PDA

View Full Version : Diseq 3 lnb pe dreambox



PSG
18-11-08, 14:44
Cum se seteaza in dream ca sa vad toti cei 3 sateliti.Am 3 lnb-uri montate pe antena si un diseq cu 4 intrari? Ma tot chinui si nu reusesc

florin2222
18-11-08, 18:54
MENIU+SETUP+SERVICII CAUTARE+CONFIGURATIE SATELITI--4 sateliti

PSG
18-11-08, 20:44
Asta stiu dar nu merge.Al 4 satelit ce pun ,ca eu am doar 3.Si in care ordine?Am incercat toate posibilitatile

adi sony
18-11-08, 21:06
Asta stiu dar nu merge.Al 4 satelit ce pun ,ca eu am doar 3.Si in care ordine?Am incercat toate posibilitatile
Pe diseq ai scris in dreptul fiecarei mufe ce diseq este 1-2-3 sau 4 si pe una singura este conectarea la receptor
Tu in dream in configuratia diseqului ptr cei 3 sateliti ,incepi cu primul lnb legat la diseq asa faci si cu al2 lea si al3lea ,,ex lnb1 pui pe hotbird la intrarea1 in diseq ,asa pui si in receptor la setaril,ajungand la cel de-al4 lea lnb ,in dream pui alt satelit diferit de cele 3 care le-ai setat anterior.
Salvezi setarile si eventual dai un reboot ,trebuie sa iti functioneze.

PSG
23-11-08, 11:15
In sfarsit am reusit sa setez diseq-ul,dar apare urmatoarea problema: cateodata se schimba de pe un satelit pe altul si cateodata nu.Care-i problema? Diseq defect sau cablu de antena pana la diseq e prea lung(cam 50 metri)?Am diseq 4x1 Gold.