PDA

View Full Version : Problema LNB ?



hotm
27-02-09, 12:11
Apelez la ajutorul si cunoastintele voastre pentru solutionarea urmatoarei probleme: Am sistem receptie compus din:
- DM500S Clone, Mac Orig (Gemini 4.60)
- Pozitioner Strong SRT Digibox (cu telecomanda)
- Motor H-H Strong SG 2100 (http://www.satcruiser.com/PubFiles/SG_2100.pdf )
- Antena GIDI VT 85cm
- LNB ? Care se da la antenele GIDI VT

Pus, montat cabluri tot bine si corect, intru in meniul "Sat finder" sa vad cand gaseste satelitul Thor eu fiind pe Hotbird. Inca de la afisarea ecranului cu SNR LEVEL si BER imi afiseaza SNR 65% LEVEL 90% si BER 0, insa NU se bifeaza LOCK si SYNK. Schimb tranponderul si obtin aceleasi valori. Schimb transponderul cu unul cu cealalta polarizare, aceleasi valori. Apas butoanele telecomenzii Pozitionerului pentru miscare spre dreapta (Vest) si SNR si LEVEL se tot misca insa tot cu valori mari (peste 60%). Dupa vreo ora de chinuiala gasesc in final THOR (adica se bifeaza LOCK si SYNK).
Intrebarea si totodata nelamurirea mea: Este NORMAL ca sa am valori asa mari ale SNR si LEVEL in orice moment indiferent daca ma aflu sau nu orientat spre vreun satelit ? As putea pune pariu ca daca as demonta LNB-ul de pe antena si l-as orienta in Pamant, valorile alea ar arata la fel.
Am facut urmatoarea chestie: Am scos Pozitionerul Digibox din schema, legand DM500S direct la Motorul H-H si am incercat si asa. Singurul efect a fost acela ca DM-ul invarte mai incet antena, in rest valorile alea tot asa mari si oscilante raman.
Vreau sa va intreb daca e normal pentru DM500S sa afiseze acele valori, iar daca la voi nu se manifesta asa, ce credeti ca ar fi buba? LNB-ul? H-H-ul? sau DM-ul?
Eu am ceva experienta cu regajul unui Stong SRT 4355Evo, care in zonele unde nu are semnal indica valori pana in 30 % la SNR si Level, iar cand se apropie de satelit valorile acelea cresc, astfel putand-uti da seama cand esti pe "drumul cel bun".

Scuze de lungimea "scrisorii" si astept parerea voastra.

Horia