PDA

View Full Version : astra 19,2 est - nu gaseste toate programe



full_fire
17-11-08, 11:45
buna,
am instalat antena pe astra 19,2. am dat un scan la receiver, dar a gasit numai programme cu symbolrate de 22.000. programele cu symbolrate de 27500 nu are signal.

are cineva o idee dice nu gaseste si programele cu symbolrate de 27500?

merci

repty74
17-11-08, 12:35
Salut,
In primul rand trebuie sa dai mai multe detalii legate de instalatia ta de receptie, si locatie.
Cauzele ar putea sa fie o antena mult prea mica, si receptionezi numai TP-urile de pe ASTRA 1 KR (care au symbol rate de 22000) sau antena nu e bine reglata.
Astea ar putea sa fie doua posibile explicatii.
Daca dai mai multe detalii legate de instalatie si nivelul semnalului pe TP-uri pe care le-ai receptionat pana acum poate o sa mai capeti si alte posibile explicatii.

Toate cele bune.

laleauaneagra
17-11-08, 15:07
spune ce programe ai receptionat si atunci vei sti daca esti pe astra sau nu,ptr inceput:)

full_fire
18-11-08, 06:34
salutare,

eu lucrez pe un termen de 2 ani in campina(prahoa), si miam instalat la garsoniera o antena de 80cm sa vad programele germani. programele ca zdf,ard sau rtl care au symbolrate de 27500 nu reusesc sa vad. am vorbit si cu un spetialist de aici, si mia spus ca antena ar pute sa fie un pic mic pt programele de pe astra.

acum mai stau pana in decembrie aici, iar atunci de serbatori am liber, si in ianuarie ma intorc. acum ma uit la programele care am reusit sa reglez, adica programele cu symbolrate de 22000.

merci pt raspunsuri
la revedere din campina

Einstein
18-11-08, 07:33
Cu antena de 80 cm cred ca vei receptiona numai Astra 1L si 1KR. Celelalte nu ai nicio sansa!
http://www.lyngsat.com/astra1l.html
http://www.lyngsat.com/astra1kr.html

dic_star79
18-11-08, 14:48
Intradevar antena este prea mica pentru a receptiona RTL, PRO7 sau ZDF poate din Ianuarie o data cu mutarea tp de pe Astra 1H pe Astra 1M o sa avem sansa sa receptionam aceste programe si cu o antena de 0.60 m.