PDA

View Full Version : surse CCCam



victoria
10-01-09, 10:09
Salut,

stie cineva unde pot gasii sursele la CCcam? Sau macar compilate cu -V ?

Multam,

ecokey
20-01-09, 23:01
Victoria,

Dar la ce iti trebuiesc ?
Vrei sa faci imbunatatiri ?

Nu cred ca se gasesc pe google :)
Sau or fi ?

Si mie mi-ar place sa pun mana pe asa ceva.

victoria
22-01-09, 10:20
Buna,

daca sunt scrise intr-un limbaj "potabil" poate as incerca sa le imbunatatesc ... de 15 ani tot frec la C pe Unix!

Motivul este ca am recuperat un Sparc5 (care sunt masini solide care nu se strica foarte usor -- stiu cazuri de masini care au functionat ani intregi fara sa se opreasa ceea ce nu se poate spune de chinezari) si as vrea sa le compilez pentru arhitectura sparc64. In fine, asta daca dau de ele sau de "propietari" ...

pacala68
22-01-09, 11:41
.. asta daca dau de ele sau de "propietari" ...
cauta pe forum threadul cu Mbox , se lauda cineva ca tine legatura cu mesteru' :D

sint publice sursele Mgcamd in versiunea initiala si folosite in aplicatiile VDR-SC si Kaffeine-SC ( linux pe x86 )
alt proiect ,,oarecum" public este NewCS
parca si emunation.dll si-a schimbat creatorul , trecind printr-o perioada de ,,libertate"

tzweistein
22-01-09, 14:57
Din cate am inteles eu, susrsele CCcam nu sunt publice. Team-ul care il face este impotriva GPL.
Si eu caut de mult sursa si nu o gasesc. Am in ipbox si CCcam lucreaza doar daca instalezi un firmware enigma (peste versiunea 2.0.0).
Daca instalez firmware-ul original, desi suporta emu, cu CCcam mai mare de 2.0.0. da freeze la fiecare 10 secunde.
Pe un alt forum cineva afirma ca team-ul de la CCcam a facut ca executabilul (binar) sa se comporte asa in mod intentionat intru-cat s-au certat cu cei de la DGStation (producatorii de IPbox)
De aceea eram interesat in gasisrea sursei, dar pana acum n-am reusit.
Success in cautare si tine-ne la curent!!
Aloha
:cheers:

calinut
22-01-09, 15:34
Daca erau publice sursele CCcam , acest emu ar fi rulat de mult pe toate receiverele cu linux. Din pacate nu sunt publice , iar de acest lucru profita dream multimedia. Deci nu e vorba ca s-a certat cine cu cine, ci cine cotizeaza ca sa aiba avantaj fata de restu.

tzweistein
22-01-09, 15:53
cine cotizeaza ca sa aiba avantaj fata de restu.
Exact. doar ca pana la versiunea 2.0.0, DGstation se pare ca a beneficiat, probabil moca, de munca celor de la CCcam.
Apoi cei de la DreamMM au inceput sa cotizeze la CC pentru a nu mai lasa concurenza sa-l foloseasca gratis.
CC oare ce inseamna? Io nici nu stiu cine-l scrie acest cccam. CC poate inesma Computer Chaos? Sa fie cei de la CCC (Computer Chaos Club) in spatele siglei?

victoria
30-01-09, 14:32
Buna,

vad ca nu se poate ajunge intr-un mod "acceptabil" la ceea ce vreu. Tot ce mai sper e ca unul din cei care sunt in legatura cu realizatorii lui CCcam sa-i roage sa-l compileze si pt. arhitectura sparc (nu e greu intr-un cross compile).

Alea iacta est!

calinut
30-01-09, 17:52
Daca ia legatura sa il roage sa compileze si pentru linuxurile ipbox-ului, azbox-ului , kathy-ului si macar stim o treaba . :)