PDA

View Full Version : Dvb-t



vladcarama
20-12-08, 10:30
Cum se poate de receptionat acest tip de televiziune? Ce antena, ce dispozitive?

dic_star79
20-12-08, 10:59
Televiziunea digitala terestra ( sau DVB-T de la englezescul Digital Video Broadcasting – Terrestrial) este un sistem de transmisie care foloseste normele DVB-T , ISDB SI ATSC in benzile de unde VHF-III / UHF-V deja utilizate la transmisiile terestre analogice.

In primul rand trebuie sa ai un set-box ( un TV sau de ce nu TV HD Redy sau Full HD si un receptor terestru care sa stie DVB-T sau unul de ce nu, care sa stie si MPEG 4 ). In ceea ce priveste antena, ea poate fi si una banala (Yagi) asta in cazul in care esti mai aproape de emitator, daca nu o antena DVB-T.

In ziua de azi majoritatea telivizoarelor HD Redy sau Full HD au incorporat un tuner DVB-T .

laleauaneagra
20-12-08, 11:41
@dic de ce asa complicat:)

1.un televizor normal(nu toata lumea are acces spre lcd,plasma)
2.un receiver terestru digital
3.antena la alegere
4.sa fi in zona de acoperire a programelor terestre


sau alegi varianta lui @dic

dic_star79
20-12-08, 12:11
Daca vrei sa pui in valoare si exploatezi la maxium O receptie DVB-T pe putin iti trebuie un LCD sau o plasma.

vladcarama
20-12-08, 16:12
Asta e, multumesc. Eu mi-am cumparat zilele acestea un LCD nou Sony, shi l-am conectat la antena analogica shi arata cam rau, intamplator am apasat pe \digital shi minune 10 canale din etar ca lacrima, shi nu intelegeam ce e asta, acum e clar... Multumesc.
Antena e facuta din doua cutii de Bere Chishinau.

dic_star79
20-12-08, 16:18
Si daca tot ai luat un Sony are si MPEG4 pentru programele care vor transmite poate in viitor in Chisinau HD?
Si eu tot un Sony am luat dar are si MPEG 4 si receptioneaza PROTV SI TVRHD in BUCURESTI.

laleauaneagra
20-12-08, 16:25
Daca vrei sa pui in valoare si exploatezi la maxium O receptie DVB-T pe putin iti trebuie un LCD sau o plasma.

asta ptr programele in SD si HD(care sant putine la numar iar o investitie majora in formatu asta si terestru nu prea vad cat de curand)iar ptr restu e bun si ce am zis eu:)

zappa
20-12-08, 16:50
@dic_star79 - ce model ai cumparat?

mario08
20-12-08, 16:55
zappa uite aici un configurator pt. lcd-urile sony : http://www.sony.ro/selector/tv-projector

dic_star79
20-12-08, 17:39
@dic_star79 - ce model ai cumparat?

Sony Bravia KDL 32 V 4500. HD Redy. Am optat pentru acest model pentru ca are incorporat si tuner care stie pe langa MPEG 2 si MPEG 4 mai ales pentru ProTV HD si TVR HD.

Nu am optat pentru Full HD in primul rand pentru ca era mai scump si nu are in plus decat doua facilitati pe langa HD Redy. In ceea ce priveste TVR HD si PROTV HD se vede extraordinar de bine, chiar si programele DVB-T se vad bine., fata de receptia prin satelit. Aici fac referire la AKTA, DIGI si Focus la care am acces la ele, diferenta este de la canal la canal in general.

comerciantul
20-12-08, 18:41
din cate stiu eu, acum cam toate lcd-urile au TDT integrat. eu mi-am luat un 26 inch din spania, si are. insa n-am incercat niciodata sa probez sa vad care-i treaba;
mai am niste stick-uri de alea dvbt, le-a probat cineva in bucuresti acum vreo cateva luni, si nu mergeau decat cateva programe...

zappa
20-12-08, 20:38
La 32V4500 ma tot uit si eu. Ce am remarcat prin magazine e faptul ca nimeni nu pune in valoare faptul ca are acel tuner mpeg4. Nu exista nimic scris la detalii. Probabil ca vor sa scape de lcd-urile mai vechi.

dic_star79
20-12-08, 20:53
Pur si simplu nu am vazut mare diferenta intre Sony V 4500 care este HD Redy si Sony W 4000 , aici ma refer la imaginea redata pe un canal HD.

laleauaneagra
20-12-08, 21:29
ati cam intrat in offtopic:)

dic_star79
20-12-08, 21:47
Este putin off si nu chiar, daca faci o analiza la rece se dicuta in general despre DVB-T si putin pe langa despre echipamentul cu care se poate receptiona si vizualiza un canal tv atat in MPEG2 cat si MPEG4 cu TV performant.

zmeura
20-12-08, 22:03
Se receptioneaza cu receptoare DVB-T sau cu Tv,LCD sau plasma cu tuner incorporat.
Mpeg 4 bineinteles ca e o optiune excelenta pentru viitor,dar o data cu recesiunea economica investitiile in DVB-T aproape ca vor disparea.
La ora actuala ce se poate receptiona in Bucuresti si Sibiu pe digital (inafara de HD) este cu mult sub analogic,avantajul digitalului fiind corectia erorilor si in consecinta receptionarea acestora fara mari probleme de propagare (dubluri,etc).

comerciantul
21-12-08, 05:15
pana vom avea si noi macar vreo 20 programe emise digital terestru, mai mancam noi un camion de pita. trebuie facute investitii foarte mari, si nu stiu cine ar fi interesat sa cheltuie multi bani pentru o tehnologie pe care eu personal n-o vad exceptional de utila. (cel putin comparand cu nivelul de tehnologie de la noi). ptr HD consider ca o antena offset si un receiver HD (bineinteles si un tv lcd, de preferat fullhd) sunt suficiente.

zmeura
21-12-08, 08:23
Pentru utilizatorul casnic nu e prea important DVB-T,singurele avantaje ar fi emisia programelor fara necesitatea unei componente care cripteaza semnalul,cum e in cazul ProtvHD,unde transmisia fiind terestra (si deci doar pe teritoriul tarii noastre) se emite "la liber".
Sansa DVB-T este targetul in miscare,receptia facandu-se destul de stabil.Cred ca o sa ajungem sa avem un receptor de programe tv integrat in ochelari,ca sa nu pierdem meciurile sau mai stiu eu ce.:)

dic_star79
21-12-08, 08:35
DVB-T o sa aibe sanse pentru ca este moca si tot ceea ce este gratis prinde, aici in acest targhet nu intra cei care sunt" cu capul in nori":) . Daca o sa avem25 programe transmise DVB-T o sa prinda.

laleauaneagra
21-12-08, 10:43
in italia spre exemplu nu mai e nimica moca decat ciurucuri,asa va fi si la noi

vladcarama
21-12-08, 11:00
Si daca tot ai luat un Sony are si MPEG4 pentru programele care vor transmite poate in viitor in Chisinau HD?
Si eu tot un Sony am luat dar are si MPEG 4 si receptioneaza PROTV SI TVRHD in BUCURESTI.

Da, are mpeg 4, HD ready etc. e modelul SONY KDL 26P 3000

Einstein
21-12-08, 16:40
Un HD Ready nu se poate compara cu Full HD!!! Diferenta de rezolutie si implicit calitate! Cel mai bun calitate/pret consider Sony KDL 32W4000... Seriile W si E sunt cele mai bune.

comerciantul
21-12-08, 17:06
programele emise in HD sunt toate fullhd? sau sunt si 720p si 1080p?

laleauaneagra
21-12-08, 18:41
720p.1080p.1080i

dic_star79
21-12-08, 20:42
Un HD Ready nu se poate compara cu Full HD!!! Diferenta de rezolutie si implicit calitate! Cel mai bun calitate/pret consider Sony KDL 32W4000... Seriile W si E sunt cele mai bune.

Da poate..... dar eu nu am vazut asa mare diferenta la imagine intre un V4500 si un W 4000 pe TVR HD.