PDA

View Full Version : dream+asus wl500g+card vodafone



marmex
13-11-08, 23:39
:sorry:Am incercat tot ce este omeneste posibil dar nu pot sa deschid portul 12000.
am pus frmware Oleg am setat contul dyndns dar degeaba .Eu pot lua tot dar altii nu pot lua de la mine.poate careva a mai patit asa ceva ! ma las nervii! Si deci adio sharing pe praful asta fara p******e sau s*y iarna asta este naspa.Poate ma lumineaza cineva!
Merci baieti.

ibiza
14-11-08, 05:53
Cu cardul vodafone, IP-ul tau nu este accesibil din Internet.
Se pare ca in prezent doar ZAPP iti ofera IP rutabil si accesibil din internet.

marmex
14-11-08, 09:41
Cu cardul vodafone, IP-ul tau nu este accesibil din Internet.
Se pare ca in prezent doar ZAPP iti ofera IP rutabil si accesibil din internet.

Multumesc Ibiza
Asta inseamna ca trebuie sa investesc in Zapp daca esti sigur ca am portul deschis!:comp:

ibiza
14-11-08, 19:06
Acesta este raspunsul pe care l-am primit de la Zapp:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Stimate domnule,

Va informam ca IP-urile din reteaua Zapp sunt publice si alocate dinamic. De asemenea aceste IP-uri pot fi accesate de pe internet.

Pentru informatii si detalii suplimentare, nu ezitati sa contactati Echipa Data Support, la numarul de telefon 400 (apel gratuit direct de pe telefonul Zapp) sau la unul din numerele de telefon (021)402.44.00 sau 0788.533.400.

Cu stima,
Zapp Data Support
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

mondo
14-11-08, 20:33
@marmex
Esti sigur ca ai pus pe router firmware care trebuie?
Daca ai internet prin telefonul mobil prin USB,in router (Assus) trebuie pus firmware care sa stie CDMA (nu merge cel de la Oleg).
Da mai multe detalii te rog.

Einstein
14-11-08, 20:35
http://sateliti.info/showthread.php?t=2242

mondo
14-11-08, 20:35
Asta inseamna ca trebuie sa investesc in Zapp daca esti sigur ca am portul deschis!:comp:

Merge 100% cu internet de la Zapp.

marmex
15-11-08, 20:35
Merge 100% cu internet de la Zapp.

Merge Mondo cu Oleg firmware! Acum am unul de proba (merci Ibiza) numai ca este foarte slow cu 2 peers. poate daca fac sharing aici poate merge mai repede dar am dat pe trace route si se plimba semnalul prin toata Europa. Acum fac sharing cu Olanda si Portugalia ecm time min.0650 max 4.896. Asa ca am vorbit cu cei de la Vodafone sa-mi deschida 1 port sau ip fix dar dureaza cateva zile. care vrea sharing de test pana maine dimineata astept PM. Am Max. Dar maine trebuie sa duc modemul inapoi (Ibiza stie max 48 de ore). Merci baieti pentru ajutor.:cheers:

buneam
26-11-08, 21:29
:sorry:Am incercat tot ce este omeneste posibil dar nu pot sa deschid portul 12000.
am pus frmware Oleg am setat contul dyndns dar degeaba .Eu pot lua tot dar altii nu pot lua de la mine.poate careva a mai patit asa ceva ! ma las nervii! Si deci adio sharing pe praful asta fara p******e sau s*y iarna asta este naspa.Poate ma lumineaza cineva!
Merci baieti.

Nu ai sanse cu modemul de la vodafone ,ma lupt cu ei de 2luni sa deschida porturile si nu am obtinut nimic, am facut sesizare si la OPC si acum astept raspuns,dar cred ca reziliez contractul cu vodafone. cei de la *222-1403 sunt de o nesimtire rar intalnita,cred ca am ban la ei,ca preia apelul dupa 10-15 minute. :comp:

mesteru
30-11-08, 20:34
si eu astept raspuns de o luna si nimic...... imi spun ca cererea e in lucru...cred ca reziliez si ma mut la zapp:horse:

marmex
22-12-08, 16:40
Am luat un Z040 zapp si merge beton cu asus wl500.are 3,1mb /1,8mb up. Merge mai bine decat Vodafone de 7,2mb. Ping la jumatate (Vodafone 220ms-270ms, Z040 cam 95-120ms).Il am din 27.11.2008 si merge OK pana acum si am in jur de 25-29 peers.

ibiza
22-12-08, 20:43
Poti sa-mi spui ce trafic ai facut pana acum pe zi si cat de mult il utilizezi?

buneam
22-12-08, 22:06
azi am fost sunat de la departamentul tehnic al vodafone,si am aflat ca la vodafone nu pot sa ti deschida nici un port pentru ca asa este conceputa reteaua ,si ip public si fix pot aloca numai persoanelor juridice,si asta minim 128 ip. in schimb m-a intrebat de ce nu folosesc VPN ,acesta sa ruleze pe un server al unui prieten care are o pagina web.

marmex
22-12-08, 22:10
Poti sa-mi spui ce trafic ai facut pana acum pe zi si cat de mult il utilizezi?

Merge non-stop de atunci. Este legat direct la router deci nu stiu ce trafic a facut. Am abonament de 17 euro (5G free).Si vad ca inca merge bine(nu a scazut viteza inca). si am cam 27 de peers.mai am un card Vodafone pentru mail si alte chestii.acum a cazut (probabil sunt prea multi pe celula-prioritara este vocea la Vodafone)

marmex
22-12-08, 22:14
azi am fost sunat de la departamentul tehnic al vodafone,si am aflat ca la vodafone nu pot sa ti deschida nici un port pentru ca asa este conceputa reteaua ,si ip public si fix pot aloca numai persoanelor juridice,si asta minim 128 ip. in schimb m-a intrebat de ce nu folosesc VPN ,acesta sa ruleze pe un server al unui prieten care are o pagina web.

Da era o solutie dar cam complicata!puteam sa fac la serviciu dar cel de la IT a zis ca poate am trafic mare si ii mananc lui banda (acolo avem tot vodafone pe antena) asa ca am renuntat plus ca ping-ul se duce dracu oricum(este mare pe vodafone).Asa ca varianta asta cu z040 este viabila acuma pentru mine.

Snow
11-03-09, 11:55
ce firm trebuie sa pun pe ruterul asta asus wl-500gp v2 pentru a putea avea acces la internet cu modemul de la vodafone?

Snow
11-03-09, 13:48
nu reusesc sa-i pun nici un firm. nu vrea sa faca upgrade

marmex
11-03-09, 16:30
Ai aici (pozitia 2 ala cu V2)-http://koppel.cz/cdmawifi/download/171/ .
unzip si este un fisier .trx. merge direct din upgrade (interfata originala). Pentru net este OK(nu mai merge si calculatorul) dar pentru sharing nu-l recomand (are latenta mare -ping 230ms) si merge doar cu VPN. Vodafone are porturile inchise. Mai bine un Z40 merge mai bine si ping 100-130ms . Are si toate porturile deschise.Eu am inca si card Vodafone si Z40(acum am in sfarsit fibra optica).La vodafone cand se incarca prea mult celula-primeaza vocea si cade netu'. La Zapp merge constant.
Bafta

Snow
11-03-09, 19:13
nu vrea
Firmware upgrade fail. It may result from incorrect image or error transmission. Please check the version of firmare and try again.

expression
11-03-09, 20:19
Si eu am delay cu Asus in sharing. Am renuntat si am luat un Cisco de pe okazii.ro
Pnetru firmware upgrade vezi ca trebuie sa dezactivezi firewall local de pe calculatorul cu care faci upgrade si sa-ti pui adresa de IP statica (manual).

Snow
11-03-09, 20:21
salut, ai un id de mes? daca poti sa ma ajuti cu mai multe informatii ti-as fi recunoscator!
al meu e snow.sateliti_org

mario08
12-03-09, 22:37
eu am facut upgrad-ul la un "asus wl-500gp v1" , scotand toate device-urile conectate la el in afara de pc , chiar si intrarea de net
in prealabil insa am descarcat de pe site-ul lor ultima versiune intr-un fisier din pc si apoi am dat "upgrade - browse" si calea catre fisierul respectiv din pc
la mine insa , chiar si acum cu ultima versiune fff greu merge sa dau "restart" soft , mai bine ii dau "restart" de la butonul din spate (hard)
cel soft din interfata routerului dureaza si mai mult de 10-15 minute si tot la cel "hard" ajung pana la urma
in schimb prb. arzatoare la mine este providerul "rcs" , care cand "tie lumea mai draga" - cade net-ul si explicatia lor fiind bine inteles : routerul este de vina , eu avand-ul config. la "managmentul benzi alocate" in mod egal pt. toate 4 (gaming blaster , internet application , ftp server , voip/video streaming) si nu am alte prb. in afara de ceea enuntata mai sus
am un optibox , kathy si 2 pc-uri conectat la el (bine inteles folosesc doar unul nu amandoua)