de 8 ore. Daca faci si ore suplimentare... iti iei Q7 sau X6 in 6 luni! :D
Sa fim seriosi! Daca nu ai habar de tv satelit, vei pierde zile sa pozitionezi acceptabil antena!

delta2k2
25-09-08, 00:16
Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!

Ai vrut sa spui elevatia ?
Te pricepi de minune sa bagi in balarii un incepator.
Chiar acum o sa verific daca la mine e bine reglata excavatia.:lol:

laleauaneagra
25-09-08, 00:27
greu pe dreaq.Eu numai cu receptorul gasesc satelitii.Presupanand ca ai instalat deja antena pe perete,alegi un canal,dai OK pe el si tre sa ai barele de semnal.Daca stii cat de cat unde e sudul,orientezi antena la aproximativ 20 grade dreapta(nici eu nu stiu exact,ca nu m-a interesat niciodata).Apoi ridici antena in sus si in jos,baleiezi ca sa zic asa,pana iti va aparea ceva pe barele de semnal.Daca nimic,te muti mai la dreapta sau la stanga sa zicem.Iar faci usor sus-jos.Si faci asa pana tre sa prinzi ca altfel nu se poate.Eu asa fac cu antena pusa pe balcon,ca n-am fost in stare pana acum sa-mi iau un motoras.Si mai gasesc,cu sistemul asta,. si ce satelit vreau in 20 sec pana la 1 min.Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!



daca einstein a gasit ceva de spus pe mine pur si simplu mai lasat mut

-minus
25-09-08, 18:43
Am vazut destule antene montate la viata mea; in gard,in coada de lopata,pe capita de fan,pe WC,dar cum descrie amicul nostru de mai sus nu......nu am vazut pana acum antena montata iar ca suport.....pietre,intradevar e....unic,bravos ....mesterica tine-o tot asa si vei fi cel mai......<bun.
PS! pentru cei ce nu stiu acest semn
<
inseamna mai mic decat....mai prost decat....
deci intelegeti ce am vrut sa zic.

vladcarama
25-09-08, 21:25
Sa puna shi o poza sa vedem shi noi minunea, poate ne inspira shi pe noi la ceva similar?

bmihai47
25-09-08, 23:10
Inteleg ca nu ai mai instalat vreo antena de satelit. Pentru un noob este foarte greu daca nu ai macar un satfinder. Cu receptorul e aproape imposibil. De aceea te sfatuiesc sa apelezi la un instalator de meserie!

Sal. Sper sa nu te superi, dar daca te tine facem un pariu: eu sa stiu sudul si tu cu ce scule vrei. Sigur castig pariul .
PS: tu alegi satelitul pe care instalam antena !
PS 2 : eu o fac din hobby, tu probabil toata ziua !
vb serios. daca vrei facem campionat !

laleauaneagra
25-09-08, 23:19
Sal. Sper sa nu te superi, dar daca te tine facem un pariu: eu sa stiu sudul si tu cu ce scule vrei. Sigur castig pariul .
PS: tu alegi satelitul pe care instalam antena !
PS 2 : eu o fac din hobby, tu probabil toata ziua !
vb serios. daca vrei facem campionat !


mai usor ca deja santem off prea mult,lasati campionatu ptr la anu,ce dracu moo rade lumea de noi unu o monteaza hais unu cea bravo voua si spor la treaba si cu asta gata

orce replica pe aceasta tema va fi stearsa

zmeura
25-09-08, 23:29
Ce campionat?Mai oameni buni nu sfatuiti necunoscatorii sa-si instaleze antena de Digi cu "conserva" (deci aici vorbim de Hyundai) ca nu le iese,numai daca a mancat ceva cand a fost mic.Stiu persoane care reusesc,au dezvoltat un sistem,dar ei sunt fumatori si trag 2-3 fumuri intre momentele in care misca de antena,eu m-am lasat.:)
Azi am pus o antena la un prieten si intradevar din cauza ca era inorat si nu eram sigur daca dau in niste copaci sau nu,am testat antena la nivelul solului,mi-a luat 10 secunde,dar asta cu un receptor Lazer cu care am mai pus vre-o 30-40 de antene pana acum.Daca imi dai conserva imi ia 15-20 minute,dar cred ca nu rezist,pur si simplu o trantesc de pamant dupa 2 minute.Ala nu e receptor.
Se pare ca ati uitat de unde a inceput discutia:

care poate sa ma ajute si e mine sa imi explice cum sa instalez antena cu decoderu digitv.....ca nu gaseste nici un canal pe intelsat 1002....de fapt nu gaseste satelitu...nush ....habar nu am.....pls pls pls...care poate sa ma ajute sa imi scrie aici

Eu cred ca omul nostru nu stie nici macar unde sunt barele de semnal in meniu,iar noi nu stim daca are Hyundai (si astea sunt cateva modele) sau Humax,daca a pus mufele bine,daca are vedere catre sud-vest,etc.
Deci inca o data: ale1007 daca ai Hyundai mai bine asteapta instalatorii sau cauta pe cineva care stie sa instaleze o antena de satelit.Daca ai Humax se mai poate face ceva si te poate ajuta cineva care are tot Humax cu sfaturi pentru a o instala singur.Bafta.

Einstein
25-09-08, 23:33
care poate sa ma ajute si e mine sa imi explice cum sa instalez antena cu decoderu digitv.....ca nu gaseste nici un canal pe intelsat 1002....de fapt nu gaseste satelitu...nush ....habar nu am.....pls pls pls...care poate sa ma ajute sa imi scrie aici


Sal. Sper sa nu te superi, dar daca te tine facem un pariu: eu sa stiu sudul si tu cu ce scule vrei. Sigur castig pariul .
PS: tu alegi satelitul pe care instalam antena !
PS 2 : eu o fac din hobby, tu probabil toata ziua !
vb serios. daca vrei facem campionat !
Dupa cum se vede m-am adresat unui "analfabet" (vezi ghilimele).
Pentru un cunoscator stiu ca e simplu! Chiar si dupa pozitia soarelui se poate monta o antena!

PS. Nu am nimic in comun cu meseria asta!

horatyu
25-09-08, 23:56
greu pe dreaq.Eu numai cu receptorul gasesc satelitii.Presupanand ca ai instalat deja antena pe perete,alegi un canal,dai OK pe el si tre sa ai barele de semnal.Daca stii cat de cat unde e sudul,orientezi antena la aproximativ 20 grade dreapta(nici eu nu stiu exact,ca nu m-a interesat niciodata).Apoi ridici antena in sus si in jos,baleiezi ca sa zic asa,pana iti va aparea ceva pe barele de semnal.Daca nimic,te muti mai la dreapta sau la stanga sa zicem.Iar faci usor sus-jos.Si faci asa pana tre sa prinzi ca altfel nu se poate.Eu asa fac cu antena pusa pe balcon,ca n-am fost in stare pana acum sa-mi iau un motoras.Si mai gasesc,cu sistemul asta,. si ce satelit vreau in 20 sec pana la 1 min.Am avut antena si pusa pe pamant,2 pietre tineau offsetul sa n-o ia stanga-dreapta si alta in spate la suport sa mentina directia sus-jos ( excavatia ).Bafta!

cu alte receptoare poate e ok ce zici , dar cu un receptor de asta de la ei e mai greu crede-ne , ca doar nu esti tu hop hop stie tot si noi niste amatori

ai uitat sa ii spui ca miscarile trebuie sa fie de or dinul milimetrilor si sa astepte putin sa vada daca nivelul semnalul se schimba sau nu , ca altfel cu miscari bruste de 10 sau 20 de grade si fara acei timp de asteptare ( nici o sansa ), nu cred ca o sa prinda ceva

oricum si sfatul meu e sa incerce omul sa prinda singur ca atunci are satisfactia lucrului facut de el

PS: ca sa iti faci o idee gandestete cat dureaza ca acest receptor sa schimbe un canal pe altu-----> aproximativ 2-3 secunde
ceea ce e mult
deci procesorul si softul lasa de dorit mult si iti dai seama ca cam asta e timpul de reactie al receptorului la o comanda clara din telecomanda , la aparitia semnalului dupa o miscare dureaza in cel mai fericit caz atat cat am spus la zaparea de pe un canal pe altul
plus ca daca schimbi mai multe canale deodata ....astepti sa se insumeze secundele de la mutarea de pe unul pe altul pana ajunge la ce vrei tu

laleauaneagra
26-09-08, 00:31
aici trebuia de la inceput...........

-minus
26-09-08, 12:59
Ce sa mai,omul nu stie e paralel complect cu satelitii,cea mai buna miscare este un instalator chiar si ala de la tara care chipurile regleaza antena la vecini e bun.

deidei
26-09-08, 20:14
ma oameni buni:wellcome:

ale1007 si-a facut o intrare proasta pe forum cu limbaj de mirc de mess cum vreti voi .E varza in de-ale satelitilor , e clar.In mod normal nu merita efortul sa-l raspunzi deoarece va spune ca si el stie doar a intrebat asa de sto.:D

Sfatu meu e sa duci receptorul la cineva care are acces la 1w scanezi programele , cobori elevatia aprope de tot si cauti frecv pe care e party tv:D

mondo
26-09-08, 21:31
ma oameni buni:wellcome:

ale1007 si-a facut o intrare proasta pe forum cu limbaj de mirc de mess cum vreti voi .E varza in de-ale satelitilor , e clar.In mod normal nu merita efortul sa-l raspunzi deoarece va spune ca si el stie doar a intrebat asa de sto.:D

@deidei dar tu de unde ai venit cumetre cu limbajul asta de...stoiala si alte alea?...ca mi se pare cunoscut.

Einstein
26-09-08, 21:37
:offtopic:

Sa nu mai continuam in acest ton ca omul nu e interesat de raspunsurile noastre:duel:la obiect!