PDA

View Full Version : Antena 1,9m tip AB



kuki222
28-10-08, 22:54
Sint in negocieri pentru cumpararea unei astfel de antene ( fabricata de Autocamioane Brasov prin 1995-2000 , 1,9m, 6 petale ) si care arata destul de bine si zdravan facuta.
Poate sa-mi spuna cineva ce stie despre ea din p.v. calitativ ?
Are cineva asa ceva ? Cum ii merge? Cu ce transpondere este la limita ?
MULTE MULTUMIRI !

Scorpio
23-12-08, 08:15
Salut,
Eu am o antena de Brasov de 3m. Buna antena,in sine, dar foarte pretentioasa pt ca:
1) ca sa scoti tot ce se poate de la ea trebuie sa ti-o monteze niste meseriasi adevarati
2) e mai mult decat foarte indicat sa ai la dispozitie calapodul antenei si sunt doar cativa care au acces la el, pt o indreptare ca lumea
3) antena are nevoie de intretinere constanta (asta e valabil pt orice antena, dar astea din petale sunt cele mai pretentioase)
4) daca nu tii cont de reperele de mai sus, exista sansa, verificata, sa iti mearga mai prost ca un offset de 1,2m
5) pt a-ti merge transponderele slabe (astea sunt si in functie de locatie) ai nevoie de un ghid de unda bun, un lnb ca lumea si, evident, antena bine reglata
Daca faci asta, nu ar trebui sa ai probleme, daca nu tintesti imposibilul (din Bucuresti, nu prinzi BBC-urile de pe Astra 2D nici la 3m).