PDA

View Full Version : Parabola 2,40m-dintr-o bucata Al merita?



-minus
20-04-07, 20:46
Vreau sa iau un offset 3m am gasit la cineva de vinzare e din Al si are si montura aceea care invirti de ea sa se miste antena,ideea e ca arata bine nu e ovalizata nu are nimic e in stare perfecta,merita 2,5 milioane? astept cu interes parerile voastre,va multumesc anticipat

Einstein
20-04-07, 21:12
Eu am dat 3.800.000 pe 1,4m. Zic ca merita daca ai unde s-o pui. :)

-minus
20-04-07, 21:18
Eu am dat 3.800.000 pe 1,4m. Zic ca merita daca ai unde s-o pui. :)

Am loc la curte unde sunt acum la parinti am 2500m patrati,ok atunci o cumpar sunt curios daca intra ASTRA D 28 E

XVanish
20-04-07, 21:31
Vreau sa iau un offset 3m am gasit la cineva de vinzare e din Al si are si montura aceea care invirti de ea sa se miste antena,ideea e ca arata bine nu e ovalizata nu are nimic e in stare perfecta,merita 2,5 milioane? astept cu interes parerile voastre,va multumesc anticipat
Mai stai pe ganduri? :D

-minus
20-04-07, 21:51
Mai stai pe ganduri? :D

Numai stau,am vorbit cu omul si luni seara o aduc acasa cred ca pe miercuri joi o instalez daca reusesc sa mai cumpar un lnb si cablul.

-minus
20-04-07, 22:07
Daca aveti cumva una de 3m sau 2,5 si stati in S-E adica in Bucuresti sau in imprejurimi postati va rog ce aveti in plus ca programe si cit de multumiti sunteti de ea,va multumesc!

XVanish
20-04-07, 23:13
Numai stau,am vorbit cu omul si luni seara o aduc acasa cred ca pe miercuri joi o instalez daca reusesc sa mai cumpar un lnb si cablul.
Dupa ce ai montat-o sa-i faci poze si sa le postezi :D

-minus
20-04-07, 23:29
Dupa ce ai montat-o sa-i faci poze si sa le postezi :D

Sa fac rost de o camera digitala si le fac la toate 3 buc. foto,cu webcamul nu am reusit am incercat dar nu merge!

-minus
21-04-07, 20:56
Sa fac rost de o camera digitala si le fac la toate 3 buc. foto,cu webcamul nu am reusit am incercat dar nu merge!

Azi am fost sa o masor nu are 3 m are 2,40 e din 8 petale dar arata super si e cu tot cu montura polara in banii astia asa ca am batut palma si saptamina viitoare ma duc cu o masina sa o iau!

XVanish
21-04-07, 21:17
Azi am fost sa o masor nu are 3 m are 2,40 e din 8 petale dar arata super si e cu tot cu montura polara in banii astia asa ca am batut palma si saptamina viitoare ma duc cu o masina sa o iau!
Succes! Dupa ce e montata vezi de prinzi canalele ce ma intereseaza pe mine si imi zici pe mess :D

-minus
21-04-07, 21:30
Succes! Dupa ce e montata vezi de prinzi canalele ce ma intereseaza pe mine si imi zici pe mess :D

OK!! stai sa o aduc acasa!

pacala68
21-04-07, 21:49
Chiar este offset ?

-minus
21-04-07, 22:03
Chiar este offset ?

Eu asa zic dupa cum arata,si dupa felul cum e pozitionat lnb-ul,si dupa elevatie

f11
22-04-07, 19:41
Mare atentie!!!
Daca o desfaci ai nevoie de o matritza sa o asamblezi?
Chiar daca te chinui ar trebui sa o duci asa intreaga...

f11

-minus
22-04-07, 19:44
Mare atentie!!!
Daca o desfaci ai nevoie de o matritza sa o asamblezi?
Chiar daca te chinui ar trebui sa o duci asa intreaga...

f11

Multumesc de sfat,nu o desfac,abia azi dupa 2 zile am reusit sa gasesc o masina in care sa incapa lejer fara probleme,acum ramine sa stabilesc ziua cind poate soferul sa mearga si cind e si propietarul antenei acasa,

vancel
22-04-07, 22:26
Nu te sfatuiesc daca e din petale. Nu am vazut nici una offset de dimensiunea asta. Eu am parabola din petale de 3.15 m si nu-s asa de multumit de ea. E buna pt. banda C.

-minus
22-04-07, 22:43
Nu te sfatuiesc daca e din petale. Nu am vazut nici una offset de dimensiunea asta. Eu am parabola din petale de 3.15 m si nu-s asa de multumit de ea. E buna pt. banda C.

Acum nu mai conteaza ideea e sa o am in curte ca dupa aia vad eu pe ce satelit o las! orcum am vazut la un prieten ce poate vedea cu una de 1,8 si sunt multumit daca imi prinde macar atit,eu am in momentul asta 3 buc; 1 de 0,60 1 de 090 si una de 1,20,dar tot nu intra astra 19 asa cum vreau nici pe cea de 1,20,am transpordere pe care am semnal doar seara de la 19-02 dupa aia nu mai am asa ca eu zic ca merita am vazut si preturile la diverisi distribuitori pai fata de 800-950 ron cit e la ei eu zic ca 250 ron e pomana asa ca o iau1

-minus
23-04-07, 15:20
Gata am adus-o acasa,acum am o problema,are lnb de tip vechi JRC se numeste alimentarea lui se face separat,acum ma chinui sa pot pune un lnb universal sa vad daca reusesc suportul fiind prea mare pentru a putea prinde acest lnb universal,revin cu amanunte!

XVanish
23-04-07, 19:22
Gata am adus-o acasa,acum am o problema,are lnb de tip vechi JRC se numeste alimentarea lui se face separat,acum ma chinui sa pot pune un lnb universal sa vad daca reusesc suportul fiind prea mare pentru a putea prinde acest lnb universal,revin cu amanunte!
Spor la munca :D

-minus
23-04-07, 22:12
Spor la munca :D

Gata sunt fericit,o am acasa am incercat sa o pozitionez pe astra dar nu intra nimic,am cautat manual focarul cu lnb-ul in mina si am observat ca cel al antenei e deplasat binisor cam 25cm,asa ca am prins lnb-ul intr-un suport facut manual de mine si in momentul acesta am 685 programe pe Astra,e un inceput o sa incerc sa fac mai mult in zilele urmatoare. aaaaaaa sa nu it un amanunt nu e din petale e dintr-o bucata e din Al dar la prima vedere da impresia ca ar fi din 8 petale datorita desenelor de pe ea,dar e dintr-o bucata,orcum e super daca reusesc sa o aduc la viata,a stat nefolosita 10 ani

Einstein
24-04-07, 00:14
Pune o poza!!!! :)

XVanish
24-04-07, 00:24
Pune o poza!!!! :)
Da chiar, fai o poza sa o vedem si noi :D E si mai misto ca e dintr-o bucata... si la banii astia... norocosule :D

-minus
24-04-07, 07:30
Da chiar, fai o poza sa o vedem si noi :D E si mai misto ca e dintr-o bucata... si la banii astia... norocosule :D

O sa incerc sa vad daca reusesc cu webcamul seara!!

-minus
24-04-07, 15:01
Gata azi am reusit sa o pozitionez pe ASTRA19,dupa indelungi incercari si modificari astazi la ora 14 ma uit la un nr de programe 685 sunt curios diseara daca intra ceva in plus,mentionez ca la aceiasi ora cu un offset de 1,20 nu vad decit 325 programe deci investitia se merita din plin!!

-minus
24-04-07, 16:13
Si acum citeva aspecte demne de mentionat; diferenta intre un offset 1,20 si o antene de 2,40 e imensa,spre exemplu;MTV 11973 V 27500 pe offset 1,20 ziua la ora 15 aveam semnal slab 57% pe un kaon seara la ora 20 aveam o crestere de 5% adica 62% semnal si se putea urmari acum am pe acelasi transponder la aceiasi ora pe acelasi receptor un semnal de 75% pe cea de 2,40 deci nu mai e necesar nici un comentariu,deocamdata este doar in parte aranjata inca nu am retusat complect totul zilele astea o voi stabiliza pe stilp voi regla lnb-ul si va voi spune ce cistiguri am mai avut la ea,orcum una peste alta daca aveti ocazia sa o cumparati ca mine seconhend merita din plin chiar si 350 ron nu 250 cit am dat eu,cei ce locuti in mediul rural sau aveti drum pe la tara si vedeti astfel de antene prin curtile oamenilor opritiva si intrebati,eu asa am facut si uite ca am o antena super printre celelalte 3,succes tuturor!
Iar transporderul de aici intra lejer;
http://sateliti.org/showthread.php?t=409
Astra 1G

dic_star79
24-04-07, 22:26
Felicitari ca ai gasit asa chilipir la bani astia o asa antena!!!!! Si pe mine ma bate gandul la o antena de asa marime. BAFTA CU REGLAUL.

-minus
24-04-07, 23:00
Felicitari ca ai gasit asa chilipir la bani astia o asa antena!!!!! Si pe mine ma bate gandul la o antena de asa marime. BAFTA CU REGLAUL.

Multumesc,dar tocmai aici e aici,ca suportul pentru lnb e prea mare si sa vad cum fac sal pun chiar pe centru,iar in legatura cu antenele intreaba lumea de la tara cind ai drum ca majoritatea nu cunosc adevaratul potential si ti le dau imediat daca sti cum sa negociezi!

zappa
25-04-07, 00:50
Spune-mi si mie te rog, cele 3 antene ale tale spre ce sateliti sunt orientate?

-minus
25-04-07, 09:48
Spune-mi si mie te rog, cele 3 antene ale tale spre ce sateliti sunt orientate?

1 ASTRA19-HOTBIRD 13 lnb-monobloc- 2HELLAS- 3 lnb-monobloc SIRIUS-INTELSAT aceasta fiind si mobila merge pina pe hispasat 30W.

-minus
25-04-07, 10:10
1 ASTRA19-HOTBIRD 13 lnb-monobloc- 2HELLAS- 3 lnb-monobloc SIRIUS-INTELSAT aceasta fiind si mobila merge pina pe hispasat 30W.

acum am reusit sa pozitionez lnb-ul zic eu,cred ca este ok. imi intra toate transporderele de pe astra 19,cel mai puternic semnal fiind de 98% pe un kaon si cel mai slab fiind de 67% pe acelasi receiver,mai am cite ceva de facut la ea,apoi voi incepe sa o plimb pe sateliti,sper sa reusesc sa termin pina simbata-duminica! in momentul acesta receptionez 731 programe pe astra!

-minus
25-04-07, 10:50
Deoarece nu am putut face o fotografie fac o comparatie,arata exact ca a lui garyman doar ca e mai mare;
http://sateliti.org/showthread.php?p=4791#post4791

Este prima fotografie de la inceputul topicului!

-minus
26-04-07, 13:13
Azi o mut pe Arabsat 26E si fac reglajele finale,sper sa fie ok,sunt curios pina la ce satelit pot ajunge cu montura polara,daca are cineva o antena cu montura polara poate imi spune si mie pina la ce sateliti ajunge cu ea ,de la E la W multumesc anticipat.

-minus
26-04-07, 14:54
Eee acum e beleau mare ca nu am montat niciodata o antena cu montura polara deci;
Intrebare pentru cei ce au acest sistem la antene,care este punctul 0 la o montura polara?
din pacate ma lovesc de acest lucru acum,vreau sa pun antena pe ARABSAT 26 E ca punct sudic pentru mine dar nu stiu care este punctul 0 la montura nu am mai montat asa ceva pina in prezent ,am pus sute de H-H-uri dar monturi polare niciodata si ma lovesc de acest impediment tocmai acum la sfirsit,multumesc anticipat pentru raspuns
PS. mentionez ca montura nu are gradatie!!

garyman
26-04-07, 16:25
arunca o privire pe aici http://www.satsig.net/polmount.htm acolo gasesti tot ceea ce te intereseaza
http://www.satsig.net/pol_ex1.htm
sper ca asta te interesa

Einstein
26-04-07, 16:31
Si aici: http://www.sat-industry.net/forums/showthread.php?t=1310

narcisyo
26-04-07, 17:52
Eu stau in Hunedoara, si am 2 antene fixe. Una de 0,8 de la Dolce, e fixata pe Hellas 39E si cealalta de 0,6. Pe asta de 0,6 am 3 LNB-uri centrul pe Hotbird 13E, si celelalte 2 pe Astra 19,2E si pe Sirius 5E, dar pot sa spun ca merg perfect aproape toate programele. Pe Astra 19,2E imi scapa doar cateva transportere de la germani nu prea importante(cam 880 de programe le prind). In receptor cand scanez gaseste cam 2700 de canale tv. asa fixa cum sta. deci nu iti trebuie antena asa mare sa poti vedea ceva. Sunt bune si astea mici. :)

-minus
26-04-07, 20:02
Eu stau in Hunedoara, si am 2 antene fixe. Una de 0,8 de la Dolce, e fixata pe Hellas 39E si cealalta de 0,6. Pe asta de 0,6 am 3 LNB-uri centrul pe Hotbird 13E, si celelalte 2 pe Astra 19,2E si pe Sirius 5E, dar pot sa spun ca merg perfect aproape toate programele. Pe Astra 19,2E imi scapa doar cateva transportere de la germani nu prea importante(cam 880 de programe le prind). In receptor cand scanez gaseste cam 2700 de canale tv. asa fixa cum sta. deci nu iti trebuie antena asa mare sa poti vedea ceva. Sunt bune si astea mici. :)

Multumesc de sugestie dar eu am 3 si cu asta 4 antene pleaca de la 0,60 pina la 2,40 fiecare isi are rostul ei,pe mine ma intereseaza alte transpondere care nu au acoperire pe tara noastra sau au partial si vreau sa vad ce reusesc,

-minus
26-04-07, 20:02
arunca o privire pe aici http://www.satsig.net/polmount.htm acolo gasesti tot ceea ce te intereseaza
http://www.satsig.net/pol_ex1.htm
sper ca asta te interesa

Multumesc pentru ajutor!

-minus
26-04-07, 20:03
Si aici: http://www.sat-industry.net/forums/showthread.php?t=1310

Multumesc mult sper sa reusesc!

dic_star79
26-04-07, 22:04
Tutun si rabdare,iar cand te incingi mai tare o stingi cu o bericioaica!!!!!!!

-minus
27-04-07, 00:11
Tutun si rabdare,iar cand te incingi mai tare o stingi cu o bericioaica!!!!!!!

Am reusit sa o pozitionez conform manualelor primite,adica axul antenei sa fie indreptat spre steaua polara,lucru cam dificil de gasit intr-o noapte cu ceva nori dar am reusit,acum ramine sa ma joc maine cu lnb-ul si elevatia,restul ce a mai ramas e ..... tutun si o bere receeee!

-minus
27-04-07, 13:29
Gataaaaaaaaaa!!!! am reusit intr-un final,acum pot sa ma uit lejer de la 78,5 E la 30 W,mai departe nu am incercat,acum am ramas cu ea pe hispasat,o sa cumpar un actuator de 18 pentru antena ca sa nu mai dau la manivela,in rest sunt super multumit,multumesc tuturor celor ce mau ajutat cu sfaturi si linkuri utile ,
succes tuturor!!

TheAce
27-04-07, 15:34
Vezi ca s-ar putea ca 18'' sa nu fie suficient pentru intreaga deschidere pentru o antena de 2.4.


Gataaaaaaaaaa!!!! am reusit intr-un final,acum pot sa ma uit lejer de la 78,5 E la 30 W,mai departe nu am incercat,acum am ramas cu ea pe hispasat,o sa cumpar un actuator de 18 pentru antena ca sa nu mai dau la manivela,in rest sunt super multumit,multumesc tuturor celor ce mau ajutat cu sfaturi si linkuri utile ,
succes tuturor!!

dic_star79
27-04-07, 18:04
Cine cunoaste meserie,se stie nu???????? BRAVO !

-minus
27-04-07, 20:57
Cine cunoaste meserie,se stie nu???????? BRAVO !

Multumesc pentru felicitari dar nu as fi reusit fara ajutorul vostru fiind prima antena cu montura polara pe care o instalez,dar am reusit cu brio,va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat in acest timp,dupa ce o sa pun si actuatorul va mai povestesc ce si cum e,daca aveti intrebari legate de acest sistem nu ezitati sa intrebati,pentru mine a fost greu la inceput ca nu stiam cum se calculeaza punctul 0 la montura polara dar acum e floare la ureche,

pacala68
27-04-07, 21:32
nu stiam cum se calculeaza punctul 0 la montura polara
Pai nu se calculeaza .
Punctul 0 => antena nerotita in montura polara .
Se orienteaza spre sudul local ( cel geografic ; cel indicat de busola se corecteaza cu declinatia magnetica - parametru dependent de locatie si variabil in timp )
Vezi la Peruvision actuatoare mari , ghideaza-te si dupa putere :D

-minus
27-04-07, 21:42
Pai nu se calculeaza .
Punctul 0 => antena nerotita in montura polara .
Se orienteaza spre sudul local ( cel geografic ; cel indicat de busola se corecteaza cu declinatia magnetica - parametru dependent de locatie si variabil in timp )
Vezi la Peruvision actuatoare mari , ghideaza-te si dupa putere :D

Am gasit metoda ca sa zic asa clasica,se orienteaza antena in asa fel incit steaua polara sa cada exact pe axul antenei,stiu ca e cam rudimentara situatia dar numai asa am reusit,am incercat multe variante dar niciuna nu imi dadea posibilitatea rotirii corecte a antenei pe toata jumatatea de arc vizibila de sateliti din RO,asa ca am apelat la un prieten ce are o colectie veche a revistelor TEHNIUM (cei trecuti de 35 de ani stiu despre ce e vorba)
si acolo intr-un nr de prin anii 86 se descrie cum se poate orienta o antena cu montura polara,nu zic ca linkurile primite nu mi-au fost de folos,dar rezolvarea am gasit-o intr-o revista veche,e rudimentara solutia dar a dat rezultate maxime in cazul meu,la un H-H se alege satelitul sudic in cazul meu Arabsat dar la montura polara am aflat cu stupoare ca bine reglata pe steaua polara imi receptioneaza excelent Astra 19 si nu Arabsat 26E ca in cazul unui H-H si in consecinta descrie o jumatate de arc perfecta de la 78,5 E la 30 W nu am incercat mai departe cu toate ca ar fi mers dar o sa vad dupa ce pun actuatorul!,deci pentru cei ce monteaza o antena cu montura polara orientati antena cu tot suportul astfel incit axul antenei sa cada pe steaua polara care se afla la terminatia carului mare e solutia cea mai indicata succes!

-minus
28-04-07, 00:06
Pai nu se calculeaza .
Punctul 0 => antena nerotita in montura polara .
Se orienteaza spre sudul local ( cel geografic ; cel indicat de busola se corecteaza cu declinatia magnetica - parametru dependent de locatie si variabil in timp )
Vezi la Peruvision actuatoare mari , ghideaza-te si dupa putere :D

am gasit unde mi-ai zis, cred ca il cumpar pe asta sper sa fie suficient;

ACTUATOR 24 " subtire, 800 kg sarcina 24,2 EUR

-minus
28-04-07, 02:27
LNB 0.3 db INVACOM Parabola + ghid de unda

/ 1.800.000 Lei / 180 LEU NOU
Si cind mai fac rost de bani il iau si pe asta si gata,pot spune ca am terminat definitiv cu bibilitul acestei antene,uffffffffffff ca mult a durat 4 zile sa o readuc la viata dar a meritat!

XVanish
28-04-07, 11:52
LNB 0.3 db INVACOM Parabola + ghid de unda

/ 1.800.000 Lei / 180 LEU NOU
Si cind mai fac rost de bani il iau si pe asta si gata,pot spune ca am terminat definitiv cu bibilitul acestei antene,uffffffffffff ca mult a durat 4 zile sa o readuc la viata dar a meritat!

Felicitari! Acum asteptam pozele :D

-minus
28-04-07, 13:33
Felicitari! Acum asteptam pozele :D

cum fac cum le postez!

pacala68
28-04-07, 15:02
Am gasit metoda ca sa zic asa clasica,se orienteaza antena in asa fel incit steaua polara sa cada exact pe axul antenei,....colectie veche a revistelor TEHNIUM
Tehnium nr din 1989 :D:D:D , este un rec acolo ( si un LNB :D:D:D )
Axade rotatie a antenei paralela cu axa de rotatie a pamantului .
Prima montura polara am facut-o cu doua gauri in capetele axei pt a viza Steaua polara :D
Actuator subtire : de preferat 18 gros :D:D::D sau pune rulmenti la axa polara .
Daca nu este suficient de lung actuatorul , muti mai spre centrul de rotatie punctul de prindere a capatului mobil .
Daca nu lucreaza montura din cauza blocarii rotatiei de catre actuator , indepartezi punctul de prindere a actuatorului pe montura ( punctul fix ) de planul de simetrie al ansamblului .

-minus
28-04-07, 21:42
Tehnium nr din 1989 :D:D:D , este un rec acolo ( si un LNB :D:D:D )
Axade rotatie a antenei paralela cu axa de rotatie a pamantului .
Prima montura polara am facut-o cu doua gauri in capetele axei pt a viza Steaua polara :D
Actuator subtire : de preferat 18 gros :D:D::D sau pune rulmenti la axa polara .
Daca nu este suficient de lung actuatorul , muti mai spre centrul de rotatie punctul de prindere a capatului mobil .
Daca nu lucreaza montura din cauza blocarii rotatiei de catre actuator , indepartezi punctul de prindere a actuatorului pe montura ( punctul fix ) de planul de simetrie al ansamblului .
Mulktumesc mult! sper sa reusesc cu actuatorul de 24!!!

TheAce
08-05-07, 19:30
N-ai mai zis nimic, ai reusit sa ii pui si actuator?
Pe 7W cum merge, dar pe 28.2E? Pe 19E mai e vreun tp inaccesibil?
Ma intereseaza ca ma tenteaza si pe mine o antena mare...

-minus
08-05-07, 20:43
N-ai mai zis nimic, ai reusit sa ii pui si actuator?
Pe 7W cum merge, dar pe 28.2E? Pe 19E mai e vreun tp inaccesibil?
Ma intereseaza ca ma tenteaza si pe mine o antena mare...

Merge la fix nu am probleme,prind absolut tot ceea ce este ca program pe astra 19,cabo ,nu am probat alti sateliti deocamdata,am momentan un lnb unversal cu mici modificari la sistemul de prindere,astept sa cumpar un lnb cu flansa invacom pentru ea si pe urma mai vedem,saptamana asta o sai pun si actuator momentan o misc manual,in rest ca sa spun fata de am in curte puse antene de diverse marimi mai mici,asta nu se compara face toti banii pana la ultimul banut!!!!

TheAce
09-05-07, 17:19
Bravo :)
Ai avut bafta la pret, daca mai gasesti asa chilipir sa imi zici si mie ;)


Merge la fix nu am probleme,prind absolut tot ceea ce este ca program pe astra 19,cabo ,nu am probat alti sateliti deocamdata,am momentan un lnb unversal cu mici modificari la sistemul de prindere,astept sa cumpar un lnb cu flansa invacom pentru ea si pe urma mai vedem,saptamana asta o sai pun si actuator momentan o misc manual,in rest ca sa spun fata de am in curte puse antene de diverse marimi mai mici,asta nu se compara face toti banii pana la ultimul banut!!!!

-minus
09-05-07, 18:12
Bravo :)
Ai avut bafta la pret, daca mai gasesti asa chilipir sa imi zici si mie ;)

Pai e usor,in mediul rural gasesti la antene de marimea asta lejer,multi cred ca daca au o antena mare in curte prind americanii,dar nici macar pe aia ca sa nu zic de sateliti importanti-ASTRA_HOTBIRD,majoritatea nu prind mai mult de 400-600 programe pe acesti satelitii,nestiind sa regleze antena,daca sti cum sa vorbesti cu ei iti iei o antena de nota 10,pe mine practic ma costa 250 ron echipamentul ca am facut un schimb,iam dat o antena de 0,90,un lnb bunicel si un receptor echolite 790 tot montat de mine si asa am luat antena,omul cind sa vazut cu aproape 1800 de programe pe 2 sateliti a zis; iao de aici ca mai dat gata,sunt cel mai tare din sat,asa ca nu e greu!!!

TheAce
09-05-07, 20:26
Si in Bucuresti sunt multe antene mari "sub-folosite" sau chiar nefolosite. Problema este ca majoritatea isi amintesc cat au dat pe ea iar daca nu ii incurca in mod deosebit o tin acolo :))

-minus
09-05-07, 22:01
Si in Bucuresti sunt multe antene mari "sub-folosite" sau chiar nefolosite. Problema este ca majoritatea isi amintesc cat au dat pe ea iar daca nu ii incurca in mod deosebit o tin acolo :))

Daca sti cum sa convingi omul o iei si mai ieftin,totul este sai oferi ceva la schimb,asa mi sa raspuns si mie ca nu strica daca sta acolo,dar cind iam spus ca ii aduc un sistewm nou nout in cutie si sigilat si cu garantie si il montez eu si vede peste 1500 programe,omul nu a mai stat la discutii si a fost de acord imediat,deci trebuie sa sti cum sa convingi omul!!

-minus
21-07-07, 09:42
Gata am terminat-o iam pus si un lnb cu flansa inverto 0,3 si acum este ok! o sa incerc saptamana viitoare cand imi vin niste receivere cu tuner sensibil sa receptionez ASTRA2D!

shaq32atak
18-09-07, 22:25
cum fac cum le postez!

http://www.imageshack.us/

shaq32atak
18-09-07, 22:42
Eu am dat 3.800.000 pe 1,4m. Zic ca merita daca ai unde s-o pui. :)

acum 3 zile a dat norocul peste mine si am gasit la un centru de colectare fier vechi un dish 1,4m din tabla zincata.cele 3 brate ale LNB-ului lipsesc daca ai cumva timp masoarale pe cele de la dish-ul tau .sunt curios daca imi intra Prigoana pe sirius...thk

satelescu
19-09-07, 18:59
merita 2,5 milioane?

Ce mai stai pe ginduri daca e asa cum o descri?N-ar fi rau sa pui o poza cu ea pe forum s-a vedem de ce o da asa de ieftin!

costel1

-minus
20-09-07, 14:50
acum 3 zile a dat norocul peste mine si am gasit la un centru de colectare fier vechi un dish 1,4m din tabla zincata.cele 3 brate ale LNB-ului lipsesc daca ai cumva timp masoarale pe cele de la dish-ul tau .sunt curios daca imi intra Prigoana pe sirius...thk

La mine sunt 71cm.

shaq32atak
20-09-07, 17:34
La mine sunt 71cm.

VINA MEA.am uitat sa precizez e Offset nu parabola deci bratul din mijloc ar trebui sa aibe alta lungime zic eu.deci cineva cu antena de 1.3-1.4M (OFFSET) mar putea ajuta cu masuratorile.la offset cred ca sunt ceva mai lungi (zic eu) parerea mea :)

shaq32atak
21-09-07, 20:16
http://www.imageshack.us/

urca si tu poze sa vada si ochiul nostru...

mircea99fm
29-10-07, 13:20
Ma poate ajuta cineva cu articolul din Tehnium 1986 privind reglajul unei monturi polare la o antena de 1.8m (ca acea a lui Garyman) ? Cu multe multumiri .

-minus
29-10-07, 15:32
Citeste de la inceput acest topic si vei observa ca am primit unele indicatii cat si linkuri ajutatoare pentru a reusi sa reglez antena!