PDA

View Full Version : Romtelecom ar putea prelua Boom



otheitis
05-02-09, 16:01
TRANZACŢIE. Operatorul de telecomunicaţii Romtelecom ar putea prelua platforma digitală de televiziune Boom TV, operată de DTH Television Group, pentru 50 de milioane de euro, transmite agenţia Mediafax, citand surse apropiate situaţiei.


Potrivit surselor, discuţiile dintre cele două companii au debutat in ultima parte a anului trecut, fiind urmate de un audit realizat la platforma digitală Boom TV, care in prezent are circa 200.000 de abonaţi.


Romtelecom operează la randul său serviciul de televiziune Dolce, care are 600.000 de abonaţi.


Reprezentanţii Romtelecom ne-au declarat că, pană la acest moment, operatorul nu a făcut nicio ofertă şi nu a incheiat niciun acord de preluare cu Boom TV, informaţiile apărute in acest sens fiind inexacte.



http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/838515/Romtelecom-ar-putea-prelua-Boom-/

Einstein
05-02-09, 16:30
Momentan nu este nimic confirmat! Pana la concretizare ramane un zvon.



Romtelecom a negat incheierea unui acord de preluare.
"Aşa cum am mai declarat, evaluăm permanent orice fel de oportunităţi de dezvoltare a activităţilor noastre, inclusiv posibile achiziţii de alte companii care să aducă valoare şi avantaje competitive Romtelecom. In ceea ce priveşte Boom TV, putem să spunem că, pană la acest moment, nu am făcut nicio ofertă şi nu am incheiat niciun acord de preluare, informaţiile apărute in acest sens fiind inexacte", se menţionează intr-o luare de poziţie oficială remisă MEDIAFAX de reprezentanţii Romtelecom.