PDA

View Full Version : Problema h-h



P8M1C0
08-12-08, 17:28
am si eu o problema cu montura sau reciverul:
Dupa ce memorez toti satelitii, cand vreau sa caut posturile (adica sa trec inapoi pe un satelit memorat din urma) nu mai stie pozitie... se plimba da nu pana la pozitia memorata... si mai trebuie sa o misc eu putin.
de la ce sa fie buba?

me1960
08-12-08, 20:32
salut, fa un reset la motor , pe satelitul cel mai sudic ( punctul zero ) dupa care reiei cu memoratul pozitiei satelitilor cu receptorul . bafta

horatyu
08-12-08, 23:14
am si eu o problema cu montura sau reciverul:
Dupa ce memorez toti satelitii, cand vreau sa caut posturile (adica sa trec inapoi pe un satelit memorat din urma) nu mai stie pozitie... se plimba da nu pana la pozitia memorata... si mai trebuie sa o misc eu putin.
de la ce sa fie buba?

probabil nu ai setat corect punctul sudic

sudul e exact longitudinea locului in care stai
si trebuie gasit cel mai apropiat satelit de longitudinea ta
apoi setezi corect antena cu elevatie si miscarea putin a LNB-ului in stanga sau in dreapta dupa caz ---->longitudinea ta

P8M1C0
09-12-08, 16:27
sa mai mentionez, eu sunt din bucuresti deci antena la 0 e pe badr... folosesc diseq 1.2 si nu e prima data cand am memorat, toti satelitii. problema o am de maxim o luna... adica de ultima data cand am reinstalat in receptor alti sateliti luati de pe net... a: antena e ne atinsa din clipa in care a functionat perfect... sa fie problema de la, lista cu sateliti?
p.s. pacat, am observat ca la receptorul acesta nu gasesti de loc o lista completa...face fiecare cum are personal si il urca sus...eu nu stiu sa fac :(...

me1960
09-12-08, 16:38
Salut, problema e urmatoarea : inainte de a folosi un nou receptor impreuna cu acelasi motor H-H , pozitioneaza antena pe BADR 26 EST ( satelitul tau cel mai sudic ) da un RESET la motor si memoreaza satelitii doriti in noul receptor ( sau pune o lista cu sateliti -settings ) . Bafta.

P8M1C0
09-12-08, 17:33
reset am dat si la motor si la receptor, am uitat sa spun ca: receptorul este acelasi nu este unu nou... am observet ca, acum merg satelitii dar nu stiu de ce o ia pe campie cand ii memorez pe toti...

me1960
09-12-08, 18:04
salut, util e sa specifici , ce motor e si ce receptor folosesti in combinatie . noroc .

P8M1C0
10-12-08, 00:06
da, am echo 791 cu h-h dm2800

horatyu
10-12-08, 15:50
reset am dat si la motor si la receptor, am uitat sa spun ca: receptorul este acelasi nu este unu nou... am observet ca, acum merg satelitii dar nu stiu de ce o ia pe campie cand ii memorez pe toti...

probabil setarea aia cu nord si sud e problema

probabil aveai un satelit salvat pe alt tip de receptor care nu avea ...nord si sud

si trebuie sa pui menu+9231 enable in stand by ca altfel uita (nu memoreaza ) ce ai salvat cand inchizi receptorul sauil scoti din priza

P8M1C0
10-12-08, 17:23
ahaaaaaaaaaaa cred ca asta care o zici tu e tare... deci sa incerc :D