PDA

View Full Version : Mgcamd vs Cccam?



tzweistein
22-10-08, 19:39
Premiza:
am newcs+mgcamd pentru a putea vedea un abonament in regula, ita local (a se citi scai). Nu pot folosi cccam intru-cat folosesc un IPBox 422 cu o imagine non-enigma (e o imagine originala modificata, se numeste Neumo pe care nu am reusit in ruptul capului sa fac ca Cccam-ul sa citeasca cardul. desi e un n_d_s 2).
si acum intrebarea de n00b:
pot oferi in oarecare mod, ca server, deci cu mgcamd si fara a instala cccam, cardul in share?
In acelasi timp, pot sa "agat" si eu, ca si client, o linie asa cum vine oferita de cei care dau Cccam?
Este cineva dispus sa aiba rabdare si sa ma ajute la configurarea mgcamd?
Mercic fain!!!
:please:

pacala68
23-10-08, 01:57
@dragsat aka @costinitalia cred ca avea un astfel de server .

Cccam client deocamdata nu ( fara enigma ) .Desi aceasta este varianta corecta mai ales ca sint citeva imagini bune bazate pe enigma .

tzweistein
23-10-08, 16:38
Multumesc SMV167!!
OK, am priceput, sunt doua tipuri de plugin diferite, nu pot interactiona.
Dar cu newcs, care este adevaratul cititor de card, nu se poate face sharing?
Adicatelea io vazui ca mgcamd are un file cu setarile in care sunt scrise adresa locala (127.0.0.1), portul, username si password.
Daca io as creea un user in newcs.xml si l-as da unui amic, in teorie el ar putea vedea cardul meu cu orisice plugin suportat de newcs. Cred ca atat cccam cat mgcamd sunt in stare sa le citeasca.
Ar putea functiona?
ce piedici sau pericole sunt daca faci share cu newcs?
@smv167: imaginile enigma pentru IPbox nu au timeshift. Eu am un hdd intern si cu timeshit e o adevarata placere sa pui in pauza cand vrei sa te duci la baie!! Singurul dezavantaj e la meciurile in direct: risti sa vezi golul cu trei munute intarziere!!!
:lol:
Tot cartieru' urla Gooool numai tu stai si astepti!!
:lol::clap: